ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Antigeist

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 23 Αύγ 2019, 18:10

sharp έγραψε:
23 Αύγ 2019, 17:48
Πάντως αυτό που κάνεις δεν είναι καλό. Φαντάσου να είμαι στην Κροατία και να τους λέω από το πρωί μέχρι το βράδυ είστε μαλάκες, πρέπει να αλλάξετε τη γλώσσα σας κλπ. Πώς θα σού φαινόταν;
Τα κροατικά είναι η ίδια ακριβώς γλώσσα με τα σέρβικα και για πολιτικούς λόγους η μία γράφεται σε λατινικό και η άλλη σε κυριλλικό. Άρα άμα θέλανε "να αλλάξουν τη γλώσσα τους" θα γράφανε όπως γράφουν οι Σέρβοι. Εκεί δεν τίθεται θέμα απλοποίησης γιατί και οι δύο γραφές είναι φωνητικές.

tacroatica iniiδjiakrivos jlosa metaservica cejia politicus lojus imia jrafete selatinico ciali secirilico. Araama θelanalaxun tijlosatus opos les θajrafan opos jrafuniservi.

Εσένα τι σε ενοχλεί να υπάρχουν δύο αλφαβήτα για την ελληνική; Ένα παραδοσιακό ελληνιστικό και ένα απλοποιημένο λατινικό; Κοίτα το κείμενο από πάνω πόσο μικρότερο βγαίνει. Και εξάλλου η λατινική γραφή προέρχεται από την ετρουσκική που προέρχεται από μια εκ των πολλών παραλλαγών του ελληνικού που κυκλοφορούσαν τότε.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Αύγ 2019, 20:48

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:10
sharp έγραψε:
23 Αύγ 2019, 17:48
Πάντως αυτό που κάνεις δεν είναι καλό. Φαντάσου να είμαι στην Κροατία και να τους λέω από το πρωί μέχρι το βράδυ είστε μαλάκες, πρέπει να αλλάξετε τη γλώσσα σας κλπ. Πώς θα σού φαινόταν;
Τα κροατικά είναι η ίδια ακριβώς γλώσσα με τα σέρβικα και για πολιτικούς λόγους η μία γράφεται σε λατινικό και η άλλη σε κυριλλικό. Άρα άμα θέλανε "να αλλάξουν τη γλώσσα τους" θα γράφανε όπως γράφουν οι Σέρβοι. Εκεί δεν τίθεται θέμα απλοποίησης γιατί και οι δύο γραφές είναι φωνητικές.

tacroatica iniiδjiakrivos jlosa metaservica cejia politicus lojus imia jrafete selatinico ciali secirilico. Araama θelanalaxun tijlosatus opos les θajrafan opos jrafuniservi.

Εσένα τι σε ενοχλεί να υπάρχουν δύο αλφαβήτα για την ελληνική; Ένα παραδοσιακό ελληνιστικό και ένα απλοποιημένο λατινικό; Κοίτα το κείμενο από πάνω πόσο μικρότερο βγαίνει. Και εξάλλου η λατινική γραφή προέρχεται από την ετρουσκική που προέρχεται από μια εκ των πολλών παραλλαγών του ελληνικού που κυκλοφορούσαν τότε.
Σιγά μην βάλουμε διακόσια αλφάβητα. Μια χαρά αλφάβητο έχει η γλώσσα, οποιαδήποτε προσπάθεια αλλοίωσης ή κατάργησής του θα προκαλούσε σύγχιση με κατάληξη τον αφελληνισμό (να μην καταλαβαίνουν βιβλιογραφία κλπ.). Όσον αφορά τα κροατικά και τα σερβικά είπαμε, δεν θα πάρουμε παράδειγμα από τις σλάβικες γλώσσες, που είναι οι τελευταίες στον δυτικό κόσμο.

Το ξέρω ότι είναι ελληνικό το λατινικό, είναι από τους Χαλκιδαίους. Δεν είναι θέμα περηφάνειας, όπως ίσως φαντάζεσαι, είναι καθαρά τεχνικό το θέμα και σίγουρα δεν υπάρχει και κανένας λόγος. Το ότι προβάλεις ως επιχείρημα μιαν υποτιθέμενη ευκολία δείχνει ακριβώς ότι δεν κατανοείς τι είναι γλώσσα.

Antigeist

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 23 Αύγ 2019, 21:09

sharp έγραψε:
23 Αύγ 2019, 20:48
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:10
sharp έγραψε:
23 Αύγ 2019, 17:48
Πάντως αυτό που κάνεις δεν είναι καλό. Φαντάσου να είμαι στην Κροατία και να τους λέω από το πρωί μέχρι το βράδυ είστε μαλάκες, πρέπει να αλλάξετε τη γλώσσα σας κλπ. Πώς θα σού φαινόταν;
Τα κροατικά είναι η ίδια ακριβώς γλώσσα με τα σέρβικα και για πολιτικούς λόγους η μία γράφεται σε λατινικό και η άλλη σε κυριλλικό. Άρα άμα θέλανε "να αλλάξουν τη γλώσσα τους" θα γράφανε όπως γράφουν οι Σέρβοι. Εκεί δεν τίθεται θέμα απλοποίησης γιατί και οι δύο γραφές είναι φωνητικές.

tacroatica iniiδjiakrivos jlosa metaservica cejia politicus lojus imia jrafete selatinico ciali secirilico. Araama θelanalaxun tijlosatus opos les θajrafan opos jrafuniservi.

Εσένα τι σε ενοχλεί να υπάρχουν δύο αλφαβήτα για την ελληνική; Ένα παραδοσιακό ελληνιστικό και ένα απλοποιημένο λατινικό; Κοίτα το κείμενο από πάνω πόσο μικρότερο βγαίνει. Και εξάλλου η λατινική γραφή προέρχεται από την ετρουσκική που προέρχεται από μια εκ των πολλών παραλλαγών του ελληνικού που κυκλοφορούσαν τότε.
Σιγά μην βάλουμε διακόσια αλφάβητα. Μια χαρά αλφάβητο έχει η γλώσσα, οποιαδήποτε προσπάθεια αλλοίωσης ή κατάργησής του θα προκαλούσε σύγχιση με κατάληξη τον αφελληνισμό (να μην καταλαβαίνουν βιβλιογραφία κλπ.). Όσον αφορά τα κροατικά και τα σερβικά είπαμε, δεν θα πάρουμε παράδειγμα από τις σλάβικες γλώσσες, που είναι οι τελευταίες στον δυτικό κόσμο.

Το ξέρω ότι είναι ελληνικό το λατινικό, είναι από τους Χαλκιδαίους. Δεν είναι θέμα περηφάνειας, όπως ίσως φαντάζεσαι, είναι καθαρά τεχνικό το θέμα και σίγουρα δεν υπάρχει και κανένας λόγος. Το ότι προβάλεις ως επιχείρημα μιαν υποτιθέμενη ευκολία δείχνει ακριβώς ότι δεν κατανοείς τι είναι γλώσσα.
Δεν μου λες, σ' όλο το Βυζάντιο οι λόγιοι μπορούσαν να γράψουν αρχαία ελληνικά δηλ. την κλασσική ελληνική. Αυτοί φαντάσου δεν είχαν ούτε χαρτί ούτε άπειρα γραμματικά βοηθήματα. Σήμερα πόσοι Έλληνες που μάλιστα υποτίθεται ότι διδάσκονται αρχαία στα σχολεία και υποτίθεται ότι λατρεύουν την αρχαία Ελλάδα (σε αντίθεση με τους Βυζαντινούς) μπορούν να κάνουν το ίδιο; Η απάντηση είναι 0. Άρα ο αφελληνισμός της γλώσσας ήδη έχει γίνει. Το ελληνικό αλφάβητο απλώς μας θυμίζει ότι κάποτε κάθε σοβαρή συγγραφή γινόταν στην κλασική ελληνική.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Αύγ 2019, 21:10

sharp έγραψε:
23 Αύγ 2019, 00:31
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 00:10

Μακάρι να κάναμε τη ζωή μας πιο απλή και να τα ξεπαστρέβαμε υιοθετώντας μια φωνηματική ορθογραφία με λατινικό.
Γλωσσολόγος θα είσαι.
Μπα, μισ/ανθέλληνας και τουρκολάγνος είναι! :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Αύγ 2019, 21:19

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 15:20
Έγραψα εγώ πουθενά ότι γλώσσα μου είναι η σλαβική; Εγώ είμαι Ρωμιός γέννημα θρέμμα.
Δεν υπάρχει τέτοια εθνικότητα, ούτε χώρα.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 23 Αύγ 2019, 21:22

Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:19
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 15:20
Έγραψα εγώ πουθενά ότι γλώσσα μου είναι η σλαβική; Εγώ είμαι Ρωμιός γέννημα θρέμμα.
Δεν υπάρχει τέτοια εθνικότητα, ούτε χώρα.
Μια χαρά υπάρχουν στην σημερινή Τουρκία κοινότητες που ακόμα αυροπροσδιορίζονται έτσι. Και όταν στο freeinquiry.gr μιλάνε κοροϊδευτικά για "Ρωμιούς" σε ποιους ανύπαρκτους αναφέρονται;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Αύγ 2019, 21:26

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:22
Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:19
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 15:20
Έγραψα εγώ πουθενά ότι γλώσσα μου είναι η σλαβική; Εγώ είμαι Ρωμιός γέννημα θρέμμα.
Δεν υπάρχει τέτοια εθνικότητα, ούτε χώρα.
Μια χαρά υπάρχουν στην σημερινή Τουρκία κοινότητες που ακόμα αυροπροσδιορίζονται έτσι. Και όταν στο freeinquiry.gr μιλάνε κοροϊδευτικά για "Ρωμιούς" σε ποιους ανύπαρκτους αναφέρονται;
Υπάρχουν οι Ρωμαίοι της Ιταλίας, η Ρουμανία και οι Ρομά. Τέλος!
Το freeinquiry είναι ξεχειλισμένος βόθρος.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 23 Αύγ 2019, 21:28

Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:26
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:22
Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:19

Δεν υπάρχει τέτοια εθνικότητα, ούτε χώρα.
Μια χαρά υπάρχουν στην σημερινή Τουρκία κοινότητες που ακόμα αυροπροσδιορίζονται έτσι. Και όταν στο freeinquiry.gr μιλάνε κοροϊδευτικά για "Ρωμιούς" σε ποιους ανύπαρκτους αναφέρονται;
Υπάρχουν οι Ρωμαίοι της Ιταλίας, η Ρουμανία και οι Ρομά. Τέλος!
Το freeinquiry είναι ξεχειλισμένος βόθρος.
Από τη μια μου λες ότι δεν υπάρχει εθνικότητα Ρωμιών και μετά μου λες ότι υπάρχουν Ρωμαίοι της Ιταλίας; Τρικυμία εν κρανίω.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Αύγ 2019, 21:30

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:28
Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:26
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:22
Μια χαρά υπάρχουν στην σημερινή Τουρκία κοινότητες που ακόμα αυροπροσδιορίζονται έτσι. Και όταν στο freeinquiry.gr μιλάνε κοροϊδευτικά για "Ρωμιούς" σε ποιους ανύπαρκτους αναφέρονται;
Υπάρχουν οι Ρωμαίοι της Ιταλίας, η Ρουμανία και οι Ρομά. Τέλος!
Το freeinquiry είναι ξεχειλισμένος βόθρος.
Από τη μια μου λες ότι δεν υπάρχει εθνικότητα Ρωμιών και μετά μου λες ότι υπάρχουν Ρωμαίοι της Ιταλίας; Τρικυμία εν κρανίω.
Αυτοί είναι Ιταλοί, τί δεν καταλαβαίνεις; Την τρικυμία την έχεις εσύ.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 23 Αύγ 2019, 21:35

Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:30
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:28
Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:26

Υπάρχουν οι Ρωμαίοι της Ιταλίας, η Ρουμανία και οι Ρομά. Τέλος!
Το freeinquiry είναι ξεχειλισμένος βόθρος.
Από τη μια μου λες ότι δεν υπάρχει εθνικότητα Ρωμιών και μετά μου λες ότι υπάρχουν Ρωμαίοι της Ιταλίας; Τρικυμία εν κρανίω.
Αυτοί είναι Ιταλοί, τί δεν καταλαβαίνεις; Την τρικυμία την έχεις εσύ.
Αγόρι μου πριν το ελληνικό κράτος σου προωθήσει το Έλληνας όλοι οι ελληνόφωνοι ξέραν τον εαυτό τους ως Ρωμαίο (Βυζαντινό). Αυτή είναι η πραγματικότητα. Οι Ιταλοί πάψανε σιγά σιγά να λέγονται Ρωμαίοι λίγο μετά τους Λομβαρδούς και ανέπτυξαν τοπικές ταυτότητες.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Αύγ 2019, 21:41

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:35
Nandros έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:30
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:28
Από τη μια μου λες ότι δεν υπάρχει εθνικότητα Ρωμιών και μετά μου λες ότι υπάρχουν Ρωμαίοι της Ιταλίας; Τρικυμία εν κρανίω.
Αυτοί είναι Ιταλοί, τί δεν καταλαβαίνεις; Την τρικυμία την έχεις εσύ.
Αγόρι μου πριν το ελληνικό κράτος σου προωθήσει το Έλληνας όλοι οι ελληνόφωνοι ξέραν τον εαυτό τους ως Ρωμαίο (Βυζαντινό). Αυτή είναι η πραγματικότητα. Οι Ιταλοί πάψανε σιγά σιγά να λέγονται Ρωμαίοι λίγο μετά τους Λομβαρδούς και ανέπτυξαν τοπικές ταυτότητες.
Υπάρχουν οι Ρωμαίοι της Ιταλίας, η Ρουμανία και οι Ρομά.
Κανένα κράτος δεν αναγνωρίζει εθνικότητα Ρωμιός, οπότε δεν υπάρχει. Τέλος!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 23 Αύγ 2019, 21:49

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:09
sharp έγραψε:
23 Αύγ 2019, 20:48
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 18:10


Τα κροατικά είναι η ίδια ακριβώς γλώσσα με τα σέρβικα και για πολιτικούς λόγους η μία γράφεται σε λατινικό και η άλλη σε κυριλλικό. Άρα άμα θέλανε "να αλλάξουν τη γλώσσα τους" θα γράφανε όπως γράφουν οι Σέρβοι. Εκεί δεν τίθεται θέμα απλοποίησης γιατί και οι δύο γραφές είναι φωνητικές.

tacroatica iniiδjiakrivos jlosa metaservica cejia politicus lojus imia jrafete selatinico ciali secirilico. Araama θelanalaxun tijlosatus opos les θajrafan opos jrafuniservi.

Εσένα τι σε ενοχλεί να υπάρχουν δύο αλφαβήτα για την ελληνική; Ένα παραδοσιακό ελληνιστικό και ένα απλοποιημένο λατινικό; Κοίτα το κείμενο από πάνω πόσο μικρότερο βγαίνει. Και εξάλλου η λατινική γραφή προέρχεται από την ετρουσκική που προέρχεται από μια εκ των πολλών παραλλαγών του ελληνικού που κυκλοφορούσαν τότε.
Σιγά μην βάλουμε διακόσια αλφάβητα. Μια χαρά αλφάβητο έχει η γλώσσα, οποιαδήποτε προσπάθεια αλλοίωσης ή κατάργησής του θα προκαλούσε σύγχιση με κατάληξη τον αφελληνισμό (να μην καταλαβαίνουν βιβλιογραφία κλπ.). Όσον αφορά τα κροατικά και τα σερβικά είπαμε, δεν θα πάρουμε παράδειγμα από τις σλάβικες γλώσσες, που είναι οι τελευταίες στον δυτικό κόσμο.

Το ξέρω ότι είναι ελληνικό το λατινικό, είναι από τους Χαλκιδαίους. Δεν είναι θέμα περηφάνειας, όπως ίσως φαντάζεσαι, είναι καθαρά τεχνικό το θέμα και σίγουρα δεν υπάρχει και κανένας λόγος. Το ότι προβάλεις ως επιχείρημα μιαν υποτιθέμενη ευκολία δείχνει ακριβώς ότι δεν κατανοείς τι είναι γλώσσα.
Δεν μου λες, σ' όλο το Βυζάντιο οι λόγιοι μπορούσαν να γράψουν αρχαία ελληνικά δηλ. την κλασσική ελληνική. Αυτοί φαντάσου δεν είχαν ούτε χαρτί ούτε άπειρα γραμματικά βοηθήματα. Σήμερα πόσοι Έλληνες που μάλιστα υποτίθεται ότι διδάσκονται αρχαία στα σχολεία και υποτίθεται ότι λατρεύουν την αρχαία Ελλάδα (σε αντίθεση με τους Βυζαντινούς) μπορούν να κάνουν το ίδιο; Η απάντηση είναι 0. Άρα ο αφελληνισμός της γλώσσας ήδη έχει γίνει. Το ελληνικό αλφάβητο απλώς μας θυμίζει ότι κάποτε κάθε σοβαρή συγγραφή γινόταν στην κλασική ελληνική.
Το 0 είναι υπερβολικό, αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο. Αυτό όμως που προτείνεις είναι ακόμη περισσότερο προς την ίδια καταστροφική κατεύθυνση. Πονάει δόντι, κόψει κεφάλι με άλλα λόγια.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Αύγ 2019, 21:52

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:22
Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Αύγ 2019, 08:48
Σωστός. Εκτός του ότι η λατινική γραφή δεν είναι ταυτόσημη της φωνητικής, η ελληνική σε φωνητική γραφή θα έχει καμία 50 φθογγους, δεν θα είναι δηλαδή καθόλου πιο απλή.
50 φθόγγους; Από που προκύπτει αυτό μωρέ;
Δεν είμαι γλωσσολόγος για να σου απαντήσω στο πως ακριβώς προέκυψαν όλοι οι φθόγγοι της σύγχρονης ελληνικής. Αμα θέλεις περισσότερες πληροφορίες, υπάρχει σχετική βιβλιογραφία, ακόμη και ονλαϊνιστι. Το σημαντικό είναι πως τα 26 ψηφία του λατινικού αλφαβήτου, δεν αρκούν για να αποδώσουν σε τέτοιο σημείο την ελληνική, ώστε να προκύψει μια καθαρόαιμη φωνητική γραφή. Οπότε, είτε θα προσθέσεις μη λατινικα συμβολα για να έχεις φωνητικό αλφάβητο, αλλά δεν θα έχεις την κατ εσέ επιθυμητή κατανόηση από τον "υπόλοιπο κοσμο", είτε θα θυσιάσεις, πλην τοις άλλοις, και την φωνητικοτητα μόνο και μόνο... για να εκδυτικησεις την ελληνική γραφη. Και για ποιον λόγο ακριβώς;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Antigeist

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 23 Αύγ 2019, 22:18

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Αύγ 2019, 21:52
Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 13:22
Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Αύγ 2019, 08:48
Σωστός. Εκτός του ότι η λατινική γραφή δεν είναι ταυτόσημη της φωνητικής, η ελληνική σε φωνητική γραφή θα έχει καμία 50 φθογγους, δεν θα είναι δηλαδή καθόλου πιο απλή.
50 φθόγγους; Από που προκύπτει αυτό μωρέ;
Δεν είμαι γλωσσολόγος για να σου απαντήσω στο πως ακριβώς προέκυψαν όλοι οι φθόγγοι της σύγχρονης ελληνικής. Αμα θέλεις περισσότερες πληροφορίες, υπάρχει σχετική βιβλιογραφία, ακόμη και ονλαϊνιστι. Το σημαντικό είναι πως τα 26 ψηφία του λατινικού αλφαβήτου, δεν αρκούν για να αποδώσουν σε τέτοιο σημείο την ελληνική, ώστε να προκύψει μια καθαρόαιμη φωνητική γραφή. Οπότε, είτε θα προσθέσεις μη λατινικα συμβολα για να έχεις φωνητικό αλφάβητο, αλλά δεν θα έχεις την κατ εσέ επιθυμητή κατανόηση από τον "υπόλοιπο κοσμο", είτε θα θυσιάσεις, πλην τοις άλλοις, και την φωνητικοτητα μόνο και μόνο... για να εκδυτικησεις την ελληνική γραφη. Και για ποιον λόγο ακριβώς;
Η αγγλική έχει πολύ περισσότερους φθόγγους από ότι έχει η ελληνική και γράφεται μια χαρά με λατινικό αν και η ίδια είναι πράγματι απαράδεκτα συντηρητική. Καθαρόαιμη φωνηματική γραφή δεν υπάρχει πουθενά γιατί δεν είναι πρακτική. Απλώς υπάρχουν γραφές που είναι κυρίως φωνηματικές και γραφές που είναι κυρίως ετυμολογικές-ιστορικές.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: ελληνικά με λατινικό αλφάβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 24 Αύγ 2019, 07:36

Antigeist έγραψε:
23 Αύγ 2019, 22:18
Απλώς υπάρχουν γραφές που είναι κυρίως φωνηματικές και γραφές που είναι κυρίως ετυμολογικές-ιστορικές.
«Κυρίως φωνηματικες»; Τι θα πει αυτό; Και η ελληνική «κυρίως φωνηματικη» είναι. Επίσης όλες οι γραφές με αλφάβητο καταλήγουν ιστορικές.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών