Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 05 Αύγ 2020, 00:04

Η Αγχίαλος δεν γραφόταν από τους Ρωμαίους σαν Anchiali; Αν έτσι την άκουσαν, σημαίνει πως τον πρώτο αιώνα ο διφθογγος γχ προφερονταν σχεδόν οπως σήμερα που λέμε άνχος αντί για άγχος.
Ναι αλλά το «χ» όπως είπα δεν ήταν λογικά το σημερινό κοφτό και ξεκάθαρο, αλλά έτεινε προς το «κ».
Έδωσα το παράδειγμα με το «cup of tea».
Θα πρέπει να ήταν περίπου ως: «Ανκχίαλος»

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 05 Αύγ 2020, 03:39

Καβαλάρης έγραψε:Δεν το πιστεύω. Το ξέρω! Κατ' αρχάς το πρόβλημα δεν είναι τα γράμματα αλλά οι λέξεις. Οι ξένοι δεν μπορούν να προφέρουν τα ελληνικά, όχι επειδή δεν υπάρχουν απαραιτήτως ήχοι β, γ, κλπ στις γλώσσες τους αλλά επειδή ο εγκέφαλός τους δεν αναγνωρίζει τις λέξεις.

Όσο για τους Λατίνους, όσο εξοικειωμένοι και να ήταν με τον πολιτισμό, ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ και δεν μπορούσαν να τα προφέρουν (εδώ ακόμα και αλλοδαποί που ζουν στην Ελλάδα επί χρόνια ζορίζονται). Μια ματιά στα ελληνικά δάνεια των λατινικών είναι αρκετή.
Καλά μην ξέρεις τόσα πολλά και μας τα δείχνεις κιόλας διότι παθαίνω σοκ με τέτοιο γίγαντα της διανόησης που έχω μπροστά μου.
Καβαλάρης έγραψε:Όπως λοιπόν ο Άγγλος γράφει geometry και το προφέρει αναλόγως, το ίδιο έκανε και ο Λατίνος.
Ο Άγγλος δανείστηκε τον όρο geometry από τα γαλλικά όπου οι περισσότεροι φθόγγοι έχουν ίδια ή πολύ κοντινή ηχητική αξία στη συγκεκριμένη λέξη. Άρα ισχύει η παρατήρηση ότι μια ξένη γλώσσα μπορεί να σου δώσει πληροφορίες για την προφορά ενός φθόγγου μιας άλλης (βέβαια χρειάζονται και πρόσθετα στοιχεία).
Καβαλάρης έγραψε:Άσ' τα αυτά ρε. Η λίστα σου ξεκινάει με την μπούρδα των προβάτων. Αυτό είναι αρκετό. Δεν έχω χρόνο να καταρρίπτω όλες τις ερασμικές χαζομάρες.
Έχεις όμως χρόνο να ανοίγεις θέματα "αντισυμβατικού" χαρακτήρα και να κράζεις. Αλλά όταν πρέπει να μπούμε στο ψητό...κάνεις όπως ο κόκκορας. :003:
Καβαλάρης έγραψε:Πάλι ψεμματάκια Καραψεύτη; Για να δούμε τι γράφει παρακάτω:

"Η εν ταις διαλέκτοις ποικίλη χρήσις του β οφείλεται κατά το πλείστον εις αμφιβολίαν περί την προφοράν:

- αντί γ, ως βλήχων αντί γλήχων, βλέφαρον Δωρ. γλέφαρον, βανά Αιολ. αντί γυνή, βέφυρα αντί γέφυρα.

- Αιολ. αντί δ, βληρ, αντί δέλεαρ, βελφίς αντί δελφίς, Βελφοί αντί Δελφοί.

- προς παράστασιν του απολεσθέντος F.

- παρ' Αρκάσι το β μετεβάλλετο εις ζ, ως ζέλλω, ζέρεθρον, επιζαρέω, αντί βάλλω, βέρεθρον (βάραθρον), επιβαρέω.

- αντί μ, ως βεμβράς αντί μεμβράς, βροτός αντί μορτός.

- παρά Δελφοίς, αντί π, ως βατείν, βικρός, αντί πατείν, πικρός."

Όταν λοιπόν ένα γράμμα εναλλάσσεται με τόσα γράμματα, οποιαδήποτε σκληρή προφορά είναι εκτός συζήτησης!
Ολα αυτά είναι διαλεκτικές παραλλαγές και τίποτα ιδιαίτερο για την προφορά του "β" στην κλασική εποχή. Εξάλλου δεν έδωσες χρονολογίες εμφάνισης της κάθε παραλλαγής. Τέτοιες παραλλαγές βρίσκεις σε όλες τις αρχαιοελληνικές διαλέκτους σε πολλούς φθόγγους. Δεν οφείλεται σε αμφιβολία περί της προφοράς αλλά στη συνήθη και συστηματική αλλαγή των φθόγγων με το πέρασμα του χρόνου ή λόγω νέων ομιλητών της διαλέκτου. Π.χ. το "σ" σε ορισμένες διαλέκτους μπαίνει στη θέση του "θ" και του "ν". Το "π" στη θέση του "κ" και του "τ". Πρέπει κι εδώ να υποπτευτούμε αμφιβολία προφοράς?

Διάβασε περισσότερα βιβλία και πιο σύγχρονα αν θες να αποκτήσεις πληρέστερη ενημέρωση πάνω στο θέμα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 05 Αύγ 2020, 08:10

Befaios έγραψε:
04 Αύγ 2020, 15:04
Από εκεί και πέρα η λέξη «ηλέγχθην» ούτε σήμερα την προφέρουμε σύμφωνα με τα γράματα «γχθ» αλλά σαν «ν+γκ+θ».
Δεν ξέρω πού το είδες το γκ αλλά εγώ προφέρω γχθ με πολύ αχνό το γ.
Befaios έγραψε:
04 Αύγ 2020, 15:04
Οι ρωμαϊκές μεταγραφές πάντως μας δείχνουν ότι δεν ήταν οι ήχοι του σήμερα.
Άντε πάλι. Ρε σεις σε τοίχο μιλάω; Είπαμε, δεν μπορούσαν να προφέρουν τα ελληνικά οι Λατίνοι.
Yochanan έγραψε:
04 Αύγ 2020, 22:12
That's the whole point man. Βαζεις σε προνομιακη θεση τη συγχρονη προφορα των λατινογενων γλωσσων και θεωρεις οτι αυτονων η γλωσσα μιλιεται και σημερα οπως αρχαιοτητα και με βαση αυτο αποδεικνυεις οτι τα ελληνικα ισχυει το αντιθετο. Ε, εγω σου λεω οτι αυθαιρετα βαζεις σε προνομιακη θεση τους ευρωπαιους εναντι των ελληνων
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ. Και το πιο αστείο είναι ότι δεν υπάρχουν καν τα λατινικά σήμερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καβαλάρης την 05 Αύγ 2020, 08:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 05 Αύγ 2020, 08:27

Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 03:39
Καλά μην ξέρεις τόσα πολλά και μας τα δείχνεις κιόλας διότι παθαίνω σοκ με τέτοιο γίγαντα της διανόησης που έχω μπροστά μου.
Μετάφραση: Δεν βρίσκω κάτι άλλο οπότε ας το παίξω χαλαρός.
Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 03:39
Άρα ισχύει η παρατήρηση ότι μια ξένη γλώσσα μπορεί να σου δώσει πληροφορίες για την προφορά ενός φθόγγου μιας άλλης (βέβαια χρειάζονται και πρόσθετα στοιχεία).
Α, τώρα θέλουμε και πρόσθετα στοιχεία. :lol:
Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 03:39
Έχεις όμως χρόνο να ανοίγεις θέματα "αντισυμβατικού" χαρακτήρα και να κράζεις.
Το έγραψα εξ αρχής. Το θέμα είναι σημείο αναφοράς, όχι πλήρης μελέτη.
Jimmy81 έγραψε:
05 Αύγ 2020, 03:39
Ολα αυτά είναι διαλεκτικές παραλλαγές και τίποτα ιδιαίτερο για την προφορά του "β" στην κλασική εποχή. Εξάλλου δεν έδωσες χρονολογίες εμφάνισης της κάθε παραλλαγής.
Το πιο πιθανό να συνυπήρχαν. Αδιάφορο. Η ουσία είναι ότι δεν υπάρχει κανένα σοβαρό στοιχείο που να τεκμηριώνει την σκληρή προφορά. Γι' αυτό και η ξεκάθαρη δήλωση του λεξικού για διαφορά των β και b. Deal with it.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 05 Αύγ 2020, 15:29

Είπαμε, δεν μπορούσαν να προφέρουν τα ελληνικά οι Λατίνοι.
Πηγές και δικαιολόγηση έχεις για την προφορά των Ρωμαίων;
Έχω διαβάσει ότι στη Ρώμη τα πρώτα χρόνια μιλούσαν Ελληνικά.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 05 Αύγ 2020, 18:32

Σε μια αναζήτησή που έκανα για την αρχαία προφορά των Ρωμαίων έπεσα πάλι στον Έρασμο και στο βιβλίο του:
«Διάλογος περί της ορθής προφοράς του λατινικού και του ελληνικού λόγου»
(De recta latini graecique sermonis pronunciatione, Βασιλεία, 1528)

Αν είναι η όποια πεποίθηση να προέρχεται από προτάσεις του Έρασμου να μου λείπει...
Προτιμώ να καταλαβαίνω τι λένε οι αρχαίες περιγραφές.

Τα Π, Φ, Β ήταν χειλικά.
Σήμερα το «φ» και το «β» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ χειλικά, αλλά οδοντο-χειλικά.
Δηλαδή τα πάνω δόντια ενώνονται με το κάτω χείλος και βγαίνει ο ήχος.
Αντίθετα το «π» σαν ήχος βγαίνει χειλικά όπως στην αρχαιότητα.

Για τα Κ, Χ, Γ ως λαρυγγικά, δεν μπορώ να αποδείξω κάτι γιατί είναι και σήμερα λαρυγγικά, αλλά έχω πει την άποψη μου όμως.

Και τα τα Τ, Θ, Δ ως οδοντικά περίπου μοιάζουν, αλλά και πάλι φαίνεται ότι ο Διονύσιος ο Αλικαρνασέυς δεν εννοούσε τους σημερινούς ήχους.
Και αυτό γιατί στο «τ» η γλώσσα βοηθάει να βγει ο ήχος, αλλά στα «θ» και «δ», η γλώσσα μπαίνει ανάμεσα στα δόντια και πρωταγωνιστεί ώστε να βγει ήχος.
Κάτι που είναι εντελώς διαφορετικό σαν μέθοδος σε σχέση με τον ήχο του «τ».
Θα έλεγε κανείς ότι σήμερα τα «θ» και «δ» ΔΕΝ είναι οδοντικά αλλά βγαίνουν κυρίως από την γλώσσα.

Όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι οι ήχοι στην αρχαιότητα ήταν διαφορετικοί από τους σημερινούς.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Αύγ 2020, 18:50

Yochanan έγραψε:
04 Αύγ 2020, 21:37
Οι ρωμαϊκές μεταγραφές πάντως μας δείχνουν ότι δεν ήταν οι ήχοι του σήμερα.
και τα ρωμαικα πώς προφέρονταν; ξέρουμε ή εκει είναι εντάξει να υποθεσουμε οτι προφερονταν οπως οι σημερινες λατινογλωσσες και οχι οπως θα τα προφερε ενας - ξερω 'γω -ενας Ελληνας Τουριστας που πα να δει το Κολοσσαίο στη Ρωμη ας πουμε.
Το V στην αρχή της λέξης προσφερόταν όπως το W στο window.

Στην μέση της λέξης ως ου.

Δηλαδή η λέξη Virtvs προσφερόταν ως wirtus. Πολύ αργότερα το πρόφεραν ως virtus.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 05 Αύγ 2020, 19:02

ο Διονύσιος ο Αλικαρνασσέας στο έργο του «Περὶ συνθέσεως ονομάτων» αναφέρει:

14.125
τρία μὲν ἀπὸ τῶν χειλῶν ἄκρων, ὅταν τοῦ στόματος πιεσθέντος τότε προβαλλόμενον ἐκ τῆς ἀρτηρίας τὸ πνεῦμα λύσῃ τὸν δεσμὸν αὐτοῦ. καὶ ψιλὸν μέν ἐστιν αὐτῶν τὸ «π», δασὺ δὲ τὸ «φ», μέσον δὲ ἀμφοῖν τὸ «β»· τοῦ μὲν γὰρ ψιλότερόν ἐστι, τοῦ δὲ δασύτερον.

14.130
μία μὲν αὕτη συζυγία τριῶν γραμμάτων ἀφώνων ὁμοίῳ σχήματι λεγομένων, ψιλότητι δὲ καὶ δασύτητι διαφερόντων. τρία δὲ ἄλλα λέγεται τῆς γλώττης ἄκρῳ τῷ στόματι προσερειδομένης κατὰ τοὺς μετεώρους ὀδόντας, ἔπειθ' ὑπὸ τοῦ πνεύματος ἀπορριπιζομένης καὶ

14.135
τὴν διέξοδον αὐτῷ κάτω περὶ τοὺς ὀδόντας ἀποδιδούσης· διαλλάττει δὲ ταῦτα δασύτητι καὶ ψιλότητι· ψιλὸν μὲν γὰρ αὐτῶν ἐστι τὸ «τ», δασὺ δὲ τὸ «θ», μέσον δὲ καὶ ἐπίκοινον τὸ «δ». αὕτη δευτέρα συζυγία τριῶν γραμμάτων ἀφώνων.

14.140
τρία δὲ τὰ λοιπὰ τῶν ἀφώνων λέγεται μὲν τῆς γλώττης ἀνισταμένης πρὸς τὸν οὐρανὸν ἐγγὺς τοῦ φάρυγγος καὶ τῆς ἀρτηρίας ὑπηχούσης τῷ πνεύματι, οὐδὲν οὐδὲ ταῦτα διαφέροντα τᾷ σχήματι ἀλλήλων, πλὴν ὅτι τὸ μὲν «κ» ψιλῶς λέγεται, τὸ δὲ «χ» δασέως, τὸ δὲ «γ» μετρίως καὶ μεταξὺ ἀμφοῖν.


Θα πρέπει να αναφερθεί ότι στην αρχαιότητα ήταν καθολικά αναγνωρισμένο ότι τα Β, Γ, Δ, τα Τ, Θ, Δ και Κ, Χ, Γ θεωρούνταν ΑΦΩΝΑ και όχι ημίφωνα όπως είναι οι εξακολουθητικοί φθόγγοι του σήμερα.
Τα άφωνα δεν μπορούν να έχουν εξακολουθητικό ήχο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Befaios την 05 Αύγ 2020, 19:22, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 05 Αύγ 2020, 19:06

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Αύγ 2020, 18:50
Yochanan έγραψε:
04 Αύγ 2020, 21:37
Οι ρωμαϊκές μεταγραφές πάντως μας δείχνουν ότι δεν ήταν οι ήχοι του σήμερα.
και τα ρωμαικα πώς προφέρονταν; ξέρουμε ή εκει είναι εντάξει να υποθεσουμε οτι προφερονταν οπως οι σημερινες λατινογλωσσες και οχι οπως θα τα προφερε ενας - ξερω 'γω -ενας Ελληνας Τουριστας που πα να δει το Κολοσσαίο στη Ρωμη ας πουμε.
Το V στην αρχή της λέξης προσφερόταν όπως το W στο window.

Στην μέση της λέξης ως ου.

Δηλαδή η λέξη Virtvs προσφερόταν ως wirtus. Πολύ αργότερα το πρόφεραν ως virtus.
αυτο θελω να πω ναι. στα αγγλικα ας πουμε υπαρχει το great vowel shift ειναι παρα πολυ πιθανο τα αρχαια ελ να μην προφερονταν οπως τα σημερινα αλλα θα μου εκανε εντυπωση να προφερονταν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως προφερει τα σημερινα ο βεστφαλος καλτσοπεδιλος οταν παραγγελνει χωριατικη με μπαλσαμικο και τζατζικι με μεντα στην τοπικη greek taverna
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Αύγ 2020, 19:17

Yochanan έγραψε:
05 Αύγ 2020, 19:06
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
05 Αύγ 2020, 18:50
Yochanan έγραψε:
04 Αύγ 2020, 21:37


και τα ρωμαικα πώς προφέρονταν; ξέρουμε ή εκει είναι εντάξει να υποθεσουμε οτι προφερονταν οπως οι σημερινες λατινογλωσσες και οχι οπως θα τα προφερε ενας - ξερω 'γω -ενας Ελληνας Τουριστας που πα να δει το Κολοσσαίο στη Ρωμη ας πουμε.
Το V στην αρχή της λέξης προσφερόταν όπως το W στο window.

Στην μέση της λέξης ως ου.

Δηλαδή η λέξη Virtvs προσφερόταν ως wirtus. Πολύ αργότερα το πρόφεραν ως virtus.
αυτο θελω να πω ναι. στα αγγλικα ας πουμε υπαρχει το great vowel shift ειναι παρα πολυ πιθανο τα αρχαια ελ να μην προφερονταν οπως τα σημερινα αλλα θα μου εκανε εντυπωση να προφερονταν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως προφερει τα σημερινα ο βεστφαλος καλτσοπεδιλος οταν παραγγελνει χωριατικη με μπαλσαμικο και τζατζικι με μεντα στην τοπικη greek taverna
Εδώ να επισημάνουμε ότι ο Vergilius μεταγράφηκε στα ελληνικά ως Βιργίλιος. Άρα το Β είτε είχε πάψει να προσφέρεται ως μπ ή προφερόταν και όπως το w ή και όπως σήμερα ως V.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 05 Αύγ 2020, 19:25

Μα πως να προφέρεις το «Vergilius» αρχίζοντας με «W» όπως τα «Windows»...;
Δεν νομίζω ότι γίνεται...
Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν «ΜΠ» αλλά κάτι που έμοιαζε και τα αναλύει πολύ καλά ο Διονύσιος ο Αλικαρνασσέας.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Αύγ 2020, 19:30

Befaios έγραψε:
05 Αύγ 2020, 19:25
Μα πως να προφέρεις το «Vergilius» αρχίζοντας με «W» όπως τα «Windows»...;
Δεν νομίζω ότι γίνεται...
Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν «ΜΠ» αλλά κάτι που έμοιαζε και τα αναλύει πολύ καλά ο Διονύσιος ο Αλικαρνασσέας.
Κι όμως. Το Vergilius προφερόταν ως ,Wergilius. Επομένως, οι Έλληνες αν πρόφεραν το β μόνο ως μπ δεν θα το μετέγραφαν ως Βιργίλιος.

Ο Διονύσιος λέει ότι το π είναι το βαρύτερο στην προφορά, μετά ακολουθεί το β και κατόπιν το φ. Και σήμερα, όμως, έτσι τα ακούμε. Το π ως το σκληρότερο από τα άλλα δύο και το Φ ως το ελαφρύτερο.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 05 Αύγ 2020, 19:42

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις προϋποθέσεις με τις οποίες το Vergilius μεταγράφτηκε ως Βιργίλιος.
Σήμερα το Βασίλης στα Αγγλικά το μεταγράφουν ως Basilis.
Δεν σημαίνει ότι έχει τον ίδιο ήχο.

Ο Διονύσιος λέει ότι το π είναι το ψιλότερο, δηλαδή δυνατότερο ακουστικά.
Το φ στο άλλο άκρο ως δασύτερο και το β στη μέση.
Αν ήταν μπ που λες θα ήταν τόσο δυνατό που θα επισκίαζε ακόμα και το π.
Κατάλαβες γιατί λέω ότι έμοιαζε κάπως με μπ αλλά δεν ήταν;

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 05 Αύγ 2020, 19:54

Befaios έγραψε:
05 Αύγ 2020, 19:42
Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις προϋποθέσεις με τις οποίες το Vergilius μεταγράφτηκε ως Βιργίλιος.
Σήμερα το Βασίλης στα Αγγλικά το μεταγράφουν ως Basilis.
Δεν σημαίνει ότι έχει τον ίδιο ήχο.

Ο Διονύσιος λέει ότι το π είναι το ψιλότερο, δηλαδή δυνατότερο ακουστικά.
Το φ στο άλλο άκρο ως δασύτερο και το β στη μέση.
Αν ήταν μπ που λες θα ήταν τόσο δυνατό που θα επισκίαζε ακόμα και το π.
Σχετικά με την προφορά του β δεν διαφωνούμε. Το ίδιο πράγμα λέω κι εγώ. Ότι αποκλείεται να ήταν μπ τόσο σύμφωνα με όσα γράφει ο Διονύσιος όσο και σύμφωνα με την μεταγραφή του Βιργίλιου ή του Λίβιου στα ελληνικά.

Αντέστρεψα δηλαδή το επιχείρημα όσον λένε ότι οι Ρωμαίοι αντέγραφαν ο,τι άκουγαν από τους Έλληνες. Αν ισχύει αυτό τότε και οι Έλληνες, και όχι μόνο, αντέγραφαν ο,τι άκουγαν. Έλα μου, όμως, που ο Βιργίλιος ήταν Γουιργίλιος, ενώ και τον Livius τον μετέγραψαν ως Λίβιος καίτοι πιστεύεται ότι δεν είχαν τον ήχο v.

Βέβαια, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι η προφορά αυτή του β ως μπ αφορά μόνο την κλασσική εποχή και μια συγκεκριμένη περιοχή. Αλλά, τότε δεν βρίσκω τον λόγο να συζητάμε και πάρα πολύ από την στιγμή κατά την οποία η σημερινή προφορά του β ως v ξεπερνά τα 2000 χρόνια. :)
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Πώς βελάζουν οι Ερασμικοί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 05 Αύγ 2020, 20:09

Για μένα πάντως το β είχε ήχο πβ (κάπως έτσι, δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς)
Είναι δεδομένο ότι οι μεταγραφές έχουν ενδείξεις αλλά όχι για όλα.
Ας πούμε ότι όπου βλέπουμε «i» αυτό αποτρέπει πάντα τον ήχο του «ε».
Σε άλλα δεν μπορεί να βγει πάντα άκρη.

Όλη η συζήτηση είναι πάνω στους ισχυρισμούς του Έρασμου οι οποίοι πραγματικά μπάζουν από παντού.
Πολύ λίγα θα πρέπει να έχουν βάση.

Νομίζω το μεγάλο ενδιαφέρον εστιάζεται περισσότερο στην προφορά της κλασικής εποχής και αυτό γιατί υπάρχει ο όγκος των έργων μεγάλων αναστημάτων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών