Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Μαρ 2023, 10:46

Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:13
taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 00:29
ܣܟܪܝܘܛܐ‎, 'Skaryota' in Syriac Aramaic... Λες να μην ξερανε στα αραμαϊκά την Qrîyôth (qĕrı̂yôt) και να κάνανε λάθος το όνομα ;
Υπονοείς πως οι μισοί γλωσσολόγοι συνομώτησαν ώστε να μείνει κρυφή η αληθινή ετυμολογία του προσωνυμίου του Ιούδα;
Εννοώ πως οι γλωσσολόγοι δίνουν την ετυμολογία απο το Sicario και καποιοι ψαχνουν να βρουν αλλη ετυμολογηση με κωλοτουμπες απο μια πολη με το ονομα «πολεις» και αγνοούν πως ήδη υπαρχει και υπηρχε στα αραμαϊκά η λέξη Skaryota.
Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:13
taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 00:29
Για την ορθοπολιτικη ας εφευρουμε και μια πολη με το όνομα Βουλγαροκτονία για καταγωγή του Βασίλη.... Μην μας λενε bar-barους!
Αντί επιχειρημάτων, άλλη μια ειρωνία...
Δηλαδή δεν γνωρίζεις ότι το προσωνύμιο Βουλγαροκτόνος δεν έχει να κάνει με καταγωγή αλλά με ιδιότητα, ε;
Και φυσικά δεν θα ξέρεις και τι σημαίνει το προσωνύμιο Τουρκοφάγος (Νικηταράς) και θα ψάχνεις καμιά πόλη Τουρκοφαγία, έτσι;
Για τον Αριστείδη τον Δίκαιο, τι λές; Από ποια πόλη λες να καταγόταν; από την Δικαία μήπως;
Όπως βλέπεις, μπορώ να γίνω και εγώ όσο ειρωνικός θέλεις, αλλά έτσι δεν γίνεται διάλογος...για αυτό σου έγραψα πως:
Εσύ, υιοθετείς (ή ανακαλύπτεις) την μία ετυμολογία, πιστεύεις πως αυτή είναι η μόνη αληθινή (χωρίς να έχεις την παραμικρή απόδειξη) και θα περιγελάς όποιον φέρει αντίρρηση.
Μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι. Οπως το βουλγαροκτόνος είναι ιδιότητα, έτσι και το Ισκαριωτης είναι ιδιότητα. Και δεν μπορεις να λες πως η ετυμολογηση απο το Sicario δεν εχει την παραμικρή απόδειξη όταν είναι ιστορικά καταγεγραμμένοι και γνωστοί οι Ιουδαίοι Σικάριοι με τα στιλέτα. Και δεν περιγελώ κανέναν. Δίνω αντιστοιχίες με τρόπο που δείχνει ό,τι η τάδε υπόθεση είναι αστεία σε σχέση με την άλλη.
Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:13
Πάλι προσπαθείς με ειρωνική διάθεση να απαξιώσεις τον άλλον, ακόμα και αν έκανε λάθος...
taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 00:29
Ψάξε εσύ να βρεις την Ισκαρία και μην ξεχάσεις να ψάξεις και την Θαδδαία, όπως σου είπα και στην προηγούμενη παράθεση. Απεκεί ήταν ο άλλος Γιούδας ο Θαδδαίος. Πρέπει να τανε δίπλα στην Ισκαρία. :003::003::003:
Δηλαδή ούτε και το τι σημαίνει το προσωνυμιο Θαδδαίος γνωρίζεις, ε;
Πάλι δεν καταλαβαίνεις την αντιστοιχία που κάνω. Πάντως το Taddai σημαίνει Γενναίος, Valiente. Είναι ιδιότητα, οπως και του Σικάριου που είναι επίσης ιδιότητα.
Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:13
taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 00:29
Εμένα μ αρέσει η εξήγηση που δίνεται με τους Σικάριους...
Εδώ είμαστε! Στην απάντησή σου αυτή κρύβεται όλο το ζουμί (των απόψεών σου)...
Τώρα μιλάς σωστά! "Σου αρέσει" λοιπόν αυτή η εξήγηση και πολύ καλά κάνεις.
Όμως το τι αρέσει σε εσένα ή σε εμένα, δεν αντιστοιχίζεται πάντα με την πραγματικότητα.
Σου αρέσει λοιπόν αυτή η εξήγηση, αλλά δεν έχεις την παραμικρή απόδειξη πως είναι η μόνη αληθινή.
Την ίδια πιθανότητα να είναι αληθινή, έχει και η δεύτερη θεωρία για την ετυμολογία του προσωνυμίου Ισκαριώτης.
Ούτε συνομωσία υπάρχει, ούτε οι γλωσσολόγοι είναι βλάκες και άσχετοι που δεν υιοθετούν αυτό που αρέσει σε εσένα.
Συνομωσίες βλέπεις; Οι γλωσσολόγοι δίνουν την εξήγηση Σικαριος στο Ισκαριώτης. Και κάποιοι άλλοι που ενοχλούνται από τον όρο Στιλετάκιας θένε να κάνουν το Qrîyôth (qĕrı̂yôt) ό,τι είναι ܣܟܪܝܘܛܐ‎, 'Skaryota' . Αυτό βλέπω, αυτό γράφω και λαμβάνω θέση με τους γλωσσολόγους που ετυμολογούν από το Sicario και στην βάση της ιστορίας των Σικάριων Ιουδαίων της εποχής.

Εσύ τι πρόβλημα έχεις;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Μαρ 2023, 10:59

taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:46
Εσύ τι πρόβλημα έχεις;
Εγώ; Από την στιγμή που έθεσες σε σωστή βάση την άποψή σου: "Εμένα μ αρέσει η εξήγηση που δίνεται με τους Σικάριους... ", κανένα!
Άμα "σου αρέσει" μια εξήγηση, γιατί να έχω πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Μαρ 2023, 11:22

Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:59
taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:46
Εσύ τι πρόβλημα έχεις;
Εγώ; Από την στιγμή που έθεσες σε σωστή βάση την άποψή σου: "Εμένα μ αρέσει η εξήγηση που δίνεται με τους Σικάριους... ", κανένα!
Άμα "σου αρέσει" μια εξήγηση, γιατί να έχω πρόβλημα;
Μ αρέσει επειδή συνάδει με την ιστορικότητα των Σικάριων και με το πρωτοαλβανικό *tsikā (από όπου αλβανικό thikë («μαχαίρι»)), ίσως μέσω Ιλλυρικών που λέγαμε σε άλλο νήμα... Αναμένω να δει το θέμα ο φίλος σου, που έχει εξαφανιστεί, μάζι με τους άλλους μακεδονομάχους αντι-αλβανους για να με πουν Τουρκαλβανό... :003:

Όπως κατάλαβες δεν είναι διόλου τυχαία η επιλογή της λέξης που έβαλα και έχει προέκταση. Ξέρανε πρωτο-αλβανικά οι Ρωμαίοι; Δακικά όπως λέγανε στο άλλο νήμα; :xena: Πως γκαινέν αυτό αφού η Δακία κατακτήθηκε από τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία μετά τους Δακικούς πολέμους την πρώτη δεκαετία του 2ου αιώνα (100 μ.Χ.) και ενσωματώθηκε σε αυτήν ως επαρχία. Τους Ιλλυριούς τους ξέρανε πριν την εποχή των Σικάριων Ιουδαίων.

Do you get it?

Αλλουγιαλλού! :D
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6641
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Μαρ 2023, 11:47

taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:22
Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:59
taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:46
Εσύ τι πρόβλημα έχεις;
Εγώ; Από την στιγμή που έθεσες σε σωστή βάση την άποψή σου: "Εμένα μ αρέσει η εξήγηση που δίνεται με τους Σικάριους... ", κανένα!
Άμα "σου αρέσει" μια εξήγηση, γιατί να έχω πρόβλημα;
Μ αρέσει επειδή συνάδει με την ιστορικότητα των Σικάριων {...}
Μέχρις εδώ, είσαι σωστός. Συνάδει μεν αλλά δεν αποδεικνύεται δε...οπότε μας μένει το υποκειμενικό "Μ αρέσει"...
Τα υπόλοιπα που γράφεις στερούνται τεκμηρίωσης, οπότε δεν τα λαμβάνω υπ' όψιν.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Μαρ 2023, 11:55

Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:47
taxalata xalasa έγραψε:
28 Μαρ 2023, 11:22
Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2023, 10:59

Εγώ; Από την στιγμή που έθεσες σε σωστή βάση την άποψή σου: "Εμένα μ αρέσει η εξήγηση που δίνεται με τους Σικάριους... ", κανένα!
Άμα "σου αρέσει" μια εξήγηση, γιατί να έχω πρόβλημα;
Μ αρέσει επειδή συνάδει με την ιστορικότητα των Σικάριων {...}
Μέχρις εδώ, είσαι σωστός. Συνάδει μεν αλλά δεν αποδεικνύεται δε...οπότε μας μένει το υποκειμενικό "Μ αρέσει"...
Τα υπόλοιπα που γράφεις στερούνται τεκμηρίωσης, οπότε δεν τα λαμβάνω υπ' όψιν.
Στα άλλα είναι το ζουμί! Να! κι αν ηταν ο Ισκαριώτης Σικάριο, Να! κι αν ήταν από την Κεριώθ. Δεν με χαλά.

την λέξη sicae (*tsikā (από όπου αλβανικό thikë («μαχαίρι»)) εξήγησε πως την ξέρανε οι Ρωμαίοι και ήταν και διαδεδομένη αν οι αλβανοί ήταν δάκες και όχι ιλλυριοί; Με τους Ιλλυριούς είχαν πάρε δώσε οι Ρωμαίοι αιώνες πριν την εμφάνιση των Ιουδαίων Σικάριων και τους έδωσαν το όνομα από την λέξη *tsikā, thikë («μαχαίρι»), ενώ όταν κατάκτησαν την Δακία, οι Σικάριοι είχαν ήδη πάθει νίλα από τον Τίτο το 70 μ.Χ. Υπάρχει ένα gap 30-40 ετών. Δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσουν οι Ρωμαίοι μια λέξη το 40 μ.Χ. ενώ την έμαθαν το 110 μ.Χ.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28679
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 25 Μάιος 2023, 21:59

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 15 Οκτ 2023, 12:51

αντίο από το adiós από το a +‎ Dios, κυριολεκτικά «στο Θεό», από το μεσαιωνικό λατινικό ad Deum («στο Θεό», «στο Δία» [Ζευς, Διευς])
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16503
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Μεταφράξεις Taxalataxalasa και Τσίσα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 18 Οκτ 2023, 06:14

Ελληνικά: άντε ντέε...
Λατινικά: ad(e) dē...

ομόηχα και ομόνοα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών