Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 22 Σεπ 2021, 16:00

enaon έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:51
NoMoreLice έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:04
Obi Wan Iakobi έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:03


Ανασυγκροτησου εχεις χαωθει.
Μα τους είπα να αλλάξουν το european peoples σε european people. Αυτό δε λες κι εσύ; Και μου απάντησαν ότι είμαι κωθώνι :a040:
σωστό είναι peoples όπως το λένε, "λαοί της ευρώπης εννοούν", όχι "λαε της ευρώπης", σαν να υπάρχουν ομάδες δηλαδή μέσα στην ευρώπη.
Peoples is only used in cases when it is necessary to distinguish between ethnic groups within the same geographical or cultural context.

The Israeli and Palestinian peoples have long been at war.
The peoples of the world practice a wide variety of religions.
Ναι, το ξέρω, τον άλλο τον νεάντερνταλ ειρωνεύομαι.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Uppercut

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Σεπ 2021, 16:10

Obi Wan Iakobi έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:01
NoMoreLice έγραψε:
22 Σεπ 2021, 14:58


Τους το είπα και μου είπαν πάνε μάθε αγγλικά ρε κωθώνι
Ε αμα επεμενες για peoples,braves κτλ λογικο ειναι
Ρε αγόρι μου, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το braves δεν υπάρχει γιατί τα επίθετα στα αγγλικά δεν έχουν πληθυντικό. Τα ουσιαστικά παίρνουν πληθυντικό. Από κει και πέρα υπάρχουν ουσιαστικά που είναι ανώμαλα, το people είναι σε αυτά αλλά όχι πάντα. Απλά όταν έκανες αγγλικά μικρός μάθαινες το πιο σύνηθες που είναι να είναι ίδιος ο πληθυντικός του, γιατί άμα ήταν αν σου εξηγήσει ο δάσκαλος τα πλαίσια όπου γίνεται και με s, τρέχα γύρευε, θα μπέρδευες τα μπούτια σου. Όπως μάθαινεις ότι το evidence είναι uncountable και δεν έχει πληθυντικό, γιατί αυτό συμβαίνει συνήθως, όμως δεν σου είπαν ότι σε ακαδημαϊκό, φιλοσοφικό, νομικό λόγο υπάρχει το evidences. To peoples θα χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει διαφορετικές εθνοτικές ομάδες για παράδειγμα. Ενδεικτικά:

In the post-colonial period, the concept of specific Indigenous peoples within the African continent has gained wider acceptance, although not without controversy.


Αν θες την χρήση στην καθομιλουμένη, για παράδειγμα να πεις ότι έχει πολύ κόσμο στην πλατεία (a lot of people), δεν παίρνει s.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 22 Σεπ 2021, 16:12

Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:10


Το braves δεν υπάρχει γιατί τα επίθετα στα αγγλικά δεν έχουν πληθυντικό.
Αφου ο ημιτρελος λεει οτι υπαρχει.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 22 Σεπ 2021, 16:14

NoMoreLice έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:00


Ναι, το ξέρω, τον άλλο τον νεάντερνταλ ειρωνεύομαι.
Ειπε ο Ιαχωβας :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 22 Σεπ 2021, 16:14

Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:10
Obi Wan Iakobi έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:01
NoMoreLice έγραψε:
22 Σεπ 2021, 14:58


Τους το είπα και μου είπαν πάνε μάθε αγγλικά ρε κωθώνι
Ε αμα επεμενες για peoples,braves κτλ λογικο ειναι
Ρε αγόρι μου, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το braves δεν υπάρχει γιατί τα επίθετα στα αγγλικά δεν έχουν πληθυντικό. Τα ουσιαστικά παίρνουν πληθυντικό. Από κει και πέρα υπάρχουν ουσιαστικά που είναι ανώμαλα, το people είναι σε αυτά αλλά όχι πάντα. Απλά όταν έκανες αγγλικά μικρός μάθαινες το πιο σύνηθες που είναι να είναι ίδιος ο πληθυντικός του, γιατί άμα ήταν αν σου εξηγήσει ο δάσκαλος τα πλαίσια όπου γίνεται και με s, τρέχα γύρευε, θα μπέρδευες τα μπούτια σου. Όπως μάθαινεις ότι το evidence είναι uncountable και δεν έχει πληθυντικό, γιατί αυτό συμβαίνει συνήθως, όμως δεν σου είπαν ότι σε ακαδημαϊκό, φιλοσοφικό, νομικό λόγο υπάρχει το evidences. To peoples θα χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει διαφορετικές εθνοτικές ομάδες για παράδειγμα. Ενδεικτικά:

In the post-colonial period, the concept of specific Indigenous peoples within the African continent has gained wider acceptance, although not without controversy.


Αν θες την χρήση στην καθομιλουμένη, για παράδειγμα να πεις ότι έχει πολύ κόσμο στην πλατεία (a lot of people), δεν παίρνει s.
Και το braves είναι σωστό. Όχι σαν επίθετο, δεν θα πεις δηλαδή braves humans αλλά ως ουσιαστικό μια χαρά έχει πληθυντικό. Γενικώς τα επίθετα που είναι και ουσιαστικά μια χαρά πληθυντικους έχουν

Uppercut

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Σεπ 2021, 16:23

Δημοκράτης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:14
Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:10
Obi Wan Iakobi έγραψε:
22 Σεπ 2021, 15:01


Ε αμα επεμενες για peoples,braves κτλ λογικο ειναι
Ρε αγόρι μου, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το braves δεν υπάρχει γιατί τα επίθετα στα αγγλικά δεν έχουν πληθυντικό. Τα ουσιαστικά παίρνουν πληθυντικό. Από κει και πέρα υπάρχουν ουσιαστικά που είναι ανώμαλα, το people είναι σε αυτά αλλά όχι πάντα. Απλά όταν έκανες αγγλικά μικρός μάθαινες το πιο σύνηθες που είναι να είναι ίδιος ο πληθυντικός του, γιατί άμα ήταν αν σου εξηγήσει ο δάσκαλος τα πλαίσια όπου γίνεται και με s, τρέχα γύρευε, θα μπέρδευες τα μπούτια σου. Όπως μάθαινεις ότι το evidence είναι uncountable και δεν έχει πληθυντικό, γιατί αυτό συμβαίνει συνήθως, όμως δεν σου είπαν ότι σε ακαδημαϊκό, φιλοσοφικό, νομικό λόγο υπάρχει το evidences. To peoples θα χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει διαφορετικές εθνοτικές ομάδες για παράδειγμα. Ενδεικτικά:

In the post-colonial period, the concept of specific Indigenous peoples within the African continent has gained wider acceptance, although not without controversy.


Αν θες την χρήση στην καθομιλουμένη, για παράδειγμα να πεις ότι έχει πολύ κόσμο στην πλατεία (a lot of people), δεν παίρνει s.
Και το braves είναι σωστό. Όχι σαν επίθετο, δεν θα πεις δηλαδή braves humans αλλά ως ουσιαστικό μια χαρά έχει πληθυντικό. Γενικώς τα επίθετα που είναι και ουσιαστικά μια χαρά πληθυντικους έχουν
Δεν θα το έλεγα, εκτός αν έχεις παραδείγματα από τέτοια χρήση που τα λέει κάποιος στ΄αλήθεια. Εσύ μιλάς για ουσιαστικοποιημένα επίθετα που έχοντας μείνει στην χρήση πολύ καιρό μόνα τους χωρίς να τα ακολουθεί ουσιαστικό, ακουλουθούν και τις τυπικές μορφολογικές αλλαγές των ουσιαστικών. Αυτό προφανώς δεν συμβαίνει σε όλα. Κανένας δεν λέει the beautifuls, αλλά λένε the gays. The braves δε νομίζω ότι λένε πουθενά, τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει. Αλλά ούτως ή άλλως η ουσία είναι ότι, αν υπάρχει, εκεί θα το παίρνει ακριβώς επειδή δουλεύει ως ουσιαστικό πλέον κι όχι ως επίθετο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Uppercut την 22 Σεπ 2021, 16:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 22 Σεπ 2021, 16:25

Της εκδιδόμενης το κάγκελο. 🐎
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 22 Σεπ 2021, 16:27

Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:23
Δημοκράτης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:14
Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:10


Ρε αγόρι μου, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το braves δεν υπάρχει γιατί τα επίθετα στα αγγλικά δεν έχουν πληθυντικό. Τα ουσιαστικά παίρνουν πληθυντικό. Από κει και πέρα υπάρχουν ουσιαστικά που είναι ανώμαλα, το people είναι σε αυτά αλλά όχι πάντα. Απλά όταν έκανες αγγλικά μικρός μάθαινες το πιο σύνηθες που είναι να είναι ίδιος ο πληθυντικός του, γιατί άμα ήταν αν σου εξηγήσει ο δάσκαλος τα πλαίσια όπου γίνεται και με s, τρέχα γύρευε, θα μπέρδευες τα μπούτια σου. Όπως μάθαινεις ότι το evidence είναι uncountable και δεν έχει πληθυντικό, γιατί αυτό συμβαίνει συνήθως, όμως δεν σου είπαν ότι σε ακαδημαϊκό, φιλοσοφικό, νομικό λόγο υπάρχει το evidences. To peoples θα χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει διαφορετικές εθνοτικές ομάδες για παράδειγμα. Ενδεικτικά:

In the post-colonial period, the concept of specific Indigenous peoples within the African continent has gained wider acceptance, although not without controversy.


Αν θες την χρήση στην καθομιλουμένη, για παράδειγμα να πεις ότι έχει πολύ κόσμο στην πλατεία (a lot of people), δεν παίρνει s.
Και το braves είναι σωστό. Όχι σαν επίθετο, δεν θα πεις δηλαδή braves humans αλλά ως ουσιαστικό μια χαρά έχει πληθυντικό. Γενικώς τα επίθετα που είναι και ουσιαστικά μια χαρά πληθυντικους έχουν
Δεν θα το έλεγα, εκτός αν έχεις παραδείγματα από τέτοια χρήση που τα λέει κάποιος στ΄αλήθεια. Εσύ μιλάς για ουσιαστικοποιημένα επίθετα που έχοντας μείνει στην χρήση πολύ καιρό μόνα τους χωρίς να τα ακολουθεί ουσιαστικό, ακουλουθούν και τις τυπικές μορφολογικές αλλαγές των ουσιαστικών. Αυτό προφανώς δεν συμαβαίνει σε όλα. Κανένας δεν λέει the beautifuls, αλλά λένε the gays. The braves δε νομίζω ότι λένε πουθενά, τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει. Αλλά ούτως ή άλλως η ουσία είναι ότι εκεί θα το παίρνει ακριβώς επειδή δουλεύει ως ουσιαστικό πλέον κι όχι ως επίθετο.
https://simple.m.wiktionary.org/wiki/braves

https://www.isplural.com/plural_singular/brave

https://www.wordsense.eu/braves/

https://www.yourdictionary.com/braves

https://www.wordnik.com/words/braves
Γενικώς
https://www.google.com/search?q=brave+b ... e&ie=UTF-8

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 22 Σεπ 2021, 16:28

Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:23
Δημοκράτης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:14
Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:10


Ρε αγόρι μου, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Το braves δεν υπάρχει γιατί τα επίθετα στα αγγλικά δεν έχουν πληθυντικό. Τα ουσιαστικά παίρνουν πληθυντικό. Από κει και πέρα υπάρχουν ουσιαστικά που είναι ανώμαλα, το people είναι σε αυτά αλλά όχι πάντα. Απλά όταν έκανες αγγλικά μικρός μάθαινες το πιο σύνηθες που είναι να είναι ίδιος ο πληθυντικός του, γιατί άμα ήταν αν σου εξηγήσει ο δάσκαλος τα πλαίσια όπου γίνεται και με s, τρέχα γύρευε, θα μπέρδευες τα μπούτια σου. Όπως μάθαινεις ότι το evidence είναι uncountable και δεν έχει πληθυντικό, γιατί αυτό συμβαίνει συνήθως, όμως δεν σου είπαν ότι σε ακαδημαϊκό, φιλοσοφικό, νομικό λόγο υπάρχει το evidences. To peoples θα χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει διαφορετικές εθνοτικές ομάδες για παράδειγμα. Ενδεικτικά:

In the post-colonial period, the concept of specific Indigenous peoples within the African continent has gained wider acceptance, although not without controversy.


Αν θες την χρήση στην καθομιλουμένη, για παράδειγμα να πεις ότι έχει πολύ κόσμο στην πλατεία (a lot of people), δεν παίρνει s.
Και το braves είναι σωστό. Όχι σαν επίθετο, δεν θα πεις δηλαδή braves humans αλλά ως ουσιαστικό μια χαρά έχει πληθυντικό. Γενικώς τα επίθετα που είναι και ουσιαστικά μια χαρά πληθυντικους έχουν
Δεν θα το έλεγα, εκτός αν έχεις παραδείγματα από τέτοια χρήση που τα λέει κάποιος στ΄αλήθεια. Εσύ μιλάς για ουσιαστικοποιημένα επίθετα που έχοντας μείνει στην χρήση πολύ καιρό μόνα τους χωρίς να τα ακολουθεί ουσιαστικό, ακουλουθούν και τις τυπικές μορφολογικές αλλαγές των ουσιαστικών. Αυτό προφανώς δεν συμαβαίνει σε όλα. Κανένας δεν λέει the beautifuls, αλλά λένε the gays. The braves δε νομίζω ότι λένε πουθενά, τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει. Αλλά ούτως ή άλλως η ουσία είναι ότι, αν υπάρχει, εκεί θα το παίρνει ακριβώς επειδή δουλεύει ως ουσιαστικό πλέον κι όχι ως επίθετο.
το braves να πω την αλήθεια μου το έχω δει μόνο σε όνομα αθλητικής ομάδας (Buffalo Braves) όπου μπορεί να είναι και ποιητική αδεία (αλλά δεν το ξέρω). Σαν ουσιαστικοποιημένο επίθετο (βλ. "land of the brave") το βλέπω συνήθως χωρίς s.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 22 Σεπ 2021, 16:34

Γενικώς στα αγγλικά οποίο επίθετο είναι και ουσιαστικό παίρνει και πληθυντικό. Όχι ταν χρησιμοποιείται ως επίθετο.δεν θα πεις the crazies people the braves people the blacks people etc αλλά θα πεις the crazies, the blacks, the braves

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14098
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Σεπ 2021, 16:36

Jolly Roger έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:28
το braves να πω την αλήθεια μου το έχω δει μόνο σε όνομα αθλητικής ομάδας (Buffalo Braves) όπου μπορεί να είναι και ποιητική αδεία (αλλά δεν το ξέρω). Σαν ουσιαστικοποιημένο επίθετο (βλ. "land of the brave") το βλέπω συνήθως χωρίς s.
Atlanta Braves στο baseball. Buffalo Braves είναι οι σημερινοί LA Clippers. Ενδιαφέρον ότι η ομάδα του Buffalo στο NFL λέγεται Buffalo Bills. Κανονικά Bill είναι κύριο όνομα και δεν έχει πληθυντικό, αλλά και πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις. Σίγουρα πάντως δεν εννοούν "Οι Λογαριασμοί του Μπάφφαλο"
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Uppercut

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 22 Σεπ 2021, 16:37

Δημοκράτης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:27
Uppercut έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:23
Δημοκράτης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:14

Και το braves είναι σωστό. Όχι σαν επίθετο, δεν θα πεις δηλαδή braves humans αλλά ως ουσιαστικό μια χαρά έχει πληθυντικό. Γενικώς τα επίθετα που είναι και ουσιαστικά μια χαρά πληθυντικους έχουν
Δεν θα το έλεγα, εκτός αν έχεις παραδείγματα από τέτοια χρήση που τα λέει κάποιος στ΄αλήθεια. Εσύ μιλάς για ουσιαστικοποιημένα επίθετα που έχοντας μείνει στην χρήση πολύ καιρό μόνα τους χωρίς να τα ακολουθεί ουσιαστικό, ακουλουθούν και τις τυπικές μορφολογικές αλλαγές των ουσιαστικών. Αυτό προφανώς δεν συμαβαίνει σε όλα. Κανένας δεν λέει the beautifuls, αλλά λένε the gays. The braves δε νομίζω ότι λένε πουθενά, τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει. Αλλά ούτως ή άλλως η ουσία είναι ότι εκεί θα το παίρνει ακριβώς επειδή δουλεύει ως ουσιαστικό πλέον κι όχι ως επίθετο.
https://simple.m.wiktionary.org/wiki/braves

https://www.isplural.com/plural_singular/brave

https://www.wordsense.eu/braves/

https://www.yourdictionary.com/braves

https://www.wordnik.com/words/braves
Γενικώς
https://www.google.com/search?q=brave+b ... e&ie=UTF-8
Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τι λένε διάφορα διαδικτυακά λεξικά αν δεν υπάρχουν πραγματικά παραδείγματα από τη χρήση της γλώσσας κι αν δεν το λένε όντως οι φυσικοί ομιλητές. Στο τελευταίο που βάζεις γενικώς δεν θα βρεις κανένα παράδειγμα πέρα από το όνομα της ομάδας όπως ανέφερε ο Jolly Roger. Συνεπώς, ισχύει αυτό που ισχύει τυπικά για τα επίθετα ακόμα και για αυτά που έχουν ρόλο ουσιαστικού. Λες only the strong will survive, δεν λες the strongs γιατί ακολουθείται τον κανόνα που ισχύει συνήθως. Αν θες να πεις ότι το brave είναι εξαίρεση, θα πρέπει να έχεις χαρακτηριστικά παραδείγματα από φράσεις που όντως λέγονται.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 22 Σεπ 2021, 16:40

Leporello έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:36
Jolly Roger έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:28
το braves να πω την αλήθεια μου το έχω δει μόνο σε όνομα αθλητικής ομάδας (Buffalo Braves) όπου μπορεί να είναι και ποιητική αδεία (αλλά δεν το ξέρω). Σαν ουσιαστικοποιημένο επίθετο (βλ. "land of the brave") το βλέπω συνήθως χωρίς s.
Atlanta Braves στο baseball. Buffalo Braves είναι οι σημερινοί LA Clippers. Ενδιαφέρον ότι η ομάδα του Buffalo στο NFL λέγεται Buffalo Bills. Κανονικά Bill είναι κύριο όνομα και δεν έχει πληθυντικό, αλλά και πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις. Σίγουρα πάντως δεν εννοούν "Οι Λογαριασμοί του Μπάφφαλο"
και το Cleveland Browns (NFL) είναι στην πραγματικότητα πληθυντικός ονόματος και όχι του χρώματος καφέ. Προέρχεται από το επώνυμο του πρώτου τους προπονητή.

Γιάννης

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 22 Σεπ 2021, 16:41

Obi Wan Iakobi έγραψε:
22 Σεπ 2021, 13:42
Δημοκράτης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 13:36

ok καταλάβαμε, δεν ξέρεις αγγλικά
Αφου το λεει ο ημιτρελος ''δημοκρατης'' :lol:
Μια χαρά σου τα λέει ο Δημοκράτης για το peoples, μην επιμένεις.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Ερώτηση για Γαλλομαθείς - αγγλομαθείς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 22 Σεπ 2021, 16:42

Γιάννης έγραψε:
22 Σεπ 2021, 16:41


Μια χαρά σου τα λέει ο Δημοκράτης για το peoples, μην επιμένεις.
Sure.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών