Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Απρ 2021, 00:16

Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Απρ 2021, 00:06
Δηλαδή πας να πεις δημοσιογραφισσα και λες δημοσιογραφισσααααααα σα να τη φωνάζεις από απέναντι; :smt017
ναι, αλλά όχι με τόσα α στο τέλος. Οι προηγούμενες συλλαβές μέχρι την τονισμένη μου ακούγονται χρονικά συμπιεσμένες οι επόμενες ας πούμε κανονικές και η λήγουσα τραβηγμένη. Λιγότερο στα πιλότισσα, προέδρισσα, γειτόνισσα.

Μπορεί να είναι θέμα συνήθειας αλλά δε νομίζω.

Μια που το συζητάμε. Αν σου γράψω νομμίζω, διαβάζεις ακριβώς το ίδιο πράγμα;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42852
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Απρ 2021, 00:30

ST48410 έγραψε:
08 Απρ 2021, 00:16
Dwarven Blacksmith έγραψε:
08 Απρ 2021, 00:06
Δηλαδή πας να πεις δημοσιογραφισσα και λες δημοσιογραφισσααααααα σα να τη φωνάζεις από απέναντι; :smt017
ναι, αλλά όχι με τόσα α στο τέλος. Οι προηγούμενες συλλαβές μέχρι την τονισμένη μου ακούγονται χρονικά συμπιεσμένες οι επόμενες ας πούμε κανονικές και η λήγουσα τραβηγμένη. Λιγότερο στα πιλότισσα, προέδρισσα, γειτόνισσα.

Μπορεί να είναι θέμα συνήθειας αλλά δε νομίζω.

Μια που το συζητάμε. Αν σου γράψω νομμίζω, διαβάζεις ακριβώς το ίδιο πράγμα;
Μου φαίνεται αστείο γιατί δεν υπάρχει οπότε μπορεί να το προφέρω αστεία ως μια λέξη, σα να ήταν νον+μιζω. Αλλά δεν έχω αυτό το θέμα με το ψέμα - ψέμμα, όπως και να το γράψεις το λέω το ίδιο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Απρ 2021, 00:36

ST48410 έγραψε:
07 Απρ 2021, 23:50
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2021, 20:10
Γραμματικά είναι τραβεστί το «η δήμαρχος» αλλά εγώ εστιάζω στον πληθυντικό όπου αν θες να αναφερθείς π.χ. σε 3 γυναίκες αστυνομικούς, θα πρέπει να πεις «Οι τρεις γυναίκες αστυνομικοί» γιατί το σκέτο «οι τρεις αστυνομικοί» δεν σου δίνει την πληροφορία, αν την θέλεις αυτήν την πληροφορία (και για ένα κάρο λόγους μπορεί να την θέλεις).
Αυτή η παρατήρησή σου είναι λογική. Ωστόσο πολλές από τις λέξεις δημοσιογράφισσα, πιλότισσα, προέδρισσα, συμβούλισσα που κοροϊδευτικά μάλλον αναφέρει ο Τζήμερος πιο πάνω ηχούν στα αυτιά μου πολύ παράταιρες και σχεδόν όχι Ελληνικά. Αναφέρομαι στη μελωδικότητα της γλώσσας και τον κανόνα της τρισυλλαβίας που μοιάζει να το παραβιάζουν βάναυσα. Αυτό το δημοσιογράφισσα (δε στο χρεώνω, μπορεί να διαφωνείς) μου ακούγεται με α μακρό στο τέλος και ο τόνος μοιάζει να είναι πέρα από την προπαραλήγουσα. Μια παράμετρος που οι περισσότεροι μου φαίνεται πως προσπερνάτε εύκολα όταν δημιουργείτε "νέες" λέξεις.
Έχω ένσταση στην κατάληξη -ισσα, το είπα από το πρώτο ποστ. Έχω δώσει αρκετές προτάσεις με παραδείγματα. Αν δεις σε άλλα ποστ μου στο φόρουμ, μπορεί να παρατηρήσεις ότι αναφέρομαι στην Σακελλαροπούλου ως Προέδρια της Δημοκρατίας.

Οι δικές μου προτάσεις για τις παραπάνω λέξεις είναι: δημοσιόγραφη (κατά τα επίθετα σε -γραφος, π.χ. ανυπόγραφη), πιλότρια, προέδρια και σύμβουλη ή συμβούλια (ή συμβουλεύτρια, αν θες να το κλέψεις διά επιθέτου).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Απρ 2021, 01:10

Το Οδυσσεύς εγινε Οδύσσεια, άρα και το δημοσιογραφεύς πρέπει να γίνει δημοσιογράφεια.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

sharp
Δημοσιεύσεις: 21037
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 08 Απρ 2021, 01:19

Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Φεβ 2020, 13:28
Ο άνθρωπος - η άνθρωπα.
Αυτά τα έχει πει ο μακαρίτης ο Φλωράκης με τις "μέθοδες". Κρίμα που δεν ζει να απολαύσει το κατόρθωμά του.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Απρ 2021, 01:26

hellegennes έγραψε:
08 Απρ 2021, 00:36
Έχω ένσταση στην κατάληξη -ισσα, το είπα από το πρώτο ποστ. Έχω δώσει αρκετές προτάσεις με παραδείγματα. Αν δεις σε άλλα ποστ μου στο φόρουμ, μπορεί να παρατηρήσεις ότι αναφέρομαι στην Σακελλαροπούλου ως Προέδρια της Δημοκρατίας.

Οι δικές μου προτάσεις για τις παραπάνω λέξεις είναι: δημοσιόγραφη (κατά τα επίθετα σε -γραφος, π.χ. ανυπόγραφη), πιλότρια, προέδρια και σύμβουλη ή συμβούλια (ή συμβουλεύτρια, αν θες να το κλέψεις διά επιθέτου).
Σεβαστή η γνώμη σου αλλά θέλει πολύ προώθηση και πλύση εγκεφάλου μια τέτοια αλλαγή. Δηλαδή πολύ πιο εύκολα θα δεχόμουν να μου πεις μη λες το αντικείμενο αυτό καρέκλα αλλά καθιστήρι ή ακουμπιστήρα παρά να πας να μου αλλάξεις κατάληξη σε λέξεις που χρησιμοποιώ με συγκεκριμένο τρόπο εδώ και χρόνια.

Πάρε ένα φανταστικό παράδειγμα. Πες ότι λόγω κάποιας ανακάλυψης βρίσκουμε ότι το ργ δεν προφερόταν παλιότερα έτσι αλλά ως δγ. Και να σου ζητάει κάποιος σήμερα να μην προφέρεις Γιώργος αλλά Γιώδγος. Ανάλογης αν όχι τέτοιας τάξης είναι και η αλλαγή που ζητάς.

Σε άλλες προτεινόμενες αλλαγές παλιότερα υπήρχε και το θέμα του ηχητικού αποτελέσματος που ξενίζει. Για παράδειγμα αυτά τα Ιούνη, Ιούλη μου φαίνονται πολύ κολοβά, κουτσουρεμένα. Αλλά δεν θα επιμείνω σε αυτό γιατί ίσως είναι θέμα προσωπικών εμμονών*.

* Δεν το πιστεύω. Η ηχητική της γλώσσας είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος. Μεγάλο μέρος της ομορφιάς της, του αρώματος που αποπνέει, αυτής της πρώτης εντύπωσης που σχηματίζει κάποιος που ακούει να μιλούν μια γλώσσα που δεν καταλαβαίνει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Απρ 2021, 01:33

Όχι, η αλλαγή που προτείνεις είναι δομική, ενώ οι δικές μου όχι. Δηλαδή η μετάβαση από το «η βουλευτής» στο «η βουλεύτρια» δεν είναι δομική αλλαγή, είναι 100% θέμα συνήθειας, γιατί κυριολεκτικά είναι το ίδιο πράγμα με το «εκπαιδευτής-εκπαιδεύτρια» και όλα τα άλλα σε -ευτής/εύτρια (εκμεταλλευτής, θεραπευτής, θριαμβευτής, κτλ). Ίδια κατάληξη, ίδιος τόνος, ίδια κλίση, ίδια όλα.

Το ίδιο για την δικάστρια (δικαστής-δικάστρια), είναι ίδια κλίση με το γυμναστής-γυμνάστρια.

Αντιθέτως, αυτό που λες εσύ για το Γιώργος σε Γιώδγος είναι 100% δομική αλλαγή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 08 Απρ 2021, 02:21

sharp έγραψε:
08 Απρ 2021, 01:19
Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Φεβ 2020, 13:28
Ο άνθρωπος - η άνθρωπα.
Αυτά τα έχει πει ο μακαρίτης ο Φλωράκης με τις "μέθοδες". Κρίμα που δεν ζει να απολαύσει το κατόρθωμά του.
Κανονικά πρέπει να γίνει η γυνώπη. Το άνθρωπος εμπεριέχει το άνδρας.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10300
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 08 Απρ 2021, 08:13

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Απρ 2021, 02:21
sharp έγραψε:
08 Απρ 2021, 01:19
Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Φεβ 2020, 13:28
Ο άνθρωπος - η άνθρωπα.
Αυτά τα έχει πει ο μακαρίτης ο Φλωράκης με τις "μέθοδες". Κρίμα που δεν ζει να απολαύσει το κατόρθωμά του.
Κανονικά πρέπει να γίνει η γυνώπη. Το άνθρωπος εμπεριέχει το άνδρας.
Ωραίος και σωστός.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Απρ 2021, 22:00

Ζενίθεδρος έγραψε:
08 Απρ 2021, 02:21
sharp έγραψε:
08 Απρ 2021, 01:19
Εμπεδοκλής έγραψε:
29 Φεβ 2020, 13:28
Ο άνθρωπος - η άνθρωπα.
Αυτά τα έχει πει ο μακαρίτης ο Φλωράκης με τις "μέθοδες". Κρίμα που δεν ζει να απολαύσει το κατόρθωμά του.
Κανονικά πρέπει να γίνει η γυνώπη. Το άνθρωπος εμπεριέχει το άνδρας.
Δλδ "αυτη που εχει οψη γυνης" ?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Απρ 2021, 22:21

Αν και δεν είναι 100% σίγουρο ότι το άνθρωπος βγαίνει από το ανδρ-ωψ, έχουμε ουδέτερη λέξη για τους ανθρώπους: άτομο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Απρ 2021, 11:29

hellegennes έγραψε:
08 Απρ 2021, 22:21
Αν και δεν είναι 100% σίγουρο ότι το άνθρωπος βγαίνει από το ανδρ-ωψ, έχουμε ουδέτερη λέξη για τους ανθρώπους: άτομο.
Αυτο που δεν τεμνεται?

Δεν ξερω αν εννοιολογικα κολλαει και τοσο πολυ.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Απρ 2021, 11:35

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πέρα από το ότι το χρησιμοποιούμε κανονικά και υπάρχει αντίστοιχο στα αγγλικά που σημαίνει το ίδιο πράγμα εννοιολογικά και μεταφραστικά (individual = άτομο/αδιαίρετο), η έννοια του ατόμου είναι πλήρως συμβατή με την έννοια της μοναδικότητας κάθε ανθρώπου. Σκέψου ζευγάρι/άτομο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Απρ 2021, 11:37

hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2021, 11:35
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πέρα από το ότι το χρησιμοποιούμε κανονικά και υπάρχει αντίστοιχο στα αγγλικά που σημαίνει το ίδιο πράγμα εννοιολογικά και μεταφραστικά (individual = άτομο/αδιαίρετο), η έννοια του ατόμου είναι πλήρως συμβατή με την έννοια της μοναδικότητας κάθε ανθρώπου. Σκέψου ζευγάρι/άτομο.
Οκ με αυτη τη λογικη συμφωνω.

Ειναι πρωι ακομα λειτουργω με μισο εγκεφαλο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 09 Απρ 2021, 23:30

hellegennes έγραψε:
09 Απρ 2021, 11:35
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Πέρα από το ότι το χρησιμοποιούμε κανονικά και υπάρχει αντίστοιχο στα αγγλικά που σημαίνει το ίδιο πράγμα εννοιολογικά και μεταφραστικά (individual = άτομο/αδιαίρετο), η έννοια του ατόμου είναι πλήρως συμβατή με την έννοια της μοναδικότητας κάθε ανθρώπου. Σκέψου ζευγάρι/άτομο.
Ο άνθρωπος είναι και βιολογικός όρος, στην οποία βιολογια δε, individuals δεν είναι μόνο οι άνθρωποι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών