...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
- Casper -

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 31 Μαρ 2021, 11:13

Λοξίας έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:38
stavmanr έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:23
Την άποψή μου γράφω, Λοξία, για τη λειτουργία της γλώσσας, η οποία εκφράζει και τον τρόπο σκέψης που την παράγει.
Όχι, δεν κάνεις αυτό!
Και ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις. Προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου "πιστεύω" ως τα μόνα σωστά.
Και κοίτα στο τελευταίο σου ποστ, τι βλακείες γράφεις προσπαθώντας να μην παραδεχθεις το λάθος σου...
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το συνεχίζετε. Ο άνθρωπος παραδέχτηκε ήδη 2 φορές πως λέει την άποψή του και μόνο. Ε δεν είμαστε παιδιά δημοτικού που θα επηρεαστούμε από την άποψη του stav, ή του κάθε stav πιστεύοντας ότι έχει το αλάθητο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Θα έχει τους λόγους του. Άκρη δεν βλέπω να βγαίνει και απορώ με το κουράγιο σας.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 31 Μαρ 2021, 11:16

- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:13
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το συνεχίζετε. Ο άνθρωπος παραδέχτηκε ήδη 2 φορές πως λέει την άποψή του και μόνο. Ε δεν είμαστε παιδιά δημοτικού που θα επηρεαστούμε από την άποψη του stav, ή του κάθε stav πιστεύοντας ότι έχει το αλάθητο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Θα έχει τους λόγους του. Άκρη δεν βλέπω να βγαίνει και απορώ με το κουράγιο σας.
Πολύ σωστά, έχεις δίκιο. Το παρατράβηξα και εγώ από την πλευρά μου.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 31 Μαρ 2021, 15:24

- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:13
Λοξίας έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:38
stavmanr έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:23
Την άποψή μου γράφω, Λοξία, για τη λειτουργία της γλώσσας, η οποία εκφράζει και τον τρόπο σκέψης που την παράγει.
Όχι, δεν κάνεις αυτό!
Και ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις. Προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου "πιστεύω" ως τα μόνα σωστά.
Και κοίτα στο τελευταίο σου ποστ, τι βλακείες γράφεις προσπαθώντας να μην παραδεχθεις το λάθος σου...
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το συνεχίζετε. Ο άνθρωπος παραδέχτηκε ήδη 2 φορές πως λέει την άποψή του και μόνο. Ε δεν είμαστε παιδιά δημοτικού που θα επηρεαστούμε από την άποψη του stav, ή του κάθε stav πιστεύοντας ότι έχει το αλάθητο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Θα έχει τους λόγους του. Άκρη δεν βλέπω να βγαίνει και απορώ με το κουράγιο σας.
Ναι αφου επρεπε κάπως να τερματιστεί, πέταξε οτι ηταν άποψη του!
Και τσουπ ο καταλύτης, μπορει να αναπνεύσει ελεύθερα...
Παρεμπιπτόντως εσυ είσαι πολύ δυνατή στην λογική, στο έχω ξαναπεί :P
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9145
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 31 Μαρ 2021, 18:11

ksk έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:24
- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:13
Λοξίας έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:38

Όχι, δεν κάνεις αυτό!
Και ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις. Προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου "πιστεύω" ως τα μόνα σωστά.
Και κοίτα στο τελευταίο σου ποστ, τι βλακείες γράφεις προσπαθώντας να μην παραδεχθεις το λάθος σου...
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το συνεχίζετε. Ο άνθρωπος παραδέχτηκε ήδη 2 φορές πως λέει την άποψή του και μόνο. Ε δεν είμαστε παιδιά δημοτικού που θα επηρεαστούμε από την άποψη του stav, ή του κάθε stav πιστεύοντας ότι έχει το αλάθητο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Θα έχει τους λόγους του. Άκρη δεν βλέπω να βγαίνει και απορώ με το κουράγιο σας.
Ναι αφου επρεπε κάπως να τερματιστεί, πέταξε οτι ηταν άποψη του!
Και τσουπ ο καταλύτης, μπορει να αναπνεύσει ελεύθερα...
Παρεμπιπτόντως εσυ είσαι πολύ δυνατή στην λογική, στο έχω ξαναπεί :P
και εσυ μεγαλη κατινα.
Αν μην τι αλλο Κουτσομπολης Παρατηρητης ειναι ολιγον οξυμωρο
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 31 Μαρ 2021, 23:15

Λοξίας έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:38
stavmanr έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:23
Την άποψή μου γράφω, Λοξία, για τη λειτουργία της γλώσσας, η οποία εκφράζει και τον τρόπο σκέψης που την παράγει.
Όχι, δεν κάνεις αυτό!
Και ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις. Προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου "πιστεύω" ως τα μόνα σωστά.
Σε ένα διάλογο καθένας καταθέτει τη δική του άποψη ως σωστή και ακούει τον αντίλογο. Αν δεν τη θεωρούσε σωστή δεν θα την είχε και ως προσωπική άποψη.
Επί τούτου σε παρακαλώ να μην λαϊκίζεις. Κι εσύ την άποψή σου ως μοναδική σωστή την καταθέτεις.
Και διαρκώς αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση με τέτοια κενόλογα σχόλια.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Απρ 2021, 09:52

stavmanr έγραψε:
31 Μαρ 2021, 23:15
Λοξίας έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:38
stavmanr έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:23
Την άποψή μου γράφω, Λοξία, για τη λειτουργία της γλώσσας, η οποία εκφράζει και τον τρόπο σκέψης που την παράγει.
Όχι, δεν κάνεις αυτό!
Και ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις. Προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου "πιστεύω" ως τα μόνα σωστά.
Σε ένα διάλογο καθένας καταθέτει τη δική του άποψη ως σωστή και ακούει τον αντίλογο. Αν δεν τη θεωρούσε σωστή δεν θα την είχε και ως προσωπική άποψη.
Επί τούτου σε παρακαλώ να μην λαϊκίζεις. Κι εσύ την άποψή σου ως μοναδική σωστή την καταθέτεις.
Και διαρκώς αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση με τέτοια κενόλογα σχόλια.
Σε τρώει ο πωπός σου...έχεις πάθος να ξύνεσαι στην γκλίσα του τσομπάνη και να τρως τις ξυλιές σου. Μαζοχιστικό πάθος...
Δεν υπάρχει νήμα που να μην έχεις παραστήσει τον παντογνώστη και υφάκι 3 καθηγητών πανεπιστημίου καταθέτεις, όχι την άποψή σου, αλλά το απαύγασμα της σοφίας του σύμπαντος. Σε ποιο θέμα δεν έχεις καταθέσει με υπερφίαλο εγωϊσμό την μοναδικότητά σου; πες μου σε ποιο; σε ποιο θέμα δεν έχεις κάνει επίδειξη κατοχής τουλάχιστον 3 μεταπτυχιακών;

Μαθηματικά - τσεκ
Αστροφυσική - τσεκ
Κοσμολογία - τσεκ
Βιολογία - τσεκ
Γενετική - τσεκ
Νομική - τσεκ
Κοινωνιολογία -τσεκ
Φιλοσοφία - τσεκ
Γλωσσολογία - τσεκ
Μουσικολογία -τσεκ
Ιστορία - τσεκ

Στρατηγική ανάλυση -τσεκ
Αρχαιοπληκτική -τσεκ
Ηροδότειο αμάρτημα -τσεκ
Εθνικιστική ανατροφή και απαλλαγή από αυτήν -τσεκ

Και σε όλα εχεις γίνει ρεζίλι. Μα σε όλα λέμε.
Από το θέμα με το Hellenic Hoaxes που, εσύ ο άσχετος, έκανες μαθήματα φυσικής σε πτυχιούχο φυσικό, μέχρι το ιστορικό θέμα που υπεστήριζες πως οι νίκες των Ελλήνων επί των Περσών οφείλονταν σε καθαρή τύχη, μέχρι το νήμα που υπεστήριζες μανιωδώς πως "τα σύνορα είναι ανοιχτά", και "δεν υπάρχουν κλειστά σύνορα". Και αφού έφαγες όλες τις χλαπάτσες που άντεχε ο οργανισμός σου, στο τέλος πέταξες την παπαριά: "α, μιλούσα για τα θαλάσια σύνορα".
Έτσι και εδώ...αφού πρώτα μας έπρηξες τα ούμπαλα με τον γελοίο ισχυρισμό σου πως οι αποφατικές απαντήσεις που αρχίζουν με το ΔΕΝ ή με το ΟΧΙ, είναι παραλογισμός της ελληνικής γλώσσας, μετά το γύρισες στο ότι είπες, απλώς, την άποψή σου.
Τόσο Χατζιαβάτης είσαι.
'Ενας ταλαίπωρος ΤΕΙτζής τοπογράφος είσαι, που λόγω κόμπλεξ το παίζει πανεπιστήμονας στα φόρα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Απρ 2021, 10:22

Μιλάμε για κόλλημα! :003:

* Ρακοσυλλέκτης είμαι. Σεβάσου τον αυτοπροσδιορισμό μου.
Η ειδικότητά μου είναι να συλλέγω σκουπίδια, άχρηστα.
Από το θέμα με το Hellenic Hoaxes που, εσύ ο άσχετος, έκανες μαθήματα φυσικής σε πτυχιούχο φυσικό
Βασικά με τον μακαρίτη πλέον πτυχιούχο Φυσικό μιλούσαμε για το πώς διέλυσαν το τοπικό παράρτημα της ΕΕΦ λόγω οικονομικών συμφερόντων κι έπειτα κατηγορούσαν τα κεντρικά της ΕΕΦ. Καμία σχέση με τη Φυσική ως τομέα επιστημών. Συζητούσαμε για τον πανελλήνιο σύλλογο των Φυσικών, όχι τη Φυσική.
μέχρι το ιστορικό θέμα που υπεστήριζες πως οι νίκες των Ελλήνων επί των Περσών οφείλονταν σε καθαρή τύχη
Αφού η τύχη έπαιξε τον κύριο ρόλο, τί να κάνουμε;
Στον πόλεμο χρειάζεσαι τύχη. Πχ. το 1/3 του περσικού στόλου (και φυσικά στρατού, εφοδιασμού κλπ) χάθηκε σε τρικυμία.

Αντίστοιχα, στο Β ΠΠ δύο εβδομάδες να καθυστερούσε ο χιονιάς στη Μόσχα και η Μόσχα θα ήταν γερμανική.
Θα αλλάξουμε το ρόλο της τύχης στα πράγματα για να βολευτείς εσύ;
το νήμα που υπεστήριζες μανιωδώς πως "τα σύνορα είναι ανοιχτά", και "δεν υπάρχουν κλειστά σύνορα"
Εντάξει. Είναι κλειστά. Αλλά έχουν μπει 1 εκατομμύριο άνθρωποι και συνεχίζουν να μπαίνουν. Επειδή είναι κλειστά.
Είσαι ευτυχισμένος τώρα που δέχομαι ότι τα σύνορα είναι κλειστά; :lol:

Έλα. Βάλε κι άλλα θέματα στο τραπέζι. Ευκαιρία σου είναι.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Απρ 2021, 10:52

ksk έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:24
- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:13
Λοξίας έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:38

Όχι, δεν κάνεις αυτό!
Και ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις. Προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου "πιστεύω" ως τα μόνα σωστά.
Και κοίτα στο τελευταίο σου ποστ, τι βλακείες γράφεις προσπαθώντας να μην παραδεχθεις το λάθος σου...
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το συνεχίζετε. Ο άνθρωπος παραδέχτηκε ήδη 2 φορές πως λέει την άποψή του και μόνο. Ε δεν είμαστε παιδιά δημοτικού που θα επηρεαστούμε από την άποψη του stav, ή του κάθε stav πιστεύοντας ότι έχει το αλάθητο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Θα έχει τους λόγους του. Άκρη δεν βλέπω να βγαίνει και απορώ με το κουράγιο σας.
Ναι αφου επρεπε κάπως να τερματιστεί, πέταξε οτι ηταν άποψη του!
Εσύ γράφεις στο φόρουμ απόψεις άλλων; Είσαι ας πούμε εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος άλλων; Πέτσας κι έτσι; :p2:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 01 Απρ 2021, 10:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Απρ 2021, 10:53

Κοίτα πόσο κομπλεξικός είσαι...
Στο θέμα των συνόρων, εσύ υπεστήριζες σαν μανιακός πως τα σύνορα είναι "νομικώς" ανοιχτά και πως δεν μπορεί ένα κράτος να τα κλείσει.
Μόνον όταν έφαγες τις χλαπάτσες των διεθνών νόμων, έκανες την κωλοτούμπα πως μίλαγες για τα θαλάσσια σύνορα.
Και τώρα το γύρισες στο λογοπαίγνιο...ναι εντάξει είναι κλειστά, αλλά έχουν μπει πολλοί.
Τόσο Χατζιαβάτης μιλάμε...

Και στο θέμα των Περσικών πολέμων, οι Έλληνες έδωσαν 5 μάχες και τις κέρδισαν ΟΛΕΣ.
Σε όλες δηλαδή, η τύχη έπαιξε τον πρώτο ρόλο ε;
Αυτό υπεστήριζες και συνεχίζεις να το κάνεις, κόντρα σε όλους τους σοβαρούς ιστορικούς διεθνούς κύρους.
Και μας έφερες, μαζί με τον άλλον τον Πινόκιο, έναν ασήμαντο συγγραφέα...
Για τόσο Χατζιαβάτης λέμε...

Άντε ρε παιδάκι μου, άντε να δώσεις πανελλήνιες μπας και περάσεις σε κάνα ΑΕΙ και γλυτώσουν οι γύρω σου από το κόμπλεξ σου...ψωνάρα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Απρ 2021, 10:54

Λοξίας έγραψε:
01 Απρ 2021, 10:53
Στο θέμα των συνόρων (...)
Υπάρχει νήμα. Μπες εκεί και γράψε την άποψή σου.
Και στο θέμα των Περσικών πολέμων (...)
Υπάρχει νήμα. Μπες εκεί και γράψε την άποψή σου.
Άντε ρε παιδάκι μου, άντε να δώσεις πανελλήνιες (...)
Δεν υπάρχει νήμα. Άνοιξε ένα να το συζητήσουμε. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 01 Απρ 2021, 11:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Απρ 2021, 11:21

Έτσι...δικαιώνεις την άποψή μου.
Στο καλό... :003:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 01 Απρ 2021, 11:26

Λοξίας έγραψε:
01 Απρ 2021, 11:21
Έτσι...δικαιώνεις την άποψή μου.
Ποια άποψη βρε Λοξία; Μόνο για καυγάδες είσαι.
Σαν τους γερο-λοξούς που ψάχνονται συνέχεια να τσακωθούν, χωρίς λόγο. :lol:

Έκανες άλλο ένα νήμα χώρο προσωπικών απωθημένων.
Ραντεβού στο επόμενο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 01 Απρ 2021, 11:47

"Κοίτα ποιος μιλάει"... :smt005:
Εδώ έχεις τσακωθεί ακόμα και με τον συμφορουμίτη, που εσύ τον εκθείαζες, στο θέμα των λαθρομεταναστών, επειδή σου είπε το αυτονόητο και πως είσαι εντελώς λάθος...και προσάπτεις σε εμένα ότι ψάχνω για τσακωμούς; :smt005:

Ένας ακόμα κύκλος πσοταρίσματος των προσωπικών σου ρεζιλεμάτων σε όλα τα νήματα, θα καταντήσει κουραστικό.
Όλοι τα ξέρουν, όλοι τα έχουν διαβάσει, όλοι έχουν βγάλει τα συμπεράσματά τους.

Σε αφήνω λοιπόν να έχεις εσύ το τελευταίο ποστ, για να φαίνεται ότι "νίκησες", καθώς είναι γνωστό και αυτό το ψώνιο σου...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Απρ 2021, 15:10

stavmanr έγραψε:
01 Απρ 2021, 10:52
ksk έγραψε:
31 Μαρ 2021, 15:24
- Casper - έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:13


Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το συνεχίζετε. Ο άνθρωπος παραδέχτηκε ήδη 2 φορές πως λέει την άποψή του και μόνο. Ε δεν είμαστε παιδιά δημοτικού που θα επηρεαστούμε από την άποψη του stav, ή του κάθε stav πιστεύοντας ότι έχει το αλάθητο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει. Θα έχει τους λόγους του. Άκρη δεν βλέπω να βγαίνει και απορώ με το κουράγιο σας.
Ναι αφου επρεπε κάπως να τερματιστεί, πέταξε οτι ηταν άποψη του!
Εσύ γράφεις στο φόρουμ απόψεις άλλων; Είσαι ας πούμε εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος άλλων; Πέτσας κι έτσι; :p2:
Πρωταρχικά σας "διαβάζω", δευτερευόντως γράφω απόψεις άλλων και ω ναι ειμαι εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος ... :102:
Next question please :klino:
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών