Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Απρ 2021, 10:27

"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Απρ 2021, 10:27

Εικόνα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Απρ 2021, 13:19

hellegennes έγραψε:
06 Απρ 2021, 16:20

Δεν έχει σχέση με πατριαρχίες και λοιπές φεμινιστικές παπαριές. Έχει να κάνει με το ότι ακούγεται λάθος και είναι γραμματικά λάθος, γιατί δεν υπάρχουν θηλυκά ουσιαστικά σε -ος, σε -ης, σε -έας και -ίας.
Ναι εκτός από καμια 50αρια που χρησιμοποιούμε καθημερινά, όπως άμμος, είσοδος, έξοδος, λεωφόρος, οδός, διάλεκτος, παράγραφος, ... :c020:


https://www.greek-language.gr/digitalRe ... &heading=6

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Απρ 2021, 20:10

stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2021, 10:02
hellegennes έγραψε:
27 Φεβ 2020, 18:26
Είναι καιρός να ξεφορτωθούμε τους ερμαφρόδιτους τύπους επαγγελμάτων, που διαβάζεις και δεν ξέρεις αν πρόκειται για άντρα αστυνομικό ή γυναίκα αστυνομικό.
Καιρός να ξεφορτωθούμε τις ιδιότητες/επαγγέλματα των προσώπων.
Π.χ. αντί για "πήγα στο χασάπη" μπορείς να πεις "πήγα στο χασάπικο του τάδε".
Με αυτό τον τρόπο απαγκιστρώνεται το πρόσωπο από την επαγγελματική του ιδιότητα.
«Πήγα στο χασάπικο του τάδε» μπορείς να πεις, «συγκεντρώθηκαν αυτοί που έχουν χασάπικο» ή «το σωματείο αυτών που έχουν χασάπικο», αλλά αυτό δεν είναι γλώσσα, είναι μαλακία. Καλύτερα να συνεννοούμαστε με ζωγραφιές αν είναι έτσι.
George_V έγραψε:
07 Απρ 2021, 09:57
hellegennes έγραψε:
06 Απρ 2021, 16:20


Επίσης είναι άκρως προβληματικό, γιατί δεν μπορείς να διευκρινίσεις ότι μιλάς για γυναίκες αν δεν κοτσάρεις από δίπλα το «γυναίκες».
Δλδ αν πεις "η Δημαρχος" θα νομιζουν ολοι οτι αναφέρεσαι σε αντρα δημαρχο αδερφη? Πρεπει αναγκαστικα να κοτσάρεις και το "γυναικα" για να καταλαβουν τι λες? Αφου το αρθρο αυτη τη δουλεια κανει. Προσδιοριζει το γένος.
Γραμματικά είναι τραβεστί το «η δήμαρχος» αλλά εγώ εστιάζω στον πληθυντικό όπου αν θες να αναφερθείς π.χ. σε 3 γυναίκες αστυνομικούς, θα πρέπει να πεις «Οι τρεις γυναίκες αστυνομικοί» γιατί το σκέτο «οι τρεις αστυνομικοί» δεν σου δίνει την πληροφορία, αν την θέλεις αυτήν την πληροφορία (και για ένα κάρο λόγους μπορεί να την θέλεις).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Απρ 2021, 20:30

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Απρ 2021, 13:19
hellegennes έγραψε:
06 Απρ 2021, 16:20

Δεν έχει σχέση με πατριαρχίες και λοιπές φεμινιστικές παπαριές. Έχει να κάνει με το ότι ακούγεται λάθος και είναι γραμματικά λάθος, γιατί δεν υπάρχουν θηλυκά ουσιαστικά σε -ος, σε -ης, σε -έας και -ίας.
Ναι εκτός από καμια 50αρια που χρησιμοποιούμε καθημερινά, όπως άμμος, είσοδος, έξοδος, λεωφόρος, οδός, διάλεκτος, παράγραφος, ... :c020:


https://www.greek-language.gr/digitalRe ... &heading=6
Αυτά είναι απολιθώματα της δεύτερης κλίσης που κληρονομήσαμε από την αρχαία ή ουσιαστικοποιημένα επίθετα και ακόμη και στην αρχαία ήταν ελάχιστα, πιθανόν πρωτοελληνικά κατάλοιπα. Πολλά εξ αυτών είναι τοπωνύμια, μάλλον προελληνικά. Στην αρχαία ελληνική ήδη δεν σχημάτιζαν θηλυκά σε -ος, γι' αυτό και μας έχουν μείνει μόνο τα σύνθετα της οδού, η νήσος, η διάλεκτος, η άμμος και κάποια άλλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Απρ 2021, 20:33

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2021, 20:10

Γραμματικά είναι τραβεστί το «η δήμαρχος» αλλά εγώ εστιάζω στον πληθυντικό όπου αν θες να αναφερθείς π.χ. σε 3 γυναίκες αστυνομικούς, θα πρέπει να πεις «Οι τρεις γυναίκες αστυνομικοί» γιατί το σκέτο «οι τρεις αστυνομικοί» δεν σου δίνει την πληροφορία, αν την θέλεις αυτήν την πληροφορία (και για ένα κάρο λόγους μπορεί να την θέλεις).
Ε και, θα σου πέσει η μούρη;
Αν είναι η σχετική αυτή η πληροφορία, θα δωθεί.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Απρ 2021, 20:39

Η πληροφορία κανονικά δίνεται από την χρήση των λέξεων, όχι από έξτρα περιγραφή. Αυτόν τον ρόλο έχουν τα γένη στην ελληνική γλώσσα, αν είναι να τα κάνουμε όλα άκλιτα ή μονογενή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Απρ 2021, 20:42

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2021, 20:39
Η πληροφορία κανονικά δίνεται από την χρήση των λέξεων, όχι από έξτρα περιγραφή. Αυτόν τον ρόλο έχουν τα γένη στην ελληνική γλώσσα, αν είναι να τα κάνουμε όλα άκλιτα ή μονογενή.
Άμα έχουν αυτό το ρόλο γιατί έχουν γένη και τα άψυχα αντικείμενα; Για να δίνουν σκουπιδοπληροφορία;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Απρ 2021, 21:09

Αυτόν τον ρόλο έχουν. Αυτή η πληροφορία μπορεί να είναι άχρηστη σήμερα για άψυχα αντικείμενα, έπαιζε όμως κάποιον ρόλο στην πρωτοϊνδοευρωπαϊκή. Το σημαντικό είναι ότι αυτό το σύστημα δίνει χρήσιμη πληροφορία για τα έμψυχα. Από την στιγμή που το έχουμε, είναι ηλίθιο να δημιουργούμε επίκοινους τύπους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 07 Απρ 2021, 21:13

Ενα επάγγελμα παντως που θα παραμείνει για πάντα σπάνιο, αν όχι ανύπαρκτο, είναι ο μαμμός.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 07 Απρ 2021, 23:50

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2021, 20:10
Γραμματικά είναι τραβεστί το «η δήμαρχος» αλλά εγώ εστιάζω στον πληθυντικό όπου αν θες να αναφερθείς π.χ. σε 3 γυναίκες αστυνομικούς, θα πρέπει να πεις «Οι τρεις γυναίκες αστυνομικοί» γιατί το σκέτο «οι τρεις αστυνομικοί» δεν σου δίνει την πληροφορία, αν την θέλεις αυτήν την πληροφορία (και για ένα κάρο λόγους μπορεί να την θέλεις).
Αυτή η παρατήρησή σου είναι λογική. Ωστόσο πολλές από τις λέξεις δημοσιογράφισσα, πιλότισσα, προέδρισσα, συμβούλισσα που κοροϊδευτικά μάλλον αναφέρει ο Τζήμερος πιο πάνω ηχούν στα αυτιά μου πολύ παράταιρες και σχεδόν όχι Ελληνικά. Αναφέρομαι στη μελωδικότητα της γλώσσας και τον κανόνα της τρισυλλαβίας που μοιάζει να το παραβιάζουν βάναυσα. Αυτό το δημοσιογράφισσα (δε στο χρεώνω, μπορεί να διαφωνείς) μου ακούγεται με α μακρό στο τέλος και ο τόνος μοιάζει να είναι πέρα από την προπαραλήγουσα. Μια παράμετρος που οι περισσότεροι μου φαίνεται πως προσπερνάτε εύκολα όταν δημιουργείτε "νέες" λέξεις.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Απρ 2021, 23:58

ST48410 έγραψε:
07 Απρ 2021, 23:50
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2021, 20:10
Γραμματικά είναι τραβεστί το «η δήμαρχος» αλλά εγώ εστιάζω στον πληθυντικό όπου αν θες να αναφερθείς π.χ. σε 3 γυναίκες αστυνομικούς, θα πρέπει να πεις «Οι τρεις γυναίκες αστυνομικοί» γιατί το σκέτο «οι τρεις αστυνομικοί» δεν σου δίνει την πληροφορία, αν την θέλεις αυτήν την πληροφορία (και για ένα κάρο λόγους μπορεί να την θέλεις).
Αυτή η παρατήρησή σου είναι λογική. Ωστόσο πολλές από τις λέξεις δημοσιογράφισσα, πιλότισσα, προέδρισσα, συμβούλισσα που κοροϊδευτικά μάλλον αναφέρει ο Τζήμερος πιο πάνω ηχούν στα αυτιά μου πολύ παράταιρες και σχεδόν όχι Ελληνικά. Αναφέρομαι στη μελωδικότητα της γλώσσας και τον κανόνα της τρισυλλαβίας που μοιάζει να το παραβιάζουν βάναυσα. Αυτό το δημοσιογράφισσα (δε στο χρεώνω, μπορεί να διαφωνείς) μου ακούγεται με α μακρό στο τέλος και ο τόνος μοιάζει να είναι πέρα από την προπαραλήγουσα. Μια παράμετρος που οι περισσότεροι μου φαίνεται πως προσπερνάτε εύκολα όταν δημιουργείτε "νέες" λέξεις.
Τι θα πει μοιάζει, ξεκάθαρα στην προπαραλήγουσα τονίζονται.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Απρ 2021, 00:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Απρ 2021, 23:58
ST48410 έγραψε:
07 Απρ 2021, 23:50
hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2021, 20:10
Γραμματικά είναι τραβεστί το «η δήμαρχος» αλλά εγώ εστιάζω στον πληθυντικό όπου αν θες να αναφερθείς π.χ. σε 3 γυναίκες αστυνομικούς, θα πρέπει να πεις «Οι τρεις γυναίκες αστυνομικοί» γιατί το σκέτο «οι τρεις αστυνομικοί» δεν σου δίνει την πληροφορία, αν την θέλεις αυτήν την πληροφορία (και για ένα κάρο λόγους μπορεί να την θέλεις).
Αυτή η παρατήρησή σου είναι λογική. Ωστόσο πολλές από τις λέξεις δημοσιογράφισσα, πιλότισσα, προέδρισσα, συμβούλισσα που κοροϊδευτικά μάλλον αναφέρει ο Τζήμερος πιο πάνω ηχούν στα αυτιά μου πολύ παράταιρες και σχεδόν όχι Ελληνικά. Αναφέρομαι στη μελωδικότητα της γλώσσας και τον κανόνα της τρισυλλαβίας που μοιάζει να το παραβιάζουν βάναυσα. Αυτό το δημοσιογράφισσα (δε στο χρεώνω, μπορεί να διαφωνείς) μου ακούγεται με α μακρό στο τέλος και ο τόνος μοιάζει να είναι πέρα από την προπαραλήγουσα. Μια παράμετρος που οι περισσότεροι μου φαίνεται πως προσπερνάτε εύκολα όταν δημιουργείτε "νέες" λέξεις.
Τι θα πει μοιάζει, ξεκάθαρα στην προπαραλήγουσα τονίζονται.
Το είπα 10 φορές και δεν μπορώ να πετύχω βραχύ α. Είναι και εκείνα τα διπλά σ που με κάνουν ασυναίσθητα ίσως να λέω μια μεγάλη συλλαβή στο τέλος. Εγώ προπαραλήγουσα βλέπω στο χαρτί όπως κι εσύ αλλά προπαραλήγουσα δεν ακούω. Το θέμα της τρισυλλαβίας άπτεται της μουσικής της γλώσσας (θέμα χρόνων, ποσοτήτων). Δεν είναι οπτικό, στο χαρτί.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Απρ 2021, 00:06

ST48410 έγραψε:
08 Απρ 2021, 00:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Απρ 2021, 23:58
ST48410 έγραψε:
07 Απρ 2021, 23:50


Αυτή η παρατήρησή σου είναι λογική. Ωστόσο πολλές από τις λέξεις δημοσιογράφισσα, πιλότισσα, προέδρισσα, συμβούλισσα που κοροϊδευτικά μάλλον αναφέρει ο Τζήμερος πιο πάνω ηχούν στα αυτιά μου πολύ παράταιρες και σχεδόν όχι Ελληνικά. Αναφέρομαι στη μελωδικότητα της γλώσσας και τον κανόνα της τρισυλλαβίας που μοιάζει να το παραβιάζουν βάναυσα. Αυτό το δημοσιογράφισσα (δε στο χρεώνω, μπορεί να διαφωνείς) μου ακούγεται με α μακρό στο τέλος και ο τόνος μοιάζει να είναι πέρα από την προπαραλήγουσα. Μια παράμετρος που οι περισσότεροι μου φαίνεται πως προσπερνάτε εύκολα όταν δημιουργείτε "νέες" λέξεις.
Τι θα πει μοιάζει, ξεκάθαρα στην προπαραλήγουσα τονίζονται.
Το είπα 10 φορές και δεν μπορώ να πετύχω βραχύ α. Είναι και εκείνα τα διπλά σ που με κάνουν ασυναίσθητα ίσως να λέω μια μεγάλη συλλαβή στο τέλος. Εγώ προπαραλήγουσα βλέπω στο χαρτί όπως κι εσύ αλλά προπαραλήγουσα δεν ακούω. Το θέμα της τρισυλλαβίας άπτεται της μουσικής της γλώσσας (θέμα χρόνων, ποσοτήτων). Δεν είναι οπτικό, στο χαρτί.
Δηλαδή πας να πεις δημοσιογραφισσα και λες δημοσιογραφισσααααααα σα να τη φωνάζεις από απέναντι; :smt017
Όταν λες γειτόνισσα δε συμβαίνει;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Επαγγέλματα στο θηλυκό γένος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Απρ 2021, 00:12

hellegennes έγραψε:
07 Απρ 2021, 20:10
stavmanr έγραψε:
07 Απρ 2021, 10:02
hellegennes έγραψε:
27 Φεβ 2020, 18:26
Είναι καιρός να ξεφορτωθούμε τους ερμαφρόδιτους τύπους επαγγελμάτων, που διαβάζεις και δεν ξέρεις αν πρόκειται για άντρα αστυνομικό ή γυναίκα αστυνομικό.
Καιρός να ξεφορτωθούμε τις ιδιότητες/επαγγέλματα των προσώπων.
Π.χ. αντί για "πήγα στο χασάπη" μπορείς να πεις "πήγα στο χασάπικο του τάδε".
Με αυτό τον τρόπο απαγκιστρώνεται το πρόσωπο από την επαγγελματική του ιδιότητα.
«Πήγα στο χασάπικο του τάδε» μπορείς να πεις, «συγκεντρώθηκαν αυτοί που έχουν χασάπικο» ή «το σωματείο αυτών που έχουν χασάπικο», αλλά αυτό δεν είναι γλώσσα, είναι μαλακία. Καλύτερα να συνεννοούμαστε με ζωγραφιές αν είναι έτσι.
Δηλαδή, τώρα που λεν κάθε μέρα στις ειδήσεις "οι επαγγελματίες στο χώρο της εστίασης" παθαίνουν κάτι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών