Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Μάιος 2021, 02:17

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:16
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:13
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:12
Να στο πω διαφορετικά αγαπητέ? Γράψε κάτι σοβαρό αλλιώς μη πετάγεσαι σα τη τσουτσου για να μου τα πρήξεις.
Ωχ, φοβήθηκα τώρα
Δε σου ζήτησα να φοβηθείς, να μη μου τα πρήζεις ζήτησα. Θες να βάλω και ένα παρακαλώ από δίπλα, για να φαίνομαι λίγο πιό
ευγενής?Κανένα πρόβλημα.
Φίλε σόρρυ, αλλά δεν καταλαβαίνεις ντιπ που λέμε. Άσ' το να πάει έτσι.... έχεις δίκιο σε όλα.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Μάιος 2021, 02:19

sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:13
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:10
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:05


Καλά μείνε εσύ με τα νούμερα και μην πιάνεις την γενική idea.

Γι' αυτό έφερες και τον μπακάλη ως παράδειγμα. Άλλον είχαμε για μπακάλη εδώ μέσα, άλλος μάς βγήκε. :lol:
Δηλαδή μου λες πως τα νούμερα της Οξφόρδης είναι άχρηστα γιατί υπάρχει η λέξη idea? Και περνιέσαι για έξυπνος με αυτό το επιχείρημα?

Αυτό κατάλαβες; Το παίρνω πίσω, ούτε μπακάλης, λιγώτερο.
«Το λιγότερο γράφεται με όμικρον, ρε νούμερο :D Χαχαχα κοίτα τι γράφει ο άσχετος» Είδες και εγώ μπορώ να το πάω σε αυτό το ύφος αν θέλω.
Ούτε του χρόνου δε θα τελειώσουμε έτσι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Μάιος 2021, 02:19

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:00
Τώρα πλάκα μου κάνεις? Την Οξφόρδη επικαλούμαι ως πηγή για τον καθορισμό των ελληνογενών λέξεων της αγγλικής στο 5%.
No, you are not.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Μάιος 2021, 02:24

sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:17
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:16
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:13


Ωχ, φοβήθηκα τώρα
Δε σου ζήτησα να φοβηθείς, να μη μου τα πρήζεις ζήτησα. Θες να βάλω και ένα παρακαλώ από δίπλα, για να φαίνομαι λίγο πιό
ευγενής?Κανένα πρόβλημα.
Φίλε σόρρυ, αλλά δεν καταλαβαίνεις ντιπ που λέμε. Άσ' το να πάει έτσι.... έχεις δίκιο σε όλα.
Αφού τα είπαμε και τα συμφωνήσαμε πως τα Ελληνικά δε φαίνεται να επηρεάζουν τη καθομιλουμένη των Δυτικοευρωπαίων και μάλιστα ήσουν εσυ που ανέφερες γλαφυρά και χιουμοριστικά τα παραδείγματα του τουρισμού και των τουριστριών προς αυτή τη κατεύθυνση. Τώρα ξαναγύρισες για να μου τη πεις πάλι πάνω σε αυτό το θέμα.Έχε χάρη που δε κατέχω το θέμα με τις παραθέσεις κλπ. Εν πάση περιπτώση, αν σου τη σπάω γράψε απευθείας κάτι υβριστικό για τη πάρτη μου, να εκτονωθείς και να μη παιδεύεσαι, ε μα πια τι άλλο να πω?

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Μάιος 2021, 02:27

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:19
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:13
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:10


Δηλαδή μου λες πως τα νούμερα της Οξφόρδης είναι άχρηστα γιατί υπάρχει η λέξη idea? Και περνιέσαι για έξυπνος με αυτό το επιχείρημα?

Αυτό κατάλαβες; Το παίρνω πίσω, ούτε μπακάλης, λιγώτερο.
«Το λιγότερο γράφεται με όμικρον, ρε νούμερο :D Χαχαχα κοίτα τι γράφει ο άσχετος» Είδες και εγώ μπορώ να το πάω σε αυτό το ύφος αν θέλω.
Ούτε του χρόνου δε θα τελειώσουμε έτσι.
Μπορεί στα ελληνικά του κώλου που έμαθες, όπου όλα τα -ότερος τα έβαλαν με όμικρον για να μην κουράζονται οι μαθητές. Στα σωστά ελληνικά θέλει ωμέγα. Με τον ίδιο τρόπο που για να βγάλεις συμπέρασμα αρκεί να δεις σε ένα λεξικό ένα νούμερο και ξεμπέρδεψες, δεν χρειάζεται να σκεφτείς.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Μάιος 2021, 02:27

hellegennes έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:19
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:00
Τώρα πλάκα μου κάνεις? Την Οξφόρδη επικαλούμαι ως πηγή για τον καθορισμό των ελληνογενών λέξεων της αγγλικής στο 5%.
No, you are not.
Οκ, μη γράφω πάλι τα ίδια.Παρεπιπτόντως στη πρόταση σου αυτή δεν υπάρχει καμία ελληνική λέξη. Θα έρθει ο άλλος από πάνω να μας πει
ότι τα αγγλικά δεν έχουν επηρεαστεί καθόλου από τα ελληνικά ή όχι?

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Μάιος 2021, 02:28

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:24
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:17
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:16


Δε σου ζήτησα να φοβηθείς, να μη μου τα πρήζεις ζήτησα. Θες να βάλω και ένα παρακαλώ από δίπλα, για να φαίνομαι λίγο πιό
ευγενής?Κανένα πρόβλημα.
Φίλε σόρρυ, αλλά δεν καταλαβαίνεις ντιπ που λέμε. Άσ' το να πάει έτσι.... έχεις δίκιο σε όλα.
Αφού τα είπαμε και τα συμφωνήσαμε πως τα Ελληνικά δε φαίνεται να επηρεάζουν τη καθομιλουμένη των Δυτικοευρωπαίων και μάλιστα ήσουν εσυ που ανέφερες γλαφυρά και χιουμοριστικά τα παραδείγματα του τουρισμού και των τουριστριών προς αυτή τη κατεύθυνση. Τώρα ξαναγύρισες για να μου τη πεις πάλι πάνω σε αυτό το θέμα.Έχε χάρη που δε κατέχω το θέμα με τις παραθέσεις κλπ. Εν πάση περιπτώση, αν σου τη σπάω γράψε απευθείας κάτι υβριστικό για τη πάρτη μου, να εκτονωθείς και να μη παιδεύεσαι, ε μα πια τι άλλο να πω?
Δεν μού τη σπας σαν τύπος, ούτε θέλω να σε βρίσω, πώς σού ήρθε αυτό;

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Μάιος 2021, 02:29

sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:27
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:19
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:13



Αυτό κατάλαβες; Το παίρνω πίσω, ούτε μπακάλης, λιγώτερο.
«Το λιγότερο γράφεται με όμικρον, ρε νούμερο :D Χαχαχα κοίτα τι γράφει ο άσχετος» Είδες και εγώ μπορώ να το πάω σε αυτό το ύφος αν θέλω.
Ούτε του χρόνου δε θα τελειώσουμε έτσι.
Μπορεί στα ελληνικά του κώλου που έμαθες, όπου όλα τα -ότερος τα έβαλαν με όμικρον για να μην κουράζονται οι μαθητές. Στα σωστά ελληνικά θέλει ωμέγα. Με τον ίδιο τρόπο που για να βγάλεις συμπέρασμα αρκεί να δεις σε ένα λεξικό ένα νούμερο και ξεμπέρδεψες, δεν χρειάζεται να σκεφτείς.
Α τώρα σε πειράζει που πιάνεται ο συνομιλητής σου από μία λέξη για να σου τη πεί? Ευχαριστώ.Παρεπιπτόντως, έβαλα και εισαγωγικά, δε ξέρω αν
τα πρόσεξες.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Μάιος 2021, 02:30

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:29
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:27
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:19


«Το λιγότερο γράφεται με όμικρον, ρε νούμερο :D Χαχαχα κοίτα τι γράφει ο άσχετος» Είδες και εγώ μπορώ να το πάω σε αυτό το ύφος αν θέλω.
Ούτε του χρόνου δε θα τελειώσουμε έτσι.
Μπορεί στα ελληνικά του κώλου που έμαθες, όπου όλα τα -ότερος τα έβαλαν με όμικρον για να μην κουράζονται οι μαθητές. Στα σωστά ελληνικά θέλει ωμέγα. Με τον ίδιο τρόπο που για να βγάλεις συμπέρασμα αρκεί να δεις σε ένα λεξικό ένα νούμερο και ξεμπέρδεψες, δεν χρειάζεται να σκεφτείς.
Α τώρα σε πειράζει που πιάνεται ο συνομιλητής σου από μία λέξη για να σου τη πεί? Ευχαριστώ.Παρεπιπτόντως, έβαλα και εισαγωγικά, δε ξέρω αν
τα πρόσεξες.
Ειρήνη ημίν. Peace... λατινικό.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Μάιος 2021, 02:32

sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:28
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:24
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:17

Φίλε σόρρυ, αλλά δεν καταλαβαίνεις ντιπ που λέμε. Άσ' το να πάει έτσι.... έχεις δίκιο σε όλα.
Αφού τα είπαμε και τα συμφωνήσαμε πως τα Ελληνικά δε φαίνεται να επηρεάζουν τη καθομιλουμένη των Δυτικοευρωπαίων και μάλιστα ήσουν εσυ που ανέφερες γλαφυρά και χιουμοριστικά τα παραδείγματα του τουρισμού και των τουριστριών προς αυτή τη κατεύθυνση. Τώρα ξαναγύρισες για να μου τη πεις πάλι πάνω σε αυτό το θέμα.Έχε χάρη που δε κατέχω το θέμα με τις παραθέσεις κλπ. Εν πάση περιπτώση, αν σου τη σπάω γράψε απευθείας κάτι υβριστικό για τη πάρτη μου, να εκτονωθείς και να μη παιδεύεσαι, ε μα πια τι άλλο να πω?
Δεν μού τη σπας σαν τύπος, ούτε θέλω να σε βρίσω, πώς σού ήρθε αυτό;
Ε δε ξέρω τη μία μου λες «Ε δεν είπαμε πως οι ξένοι μιλάνε Ελληνικά» ή κάπως έτσι και την άλλη επανέρχεσαι για να μου τη πεις επειδή λέω αυτό το πράγμα με στοιχεία κιόλας :lol: Τι να σκεφτώ και εγώ ο έρμος τελικά :D

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 19 Μάιος 2021, 02:33

sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:29
sharp έγραψε:
19 Μάιος 2021, 02:27


Μπορεί στα ελληνικά του κώλου που έμαθες, όπου όλα τα -ότερος τα έβαλαν με όμικρον για να μην κουράζονται οι μαθητές. Στα σωστά ελληνικά θέλει ωμέγα. Με τον ίδιο τρόπο που για να βγάλεις συμπέρασμα αρκεί να δεις σε ένα λεξικό ένα νούμερο και ξεμπέρδεψες, δεν χρειάζεται να σκεφτείς.
Α τώρα σε πειράζει που πιάνεται ο συνομιλητής σου από μία λέξη για να σου τη πεί? Ευχαριστώ.Παρεπιπτόντως, έβαλα και εισαγωγικά, δε ξέρω αν
τα πρόσεξες.
Ειρήνη ημίν. Peace... λατινικό.
Ναι εδω καταλαβαινόμαστε τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39398
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 19 Μάιος 2021, 05:57

Να προσθεσω οτι σε 200 περιπου ξενα πανεπιστημια υπαρχουν εδρες αρχαιας ελληνικης γλωσσας. Οι ξενοι θεωρουν σημαντικοτερη την αρχαια ελληνικη απο οτι οι φωστηρες του συγχρονου μεταπολιτευτικου κρατους.

.

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ἑλληνικὴ ἐπιρροὴ σὲ Δυτικὲς γλῶσσες. Πῶς προέκυψε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 19 Μάιος 2021, 06:32

Καὶ πῆγε, ἀπὸ κάθε μαλάκα ξενομανὴ, στὸν Διάολο, αὐτό: ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Μάιος 2021, 14:41

πατησιωτης έγραψε:
18 Μάιος 2021, 18:06

Εάν το AIDS ή το covid εμφανιζόταν το 1920 θα είχε ένα ελληνικό όνομα.Τώρα έχει αυτό που έχει.

Και πάλι έχουν κάτι από Ελληνικά, coronavirus και syndrome.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελληνικη επιρροη σε Δυτικες γλωσσες. Πως προεκυψε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 20 Μάιος 2021, 17:47

hellegennes έγραψε:
19 Μάιος 2021, 01:33
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
19 Μάιος 2021, 01:14
Το αν είναι εκτενής ή όχι η επιρροή φαίνεται από τις έρευνες και τους αριθμούς τους. Το να πετάμε λέξεις από εδω και από εκεί δε λέει κάτι. Χώρια,
πως κάποιες από τις λέξεις που αναφέρεις δε φαίνονται εκ πρώτης όψεως να έχουν ελληνική ρίζα όπως το box ή το marmelade.
Ακριβώς επειδή δεν φαίνεται το αναφέρω. Είναι τόσο βαθιά η επίδραση που πολλές από τις λέξεις δεν το γνωρίζεις καν ότι έχουν ελληνική ρίζα. Είναι τόσο παλιά και τόσο ενσωματωμένη στην γλώσσα η επιρροή. Οι έρευνες και οι αριθμοί που αναφέρεις είναι ελλιπείς και ο λόγος είναι ότι πολλές απ' αυτές τις λίστες σταματάνε στην πρώτη γλώσσα δανεισμού και αναφέρουν σαν λατινικές πολλές από τις ελληνικές λέξεις.
Συνηγορώντας σε αυτό που ισχυρίζεται ο Χέλης, παραθέτω μιαν έρευνα που έκανα σήμερα σχετικά με την λέξη excerpt. Προέρχεται από το λατινικό excerptus του ρήματος excerpere, το οποίο με τη σειρά του προέρχεται από το carpere που βέβαια βγαίνει από το Ελληνικό καρπός.

Φυσικά χρειάστηκαν πολλά λεξικά μέχρι να φτάσεις εκεί.

https://www.etymonline.com/word/excerpt
https://www.dwds.de/wb/Exzerpt
https://en.wiktionary.org/wiki/carpere
https://en.wiktionary.org/wiki/carpo#Latin

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών