Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20180
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 02 Μαρ 2021, 12:54

:smt017 .................................................... :smt017


Ο αποκλεισμός έγκειται στο ότι οι ιδεολογικοί φορείς της γλώσσας της πλειοψηφίας (βλέπε τα ελληνικά) μονοπωλούν ηγεμονικά τον πολιτισμό της χώρας, ως ένα trade mark αποκλειστικότητας.

https://www.vice.com/el/article/xgzkm7/ ... pokleismos

Κωνσταντίνος Τσιτσελίκης, καθηγητής Δικαίου Δικαιωμάτων του Ανθρώπου στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και πρώην πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου.
Εικόνα


Ο εθνικιστικός και ακροδεξιός λόγος συνεχώς υποδεικνύει την καθαρότητα της πολιτισμικής γλωσσικής ταυτότητας του κυρίαρχου έθνους. Σε αυτό το σχήμα δεν χωρούν αποκλίσεις ή συμπεριλήψεις.

Ο ηγεμονικός εθνι(κιστι)κός λόγος στην Ελλάδα αντιλαμβάνεται την πολιτισμική-γλωσσική κληρονομιά της Ελλάδας ως μονοσήμαντα συνδεμένη με τον ελληνικό-ελληνόφωνο πολιτισμό που στηρίζεται αποκλειστικά στην ελληνική γλώσσα.

Ο εθνικός λόγος, όπως αναπαράγεται οργανικά από την ακροδεξιά, αγνοεί κάθε άλλη γλωσσική-πολιτισμική έκφραση που αναπτύσσεται από μερίδα των Ελλήνων πολιτών. Ο λόγος αυτός στην εθνικιστική εκδοχή του εναντιώνεται ακόμα και με τη βία απέναντι σε συμπεριληπτικές λογικές και εκδηλώσεις.

Η ιδέα αυτή αγνοεί ότι η έννοια της πολιτισμικής κληρονομιάς περικλείει όλες τις πτυχές του πολιτισμού που έχει εκφραστεί στην πορεία του χρόνου σε μία γεωγραφική περιοχή ή την επικράτεια ενός κράτους. Εάν η επίσημη (ελληνική) γλώσσα έχει την πρωτοκαθεδρία και την εξ ορισμού αναγνώρισή της για τη συμβολή της στον «εθνικό πολιτισμό», τι συμβαίνει με τις άλλες γλώσσες, τις ολιγότερο ομιλούμενες από τους πολίτες ή άλλως «μειονοτικές γλώσσες»;

Για να αναφερθεί κανείς σε αυτές τις «άλλες» γλώσσες με το όνομά τους, αρκεί να ανατρέξει στις απογραφές πληθυσμού πριν το 1951: τουρκικά, βουλγαρικά, σλαβομακεδονικά/σλαβικά, πομακικά, εβραιο-ισπανικά, αρβανίτικα, βλάχικα, ρομανές.

Ποια είναι η συμμετοχή των γλωσσών αυτών στη οικοδόμηση του ελληνικού πολιτισμού, αφού συμμετέχουν αντικειμενικά στο πολιτισμικό γίγνεσθαι του ελλαδικού χώρου από Έλληνες πολίτες; Πως αυτό το φαινόμενο μπορεί να μετρηθεί; Πώς μπορεί να αξιολογηθεί; Με ποια κριτήρια γίνεται αντιληπτή αυτή η συμμετοχή; Τι σημαίνει για την ανάπτυξη της ταυτότητας -καθόσον η μητρική γλώσσα αποτελεί θεμελιώδες στοιχείο της προσωπικότητας- των ανθρώπων αυτών σύμφωνα με τους όρους τις πραγματικής ισότητας;

Ο αποκλεισμός έγκειται στο ότι οι ιδεολογικοί φορείς της γλώσσα της πλειοψηφίας (βλ. τα ελληνικά) μονοπωλούν ηγεμονικά τον πολιτισμό της χώρας, ως ένα trade mark αποκλειστικότητας. Ωστόσο η βασική αρχή της ισότητας από τη μια πλευρά, αλλά και η αρχή του πλουραλισμού, βρίσκονται σε καθεστώς συμπίεσης και σε συνθήκες ασφυκτικής καταπίεσης από την οποία η μόνη διέξοδος είναι συχνά η μετατόπιση στην κυρίαρχη ελληνική γλώσσα, δηλαδή η γλωσσική αφομοίωση. Κυρίαρχη μπορεί να είναι και τοπικά μια άλλη γλώσσα, όπως η περίπτωση της τουρκικής στη Θράκη η οποία αφομοιώνει την πομακική/βουλγαρική, και την ρομανές.

Είναι ενδιαφέρον ότι ορισμένες γλώσσες προστατεύτηκαν νομικά ως μειονοτικές και έτσι έχουν πολιτισμική έκφραση η οποία αναπαράγεται, δηλαδή σήμερα τα τουρκικά της Θράκης (άρθρο 42 Συνθήκη της Λοζάνης 1923), όχι όμως τα τουρκικά των χριστιανών (προσφύγων του 1922 και άλλων). Σε ορισμένες περιπτώσεις, η λογοτεχνική παραγωγή γίνεται στα ελληνικά αλλά αναδεικνύει το ζήτημα της άλαλης γλώσσας: η «Κομμένη γλώσσα» του ποιητή Μάρκου Μέσκου είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Εδώ υποβόσκει ένα κριτήριο αποκλεισμού με όρους ασφάλειας. Η άλλη γλώσσα είναι η γλώσσα του εθνικά εχθρού, του ύποπτου ή του αντίπαλου και έτσι δεν θα τύχει καμίας συμπερίληψης στο πολιτισμικό γίγνεσθαι της χώρας. Συνεπώς, ένας σκληρός μηχανισμός οδηγεί στην απομάκρυνση από τη γλώσσα και τον πολιτισμό της κεφάλαιο μέσα από τη λογοκρισία και την αυτολογοκρισία. Ο πολιτισμός των άλλων γλωσσών θα παραμείνει στο άρρητο, μακριά από τα φώτα του δημόσιου διαλόγου.

Ο αποκλεισμός των άλλων γλωσσών της Ελλάδας συνεπάγεται έλλειμμα δημοκρατίας, καθώς δεν υπάρχει ανεκτικότητα, σεβασμός και διάδραση μεταξύ των πολιτισμικών στοιχείων, τα οποία όχι απλά αγνοούνται, αλλά και αποκλείονται από τη συνδιαμόρφωση του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού. Τον λόγο του αποκλεισμού ακολουθεί σιωπηρά από κοντά και το ελληνικό κράτος, καθώς ποτέ δεν συνέδραμε για την οποιασδήποτε μορφής ανάπτυξη και διάσωση των αλλόγλωσσων μορφών πολιτισμού του ελληνικού χώρου.

Οι νέες μορφές ετερότητας, που έχουν επικαθήσει στο τοπίο που περιγράψαμε μέσα από την παρουσία των προσφύγων και των μεταναστών δίνουν μια νέα δυναμική και ενδιαφέρουσα διάσταση στην πολιτισμική σύνθεση που εξελίσσεται. Ήδη τα αλβανικά, τα ρωσικά, αλλά και τα αραβικά ή τα φαρσί, αποτελούν γλώσσες της Ελλάδας, και άρα συνδιαμορφώνουν ένα νέο πολιτισμικό κεφάλαιο.

Μένει να δούμε με ποιον τρόπο θα εξελιχθεί η ένταση μεταξύ των παγιωμένων στάσεων του μονοπολιτισμικού αποκλεισμού και της δυναμικής του πολιτισμικού πλουραλισμού.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 02 Μαρ 2021, 13:01

Τσιτσελίκης: ένας ακόμα ξεπλένης του τσαμικού δοσιλογισμού κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. :g030:

https://www.cnn.gr/ellada/story/35489/o ... ai-tiranon

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Μαρ 2021, 13:03

αλήθεια λέει και οι εκχριστιανισμένοι τούρκοι δε διαφέρουν από τους μουσουλμάνους μπαμπάδες τους σε αυτό το θέμα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24367
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Μαρ 2021, 13:04

Προκαλεί και λίγη θλίψη πώς τα συμβιβάζουν όλα αυτά οι γενίτσαροι στο μυαλό τους: οι Σουλιώτες ήταν Δωριείς που δεν κατακτήθηκαν ποτέ από τους Τούρκους και είχαν για αποκλειστική γλώσσα τα τσάμικα επειδή... εεε... επειδή ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.

Btw θύμα αυτής της νοοτροπίας είναι και τα τσακωνικά, η μοναδική γλώσσα στον ελλαδικό χώρο που όντως προέρχεται απευθείας από τη δωρική διάλεκτο αρχαίων κατοίκων της Ελλάδας αντί από τη διεθνοποιημένη κοινή που μίλαγε όλη η Μέση Ανατολή.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12838
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Μαρ 2021, 13:08

Δεν το έχω πιάσει το κόνσεπτ του άρθρου.
Είμαστε ακροδεξιοί, φασίστες και εθνικιστές επειδή έχουμε ως επίσημη γλώσσα τα ελληνικά, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχουμε "συνεπίσημες" γλώσσες τα αλβανικά, τα ρωσικά, τα αραβικά, τα φαρσί, τα βουλγαρικά, τα σλαβομακεδονικά, τα πομακικά, τα εβραιο-ισπανικά, τα αρβανίτικα, τα βλάχικα και τα ρομανές (ουφφφ!);
Αυτό είναι;

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 02 Μαρ 2021, 13:09

Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι Φος, πάντως άτομο που αναφέρει τους 2000-3000 Τσάμηδες συνεργάτες μιας μειονότητας 22-25 χιλιάδων ατόμων ως ''μέρος'' και κάνει μνεία σε ''500 ένοπλους'' που θυμήθηκαν να κάνουν ''αντίσταση'' (βλ. μάχες εναντίον του ΕΔΕΣ) και να προσχωρήσουν στον ΕΛΑΣ τον Ιούλιο του 1944 δεν θα τον έπαιρνα και πολύ στα σοβαρά. Για την ακρίβεια, θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός στους ισχυρισμούς του και θα προσπαθούσα να βρω αναφορές και από άλλους ιστορικούς, ερευνητές κλπ.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Μαρ 2021, 13:18

Νομίζω ότι αυτά που λέει έχουν να κάνουν περισσότερο με τη σύγχρονη ιστορία παρα με το σήμερα. Σήμερα προφανώς ασκείται πίεση σε όλες τις γλώσσες και διαλέκτους απο την κοινή νεοελληνική γλώσσα λογω της επίσημης εκπαίδευσης, των ΜΜΕ κτλ. Το ίδιο γίνεται στις περισσότερες χώρες, πχ οι ελληνικές διάλεκτοι της κατω Ιταλίας σταδιακά πανε για αφανισμό, αν και πλέον επίσημα προστατεύονται με διάφορους τρόπους, όχι επειδή ο 20χρονος απαγορεύεται να μιλήσει κατωιταλιωτικα, αλλά επειδή θέλει να μετακομίσει απο το κωλοχωρι του στο αστικό κέντρο, να βρει καλη δουλειά κτλ.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20180
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 02 Μαρ 2021, 13:24

Ναύτης έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:08
Δεν το έχω πιάσει το κόνσεπτ του άρθρου.
Το έβαλα γιατί δυο πράγματα μου μοιάζουν σίγουρα...
Κάτι θέλει να πει.....και αυτό που θέλει να πει επιλέγει να μην το πει.... :smt017
Αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός....μπορεί να είναι και ιδέα μου.... :102:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12838
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 02 Μαρ 2021, 13:25

georgebi έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:24
Ναύτης έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:08
Δεν το έχω πιάσει το κόνσεπτ του άρθρου.
Το έβαλα γιατί δυο πράγματα μου μοιάζουν σίγουρα...
Κάτι θέλει να πει.....και αυτό που θέλει να πει επιλέγει να μην το πει.... :smt017
Αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός....μπορεί να είναι και ιδέα μου.... :102:
Και εγώ ειλικρινά το έγραψα, ότι δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλει να πει.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34350
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μειονοτικές Γλώσσες της Ελλάδας: Ένας Σκληρός Πολιτισμικός Αποκλεισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 03 Μαρ 2021, 21:11

Ναύτης έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:25
georgebi έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:24
Ναύτης έγραψε:
02 Μαρ 2021, 13:08
Δεν το έχω πιάσει το κόνσεπτ του άρθρου.
Το έβαλα γιατί δυο πράγματα μου μοιάζουν σίγουρα...
Κάτι θέλει να πει.....και αυτό που θέλει να πει επιλέγει να μην το πει.... :smt017
Αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός....μπορεί να είναι και ιδέα μου.... :102:
Και εγώ ειλικρινά το έγραψα, ότι δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλει να πει.
:003:

Είσαι νέος. :D Αυτά άνθισαν είκοσι με τριάντα χρόνια νωρίτερα και ήταν η αρχική ενασχόληση του ΕΠΣΕ (Ελληνικό Παρατηρητήριο Συμφωνιών Ελσίνκι) του Δημητρά και του Βαλλιανάτου που προσπαθούσαν να αναβιώσουν παλιές μειονότητες στην Ευρώπη.Μετά ήλθε ο πόλεμος της τρομοκρατίας και η οικονομική κρίση του 2008 και κατέβασαν ρολά.Η αμερικανική στρατηγική άλλαξε καθώς αναδύθηκαν ισχυροί αντίπαλοι στον κόσμο και έχασαν την πολυτέλεια που είχαν στον μονοπολικό κόσμο να υπονομεύουν ακόμη και συμμαχικές χώρες.Τώρα βασικά υπονομεύουν τον εαυτό τους με τα BLM αλλά αυτή είναι δική τους δουλειά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών