ιερογλυφικές γραφές

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 06 Ιουν 2018, 19:33

Μετά από τα βιβλία που έγραψα και στα οποία αναφέρομαι στον δίσκο της Φαιστού και τις άλλες ιερογλυφικές Κρητικές γραφές, έφτιαξα μία ιστοσελίδα όπου και παρουσίασα τα αποτελέσματα.

Ένα άρθρο που γράφτηκε:

A Translation of the Malia Altar Stone
Peter Z. Revesz1,a
1 Department of Computer Science, University of Nebraska-Lincoln, Lincoln, NE, 68588, USA

στο:
MATEC Web of Conferences 125, 05018 (2017) DOI: 10.1051/matecconf/20171250 CSCC 2017

MATEC Web of Conferences
Open Access proceedings in Materials Science, Engineering and Chemistry

Γράφει για την προσπάθεια μου αυτή:
The approaches of "B." and of Woudhuizen and his co-workers are noted here as some of the more serious translation attempts because they consider several Cretan Hieroglyph texts.

Using a specific projection of Linear B phonetic values to Cretan Hieroglyphs, "B." translated both the Phaistos Disk and the Malia Altar Stone as an ancient Greek writing [3]. In particular, for the Malia Altar Stone, he obtained the following translation: “Cares for trust and quantity goddess Mene path you correct.”
Έχει λάθος την λέξη. Το σωστό:
“Cares for thrust and quantity goddess Mene path you correct.”
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιουν 2018, 19:43

Σωραίος Σπύρο!
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 06 Ιουν 2018, 22:40

Yochanan έγραψε:
06 Ιουν 2018, 19:43
Σωραίος Σπύρο!
Είπα να τσιγκλίσω τον Χέλη. :003:
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιουν 2018, 17:09

Πώς γίνεται να μεταφράσεις κάτι που αποτελεί μοναδικό δείγμα μιας γραφής; Ακόμα καλύτερα, πώς γίνεται να αποδείξεις ότι η μετάφρασή σου δεν είναι ράντομ, απ' την στιγμή που δεν υπάρχει επανάληψη για να δεις ότι αν εφαρμόσεις την ίδια αποκρυπτογράφηση δεν βγάζουν νόημα τα υπόλοιπα κείμενα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 17 Ιουν 2018, 16:15

hellegennes έγραψε:
13 Ιουν 2018, 17:09
Πώς γίνεται να μεταφράσεις κάτι που αποτελεί μοναδικό δείγμα μιας γραφής; Ακόμα καλύτερα, πώς γίνεται να αποδείξεις ότι η μετάφρασή σου δεν είναι ράντομ, απ' την στιγμή που δεν υπάρχει επανάληψη για να δεις ότι αν εφαρμόσεις την ίδια αποκρυπτογράφηση δεν βγάζουν νόημα τα υπόλοιπα κείμενα;
Ο δίσκος είναι μοναδικός. Εγώ θεωρώ ότι το ιερογλυφικό σημείο του τμήματος σφραγίδας ΗΜ 992, τα ιερογλυφικά του πέλεκυ του Αρκαλοχωρίου, και τα ιερογλυφικά του κέρνου των Μαλίων είναι της ιδίας γραφής. Αφού μετέφρασα τον δίσκο στην συνέχεια εφάρμοσα τα φωνητικά σημεία που βρήκα στα άλλα ευρήματα. Το ότι δώσανε κείμενο που βγάζει νόημα, με την επιφύλαξη βέβαια της ανάγνωσης μίας ατελής γραφής όμως είναι κάθε συλλαβική γραφή, είναι ένα ελπιδοφόρο στοιχείο. Ο δίσκος της Φαιστού δεν είναι τυχαίο, ή συμβατικό εύρημα. Με την κλασσική μεθοδολογία και μόνο δεν αποκωδικοποιείται. Ένα στοιχείο που βοηθά την προσπάθεια είναι η ομοιότητα κάποιων συμβόλων με σημεία της Γραμμικής Α και Γραμμικής Β γραφής. Πέραν αυτών όμως και αφού μελετηθούν διάφορες στατιστικές φωνητικές προσεγγίσεις, πρέπει να υπάρχει μία "υπέρβαση". Το ότι το κείμενο δεν είναι συμβατικό φαίνεται από το ότι έχει κωδικοποιήσει γνώσεις γεωγραφίας, σύγχρονης φυσικής, κοσμολογίας, και χημείας. Στο βιβλίο που έχω γράψει παραθέτω στοιχεία χωρικής -θεσιακής κωδικοποίησης του κειμένου που απ' ότι φαίνεται έχει γίνει για να μας βοηθήσει να το αποκωδικοποιήσουμε. Ο Peter Revesz έχει διαβάσει την ιστοσελίδα μου όπου υπάρχει μόνο η μετάφραση του δίσκου και όχι τα υπόλοιπα που αναλύονται στο βιβλίο μου.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 25 Σεπ 2018, 20:56

Παραθέτω την απόδοση της πρώτης πλευράς του δίσκο της Φαιστού όπως την έχω στην ιστοσελίδα μου με κάποιες ελάχιστες αλλαγές σε σχέση με αυτήν που έχω στο βιβλίο.



Ἃλυς, Χανάν λούσων, ἀνάθημα ἦ, ἃρτι ῥήν δόρπον.

Νόα σάσσFω, Fάστυ ναῦς.

Ἁλιάς, Τηθύα, Χανάν λούει.

Νόα σάσσFω.

Ἀλύσσω, Κνωσό.

Nόα σάσων, δέ Fίπποις, μύλη νήτερμα, δέ μύσος, τιμήσειν, Θήβη FαFάζω, δέπας γάFι, Λάρσα κίει, Θήρα βᾶ ἃν, χάϊα ΔιFός, τύ δέχω ἂνυς, μύλη δέχω.

Δατινάσσει, σφέ βέβαμι, Fικάω.

Γυναί δύη, θεά ρυFείς, ἀραίFους σφείς.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 13 Ιαν 2019, 02:23

Κάντο πιο κατανοητό το κείμενο ρε Σπύρο να δούμε τι διαβασες

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 13 Ιαν 2019, 03:00

skartados έγραψε:
13 Ιαν 2019, 02:23
Κάντο πιο κατανοητό το κείμενο ρε Σπύρο να δούμε τι διαβασες
Μετάφραση(πρώτης πλευράς):

Άλυς, Χαναάν λούζοντας, αφιέρωμα πραγματικά, αμέσως αρνί φαγητό.

Πηγή συνθλίβοντάς με, πόλη πλοία.

Θαλασσινή, Τηθύα, Χαναάν λούζει.

Πηγή συνθλίβοντάς με.

Είμαι ανήσυχος, (στην) Κνωσό.

Πηγή αφού με συνθλίψει, πόλη πλοία, και στα άλογα, μυλόπετρα δίχως τέρμα, και βδέλυγμα, να τιμήσει, Θήβη φωνάζω δυνατά, ποτήρι γης, Λάρσα πορεύεται, Θήρα βασιλιά εάν, γνήσια Διός, εσένα δέχομαι την λύπη, μυλόπετρα δέχομαι.

Τραντάζει πολύ, αυτά έχουν βαδισθεί, έρχομαι.

Γυναίκα δυστυχία! θεά να ρυείς, παρακαλούνται αυτοί.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 06 Απρ 2019, 01:57

Σπύρος έγραψε:
13 Ιαν 2019, 03:00
skartados έγραψε:
13 Ιαν 2019, 02:23
Κάντο πιο κατανοητό το κείμενο ρε Σπύρο να δούμε τι διαβασες
Μετάφραση(πρώτης πλευράς):

Άλυς, Χαναάν λούζοντας, αφιέρωμα πραγματικά, αμέσως αρνί φαγητό.

Πηγή συνθλίβοντάς με, πόλη πλοία.

Θαλασσινή, Τηθύα, Χαναάν λούζει.

Πηγή συνθλίβοντάς με.

Είμαι ανήσυχος, (στην) Κνωσό.

Πηγή αφού με συνθλίψει, πόλη πλοία, και στα άλογα, μυλόπετρα δίχως τέρμα, και βδέλυγμα, να τιμήσει, Θήβη φωνάζω δυνατά, ποτήρι γης, Λάρσα πορεύεται, Θήρα βασιλιά εάν, γνήσια Διός, εσένα δέχομαι την λύπη, μυλόπετρα δέχομαι.

Τραντάζει πολύ, αυτά έχουν βαδισθεί, έρχομαι.

Γυναίκα δυστυχία! θεά να ρυείς, παρακαλούνται αυτοί.
Σπύρο,με γαρμμικη Α έχεις ασχοληθεί καθόλου;
Αν ναι,μπορεις να δώσεις 2,3 παραδείγματα;

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 07 Απρ 2019, 01:36

skartados έγραψε:
06 Απρ 2019, 01:57
Σπύρο,με γαρμμικη Α έχεις ασχοληθεί καθόλου;
Αν ναι,μπορεις να δώσεις 2,3 παραδείγματα;
Όχι, με Γραμμική Α δεν έχω ασχοληθεί. Εκεί βέβαια πρέπει να έχει κανείς εκτεταμένες γνώσεις αρχαίων γλωσσών. Έχει εκφραστεί η άποψη από πολλούς ότι η Μινωική γλώσσα έχει σημαντικές διαφορές από την Ελληνική. Όπως έχω γράψει εγώ ασχολήθηκα περισσότερο με την φωνητική αποκωδικοποίηση του Δίσκου της Φαιστού και όχι τόσο με την ανάγνωση λόγω των περιορισμένων γνώσεών μου.

Με την Γραμμική Α έχει ασχοληθεί ο Τσικριτσής το βιβλίο του οποίο προτείνω.

Στο παλαιό φόρουμ εκτός από την ανάγνωση του δίσκου της Φαιστού, του κέρνου των Μαλίων, και του πέλεκυ του Αρκαλοχωρίου, είχα αναφερθεί και στον ψευδόστομο αμφορέα του Ορχομενού. Επίσης είχα επιχειρήσει με βάση τον δίσκο της Φαιστού να διαβάσω Κρητικές ιερογλυφικές επιγραφές(σφραγίδες κλπ).
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 07 Απρ 2019, 02:59

Σπύρος έγραψε:
07 Απρ 2019, 01:36
skartados έγραψε:
06 Απρ 2019, 01:57
Σπύρο,με γαρμμικη Α έχεις ασχοληθεί καθόλου;
Αν ναι,μπορεις να δώσεις 2,3 παραδείγματα;
Όχι, με Γραμμική Α δεν έχω ασχοληθεί. Εκεί βέβαια πρέπει να έχει κανείς εκτεταμένες γνώσεις αρχαίων γλωσσών. Έχει εκφραστεί η άποψη από πολλούς ότι η Μινωική γλώσσα έχει σημαντικές διαφορές από την Ελληνική. Όπως έχω γράψει εγώ ασχολήθηκα περισσότερο με την φωνητική αποκωδικοποίηση του Δίσκου της Φαιστού και όχι τόσο με την ανάγνωση λόγω των περιορισμένων γνώσεών μου.

Με την Γραμμική Α έχει ασχοληθεί ο Τσικριτσής το βιβλίο του οποίο προτείνω.

Στο παλαιό φόρουμ εκτός από την ανάγνωση του δίσκου της Φαιστού, του κέρνου των Μαλίων, και του πέλεκυ του Αρκαλοχωρίου, είχα αναφερθεί και στον ψευδόστομο αμφορέα του Ορχομενού. Επίσης είχα επιχειρήσει με βάση τον δίσκο της Φαιστού να διαβάσω Κρητικές ιερογλυφικές επιγραφές(σφραγίδες κλπ).
Οκ Σπύρο,κανένα βιντεακι έχεις άνεβασει να το δω;

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 09 Μάιος 2019, 16:08

Γεια σας και από μένα.
Επειδή το θέμα σας είναι περί της Ιερογλυφικής και Γραμμικών Ά & ΄Β στην Ελλάδα θα ήθελα να αναφέρω όσα ξέρω.

Τυχαία τώρα τελευταία ανακάλυψα και παρακολούθησα βίντεο από τον ερευνητή κ. Πολύμερο.
Εκεί υπάρχουν πάνω από 100 βίντεο όπου ερμηνεύει τα κείμενα:

https://www.youtube.com/channel/UCabMFE ... jreload=10

Αυτό που δίνει ξεκάθαρα να εννοηθεί είναι ότι η γραμμικές 'Α & ΄Β αλλά και η Ιερογλυφική είναι η ίδια γραφή που εξελίχθηκε στο χρόνο.
Μάλιστα ως αναφορά για την ομοιότητα στα σύμβολα και στις τρεις γραφές το επιβεβαιώνει ξεκάθαρα και το Βικιπαίδεια.
Αυτό που δεν γίνεται επίσημα δεκτό είναι ότι υπάρχει και η αντίστοιχη ηχητική των συμβόλων.
Δηλαδή υπάρχουν όμοια σύμβολα αλλά αν είναι το ένα στην Γραμμική 'Α και το άλλο στη Γραμμική ΄Β αλλά και στην Ιερογλυφική δεν σημαίνει ότι είχαν τον ίδιο ήχο...
Κάτι που εμένα προσωπικά μου φαίνεται παράδοξο να ισχυρίζεται κάποιος κάτι τέτοιο και μάλιστα να αποκλείει το προφανέστατο...!

Ο Πολύμερος πάντως έχει βγάλει απίστευτα πράγματα αν κάποιος παρακολουθήσει αρκετά από τα βίντεο θα μάθει πράγματα που είναι σημαντικότατα.
Ενδεικτικά θα δώσω λίγα σημεία για να καταλάβει κάποιος:


Όποιος θέλει μπορεί να παρακολουθήσει από το 2ο λεπτό μέχρι το 4:40 όπου δείχνει και έναν πίνακα 15 Ιερογλυφικών και την ομοιότητά τους με τις Γραμμικές.
Αλλά και στο 17:00 μέχρι το τέλος έχει σημαντικά πράγματα που αναφέρει.


Αν βαριέται κανείς να το παρακολουθήσει όλο, μπορεί μόνο 2,5 λεπτά, από το 3ο λεπτό μέχρι και τα μέσα του 5ου λεπτού.


Από 17:22 έως 17:33


Αυτό το βίντεο είναι παράδειγμα της έννοιας με την απεικόνιση.

Σε αυτή την εικόνα φαίνονται οι ομοιότητες:
http://www.greek-language.gr/digital...story/4_10.jpg

Φυσικά μέσα στα πολλά μπορεί να δει κανείς KAI την ανάγνωση του Δίσκου της Φαιστού

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 10 Μάιος 2019, 15:30



Επίσης και εδώ φαίνεται η ομοιότητα και των τριών γραφών.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 24 Μάιος 2019, 19:46

Επίσης σε αυτό το βίντεο από το 11ο λεπτό μέχρι το 13ο δείχνει κάτι από τον Δίσκο της Φαιστού όπου οδηγεί στο συμπέρασμα ότι διαβαζόταν από μέσα προς τα έξω και όχι το αντίθετο όπως νομίζουν οι περισσότεροι


Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: ιερογλυφικές γραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 25 Μάιος 2019, 04:48

Befaios έγραψε:Αυτό που δίνει ξεκάθαρα να εννοηθεί είναι ότι η γραμμικές 'Α & ΄Β αλλά και η Ιερογλυφική είναι η ίδια γραφή που εξελίχθηκε στο χρόνο.
Μάλιστα ως αναφορά για την ομοιότητα στα σύμβολα και στις τρεις γραφές το επιβεβαιώνει ξεκάθαρα και το Βικιπαίδεια.
Αυτό που δεν γίνεται επίσημα δεκτό είναι ότι υπάρχει και η αντίστοιχη ηχητική των συμβόλων.
Δηλαδή υπάρχουν όμοια σύμβολα αλλά αν είναι το ένα στην Γραμμική 'Α και το άλλο στη Γραμμική ΄Β αλλά και στην Ιερογλυφική δεν σημαίνει ότι είχαν τον ίδιο ήχο...
Κάτι που εμένα προσωπικά μου φαίνεται παράδοξο να ισχυρίζεται κάποιος κάτι τέτοιο και μάλιστα να αποκλείει το προφανέστατο...!
Κι όμως η ιστορική εμπειρία δείχνει ότι είναι συνηθισμένο να διαφέρουν κάποιες προφορές γραμμάτων μεταξύ γραφών που συνδέονται γενετικά. Βλέπε τις διαφορές των ηχητικών αξιών που έχουν ορισμένα όμοια γράμματα στο φοινικικό, το ελληνικό, το λατινικό, το ετρουσκικό και το κυριλλικό σύστημα. Αυτό συνήθως συμβαίνει διότι ο κάθε λαός προσαρμόζει ένα σύστημα γραφής στη φθογγολογία της γλώσσας του. Βέβαια ακόμα και μεταξύ των γραφών της ίδιας γλώσσας μπορούν να υπάρξουν μικροδιαφορές στην αξία των συμβόλων όπως συμβαίνει με τις ποικιλίες των αρχαίων ελληνικών αλφαβήτων.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών