Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 13 Οκτ 2018, 21:24

sys3x έγραψε:
13 Οκτ 2018, 21:21
Το απαγορεύει η θρησκεία τους ρε, τους μαύροι που το επιτρέπει έχουν πολλούς.
Γιες ιτ μαστ μπη καλτσουραλ.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Οκτ 2018, 21:31

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2018, 05:22
Leporello έγραψε:
08 Αύγ 2018, 19:02
mec_ έγραψε:
08 Αύγ 2018, 18:40
Κι οι Γάλλοι εδω το ίδιο. Βασανιζόμαστε ακόμα με οξείες, βαρείες και περισπωμένες.
Στα Γαλλικά, οι οξείες και οι βαρείες προκαλούν διαφορετική προφορά. Το è προφέρεται σαν "ε" συνήθως άτονο, ενώ το e μεσα στην λέξη προφέρεται πιό κοντά στο ö. Στο τέλος τής λέξης (και λίγο πιό πίσω :003: ), το σκέτο e είναι άφωνο ενώ το é προφέρεται σαν "ε" τονούμενο. Ομολογουμένως, την περισπωμένη κανένας δεν την προφέρει πιά, όταν όμως μάθαινα Γαλλικά (πάνε 45 χρόνια πιά :o:e040: ) διδάχθηκα ότι όσα φωνήεντα έχουν περισπωμένη, προφέρονται με πιό στρογγυλεμένα χείλη.
Και ο επιτονισμός αλλάζει την προφορά αλλά δεν τον σημειώνουμε. Τα αγγλικά τα καταφέρνουν χωρίς να σημειώνουν ούτε τόνους ούτε αλλαγές προφοράς φωνηέντων.

Ούτε κι εμείς χρειαζόμαστε τόνους. Κανείς δεν δυσκολεύεται να διαβάσει Μίκυ Μάους και Λούκυ Λουκ, που είναι γραμμένα με κεφαλαία.
Е, συγγνώμη, αν την μία φορά προφέρεται σαν "ε" και την άλλη σαν "ö", τότε είναι άλλο γράμμα. Το ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν σημειώνεται, αυτό είναι ατέλεια τής γλώσσα και όχι προσόν. Το ότι γίνεται η λέξη κατανοητή δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να σημειώνεται η όσο το δυνατόν πιό κοντινή στην πραγματικότητα προφορά. Κι'αυτό μπορούμε να το διαβάσουμε, δεν σημαίνει όμως αυτό ότι πρέπει να γράφουμε έτσι:
Εικόνα
Ειδικά δε τα Αγγλικά που ανέφερες είναι παράδειγμα προς αποφυγή, όχι προς μίμηση. Τόσο πολύ έχει απομακρυνθεί η προφορά από την ιστορική ορθογραφία (ποιά ορθογραφία δηλαδή, παπαριές που άλλαζαν κάθε 100 χρόνια) που ουσιαστικά, οι λέξεις έχουν γίνει ιδεογράμματα.

Ακόμη χειρότερα, αν υποθέσουμε ότι υπήρχαν διαφορές στην προφορά που δεν σημειώνονταν και να επιχειρηματολογούσες ότι δεν απαιτείται αλλαγή τής ορθογραφίας, να πώ ότι έχει κάποιο νόημα η άποψή σου. Ομως να υπάρχει η διαφορά στην ορθογραφία ήδη και να υποστηρίζεις ότι δεν χρειάζεται, δεν στέκει ούτε με σφαίρες.

Και ναι, δεν συσκολεύομαι να διαβάσω Μίκυ Μάους γραμμένο με κεφαλαία, όπου το κείμενο είναι μικρό και οι εικόνες πολλές, αλλά αν με έβαζαν να διαβάσω 500 σελίδες όλες γραμμένες με κεφαλαία, δεν θα έπιανα κάν το βιβλίο.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 14 Οκτ 2018, 03:48

Ορέστης 35 έγραψε:
13 Οκτ 2018, 19:54
Ποσες ειναι οι διαφορετικες περιοχες και ποιες οι διαφορες στην κουλτουρα;
Στο έτος 2018, Google.
Ordem e Progresso.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Οκτ 2018, 03:51

Cavaliere έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:48
Ορέστης 35 έγραψε:
13 Οκτ 2018, 19:54
Ποσες ειναι οι διαφορετικες περιοχες και ποιες οι διαφορες στην κουλτουρα;
Στο έτος 2018, Google.
Δε νομιζω οτι γκουγκλ μπορει να μου μεταφερει την εμπειρια ενος Ελληνα που εχει ζησει εκει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2018, 03:55

Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2018, 21:31
Και ναι, δεν συσκολεύομαι να διαβάσω Μίκυ Μάους γραμμένο με κεφαλαία, όπου το κείμενο είναι μικρό και οι εικόνες πολλές, αλλά αν με έβαζαν να διαβάσω 500 σελίδες όλες γραμμένες με κεφαλαία, δεν θα έπιανα κάν το βιβλίο.
Μέχρι την επινόηση των πεζών γραμμάτων και την επικράτησή τους, δεν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα στην ανάγνωση. Δεδομένου ότι τα αλφάβητα υπήρχαν για πολλούς αιώνες πριν την επινόηση των πεζών, σημαίνει ότι δεν είχε παραστεί ανάγκη ως τότε. Αλλιώς θα είχε προκύψει πολύ νωρίτερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2018, 03:55

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:51
Cavaliere έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:48
Ορέστης 35 έγραψε:
13 Οκτ 2018, 19:54
Ποσες ειναι οι διαφορετικες περιοχες και ποιες οι διαφορες στην κουλτουρα;
Στο έτος 2018, Google.
Δε νομιζω οτι γκουγκλ μπορει να μου μεταφερει την εμπειρια ενος Ελληνα που εχει ζησει εκει.
Κρίνει εξ ιδίων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 14 Οκτ 2018, 04:02

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:51
Δε νομιζω οτι γκουγκλ μπορει να μου μεταφερει την εμπειρια ενος Ελληνα που εχει ζησει εκει.
Δεν νομίζω πως ένας Έλληνας που έζησε εκεί, μπορεί να σε πείσει, όταν εύκολα, χαρακτηρίζεις έναν λαό τόσο μεγάλο ως Hundfresser.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2018, 04:27

Cavaliere έγραψε:
14 Οκτ 2018, 04:02
Ορέστης 35 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:51
Δε νομιζω οτι γκουγκλ μπορει να μου μεταφερει την εμπειρια ενος Ελληνα που εχει ζησει εκει.
Δεν νομίζω πως ένας Έλληνας που έζησε εκεί, μπορεί να σε πείσει, όταν εύκολα, χαρακτηρίζεις έναν λαό τόσο μεγάλο ως Hundfresser.
Είναι τόσο δυσκολομετάφραστη η λέξη που δεν σε βοήθησε αυτήν την φορά το Γκουγκλ ή νομίζεις ότι προσδίδει κάτι να πετάξεις μια λέξη σε γλώσσα που μιλάει το 10% των Ελλήνων όταν μιλάς με Έλληνες, στα ελληνικά;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Ορέστης 35

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Οκτ 2018, 04:44

hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2018, 04:27
Cavaliere έγραψε:
14 Οκτ 2018, 04:02
Ορέστης 35 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:51
Δε νομιζω οτι γκουγκλ μπορει να μου μεταφερει την εμπειρια ενος Ελληνα που εχει ζησει εκει.
Δεν νομίζω πως ένας Έλληνας που έζησε εκεί, μπορεί να σε πείσει, όταν εύκολα, χαρακτηρίζεις έναν λαό τόσο μεγάλο ως Hundfresser.
Είναι τόσο δυσκολομετάφραστη η λέξη που δεν σε βοήθησε αυτήν την φορά το Γκουγκλ ή νομίζεις ότι προσδίδει κάτι να πετάξεις μια λέξη σε γλώσσα που μιλάει το 10% των Ελλήνων όταν μιλάς με Έλληνες, στα ελληνικά;
Ξερω λιγα γερμανικα. Υποψιαζομαι οτι ο Καβαλιερε νιωθει οτι απαξιωσα τους Κινεζους. Στην πραγματικοτητα τους συμπαθω τοσο που περναω απο την αθηναικη τσαινα ταουν για να δω κινεζικες φατσες, ωστοσο με ενοχλουν καποια πραγματα που γινονται στην Κινα.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 14 Οκτ 2018, 09:34

hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:55
Leporello έγραψε:
13 Οκτ 2018, 21:31
Και ναι, δεν συσκολεύομαι να διαβάσω Μίκυ Μάους γραμμένο με κεφαλαία, όπου το κείμενο είναι μικρό και οι εικόνες πολλές, αλλά αν με έβαζαν να διαβάσω 500 σελίδες όλες γραμμένες με κεφαλαία, δεν θα έπιανα κάν το βιβλίο.
Μέχρι την επινόηση των πεζών γραμμάτων και την επικράτησή τους, δεν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα στην ανάγνωση. Δεδομένου ότι τα αλφάβητα υπήρχαν για πολλούς αιώνες πριν την επινόηση των πεζών, σημαίνει ότι δεν είχε παραστεί ανάγκη ως τότε. Αλλιώς θα είχε προκύψει πολύ νωρίτερα.
Tι λογική είναι αυτή; Και την Γραμμική Β' την χρησιμοποιούσαν γιά αιώνες. Φαίνεται πως ούτε και μ'αυτήν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, αλλιώς θα επινοούσαν άλλο σύστημα γραφής πολύ νωρίτερα.

Στην ουσία, τέτοια επιχειρήματα δεν λένε τίποτα. Το αντίστροφο πρέπει να σκέφτεται κανείς: αφού τα μικρά γράμματα επινοήθηκαν και επικράτησαν, προφανώς κάποια ανάγκη θα εξυπηρετούν.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2018, 13:17

Όχι, η Γραμμική Β΄ χρησιμοποιήθηκε για σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα και ήταν ιερατική γραφή. Μόνο γραμματείς και υψηλά ιστάμενοι την γνώριζαν και την χρησιμοποιούσαν, σε πλήρη αντίθεση με το αλφάβητο.

Επιπροσθέτως, το αλφάβητο εκτόπισε την Γραμμική Β΄ αμέσως. Τα πεζά γράμματα υπήρχαν αιώνες πριν επικρατήσουν τελικά· πολλούς αιώνες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Οκτ 2018, 19:04

hellegennes έγραψε:
14 Οκτ 2018, 04:27
Cavaliere έγραψε:
14 Οκτ 2018, 04:02
Ορέστης 35 έγραψε:
14 Οκτ 2018, 03:51
Δε νομιζω οτι γκουγκλ μπορει να μου μεταφερει την εμπειρια ενος Ελληνα που εχει ζησει εκει.
Δεν νομίζω πως ένας Έλληνας που έζησε εκεί, μπορεί να σε πείσει, όταν εύκολα, χαρακτηρίζεις έναν λαό τόσο μεγάλο ως Hundfresser.
Είναι τόσο δυσκολομετάφραστη η λέξη που δεν σε βοήθησε αυτήν την φορά το Γκουγκλ ή νομίζεις ότι προσδίδει κάτι να πετάξεις μια λέξη σε γλώσσα που μιλάει το 10% των Ελλήνων όταν μιλάς με Έλληνες, στα ελληνικά;

Αυτό είναι γενικότερη αρρώστια στό φόρουμ ...... καί αγιάτρευτη .....

Αποκλείοντας από τήν κατανόηση .... τούς μή Ευρωπεοτραφείς συναδέλφους .....

Καί γράφοντας στ αρχίδια τους τά 3/4 τών άλλων .... πολλοί νομίζοντας ότι είναι .... καί μαγκιά .....

Τό αυτό καί διάφοροι Υπερ Ελληνες ..... :fp:

Σημεία τών Καιρών .... τών Κακών τους τών Καιρών .....

Φυσικά παρατηρήθηκε σέ όλες τίς "ελίτ " ..... νά θέλουν νά μιλάνε άλλη γλώσσα από τήν πλέμπα ..... παγκοσμίως ......

Θά ήταν εξαίρεση η Ελίτ τού Φόρουμ ;;;

ΥΓ
Τό Γκούγκλι δέν έχει μεταφραστήρα παίδες ;;;;

Η η βαρεμάρα ή επίδειξη....καί τό ότι στά αρχίδια σας ..... είναι δυνατότερο ;;;;

Τί νά πείς ... γιά τό μουνί τής αλληνής .....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 16 Οκτ 2018, 19:38

Leporello έγραψε:
14 Οκτ 2018, 09:34
Στην ουσία, τέτοια επιχειρήματα δεν λένε τίποτα. Το αντίστροφο πρέπει να σκέφτεται κανείς: αφού τα μικρά γράμματα επινοήθηκαν και επικράτησαν, προφανώς κάποια ανάγκη θα εξυπηρετούν.
Τα μικρογράμματα επινοήθηκαν και επικράτησαν λόγω του τρόπου και των μέσων γραφής. Στο χαρτί, με μελάνι, δεν χρειάζεται και είναι και λιγάκι δύσκολο να γράφεις με κεφαλαία που χωρίζονται μεταξύ τους απο διακριτά κενά, όπως τα αρχαία ελληνικά κεφαλαία που εξυπηρετούν την ανάγκη γραφής πάνω σε πλάκα με κερί. Τα μικρά, που προέκυψαν απο την καλλιγραφία, απλά μας φαίνονται πιο ευανάγνωστα, λόγω συνήθειας.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 18 Οκτ 2018, 13:12

Εικόνα
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατι δεν υπαρχει κινεζικο αλφαβητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Μάιος 2019, 23:34

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών