Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Nameless Ghoul

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 19 Απρ 2018, 11:33

Αυτό που με κάνει να βγάζω αφρούς είναι το "επηρροή" - προφανώς κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά ανάμεσα στην επιρροή και στην επήρεια.

Όπως επίσης και κάτι κουλές ορθογραφίες που ασελγούν επί του τουμπανιασμένου πτώματος της δοτικής, π.χ. "δόξα το Θεό".

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 19 Απρ 2018, 11:42

shrike έγραψε:
19 Απρ 2018, 11:24
Beria έγραψε:
18 Απρ 2018, 18:47
shrike έγραψε:
18 Απρ 2018, 11:27

Μα, αυτό λέει κι η ίδια.


Πόσο μάλλον αντί για πόσω μάλλον.
:hammer::hammer::hammer:

Δεν υπάρχει πόσω μάλλον
ποτέ!
πουθενά!
Καλά βρε, μη συγχίζεσαι και ανεβάσεις πίεση.
Έτσι ήξερα ότι είναι το σωστό, προφανώς έκανα λάθος.

Για την ιστορία πάντως, τώρα που το έψαξα λίγο, είδα ότι δεν είναι 100% λάθος το "πόσω μάλλον". Ή, τέλος πάντων, δεν δεν ισχύει το "ποτέ! πουθενά!" που λες. Υπήρχε μια χαρά στο παρελθόν, απλά θα έπρεπε να έχει αντικατασταθεί πλέον για τους λόγους που αναφέρουν οι σύγχρονοι γλωσσολόγοι (πχ "πόσῳ μᾶλλον ὁ πατὴρ ὑμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς δώσει ἀγαθὰ τοῖς αἰτοῦσιν αὐτόν", από εδώ)

Το ότι το έχει κάνει μόδα ο Μπαμπινιώτης, ειλικρινά δεν το ήξερα. Αλλιώς, δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ... :oops:
Μόνο που στην ευαγγελική φράση το πόσω μάλλον χρησιμοποιείται ορθότατα και κυριολεκτικά. Είναι δοτική (μέτρου) και σημαίνει ότι θα δώσει περισσότερα

Η χρήση του ως έκφραση με ω είναι σουσουδισμός
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2018, 11:47

Δεν αμφιβάλλω, άλλωστε σου είπα ότι κατάλαβα πως είναι λάθος ή τέλος πάντων ότι το είχα μάθει λανθασμένα και έτσι το χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα.

Η αντίρρησή μου ήταν για το "ποτέ και πουθενά" που έγραψες, γιατί έστω και με άλλη έννοια υπήρχε σαν έκφραση.


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 19 Απρ 2018, 11:57

shrike έγραψε:
19 Απρ 2018, 11:47
Δεν αμφιβάλλω, άλλωστε σου είπα ότι κατάλαβα πως είναι λάθος ή τέλος πάντων ότι το είχα μάθει λανθασμένα και έτσι το χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα.

Η αντίρρησή μου ήταν για το "ποτέ και πουθενά" που έγραψες, γιατί έστω και με άλλη έννοια υπήρχε σαν έκφραση.
ε ναι, σε κείμενα της ελληνικής γραμματείας υπήρχε κάπου το πόσω και το μάλλον στην ίδια φράση :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3992
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 19 Απρ 2018, 12:13

Να πω κι εγώ τον πόνο μου, με αγγλικές λέξεις που μπερδεύουν ΟΛΟΙ σχεδόν οι πελάτες μου.

heaven - haven Σε κείμενα τουριστικού ενδιαφέροντος με παγκόσμιο χαρακτήρα, είναι λίγο "παρακινδυνευμένο" να χρησιμοποιείς λέξεις όπως ο "Παράδεισος".Έτσι περιγράφεις ένα 5άστερο υπεργαμάτο ξενοδοχείο ως "καταφύγιο" και στο γυρνάνε πίσω, γιατί έκανες ένα ορθογραφικό (και καλά). Μετά συνήθως το αλλάζω με το retreat, αλλά και πάλι είναι σπαστικό!

accommodation Εδώ είναι δύσκολο να δεχτεί κάποιος ότι μπαίνουν 2 διπλά γράμματα (δεν ξέρω τι σοκ παίζει, αλλά ισχύει - μου λένε να το διπλοτσεκάρω πριν το ανεβάσουμε στην ιστοσελίδα).

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2018, 12:20

stella έγραψε:
19 Απρ 2018, 12:13
...
heaven - haven Σε κείμενα τουριστικού ενδιαφέροντος με παγκόσμιο χαρακτήρα, είναι λίγο "παρακινδυνευμένο" να χρησιμοποιείς λέξεις όπως ο "Παράδεισος".Έτσι περιγράφεις ένα 5άστερο υπεργαμάτο ξενοδοχείο ως "καταφύγιο" και στο γυρνάνε πίσω, γιατί έκανες ένα ορθογραφικό (και καλά). Μετά συνήθως το αλλάζω με το retreat, αλλά και πάλι είναι σπαστικό!
...
Καλά, στην περίπτωσή σου υπάρχουν και χειρότεροι κίνδυνοι. Να θες πχ να γράψεις "υπερπολυτελές θέρετρο" και αντί για "θ" να πατήσεις "φ".
Ή (Αρκάς), εκεί που πας να γράψεις στο email "ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΥΡΙΑ..." να μπερδέψεις το "Π" με το "Μ".


Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3992
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 19 Απρ 2018, 12:42

shrike έγραψε:
19 Απρ 2018, 12:20

Καλά, στην περίπτωσή σου υπάρχουν και χειρότεροι κίνδυνοι. Να θες πχ να γράψεις "υπερπολυτελές θέρετρο" και αντί για "θ" να πατήσεις "φ".
Ή (Αρκάς), εκεί που πας να γράψεις στο email "ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΥΡΙΑ..." να μπερδέψεις το "Π" με το "Μ".
Χαχα, ή φαντάσου να πρέπει να περιγράψω ένα παραλιακό ξενοδοχείο στη Λούτσα και να μπερδέψω το "Λ" με το "Π"!!! #truestory...not :003:

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12378
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 19 Απρ 2018, 12:42

shrike έγραψε:
18 Απρ 2018, 11:27



Πράσιν' άλογα αντί για πράσσειν άλογα.

https://sarantakos.wordpress.com/2009/0 ... asinaloga/
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2018, 12:45

stella έγραψε:
19 Απρ 2018, 12:42
shrike έγραψε:
19 Απρ 2018, 12:20

Καλά, στην περίπτωσή σου υπάρχουν και χειρότεροι κίνδυνοι. Να θες πχ να γράψεις "υπερπολυτελές θέρετρο" και αντί για "θ" να πατήσεις "φ".
Ή (Αρκάς), εκεί που πας να γράψεις στο email "ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΥΡΙΑ..." να μπερδέψεις το "Π" με το "Μ".
Χαχα, ή φαντάσου να πρέπει να περιγράψω ένα παραλιακό ξενοδοχείο στη Λούτσα και να μπερδέψω το "Λ" με το "Π"!!! #truestory...not :003:
Αυτό μπορεί και να μας βγει σε καλό. Θα πήξουμε σε Φινλανδές και λοιπές Σκανδιναβές, όλο και θα βουλώσουμε καμιά τρύπα (του δημόσιου ελλείμματος εννοώ).


Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3992
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 19 Απρ 2018, 12:51

shrike έγραψε:
19 Απρ 2018, 12:45
stella έγραψε:
19 Απρ 2018, 12:42
shrike έγραψε:
19 Απρ 2018, 12:20

Καλά, στην περίπτωσή σου υπάρχουν και χειρότεροι κίνδυνοι. Να θες πχ να γράψεις "υπερπολυτελές θέρετρο" και αντί για "θ" να πατήσεις "φ".
Ή (Αρκάς), εκεί που πας να γράψεις στο email "ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΥΡΙΑ..." να μπερδέψεις το "Π" με το "Μ".
Χαχα, ή φαντάσου να πρέπει να περιγράψω ένα παραλιακό ξενοδοχείο στη Λούτσα και να μπερδέψω το "Λ" με το "Π"!!! #truestory...not :003:
Αυτό μπορεί και να μας βγει σε καλό. Θα πήξουμε σε Φινλανδές και λοιπές Σκανδιναβές, όλο και θα βουλώσουμε καμιά τρύπα (του δημόσιου ελλείμματος εννοώ).
Μωρέ, από Σκανδιναβία καλά είναι να σκάσουν. Τίποτε Αγγλίδες μην έρθουν και μετά δεν ξέρω κατά πόσο θα θέλετε να βουλώσετε τρύπες!!! :P:

ΥΓ: Την ιστιοσελίδα την έχουμε πει;;; Ωραία κι αυτή η λεξιπλασία!!!

Uppercut

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 07 Ιουν 2018, 01:03

Υπερφυσικό - Μεταφυσικό

Τρελαίνομαι όταν χρησιμοποιούν το δεύτερο εννοώντας το πρώτο. Π.χ. "Φιλαράκι εγώ ασχολούμαι πολύ με τα μεταφυσικά, έχεις ακούσει για το στοιχειωμένο νεκροταφείο τάδε;" Υπάρχει απ' ότι έχω δει κι ολόκληρο φόρουμ που ονομάζεται μεταφυσικό κι ασχολείται με παραφυσικά/υπερφυσικά φαινόμενα.

Η μεταφυσική είναι κλάδος της φιλοσοφίας, που ασχολείται κι επιδιώκει την κατανόηση του κόσμου σε βαθύτερο επίπεδο από αυτό των φυσικών επιστημών(εάν αυτό είναι εφικτό ή όχι είναι επίσης ένα ζήτημα). Π.χ. μεταφυσικά ερωτήματα είναι τα εξής:

-τι είναι η αιτιότητα
-ποια η φύση του πραγματικού κόσμου
-γιατί υπάρχει οτιδήποτε
-ποια είναι η φύση του χρόνου

Και πολλά άλλα. Όλα αυτά είναι μεταφυσικά ερωτήματα, τα οποία αναλύουν συστηματικά πολύ σοβαροί φιλόσοφοι και στοχαστές και δεν έχουν σχέση με την ύπαρξη ή μη των βρυκολάκων ή του τρίτου ματιού, ή την παραψυχολογία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 07 Ιουν 2018, 01:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Ιουν 2018, 01:10

Uppercut έγραψε:
07 Ιουν 2018, 01:03
Υπερφυσικό - Μεταφυσικό

Τρελαίνομαι όταν χρησιμοποιούν το δεύτερο εννοώντας το πρώτο. Π.χ. "Φιλαράκι εγώ ασχολούμαι πολύ με τα μεταφυσικά, έχεις ακούσει για το στοιχειωμένο νεκροταφείο τάδε;" Υπάρχει απ' ότι έχω δει κι ολόκληρο φόρουμ που ονομάζεται μεταφυσικό κι ασχολείται με παραφυσικά/υπερφυσικά φαινόμενα.

Η μεταφυσική είναι κλάδος της φιλοσοφίας, που ασχολείται κι επιδιώκει την κατανόηση του κόσμου σε βαθύτερο επίπεδο από αυτό των φυσικών επιστημών(εάν αυτό είναι εφικτό ή όχι είναι επίσης ένα ζήτημα). Π.χ. μεταφυσικά ερωτήματα είναι τα εξής:

-τι είναι η αιτιότητα
-ποια η φύση του πραγματικού κόσμου
-γιατί υπάρχει οτιδήποτε
-η φύση του χρόνου

Και πολλά άλλα. Όλα αυτά είναι μεταφυσικά ερωτήματα, τα οποία αναλύουν συστηματικά πολύ σοβαροί φιλόσοφοι και στοχαστές και δεν έχουν σχέση με την ύπαρξη ή μη των βρυκολάκων ή του τρίτου ματιού, ή την παραψυχολογία.
:goodpost:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 07 Ιουν 2018, 01:24

Έλα μωρέ πως κάνετε έτσι; Και ο υλισμός είναι φιλοσοφικό ρεύμα και ταυτόχρονα προσκόληση στα υλικά αγαθά και στην απόλαυση τους.
επίσης το οργανο μπορεί να είναι μπουζούκι και μπάτσος. Τέλος πάντων ο καθένας όπως καταλαβαίνει. Π.χ. αν κάποιος με πει για το μεταφυσικό με την έννοια του παραφυσικού ξέρω ότι δε μπορούμε να κάνουμε κουβέντα για κάποια πράγματα.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 11 Ιούλ 2018, 10:29

Δεν ξερω αν εχει ξαναμπει...

Το "καταρχην", δεν ειναι "καταρχας"!

Καταρχας... αρχικα.
Καταρχην... για λογους αρχης.

Αν και καποιες φορες, και λαθος να το χρησιμοποιησεις, στεκει ετσι και αλλιως.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η λέξη υπερτιμημένο δεν σημαίνει υπερεκτιμημένο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιούλ 2018, 13:13

Custom_F έγραψε:
11 Ιούλ 2018, 10:29
Δεν ξερω αν εχει ξαναμπει...

Το "καταρχην", δεν ειναι "καταρχας"!

Καταρχας... αρχικα.
Καταρχην... για λογους αρχης.

Αν και καποιες φορες, και λαθος να το χρησιμοποιησεις, στεκει ετσι και αλλιως.
Το έχουμε ξανασυζητήσει κάμποσες φορές και προσωπικά διαφωνώ με αυτήν την διάκριση, που είναι σύγχρονη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών