Calabrian Greek

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 04 Απρ 2020, 21:59

Αίγαγρος έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:40
Ζαποτέκος έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:35
Αυτό δεν το ξέρουμε. Μπορεί να είναι απόγονοι και των αρχαίων αφού δεν φαίνεται να σταμάτησε ποτέ η ελληνοφωνία στην Κάτω Ιταλία. Η Κάτω Ιταλία βρισκόταν υπό βυζαντινή διοίκηση για τεράστιο χρονικό διάστημα. Επόμενο είναι να μιλούν την νεοελληνική , απόγονο της κοινής ελληνιστικής.
Γενετικά ναι, αλλά ακούγοντάς τους, υπάρχει πολύ μεγάλος βαθμός κατανόησης, άρα είναι μία γλώσσα που απλά χωρίστηκε από τη δικιά μας σχετικά νωρίς. Αν ήταν π.χ. απόγονος της κοινής ελληνιστικής, δεν θα ήταν καθόλου βέβαιο πως θα είχαμε αλληλο-κατανόηση (γλωσσική). Τρανό παράδειγμα τα ποντιακά, όπου ο Πόντος αν και ήταν περισσότερους αιώνες επί βυζαντινής διοίκησης, δεν τους καταλαβαίνεις.
Ίδιος βαθμός κατανόησης μου φαίνεται εμένα. Μηδέν. Θα μου πεις εγώ δεν καταλαβαίνω ούτε τους γέρους του χωριού μου. :lol: Πάντως ποντιακά , κυπριακά , καρπαθιακά , ροδίτικα , κρητικά , γκρεκάνικα και η τυποποιημένη ελληνική είναι όλα απόγονοι της μεσαιωνικής ελληνικής που με την σειρά της κατάγεται απ' την κοινή ελληνιστική .
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 04 Απρ 2020, 22:03

Ζαποτέκος έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:59
Ίδιος βαθμός κατανόησης μου φαίνεται εμένα. Μηδέν.
Ίσως επειδή κάποιοι από αυτούς στα βίντεο πρέπει να μαθαίνουν νέα-ελληνικά, τα οποία και μιλάνε στη κάμερα
βάζοντας λέξεις και από το δικό τους ιδιαίτερο ιδίωμα.

γενετικά πάντως, Σικελοί, Πελοποννήσιοι και Κρητικοι αλληλοκαλύπτονται:

Εικόνα

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/ful ... /ahg.12328

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 04 Απρ 2020, 22:04

πολλοι ξενοι τα εχουν μελετησει μια χαρα ολα αυτα μαλλον πριν απο εμας.....
στο τελος, λινγκ με ελληνικα επωνυμα στην σικελια και κατω ιταλια το 1000μχ εως το 1300 απο ιταλικες πηγες
η συνεχεια των ελληνων εκει, ειναι αδιαλειπτη απο τα αρχαια χρονια
https://historum.com/threads/greek-spea ... era.79878/

επιτελους εκανα κατι καλυτερα απο τον ζαποτεκο και τον νταρνακα!!!!

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 04 Απρ 2020, 22:07

τωρα που εχουμε το δικιο με το μερος μας, αρα και τον Θεο το μονο που μας μενει ειναι να απελευθερωσουμε αυτες τις περιοχες

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Απρ 2020, 22:09

bolek έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:07
τωρα που εχουμε το δικιο με το μερος μας, αρα και τον Θεο το μονο που μας μενει ειναι να απελευθερωσουμε αυτες τις περιοχες
εχμ, εκει είμαστε πραγματικοι ελληνες, για σας δεν ξέρω.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 04 Απρ 2020, 22:11

Fluffy έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:52
Ακριβώς, μη ξεχνάμε πως είχαμε κατα διαστήματα ενέσεις ελλήνων απο ιταλια στον ελλαδικο χωρο. Ο λαός στον ελλαδικό χώρο άλλαξε λαλιά αλλά στην ιταλια όχι.
Εγώ ξέρω πως κατά την σλαβική κάθοδο Αχαιοί πήγαν στο Ρήγιο και ξαναγυρίσαν πίσω. Εσύ ποιες άλλες ενέσεις απ' την Ιταλία γνωρίζεις.

Ακόμη ξέρω πως Κάτω Ιταλία υπήρχαν πολύ ντόπιοι ελληνόφωνοι κατά την υστεροβυζαντνή περίοδο , οι οποίοι μάλιστα πηγαινοέρχονταν μεταξύ Ιταλίας και Βυζαντίου.

Π.χ.ο αιρετικός Βαρλαάμ Καλαβρός.
https://el.wikipedia.org/wiki/Βαρλαάμ_Καλαβρός

Λεόντιος Πιλάτος
https://el.wikipedia.org/wiki/Λεόντιος_Πιλάτος

Ο Πετράρχης λέει για τον Έλληνα λόγιο της εποχής του Λεόντιο Πιλάτο από την Καλαβρία τα εξής :
Ο Λεόντιός μας είναι στην πραγματικότητα Καλαβρέζος , αλλά όπως θέλει ο ίδιος , Θεσσαλός, σαν να είναι ευγενέστερο να είναι κανείς Γραικός παρά Ιταλός .(…) Από τη μια εκθειάζει και αγαπά την Ιταλία , που πριν από λίγο κατηγορούσε και την άλλη μισεί την αγαπημένη του Ελλάδα και καταριέται το Βυζάντιο, που άλλοτε επαινούσε .(…)Εκείνος που με τόση υπεροψία περιφρόνησε τις ομορφιές της Φλωρεντίας και απέρριψε τους κήπους της Ιταλίας, ας υπομείνει τώρα με άλλα τόσα γογγυτά τη βυζαντινή του φτώχεια και ας γεράσει στα δάση της Θεσσαλίας, τροφή για τα ελληνικά σκουλήκια. Ένας άνθρωπος κατά τα άλλα ικανός για τις σπουδές μας, αρκεί να ήταν άνθρωπος και όχι ένα τέρας ασυνήθιστης αγριότητας και νεωτερισμού. Ας πάει στο καλό και ας κρατήσει τις συνήθειές του, τα γένεια του, τα ρούχα του και την πείνα του.
( Άννα Μαστρογιάννη, σελ.411-418 )
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2020, 22:13

Αίγαγρος έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:57
EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:52
Fluffy έγραψε:
04 Απρ 2020, 08:14
ΟΙ πραγματικοι ελληνες, ισως αυτοι εχουν και φυσική συνεχεια από τους αρχαιους.
Τι χαζομαρες είναι αυτες. Οσο εχουμε εμεις εδω, αλλο τοσο εχουν κ αυτοι. Εκτος αν πιστευεις οτι εδω πέρασε ολος ο ντουνιάς και μας μαγαρισε το DNA, ενω εκει περασαν Αραβες, Αλβανοι, διαφορα γερμανικά φύλα, Ισπανοί, Ιταλοι, και για κάποιον λογο εκει δεν ακούμπησε το ξενο DNA
Οι συγκεκριμένοι δεν πρέπει να είναι άμεσοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων της Μεγάλης Ελλάδας, αλλά Έλληνες που διέφυγαν σε εκείνα τα μέρη καθ'όλη τη διάρκεια του ύστερου Μεσαίωνα και αργότερα επί τουρκοκρατίας (κυρίως από Πελοπόννησο). Αυτό φαίνεται και από τη γλώσσα τους, η οποία είναι διάδοχος της νέας ελληνικής μεσαιωνικής ελληνικής και όχι κάποιας αρχαίας διαλέκτου, όπως είναι τα τσακώνικα της Πελοποννήσου (η μόνη αρχαία διάλεκτος που επιβίωσε).
Ακριβέστερα...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Απρ 2020, 22:20

Ζαποτέκος έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:11
Fluffy έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:52
Ακριβώς, μη ξεχνάμε πως είχαμε κατα διαστήματα ενέσεις ελλήνων απο ιταλια στον ελλαδικο χωρο. Ο λαός στον ελλαδικό χώρο άλλαξε λαλιά αλλά στην ιταλια όχι.
Εγώ ξέρω πως κατά την σλαβική κάθοδο Αχαιοί πήγαν στο Ρήγιο και ξαναγυρίσαν πίσω. Εσύ ποιες άλλες ενέσεις απ' την Ιταλία γνωρίζεις.

Ακόμη ξέρω πως Κάτω Ιταλία υπήρχαν πολύ ντόπιοι ελληνόφωνοι κατά την υστεροβυζαντνή περίοδο , οι οποίοι μάλιστα πηγαινοέρχονταν μεταξύ Ιταλίας και Βυζαντίου.

Π.χ.ο αιρετικός Βαρλαάμ Καλαβρός.
https://el.wikipedia.org/wiki/Βαρλαάμ_Καλαβρός

Λεόντιος Πιλάτος
https://el.wikipedia.org/wiki/Λεόντιος_Πιλάτος

Ο Πετράρχης λέει για τον Έλληνα λόγιο της εποχής του Λεόντιο Πιλάτο από την Καλαβρία τα εξής :
Ο Λεόντιός μας είναι στην πραγματικότητα Καλαβρέζος , αλλά όπως θέλει ο ίδιος , Θεσσαλός, σαν να είναι ευγενέστερο να είναι κανείς Γραικός παρά Ιταλός .(…) Από τη μια εκθειάζει και αγαπά την Ιταλία , που πριν από λίγο κατηγορούσε και την άλλη μισεί την αγαπημένη του Ελλάδα και καταριέται το Βυζάντιο, που άλλοτε επαινούσε .(…)Εκείνος που με τόση υπεροψία περιφρόνησε τις ομορφιές της Φλωρεντίας και απέρριψε τους κήπους της Ιταλίας, ας υπομείνει τώρα με άλλα τόσα γογγυτά τη βυζαντινή του φτώχεια και ας γεράσει στα δάση της Θεσσαλίας, τροφή για τα ελληνικά σκουλήκια. Ένας άνθρωπος κατά τα άλλα ικανός για τις σπουδές μας, αρκεί να ήταν άνθρωπος και όχι ένα τέρας ασυνήθιστης αγριότητας και νεωτερισμού. Ας πάει στο καλό και ας κρατήσει τις συνήθειές του, τα γένεια του, τα ρούχα του και την πείνα του.
( Άννα Μαστρογιάννη, σελ.411-418 )
δεν λεμε κατι αντικρουόμενο, εγώ αναφέρθηκα στον λαό

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 04 Απρ 2020, 22:22

Αίγαγρος έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:03
1969

5:50 - 7:00

Χέρι
Ένα έχει ( ή θέλει ) ν' απαντήτσει. Νε δύο.
Το χέρι.
Πώς λέγεται ;
Κεφάλι.
Τα πόδια. Έχει δύο.
Ο ήλιο.
Κείνο είναι τσια πάνου . Εμείς στα όρη λέγομε ο ήλιο.
Το φεγγάρι.
Τα σίδερα.




Και εδώ Πόντιοι τα λένε με μια σημερινή Πόντια της Τουρκίας :



Και εδώ μια Ρωμιά και ένας Ρωμιός της Κορσικής.

… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Απρ 2020, 22:23

Αίγαγρος έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:34
Νταρνάκας έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:24
Η τσακώνικη δεν είναι αρχαία διάλεκτος. Έχει βέβαια αρκετούς αρχαϊσμούς, περισσότερους από οποιαδήποτε άλλη νεοελληνική διάλεκτο αλλά κατά τα άλλα τα βασικά της χαρακτηριστικά, γραμματική, φωνολογία και συντακτική δομή τη φέρνουν πολύ πιο κοντά στις νεοελληνικές παρά στις αρχαίες διαλέκτους. Το ότι αποκλίνει τόσο πολύ από κάθε άλλη νεοελληνική διάλεκτο δεν οφείλεται στο ότι αυτή είναι "αρχαία" και οι άλλες "νέες" αλλά στο ότι είναι η μοναδική νεοελληνική διάλεκτος που προέρχεται από την δωρική ενώ όλες οι άλλες από την αττική.
Έχεις δίκιο, εγώ το διατύπωσα λάθος. :goodpost:

edit: αν και δεν είπα ότι είναι αρχαία διάλεκτος, αλλά απόγονος αρχαίας διαλέκτου (δηλαδή της δωρικής).
Βασικά οι υπόλοιπες επίσης είναι απόγονοι αρχαίας διαλέκτου, της ελληνιστικής κοινής. Κάποιες έχουν διατηρήσει περισσότερα αρχαϊκά χαρακτηριστικά από άλλες. Π.χ. η ποντιακή έχει διατηρήσει την προφορά του αρχαίου [η] (π.χ. νύφε αντί νύφη), έχει διατηρήσει το ωμέγα αντί ου (π.χ. ρωθώνι, αντί ρουθούνι), απαρεμφατικές χρήσεις, τους ασυνίζητους τύπους ουσιαστικών (καρδία, παιδία, αντί καρδιά, παιδιά) και διάφορα άλλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 04 Απρ 2020, 22:24

Fluffy έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:09
bolek έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:07
τωρα που εχουμε το δικιο με το μερος μας, αρα και τον Θεο το μονο που μας μενει ειναι να απελευθερωσουμε αυτες τις περιοχες
εχμ, εκει είμαστε πραγματικοι ελληνες, για σας δεν ξέρω.
Ο Λεοντόσαυρος είσαι;
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Απρ 2020, 22:31

Νταρνάκας έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:24
Fluffy έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:09
bolek έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:07
τωρα που εχουμε το δικιο με το μερος μας, αρα και τον Θεο το μονο που μας μενει ειναι να απελευθερωσουμε αυτες τις περιοχες
εχμ, εκει είμαστε πραγματικοι ελληνες, για σας δεν ξέρω.
Ο Λεοντόσαυρος είσαι;
'νοχλάω;

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5059
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 04 Απρ 2020, 23:02

Λεγεών έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:33
Με μεγαλη ευκολια βαφτιζει ο Αλφα "Ελληνες" καποιους Ιταλους πολιτες που μιλανε μια αλλη γλωσσα.Φυσικα οι ιδιοι ποτε δεν προκειται να αποκαλεσουν τους Αρβανιτες"Αλβανους" η τους Βλαχους "Ρουμανους".

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 04 Απρ 2020, 23:53

NewModelArmy έγραψε:
04 Απρ 2020, 23:02
Λεγεών έγραψε:
04 Απρ 2020, 12:33
Με μεγαλη ευκολια βαφτιζει ο Αλφα "Ελληνες" καποιους Ιταλους πολιτες που μιλανε μια αλλη γλωσσα.Φυσικα οι ιδιοι ποτε δεν προκειται να αποκαλεσουν τους Αρβανιτες"Αλβανους" η τους Βλαχους "Ρουμανους".
Αφού οι ίδιοι λένε ότι είναι Έλληνες.
Εικόνα
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Calabrian Greek

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 04 Απρ 2020, 23:56

Fluffy έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:31
Νταρνάκας έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:24
Fluffy έγραψε:
04 Απρ 2020, 22:09

εχμ, εκει είμαστε πραγματικοι ελληνες, για σας δεν ξέρω.
Ο Λεοντόσαυρος είσαι;
'νοχλάω;
Όχι μωρέ.
Κορονοϊό δεν έχετε εκεί στη Χαλκιδική; :003:
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών