Βρες το λάθος

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
talaipwros

Re: Βρες το λάθος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 14 Σεπ 2020, 20:56

sharp έγραψε:
14 Σεπ 2020, 20:45
talaipwros έγραψε:
14 Σεπ 2020, 08:57
Δεν ξέρω αν το εννοείς έτσι.
After learning of the defeat at Lake Trasimeni, the people became furious with the Carthaginians, leaving behind Rome's glorious past and taking up arms to defend it.

Αφού έμαθαν για την ήττα στη λίμνη Τρασιμένι, ο λαός εξαγριώθηκε με τους Καρθαγένη, αφήνοντας πίσω του το λαμπρό παρελθόν της Ρώμης και πήρε όπλα για να το υπερασπιστεί.
After learning of the defeat at Lake Trasimeni, the people became furious with the Carthaginians, backing behind Rome's glorious past and taking up arms to defend it.

Αφού έμαθαν για την ήττα στη λίμνη Trasimeni, οι άνθρωποι εξαγριώθηκαν με τους Καρθαγενείς, υποστηρίζοντας το ένδοξο παρελθόν της Ρώμης και πήραν όπλα για να το υπερασπιστούν.
χωρις το behind
λογικα αυτο ειναι, εξαγριωθηκαν και πηραν οπλα να στηριζουν το λαμπρο παρελθον της ρωμης.
ετσι μου φαινεται δηλαδη

Άβαταρ μέλους
sharp

Re: Βρες το λάθος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Σεπ 2020, 02:10

talaipwros έγραψε:
14 Σεπ 2020, 20:56
sharp έγραψε:
14 Σεπ 2020, 20:45
talaipwros έγραψε:
14 Σεπ 2020, 08:57
Δεν ξέρω αν το εννοείς έτσι.
After learning of the defeat at Lake Trasimeni, the people became furious with the Carthaginians, leaving behind Rome's glorious past and taking up arms to defend it.

Αφού έμαθαν για την ήττα στη λίμνη Τρασιμένι, ο λαός εξαγριώθηκε με τους Καρθαγένη, αφήνοντας πίσω του το λαμπρό παρελθόν της Ρώμης και πήρε όπλα για να το υπερασπιστεί.
After learning of the defeat at Lake Trasimeni, the people became furious with the Carthaginians, backing behind Rome's glorious past and taking up arms to defend it.

Αφού έμαθαν για την ήττα στη λίμνη Trasimeni, οι άνθρωποι εξαγριώθηκαν με τους Καρθαγενείς, υποστηρίζοντας το ένδοξο παρελθόν της Ρώμης και πήραν όπλα για να το υπερασπιστούν.
χωρις το behind
λογικα αυτο ειναι, εξαγριωθηκαν και πηραν οπλα να στηριζουν το λαμπρο παρελθον της ρωμης.
ετσι μου φαινεται δηλαδη
Την ίδια μετάφραση δίνει "υποστηρίζοντας". Δεν είναι αυτόματη μετάφραση, πολλοί γράφουν έτσι σήμερα, δυστυχώς. :cry

Απάντηση

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών