Έκπληξη/Κατάπληξη

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 19 Απρ 2019, 00:37

Έχω ακούσει ότι η σημασία της λέξης κατάπληξη είναι ουσιαστικά το αρνητικό / δυσάρεστο ξάφνιασμα, ενώ η έκπληξη το ευχάριστο και λανθασμένα χρησιμοποιούνται και λογίζονται ως ταυτόσημες.
Ισχύει;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 19 Απρ 2019, 00:40

Ναι, και το κιμόνο είναι το ένδυμα που φοράμε το χειμώνα για να μην κρυώνουμε
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

fagano3

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 19 Απρ 2019, 12:36

Highlander έγραψε:
19 Απρ 2019, 00:37
Έχω ακούσει ότι η σημασία της λέξης κατάπληξη είναι ουσιαστικά το αρνητικό / δυσάρεστο ξάφνιασμα, ενώ η έκπληξη το ευχάριστο και λανθασμένα χρησιμοποιούνται και λογίζονται ως ταυτόσημες.
Ισχύει;
Oχι.Εχουμε το εκπληκτικος και το καταπληκτικος που και τα δυο μπορουν να εχουν θετικη σημασια

Εκ+πλησσω
κατα+πλησσω
επι+πλησσω

Αρχικα το πλησσω σημαινε χτυπω,δερνω.

Στη συνεχεια πηρε τη σημασια του σοκ,ξαφνιασματος,φοβου,τρομου (το ξαφνικο πληγμα π.χ. του κεραυνου μπορει να προκαλεσει ξαφνιασμα,εκπληξη,φοβος αλλα και δεος)

Eτσι σημερα εχουμε ευχαριστες και δυσαρεστες εκπληξεις , καποιος ειναι εκπληκτικος 'η ενα θεαμα ειναι καταπληκτικο και προκαλει θαυμασμο.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 19 Απρ 2019, 12:40

fagano3 έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:36
Highlander έγραψε:
19 Απρ 2019, 00:37
Έχω ακούσει ότι η σημασία της λέξης κατάπληξη είναι ουσιαστικά το αρνητικό / δυσάρεστο ξάφνιασμα, ενώ η έκπληξη το ευχάριστο και λανθασμένα χρησιμοποιούνται και λογίζονται ως ταυτόσημες.
Ισχύει;
Oχι.Εχουμε το εκπληκτικος και το καταπληκτικος που και τα δυο μπορουν να εχουν θετικη σημασια

Εκ+πλησσω
κατα+πλησσω
επι+πλησσω

Αρχικα το πλησσω σημαινε χτυπω,δερνω.

Στη συνεχεια πηρε τη σημασια του σοκ,ξαφνιασματος,φοβου,τρομου (το ξαφνικο πληγμα π.χ. του κεραυνου μπορει να προκαλεσει ξαφνιασμα,εκπληξη,φοβος αλλα και δεος)

Eτσι σημερα εχουμε ευχαριστες και δυσαρεστες εκπληξεις , καποιος ειναι εκπληκτικος 'η ενα θεαμα ειναι καταπληκτικο και προκαλει θαυμασμο.
Οκ κι εγώ αυτό ήξερα μέχρι στιγμής, απλώς μου είπε κάποιος (ο οποίος είναι και του αντικειμένου) τις προάλλες ότι υπάρχει διαφοροποίηση ανάμεσα στις δύο λέξεις και παραξενεύτηκα λίγο.

Al Bundy

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 12:42

Όταν δεις 10 μονάδες διαφορά ανάμεσα σε ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ τι θα πάθεις...έκπληξη ή κατάπληξη;

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 19 Απρ 2019, 12:46

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:42
Όταν δεις 10 μονάδες διαφορά ανάμεσα σε ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ τι θα πάθεις...έκπληξη ή κατάπληξη;
Άμα θες να δεις ντε και καλά τέτοιο θέαμα πρέπει να μεταβείς σε παράλληλη διάσταση χρησιμοποιώντας την πολυδιαστατική ιλουμινατι χρονομηχανή του κυρανακικου λιακόπουλου. :)

fagano3

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 19 Απρ 2019, 12:56

Highlander έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:40
fagano3 έγραψε:
19 Απρ 2019, 12:36
Highlander έγραψε:
19 Απρ 2019, 00:37
Έχω ακούσει ότι η σημασία της λέξης κατάπληξη είναι ουσιαστικά το αρνητικό / δυσάρεστο ξάφνιασμα, ενώ η έκπληξη το ευχάριστο και λανθασμένα χρησιμοποιούνται και λογίζονται ως ταυτόσημες.
Ισχύει;
Oχι.Εχουμε το εκπληκτικος και το καταπληκτικος που και τα δυο μπορουν να εχουν θετικη σημασια

Εκ+πλησσω
κατα+πλησσω
επι+πλησσω

Αρχικα το πλησσω σημαινε χτυπω,δερνω.

Στη συνεχεια πηρε τη σημασια του σοκ,ξαφνιασματος,φοβου,τρομου (το ξαφνικο πληγμα π.χ. του κεραυνου μπορει να προκαλεσει ξαφνιασμα,εκπληξη,φοβος αλλα και δεος)

Eτσι σημερα εχουμε ευχαριστες και δυσαρεστες εκπληξεις , καποιος ειναι εκπληκτικος 'η ενα θεαμα ειναι καταπληκτικο και προκαλει θαυμασμο.
Οκ κι εγώ αυτό ήξερα μέχρι στιγμής, απλώς μου είπε κάποιος (ο οποίος είναι και του αντικειμένου) τις προάλλες ότι υπάρχει διαφοροποίηση ανάμεσα στις δύο λέξεις και παραξενεύτηκα λίγο.
Iσως σε καποια αλλη ιστορικη περιοδο.
Π.χ. βλεπω το πληκτικος που προερχεται επισης απο το πλησσω

οτι στα μεσαιωνικα ελληνικα σημαινε αυτος που προκαλουσε καταπληξη,θαυμασμο

ενω σημερα αυτος που προκαλει πληξη, βαρεμαρα (και στο βαρεμαρα εχουμε αλλαγη σημασιας απο το αρχικω βαρω στη βαρεμαρα,πληξη)

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 20 Απρ 2019, 03:20

Ισχύει. Σκέψου πόσο διαφέρει το "καταπληκτική έκπληξη" απο το "εκπληκτική κατάπληξη". Για την ευχάριστη και δυσάρεστη έκπληξη θα μπορούσαμε να πούμε εύπληξη και δύσπληξη αντίστοιχα.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Έκπληξη/Κατάπληξη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 21 Απρ 2019, 23:38

Είναι θέμα ανοιγμάτων.
Στην έκπληξη ανοίγεις στιγμιαία λίγο πιο πολύ τα μάτια.
Στην κατάπληξη το στόμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών