Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Ιούλ 2020, 21:29

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:27
sharp έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:13
Δεν χρειάζεται να το πει γλωσσολόγος. Αυτιά έχουμε και ακούμε. Αυτό που λέμε βλάχικη προφορά στην Ελλάδα είναι σλάβικη προφορά. Βλαχάρες.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να λέει πράγματα πάνω σε ένα πεδίο του επιστητού τα οποία δεν λένε επιστήμονες. ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ. Το κατάλαβες επαρχιωτάκο;
Γιατί γίνεσαι προσβλητικός; Θύμωσες επειδή θίχτηκε η μητρική σου γλώσσα που είναι σλαβική; Τράβα στο φόρουμ σου. :wink

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Ιούλ 2020, 21:31

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 15:15
Leporello έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 14:53
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 14:10
Βέβαια το θέμα δεν είναι να σε "φτιάχνει" μια γλώσσα (αυτό δεν είναι φυσιολογικό) αλλά να σου ακούγεται εύηχη. Οι τουρκικές γλώσσες το καταφέρνουν γιατί έχουν την λεγομενη αρμονία των συμφώνων.
Των φωνηέντων αρμονία έχουν, όχι των συμφώνων. Και δεν κάνει τις γλώσσες αυτές εύηχες, εγώ θα έλεγα ότι τις κάνει κιμήσικες. Γενικά, δεν υπάρχουν "εύηχες" και μη εύηχες γλώσσες, αυτά είναι υποκειμενικά πράγματα. Αντικειμενικά, όλες οι γλώσσες έχουν κάποια χαρακτηριστικά, και αυτό είναι όλο.
Σόρι μπερδεύτηκα. Ωστόσο δεν ισχύει εντελώς ότι όλες οι προφορές είναι μονάχα υποκειμενικά όμορφες ή άσχημες. Αντικειμενικά υπάρχει κάτι που λέγεται "κακοηχία". Δεν είναι τυχαίο που τα γερμανικά στερεοτυπικά θεωρούνται κακόηχη γλώσσα. Αυτό είναι από πολύ παλιά διαδεδομένη αντίληψη και δεν έχει να κάνει με αρνητικά στερεότυπα για τους Γερμανούς. Για δες τι είχε πει ο Κάρολος ο Ε' https://www.brainyquote.com/quotes/charles_v_142488

Όσους Γερμανούς έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι η γλώσσα τους ακούγεται πολύ άσχημα.
Δεν φαντάζομαι να μην ήταν όλοι γλωσσολόγοι. :smt005:

Antigeist

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 13 Ιούλ 2020, 21:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:27
Myrsini έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 20:41
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 20:17
Με αυτούς που νομίζουν ότι η Ελλάδα είναι ο ομφαλός της γης, με αυτούς που μπαίνουν στο γιουτουμπ και βρίζουν ως barbarian ξένους λαούς ναι έχω ένα αισθητικό θέμα.
Συμφωνώ με αυτό εδώ και γω το ίδιο.Τα θέματα σου όμως δείχνουν το αντίθετο.Με πρόφαση αυτό που λες εδώ, βγάζεις, ας το πω αντιπάθεια για οτιδήποτε Ελληνικό,ας μην πω μίσος. :D
True.'Οσο και να χτυπιέσαι είναι ορατό.
Τον έχετε παρεξηγήσει τον Antigeist. Δεν αντιπαθεί τους Έλληνες. Απλώς επειδή έχει αγγίξει ο ίδιος την τελειότητα σε όλα τα πλαίσια, κάνει κάποιες παρατηρήσεις διδακτικού χαρακτήρα, ώστε να βοηθήσει και τους άλλους να προσεγγίσουν το επίπεδο του.

Εικόνα

Έχουμε κι άλλους εμπνευσμένους από το ίδιο κόνσεπτ αλλά είναι λίγο πιο συγκρατημένοι. Λίγο.
Εγώ κυριούλα μου έχω ταχθεί υπέρ της πρακτικής της αιδοιολειχίας. Αν το άκουγε αυτό ένας αρχαίος Ρωμαίος θα είχε κριντζάρει τη ζωή του. Δεν προσπαθώ να μπω σε κανέναν ρόλο και δεν έχω πρότυπα. Συμπαθώ όσους επιβιώνουν και τα καταφέρνουν στη ζωή. Δεν συμπαθώ όσους δεν επιβιώνουν και δεν τα καταφέρνουν στη ζωή. Τόσο απλό.

Antigeist

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 13 Ιούλ 2020, 21:37

sharp έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:31
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 15:15
Leporello έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 14:53
Των φωνηέντων αρμονία έχουν, όχι των συμφώνων. Και δεν κάνει τις γλώσσες αυτές εύηχες, εγώ θα έλεγα ότι τις κάνει κιμήσικες. Γενικά, δεν υπάρχουν "εύηχες" και μη εύηχες γλώσσες, αυτά είναι υποκειμενικά πράγματα. Αντικειμενικά, όλες οι γλώσσες έχουν κάποια χαρακτηριστικά, και αυτό είναι όλο.
Σόρι μπερδεύτηκα. Ωστόσο δεν ισχύει εντελώς ότι όλες οι προφορές είναι μονάχα υποκειμενικά όμορφες ή άσχημες. Αντικειμενικά υπάρχει κάτι που λέγεται "κακοηχία". Δεν είναι τυχαίο που τα γερμανικά στερεοτυπικά θεωρούνται κακόηχη γλώσσα. Αυτό είναι από πολύ παλιά διαδεδομένη αντίληψη και δεν έχει να κάνει με αρνητικά στερεότυπα για τους Γερμανούς. Για δες τι είχε πει ο Κάρολος ο Ε' https://www.brainyquote.com/quotes/charles_v_142488

Όσους Γερμανούς έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι η γλώσσα τους ακούγεται πολύ άσχημα.
Δεν φαντάζομαι να μην ήταν όλοι γλωσσολόγοι. :smt005:
Οι ηχητικές προτιμήσεις δεν είναι πεδίο του επιστητού ρε χαζέ. Εκεί καθείς δικαιούται άποψης.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 13 Ιούλ 2020, 21:38

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:27
sharp έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:13
Δεν χρειάζεται να το πει γλωσσολόγος. Αυτιά έχουμε και ακούμε. Αυτό που λέμε βλάχικη προφορά στην Ελλάδα είναι σλάβικη προφορά. Βλαχάρες.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να λέει πράγματα πάνω σε ένα πεδίο του επιστητού τα οποία δεν λένε επιστήμονες. ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ. Το κατάλαβες επαρχιωτάκο;

.

Τη μαλακίαν φυγείν αδύνατον.....


Ταδε Εφη.....Εφη Τάδε......800 π.χ.

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Ιούλ 2020, 21:40

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:37
sharp έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:31
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 15:15


Σόρι μπερδεύτηκα. Ωστόσο δεν ισχύει εντελώς ότι όλες οι προφορές είναι μονάχα υποκειμενικά όμορφες ή άσχημες. Αντικειμενικά υπάρχει κάτι που λέγεται "κακοηχία". Δεν είναι τυχαίο που τα γερμανικά στερεοτυπικά θεωρούνται κακόηχη γλώσσα. Αυτό είναι από πολύ παλιά διαδεδομένη αντίληψη και δεν έχει να κάνει με αρνητικά στερεότυπα για τους Γερμανούς. Για δες τι είχε πει ο Κάρολος ο Ε' https://www.brainyquote.com/quotes/charles_v_142488

Όσους Γερμανούς έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι η γλώσσα τους ακούγεται πολύ άσχημα.
Δεν φαντάζομαι να μην ήταν όλοι γλωσσολόγοι. :smt005:
Οι ηχητικές προτιμήσεις δεν είναι πεδίο του επιστητού ρε χαζέ. Εκεί καθείς δικαιούται άποψης.
Επίσης οι σλάβοι φαίνονται από το ότι είναι χοντροκομμένοι και άξεστοι, όσο και αν προσπαθούν να το κρύψουν.

Παρεμπιπτόντως, δυστυχώς επηρέασαν αρνητικά τους Έλληνες.

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 13 Ιούλ 2020, 21:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:27
Myrsini έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 20:41
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 20:17
Με αυτούς που νομίζουν ότι η Ελλάδα είναι ο ομφαλός της γης, με αυτούς που μπαίνουν στο γιουτουμπ και βρίζουν ως barbarian ξένους λαούς ναι έχω ένα αισθητικό θέμα.
Συμφωνώ με αυτό εδώ και γω το ίδιο.Τα θέματα σου όμως δείχνουν το αντίθετο.Με πρόφαση αυτό που λες εδώ, βγάζεις, ας το πω αντιπάθεια για οτιδήποτε Ελληνικό,ας μην πω μίσος. :D
True.'Οσο και να χτυπιέσαι είναι ορατό.
Τον έχετε παρεξηγήσει τον Antigeist. Δεν αντιπαθεί τους Έλληνες. Απλώς επειδή έχει αγγίξει ο ίδιος την τελειότητα σε όλα τα πλαίσια, κάνει κάποιες παρατηρήσεις διδακτικού χαρακτήρα, ώστε να βοηθήσει και τους άλλους να προσεγγίσουν το επίπεδο του.

Εικόνα

Έχουμε κι άλλους εμπνευσμένους από το ίδιο κόνσεπτ αλλά είναι λίγο πιο συγκρατημένοι. Λίγο.
Ε ναι, έχεις δίκιο! :lol: Είναι αυτό το κροάτικο επίπεδο που τον κάνει να αγγίζει την τελειότητα.Αυτό το νιι και λιι. :smt005: Δικηγορίστικο λίγο. :lol:

Antigeist

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 13 Ιούλ 2020, 21:44

sharp έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:40
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:37
sharp έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:31

Δεν φαντάζομαι να μην ήταν όλοι γλωσσολόγοι. :smt005:
Οι ηχητικές προτιμήσεις δεν είναι πεδίο του επιστητού ρε χαζέ. Εκεί καθείς δικαιούται άποψης.
Επίσης οι σλάβοι φαίνονται από το ότι είναι χοντροκομμένοι και άξεστοι, όσο και αν προσπαθούν να το κρύψουν.

Παρεμπιπτόντως, δυστυχώς επηρέασαν αρνητικά τους Έλληνες.
Εντάξει. Τουλάχιστον προσπάθησε αυτές τις πίπες να μην τις λες παραέξω σε ξένους οκ; Τύποι σαν εσένα είναι ο λόγος που όταν κάποτε μίλαγα με έναν μισό Κύπριο στη Γερμανία χωρίς να του πω ότι είμαι Έλληνας όταν το έφερε η κουβέντα στην Ελλάδα μου είπε ότι η χώρα είναι ωραία αλλά οι άνθρωποι είναι μπετόβλακες.

Antigeist

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 13 Ιούλ 2020, 21:46

Myrsini έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:27
Myrsini έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 20:41

Συμφωνώ με αυτό εδώ και γω το ίδιο.Τα θέματα σου όμως δείχνουν το αντίθετο.Με πρόφαση αυτό που λες εδώ, βγάζεις, ας το πω αντιπάθεια για οτιδήποτε Ελληνικό,ας μην πω μίσος. :D
True.'Οσο και να χτυπιέσαι είναι ορατό.
Τον έχετε παρεξηγήσει τον Antigeist. Δεν αντιπαθεί τους Έλληνες. Απλώς επειδή έχει αγγίξει ο ίδιος την τελειότητα σε όλα τα πλαίσια, κάνει κάποιες παρατηρήσεις διδακτικού χαρακτήρα, ώστε να βοηθήσει και τους άλλους να προσεγγίσουν το επίπεδο του.

Εικόνα

Έχουμε κι άλλους εμπνευσμένους από το ίδιο κόνσεπτ αλλά είναι λίγο πιο συγκρατημένοι. Λίγο.
Ε ναι, έχεις δίκιο! :lol: Είναι αυτό το κροάτικο επίπεδο που τον κάνει να αγγίζει την τελειότητα.Αυτό το νιι και λιι. :smt005: Δικηγορίστικο λίγο. :lol:
Εσύ γιατί φέρεσαι σαν εθνίκι; Εθνίκι είσαι;

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Ιούλ 2020, 21:46

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:44
sharp έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:40
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:37


Οι ηχητικές προτιμήσεις δεν είναι πεδίο του επιστητού ρε χαζέ. Εκεί καθείς δικαιούται άποψης.
Επίσης οι σλάβοι φαίνονται από το ότι είναι χοντροκομμένοι και άξεστοι, όσο και αν προσπαθούν να το κρύψουν.

Παρεμπιπτόντως, δυστυχώς επηρέασαν αρνητικά τους Έλληνες.
Εντάξει. Τουλάχιστον προσπάθησε αυτές τις πίπες να μην τις λες παραέξω σε ξένους οκ; Τύποι σαν εσένα είναι ο λόγος που όταν κάποτε μίλαγα με έναν μισό Κύπριο στη Γερμανία χωρίς να του πω ότι είμαι Έλληνας όταν το έφερε η κουβέντα στην Ελλάδα μου είπε ότι η χώρα είναι ωραία αλλά οι άνθρωποι είναι μπετόβλακες.
:smt005:

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22415
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 13 Ιούλ 2020, 21:49

Κορυφαία φωνολογικα είναι τα Ισπανίκα που μιλιούνται σε Αργεντινή, κουβα, χιλη κλπ. Αντιθέτως στην Ισπανία, πορτογαλια, Βραζιλία, είναι αίσχος.

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 13 Ιούλ 2020, 21:52

Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:46
Myrsini έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:27


Τον έχετε παρεξηγήσει τον Antigeist. Δεν αντιπαθεί τους Έλληνες. Απλώς επειδή έχει αγγίξει ο ίδιος την τελειότητα σε όλα τα πλαίσια, κάνει κάποιες παρατηρήσεις διδακτικού χαρακτήρα, ώστε να βοηθήσει και τους άλλους να προσεγγίσουν το επίπεδο του.

Εικόνα

Έχουμε κι άλλους εμπνευσμένους από το ίδιο κόνσεπτ αλλά είναι λίγο πιο συγκρατημένοι. Λίγο.
Ε ναι, έχεις δίκιο! :lol: Είναι αυτό το κροάτικο επίπεδο που τον κάνει να αγγίζει την τελειότητα.Αυτό το νιι και λιι. :smt005: Δικηγορίστικο λίγο. :lol:
Εσύ γιατί φέρεσαι σαν εθνίκι; Εθνίκι είσαι;
Ακριβώς επειδή δεν είμαι εθνίκι σου τα λέω αυτά.
Δεν μου αρέσει οτιδήποτε εθνικιστικό.Σε οποιαδήποτε φυλή και έθνος όμως.Όπως δεν μου αρέσουν τα Ελληνικά εθνίκια άλλο τόσο δεν μου αρέσουν και τα κροατικά/πρώην γιουγκοσλαβικά εθνίκια αντμίνοβιτς. :D
Και εσύ είσαι κάτι τέτοιο.Είμαι ενάντια σε οποιοδήπορε εθνίκι.Ακόμα χειρότερα όταν σε φιλοξενεί ένα κράτος και το βρίζεις.

Go back if you dont like here. Αλλά δεν θα το κάνεις διότι εδώ είναι πολύ καλύτερα απο κει που κατάγεσαι. :102:

Antigeist

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 13 Ιούλ 2020, 22:17

Myrsini έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:52
Antigeist έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:46
Myrsini έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 21:41

Ε ναι, έχεις δίκιο! :lol: Είναι αυτό το κροάτικο επίπεδο που τον κάνει να αγγίζει την τελειότητα.Αυτό το νιι και λιι. :smt005: Δικηγορίστικο λίγο. :lol:
Εσύ γιατί φέρεσαι σαν εθνίκι; Εθνίκι είσαι;
Ακριβώς επειδή δεν είμαι εθνίκι σου τα λέω αυτά.
Δεν μου αρέσει οτιδήποτε εθνικιστικό.Σε οποιαδήποτε φυλή και έθνος όμως.Όπως δεν μου αρέσουν τα Ελληνικά εθνίκια άλλο τόσο δεν μου αρέσουν και τα κροατικά/πρώην γιουγκοσλαβικά εθνίκια αντμίνοβιτς. :D
Και εσύ είσαι κάτι τέτοιο.Είμαι ενάντια σε οποιοδήπορε εθνίκι.Ακόμα χειρότερα όταν σε φιλοξενεί ένα κράτος και το βρίζεις.

Go back if you dont like here. Αλλά δεν θα το κάνεις διότι εδώ είναι πολύ καλύτερα απο κει που κατάγεσαι. :102:
Χωρίς κανέναν απολύτως λόγο και εντελώς ρατσιστικά λες ότι είμαι Κροάτης/Γιουγκοσλάβος και μάλιστα εθνίκι. Και λες μεν ότι εσύ δεν είσαι εθνίκι πλην όμως εκφράζεσαι εντελώς ρατσιστικά με τα κλασικά go back to your country λες και εγώ έχω πει ποτέ ότι ζω Ελλάδα. Εγώ ζω στη Γερμανία και εδώ κάνω διακοπές. Και να σου πω, κοίτα να κάνεις λίγο περισσότερο σεξ γιατί δεν σε βλέπω καλά. Είναι άκρως ανησυχητικό γυναίκα να είναι εθνίκι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιούλ 2020, 23:46

shrike έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 14:45
Παρεμπιπτόντως, και μια που έκανες αναφορά στο LOTR, τα τούρκικα που λέει ο φίλος πιο πάνω ότι του αρέσουν δεν ακούγονται ακριβώς σαν τα όρκικα; Ή την black speech ίσως; Είναι δυνατόν να ακούσει (ή να δεις γραμμένο) κανείς τον γνωστό ρούνο "ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul" και να μην πάει το μυαλό του στους γείτονες;
Unintentional. Εκείνα τα -tuluk και burzum μόνο φέρνουν σε τούρκικα. Υποτίθεται ότι δεν είχε ως μοντέλο κάποια υπαρκτή γλώσσα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

runner
Δημοσιεύσεις: 2610
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Είναι η ελληνική όμορφη γλώσσα φωνολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 14 Ιούλ 2020, 00:19

Διαβάζοντας τα σχόλια σε αυτό εδώ το νήμα δημιουργείται η εξής απορία:
Πως είναι δυνατόν ένας πχ ελληνόφωνος να καταλαβαίνει πως ακούγεται η μητρική του γλώσσα και να έχει άποψη για το αν είναι εύηχη ή κακόηχη;
Η πλάκα είναι, αυτό σχολιάζει ο antigeist και έπεσαν όλοι να τον φάνε, οι περισσότεροι όχι μόνο έχουν άποψη αλλά βγάζουν και την μητρική τους γλώσσα φυσικά εύηχη (ω, μα τι έκπληξις!!!).

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών