...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
- Casper -

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 29 Μαρ 2021, 13:59

stavmanr έγραψε:
29 Μαρ 2021, 08:38
- Casper - έγραψε:
28 Μαρ 2021, 23:18
stavmanr έγραψε:
28 Μαρ 2021, 21:31


Αυτό που μελετάμε βρίσκεται στην έκφραση. Για την έκφραση φτιάχτηκε το νήμα.
Οκ. Άρα σε ενοχλεί μόνο η έκφραση. Είσαι φιλόλογος; Υποθέτω πως μόνο ένας φιλόλογος θα χαρακτήριζε συγκεκριμένες εκφράσεις ως παράλογες.
Αν σε ρωτήσω "πόσο κάνει ένα κι ένα" και μου απαντήσεις "μούσμουλα" προφανώς και δεν χρειάζεται να είμαι φιλόλογος για να σου πω ότι η απάντησή σου δεν βγάζει νόημα.
Άλλη βαρύτητα έχει η λέξη "παραλογισμός" και άλλο το απλά να μην βγάζει νόημα κάποια έκφραση/απάντηση. Που σ' αυτή την περίπτωση του νήματος που συζητάμε κιόλας, βγάζει νόημα. Και η έκφραση "τα παίρνω στο κρανίο" που ανέφερες κάποια στιγμή, δεν χρησιμοποιείται κυριολεκτικά προφανώς αλλά ΟΛΟΙ καταλαβαίνουν τι λέει κάποιος όταν λέει συγκεκριμένες εκφράσεις. Όπως όταν μαθαίνει ξένες γλώσσες και χρειάζεται να μάθει και κάποιες εκφράσεις που χρησιμοποιούν συχνά για να καταλαβαίνει τι γίνεται, για να μην τα μεταφράζει απλά κυριολεκτικά και να χάνεται με το νόημα.

Σε ρώτησα και κάτι άλλο μετά αλλά δεν μου απάντησες. Επειδή δεν βλέπουμε όλοι τον παραλογισμό, ρωτάω να μας πεις με ποιά κριτήρια το αποφάσισες. Άσε έξω τα θεολογικά αφού σ' αυτά μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω όπως καταλαβαίνω :lol:
Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:19
- Casper -

Ήμουν έτοιμος χτες να σου γράψω πως αν πάρεις σωστή και ευθεία απάντηση, να μου τρυπήσεις την μύτη.
Ήμουν 100% σίγουρος πως θα έγραφε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από μια απάντηση ακριβώς σε αυτά που ρώτησες.
Όπως κάνει πάντα και σε όλους...
Αλλά δεν το έκανα για να μην ειπωθεί πως είμαι κακοπροαίρετος κα προκατειλημμένος.
Όπως βλέπεις, στρεψοδικώντας, απέφυγε να απαντήσει από που κι ως που χαρακτηρίζει την απάντηση: "Όχι, δεν πιστεύω ότι..."
ως παραλογισμό της ελληνικής γλώσσας.
Και απάντησε "ό,τι να 'ναι με πατάτες"...

Ο γνωστός ξερόλας ιντερνετικός παντογνώστης του φόρουμ...
Καμία έκπληξη.
Προσπαθώ να τον πιάσω στο φιλότιμο και να καταλάβω και το σκεπτικό του αλλά δυστυχώς δεν βοηθάει.

Αποχωρώ από το νήμα εφόσον δεν μπορεί να γίνει διάλογος.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Μαρ 2021, 14:44

- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:59
Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:19
- Casper -

Ήμουν έτοιμος χτες να σου γράψω πως αν πάρεις σωστή και ευθεία απάντηση, να μου τρυπήσεις την μύτη.
Ήμουν 100% σίγουρος πως θα έγραφε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από μια απάντηση ακριβώς σε αυτά που ρώτησες.
Όπως κάνει πάντα και σε όλους...
Αλλά δεν το έκανα για να μην ειπωθεί πως είμαι κακοπροαίρετος κα προκατειλημμένος.
Όπως βλέπεις, στρεψοδικώντας, απέφυγε να απαντήσει από που κι ως που χαρακτηρίζει την απάντηση: "Όχι, δεν πιστεύω ότι..."
ως παραλογισμό της ελληνικής γλώσσας.
Και απάντησε "ό,τι να 'ναι με πατάτες"...

Ο γνωστός ξερόλας ιντερνετικός παντογνώστης του φόρουμ...
Καμία έκπληξη.
Προσπαθώ να τον πιάσω στο φιλότιμο και να καταλάβω και το σκεπτικό του αλλά δυστυχώς δεν βοηθάει.

Αποχωρώ από το νήμα εφόσον δεν μπορεί να γίνει διάλογος.
Δεν υπάρχει θέμα φιλότιμου Casper. Το μόνο θέμα είναι η παντογνωστική ξερολίαση. Ο σταβρομανόρος, ξέρει τα πάντα για τα πάντα...
Αλλά, "αυτός που ξέρει τα πάντα για τα πάντα, συνήθως δεν ξέρει τίποτα για το τίποτα"

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Μαρ 2021, 15:07

Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 14:44
- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:59
Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:19
- Casper -

Ήμουν έτοιμος χτες να σου γράψω πως αν πάρεις σωστή και ευθεία απάντηση, να μου τρυπήσεις την μύτη.
Ήμουν 100% σίγουρος πως θα έγραφε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από μια απάντηση ακριβώς σε αυτά που ρώτησες.
Όπως κάνει πάντα και σε όλους...
Αλλά δεν το έκανα για να μην ειπωθεί πως είμαι κακοπροαίρετος κα προκατειλημμένος.
Όπως βλέπεις, στρεψοδικώντας, απέφυγε να απαντήσει από που κι ως που χαρακτηρίζει την απάντηση: "Όχι, δεν πιστεύω ότι..."
ως παραλογισμό της ελληνικής γλώσσας.
Και απάντησε "ό,τι να 'ναι με πατάτες"...

Ο γνωστός ξερόλας ιντερνετικός παντογνώστης του φόρουμ...
Καμία έκπληξη.
Προσπαθώ να τον πιάσω στο φιλότιμο και να καταλάβω και το σκεπτικό του αλλά δυστυχώς δεν βοηθάει.

Αποχωρώ από το νήμα εφόσον δεν μπορεί να γίνει διάλογος.
συνήθως δεν ξέρει τίποτα για το τίποτα"[/b]
:roll::smt017:oops:
Παρατηρητής...

- Casper -

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 29 Μαρ 2021, 16:05

Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 14:44
- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:59
Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:19
- Casper -

Ήμουν έτοιμος χτες να σου γράψω πως αν πάρεις σωστή και ευθεία απάντηση, να μου τρυπήσεις την μύτη.
Ήμουν 100% σίγουρος πως θα έγραφε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από μια απάντηση ακριβώς σε αυτά που ρώτησες.
Όπως κάνει πάντα και σε όλους...
Αλλά δεν το έκανα για να μην ειπωθεί πως είμαι κακοπροαίρετος κα προκατειλημμένος.
Όπως βλέπεις, στρεψοδικώντας, απέφυγε να απαντήσει από που κι ως που χαρακτηρίζει την απάντηση: "Όχι, δεν πιστεύω ότι..."
ως παραλογισμό της ελληνικής γλώσσας.
Και απάντησε "ό,τι να 'ναι με πατάτες"...

Ο γνωστός ξερόλας ιντερνετικός παντογνώστης του φόρουμ...
Καμία έκπληξη.
Προσπαθώ να τον πιάσω στο φιλότιμο και να καταλάβω και το σκεπτικό του αλλά δυστυχώς δεν βοηθάει.

Αποχωρώ από το νήμα εφόσον δεν μπορεί να γίνει διάλογος.
Δεν υπάρχει θέμα φιλότιμου Casper. Το μόνο θέμα είναι η παντογνωστική ξερολίαση. Ο σταβρομανόρος, ξέρει τα πάντα για τα πάντα...
Αλλά, "αυτός που ξέρει τα πάντα για τα πάντα, συνήθως δεν ξέρει τίποτα για το τίποτα"
Μωρέ ξέρω τον Σταβ απ' το παλιό, αλλά όπως σου είπα προτιμώ να μην επικεντρώνομαι στον χρήστη αλλά στην άποψη, όποια και να είναι. Μέχρι που δεν θα γίνεται διάλογος ή θα βαρεθώ και θα αποχωρήσω από το νήμα.
ksk έγραψε:
29 Μαρ 2021, 15:07
:roll::smt017:oops:
Είναι αδύνατον ένας άνθρωπος να τα γνωρίζει όλα, σε όλους τους τομείς. Και σε έναν τομέα ακόμη και μόνον, πάλι συνεχώς κάτι καινούριο μαθαίνεις. Επομένως αν ασχολείσαι με πολλά πράγματα, είναι αδύνατον να εντρυφήσεις κάπου => Δεν γνωρίζεις τίποτα, για τίποτα. Ασχολείσαι απλά επιδερμικά με οτιδήποτε νομίζοντας πως έχεις ισχυρή γνώμη και γνώση. Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοεί.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 29 Μαρ 2021, 17:03

- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 16:05
Είναι αδύνατον ένας άνθρωπος να τα γνωρίζει όλα, σε όλους τους τομείς. Και σε έναν τομέα ακόμη και μόνον, πάλι συνεχώς κάτι καινούριο μαθαίνεις. Επομένως αν ασχολείσαι με πολλά πράγματα, είναι αδύνατον να εντρυφήσεις κάπου => Δεν γνωρίζεις τίποτα, για τίποτα. Ασχολείσαι απλά επιδερμικά με οτιδήποτε νομίζοντας πως έχεις ισχυρή γνώμη και γνώση. Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοεί.
Αυτό ακριβώς! :g030:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Μαρ 2021, 21:55

Ας αφήσουμε το τι εννοεί, αυτο ηταν το εύκολακι, ας εστιάσουμε κυριολεκτικά στο τι έγραψε...γιατί έγραψε!!!
Παρατηρητής...

- Casper -

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 29 Μαρ 2021, 22:21

ksk έγραψε:
29 Μαρ 2021, 21:55
Ας αφήσουμε το τι εννοεί, αυτο ηταν το εύκολακι, ας εστιάσουμε κυριολεκτικά στο τι έγραψε...γιατί έγραψε!!!
Δεν καταλαβαίνω. Και κυριολεκτικά αυτό το νόημα βγαίνει.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Μαρ 2021, 22:30

Δεν ξέρει τίποτα για το τίποτα...;;;
Παρατηρητής...

- Casper -

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 29 Μαρ 2021, 22:47

ksk έγραψε:
29 Μαρ 2021, 22:30
Δεν ξέρει τίποτα για το τίποτα...;;;
Ποια είναι η κυριολεκτική σημασία του τίποτα; Επειδή το χρησιμοποιούμε σε διάφορες προτάσεις και δεν νομίζω πως υπάρχει μία και μοναδική σημασία. Π.χ εδώ μπορείς να πεις "δεν ξέρει τίποτα για το οτιδήποτε". Χρησιμοποιεί αυτή την λέξη γιατί είναι το αντώνυμο του πάντα που έγραψε πριν.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10250
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 29 Μαρ 2021, 22:53

Φφφφφ άστο...
Παρατηρητής...

- Casper -

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 29 Μαρ 2021, 22:58

ksk έγραψε:
29 Μαρ 2021, 22:53
Φφφφφ άστο...
Ε δεν εξηγείς και καθόλου, σόρρυ που δεν μπορώ να μπω στο μυαλό σου :):wave:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μαρ 2021, 23:09

- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:59
stavmanr έγραψε:
29 Μαρ 2021, 08:38
- Casper - έγραψε:
28 Μαρ 2021, 23:18


Οκ. Άρα σε ενοχλεί μόνο η έκφραση. Είσαι φιλόλογος; Υποθέτω πως μόνο ένας φιλόλογος θα χαρακτήριζε συγκεκριμένες εκφράσεις ως παράλογες.
Αν σε ρωτήσω "πόσο κάνει ένα κι ένα" και μου απαντήσεις "μούσμουλα" προφανώς και δεν χρειάζεται να είμαι φιλόλογος για να σου πω ότι η απάντησή σου δεν βγάζει νόημα.
Άλλη βαρύτητα έχει η λέξη "παραλογισμός" και άλλο το απλά να μην βγάζει νόημα κάποια έκφραση/απάντηση.
Αυτός είναι ο ορισμός του παραλόγου στο λόγο. Το να μη βγάζει νόημα η πρόταση, η παράγραφος κλπ. :102:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 29 Μαρ 2021, 23:13

- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 16:05
Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 14:44
- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 13:59


Προσπαθώ να τον πιάσω στο φιλότιμο και να καταλάβω και το σκεπτικό του αλλά δυστυχώς δεν βοηθάει.

Αποχωρώ από το νήμα εφόσον δεν μπορεί να γίνει διάλογος.
Δεν υπάρχει θέμα φιλότιμου Casper. Το μόνο θέμα είναι η παντογνωστική ξερολίαση. Ο σταβρομανόρος, ξέρει τα πάντα για τα πάντα...
Αλλά, "αυτός που ξέρει τα πάντα για τα πάντα, συνήθως δεν ξέρει τίποτα για το τίποτα"
Μωρέ ξέρω τον Σταβ (...)
Μήπως ξέρεις και τον άλλο παραλογισμό που λέγεται ad homimem (προσωπική επίθεση) ;

Γιατί κάποιοι (βλ. Λοξίας, ksk) φαίνεται να μην έχουν μάθει ότι χρησιμοποιώντας ένα σόφισμα 2500 χρόνων δεν παράγεις διάλογο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Μαρ 2021, 10:07

stavmanr έγραψε:
29 Μαρ 2021, 23:13
- Casper - έγραψε:
29 Μαρ 2021, 16:05
Λοξίας έγραψε:
29 Μαρ 2021, 14:44

Δεν υπάρχει θέμα φιλότιμου Casper. Το μόνο θέμα είναι η παντογνωστική ξερολίαση. Ο σταβρομανόρος, ξέρει τα πάντα για τα πάντα...
Αλλά, "αυτός που ξέρει τα πάντα για τα πάντα, συνήθως δεν ξέρει τίποτα για το τίποτα"
Μωρέ ξέρω τον Σταβ (...)
Μήπως ξέρεις και τον άλλο παραλογισμό που λέγεται ad homimem (προσωπική επίθεση) ;

Γιατί κάποιοι (βλ. Λοξίας, ksk) φαίνεται να μην έχουν μάθει ότι χρησιμοποιώντας ένα σόφισμα 2500 χρόνων δεν παράγεις διάλογο.
Τα σάπια για εκεί που σε παίρνει...
Εδώ, θα δέχεσαι (και με ευγνωμοσύνη μάλιστα) την κριτική στις ουρανομήκεις βλακείες που ποστάρεις παριστάνοντας τον παντογνώστη.
Καταλαβαίνω την ανάγκη σου για αποδοχή, προσοχή και θαυμασμό (ατενσιοχορισμός λέγεται), αλλά πήγαινε να παραστήσεις τον πανεπιστήμονα σε παιδάκια, όχι σε εμένα.
Όταν ισχυρίζεσαι βλακείες, ή θα αποδεικνύεις πως δεν είναι βλακείες ή θα έχεις το θάρρος να παραδέχεσαι το λάθος σου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ...δεν εκτιμώ ότι...ή,αλλιώς ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Μαρ 2021, 10:10

Ισχυρίστηκες παραλογισμό της ελληνικής γλώσσας
stavmanr έγραψε:
28 Μαρ 2021, 19:42
Λοξίας έγραψε:
28 Μαρ 2021, 21:12
- Πιστεύεις ότι ο Γιώργος είναι καλός άνθρωπος;
- Όχι, δεν το πιστεύω

- Πιστεύεις ότι θα έρθει η Μαρία;
- Όχι, δεν το πιστεύω.

- Πιστεύεις ότι είναι σωστό να κλέβεις;
- Όχι, δεν το πιστεύω.


Ξεκίνα με αυτά, και θα σε μάθω κι άλλα...
Μα δεν αντιλέγω ότι επικράτησε ο παραλογισμός στη γλώσσα.
Σε λίγο θα μας βγάλεις και το "τα πήρα στο κρανίο" ως λογική έκφραση επειδή σημειώνεται στα λεξικά...
Μόλις θα φέρεις τεκμήρια του ισχυρισμού σου, μόλις θα αποδείξεις πως οι άμεσα αποφατικές απαντήσεις που ξεκινούν με το αρνητικό μόριο "δεν", ή το "όχι", είναι παραλογισμός της ελληνικής γλώσσας* (όπως ηλιθιωδώς ισχυρίζεσαι), τα ξαναλέμε.
Μέχρι τότε, ισχύει ακριβώς ότι είπα.

*Από τις μεγαλύτερες βλακείες που έχεις εκστομίσει σε αυτό το φόρουμ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών