η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 19 Μαρ 2023, 13:56

Σκοπός μιας γλώσσας δεν είναι μόνο η συνεννόηση, αλλά και η έκφραση, όπως και η διατύπωση εννοιών και όρων. Να φτιάξεις μια γλώσσα, όπως η Εσπεράντο, με αποκλειστικό σκοπό την εύκολη εκμάθηση για μια βασική συνεννόηση μεταξύ ξένων μεταξύ τους ομιλητών εκτός του ότι είναι ήδη παρωχημένο λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας, δεν είναι καν τόσο καινοτόμο, γιατί γλώσσα βασικής συνεννόησης είχαν και οι Ινδιάνοι της Βόρειας Αμερικής, που μιλούσαν δεκάδες διαφορετικές γλώσσες, την νοηματική.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4846
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 19 Μαρ 2023, 14:14

Θεωρώ τα Ισπανικά αρκετά εύκολη γλώσσα. Με 2 χρόνια φροντιστήριο τα έμαθα σε καλό επίπεδο. Ανάλογες προσπάθειες στα Γερμανικά και τα Ρώσικα δεν είχαν τόσο καλά αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14688
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Μαρ 2023, 14:18

Ίακχος έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:14
Θεωρώ τα Ισπανικά αρκετά εύκολη γλώσσα. Με 2 χρόνια φροντιστήριο τα έμαθα σε καλό επίπεδο. Ανάλογες προσπάθειες στα Γερμανικά και τα Ρώσικα δεν είχαν τόσο καλά αποτέλεσμα.
Ήταν καλή γνώστης των ισπανικών η καθηγήτρια, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4846
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 19 Μαρ 2023, 14:24

Feindflug έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:18
Ίακχος έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:14
Θεωρώ τα Ισπανικά αρκετά εύκολη γλώσσα. Με 2 χρόνια φροντιστήριο τα έμαθα σε καλό επίπεδο. Ανάλογες προσπάθειες στα Γερμανικά και τα Ρώσικα δεν είχαν τόσο καλά αποτέλεσμα.
Ήταν καλή γνώστης των ισπανικών η καθηγήτρια, τύπε;
Ισπανικά έμαθα γιατί όταν ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής σε Αγγλία και ΗΠΑ έκανα παρέα με Ισπανούς και Λατινοαμερικάνους. Στο Ελληνικό φροντιστήριο όταν γύρισα είχα δύο δασκάλες. Την πρώτη χρονιά ήταν καλά και είχα και τάξη με ωραίες γκόμενες. Την δεύτερη χρονιά είχα μια αριστεριστρια δασκάλα που μου επρηξε τα @. Αλλά δεν την είχα και πολύ ανάγκη, μια γκόμενα μου έδινε σημειώσεις και εξάλλου υπάρχει το internet και τότε είχα και τα δορυφορικά μου.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16605
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 19 Μαρ 2023, 21:52

Ίακχος έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:24
Feindflug έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:18
Ίακχος έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:14
Θεωρώ τα Ισπανικά αρκετά εύκολη γλώσσα. Με 2 χρόνια φροντιστήριο τα έμαθα σε καλό επίπεδο. Ανάλογες προσπάθειες στα Γερμανικά και τα Ρώσικα δεν είχαν τόσο καλά αποτέλεσμα.
Ήταν καλή γνώστης των ισπανικών η καθηγήτρια, τύπε;
Ισπανικά έμαθα γιατί όταν ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής σε Αγγλία και ΗΠΑ έκανα παρέα με Ισπανούς και Λατινοαμερικάνους. Στο Ελληνικό φροντιστήριο όταν γύρισα είχα δύο δασκάλες. Την πρώτη χρονιά ήταν καλά και είχα και τάξη με ωραίες γκόμενες. Την δεύτερη χρονιά είχα μια αριστεριστρια δασκάλα που μου επρηξε τα @. Αλλά δεν την είχα και πολύ ανάγκη, μια γκόμενα μου έδινε σημειώσεις και εξάλλου υπάρχει το internet και τότε είχα και τα δορυφορικά μου.
Τα μιλας καλα τα καστεγιάνικα;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4846
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 20 Μαρ 2023, 05:59

taxalata xalasa έγραψε:
19 Μαρ 2023, 21:52
Ίακχος έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:24
Feindflug έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:18

Ήταν καλή γνώστης των ισπανικών η καθηγήτρια, τύπε;
Ισπανικά έμαθα γιατί όταν ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής σε Αγγλία και ΗΠΑ έκανα παρέα με Ισπανούς και Λατινοαμερικάνους. Στο Ελληνικό φροντιστήριο όταν γύρισα είχα δύο δασκάλες. Την πρώτη χρονιά ήταν καλά και είχα και τάξη με ωραίες γκόμενες. Την δεύτερη χρονιά είχα μια αριστεριστρια δασκάλα που μου επρηξε τα @. Αλλά δεν την είχα και πολύ ανάγκη, μια γκόμενα μου έδινε σημειώσεις και εξάλλου υπάρχει το internet και τότε είχα και τα δορυφορικά μου.
Τα μιλας καλα τα καστεγιάνικα;
Ναι σχετικά καλά.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16605
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Μαρ 2023, 06:25

Ίακχος έγραψε:
20 Μαρ 2023, 05:59
taxalata xalasa έγραψε:
19 Μαρ 2023, 21:52
Ίακχος έγραψε:
19 Μαρ 2023, 14:24


Ισπανικά έμαθα γιατί όταν ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής σε Αγγλία και ΗΠΑ έκανα παρέα με Ισπανούς και Λατινοαμερικάνους. Στο Ελληνικό φροντιστήριο όταν γύρισα είχα δύο δασκάλες. Την πρώτη χρονιά ήταν καλά και είχα και τάξη με ωραίες γκόμενες. Την δεύτερη χρονιά είχα μια αριστεριστρια δασκάλα που μου επρηξε τα @. Αλλά δεν την είχα και πολύ ανάγκη, μια γκόμενα μου έδινε σημειώσεις και εξάλλου υπάρχει το internet και τότε είχα και τα δορυφορικά μου.
Τα μιλας καλα τα καστεγιάνικα;
Ναι σχετικά καλά.
πθεβδίθεις ; το ζαπάτο είναι ζαπάτο ή θαπάτο;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4846
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 20 Μαρ 2023, 08:01

taxalata xalasa έγραψε:
20 Μαρ 2023, 06:25
Ίακχος έγραψε:
20 Μαρ 2023, 05:59
taxalata xalasa έγραψε:
19 Μαρ 2023, 21:52

Τα μιλας καλα τα καστεγιάνικα;
Ναι σχετικά καλά.
πθεβδίθεις ; το ζαπάτο είναι ζαπάτο ή θαπάτο;
Θαπάτο, και στα Ισπανικά της Λατινικης Αμερικής σαπάτο.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 21 Μαρ 2023, 13:46

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2023, 02:09
klg έγραψε:
16 Μαρ 2023, 01:54
Antipnevma έγραψε:
14 Μαρ 2023, 11:38
Τα εσπεράντο είναι απίστευτα εύκολη γλώσσα. Μπορεί κάποιος να μάθει να τα μιλάει φαρσί σε μόλις μία εβδομάδα χωρίς να θυσιάσει την ικανότητα πολύπλοκης έκφρασης. Ο λόγος που δεν την έχει υιοθετήσει κανένας διεθνής οργανισμός και δεν χρησιμοποιείται ως διεθνή γλώσσα αποδεικνύει σε τελική ανάλυση ότι δεν υπάρχουν αληθινά διεθνείς οργανισμοί δηλαδή οργανισμοί που δεν επηρεάζονται και δεν κατευθύνονται από εθνικά συμφέροντα.
Ο λόγος που δεν έχει υιοθετηθεί είναι ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να υιοθετηθεί.
Πρώτα απ' όλα η δήλωση ότι η Χ γλώσσα είναι εύκολη και η Ψ δύσκολη στερείται νοήματος εξολοκλήρου ως απόλυτη δήλωση. Η δυσκολία εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας είναι πάντα σε σύγκριση με την γλώσσα που είναι μητρική σου.

Αν δεν ξέρεις καμμιά γλώσσα, δηλαδή ξεκινάς να μαθαίνεις την μητρική σου γλώσσα -aka νήπιο- όλες οι γλώσσες έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας εκμάθησης, απόδειξη ότι τα στάδια γλωσσομάθειας για κάθε γλώσσα εμφανίζονται στις ίδιες ηλικίες. Το μέσο τετράχρονο Κινεζάκι μιλάει τόσο καλά κινέζικα όσο καλά ελληνικά μιλάει το μέσο τετράχρονο Ελληνάκι.

Κατ' επέκταση η εσπεράντο είναι πιο εύκολη στην εκμάθηση για τις γλώσσες με τις οποίες έχει εγγύτητα και πιο δύσκολη για τις άλλες. Εγγενώς δεν υπάρχει "πιο εύκολη" γλώσσα για τους πάντες. Επειδή δε η εσπεράντο είναι τεχνητή γλώσσα και άρα μητρική κανενός, δεν είναι για κανέναν πιο εύκολη στην εκμάθηση από την μητρική του γλώσσα, την οποία έμαθε με φυσικές συσχετίσεις και όχι με μεταφραστικές αντιστοιχίες.

Δυσλεξία υπάρχει στα Κινεζάκια;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2023, 14:36

Δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις κιόλας. Πήγαινέ το ένα βήμα παρακάτω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Μαρ 2023, 14:47

Developmental dyslexia (DD) is the most common type of learning disability (LD), occurring in 3.45%–12.6% of school-aged children in China.

Δεν έχω ιδέα που θέλει να καταλήξει βέβαια

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1449
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 22 Μαρ 2023, 12:06

hellegennes έγραψε:
17 Μαρ 2023, 14:44
Antipnevma έγραψε:
17 Μαρ 2023, 12:13
hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2023, 18:04


Όχι, είμαι εκείνος που σου είπε ότι η αγγλική δεν έχει καμμιά συνάφεια με τις γερμανικές γλώσσες ως προς την γραμματική, πέρα από ό,τι έχουν κοινό όλες οι ΙΕ γλώσσες.

Εκτός από άσχετος με την γλωσσολογία έχεις και πολύ κοντή μνήμη.
Και αυτό που λες ανοησία ολκής είναι. Γραμματική στον δικό μου πλανήτη σημαίνει μορφολογία φωνολογία και συντακτικό και η αγγλική είναι γερμανικότατη και στα τρία. Στον δικό σου πλανήτη δεν ξέρω τι πάει να πει γραμματική.
Στον πλανήτη όλων των υπολοίπων η γραμματική, το συντακτικό, η μορφολογία και η φωνολογία είναι τέσσερα τελείως διαφορετικά πράγματα που μαζί με το λεξιλόγιο συνιστούν τους 5 τομείς μιας γλώσσας.

Με λίγα λόγια δεν ξέρεις τίποτα από γλωσσολογία, σε σημείο να αναρωτιέμαι πώς τέλειωσες το δημοτικό θεωρώντας ότι η γραμματική και το συντακτικό είναι το ίδιο πράγμα. :smt005:

Και όχι, η αγγλική και η γερμανική δεν έχουν καμμιά σχέση ως προς την γραμματική, ούτε ως προς την σύνταξη έχουν σχέση ούτε ιδιαίτερα ως προς την φωνολογία. Πιο πολλά κοινά έχει η αγγλική με την ελληνική φωνολογία. Ας πούμε έχει και τα δυο οδοντικά τριβόμενα (δ, θ), που είναι πολύ σπάνια· ελάχιστες γλώσσες τα έχουν. Τα φωνήεντα, βέβαια, είναι διαφορετικά μεταξύ αγγλικής και ελληνικής, αλλά το ίδιο και μεταξύ αγγλικής και γερμανικής.
Είσαι η επιτομή του φαινομένου Dunning-Kruger και δεν πρόκειται να βελτιωθείς αν δεν συνειδητοποιήσεις την άγνοιά σου. Είσαι κάποιος που νομίζει ότι είναι (μεταξύ άλλων) και γνώστης της γλωσσολογίας ενώ δεν έχει καταλάβει ούτε καν τι σημαίνει ο όρος γραμματική και λέει μπούρδες του τύπου ότι η αγγλική φωνολογία έχει πιο πολλά κοινά με την ελληνική απ' ότι με την συγγενική της γερμανική επειδή και οι δύο γλώσσες έχουν οδοντικά τριβόμενα 😆

Μάθε πρώτα πρώτα τι σημαίνει γραμματική. Γραμματική είναι το πακέτο με όλες τις νόρμες που ορίζουν και οριοθετούν μια συγκεκριμένη γλώσσα. Η μελέτη αυτών των κανονικοτήτων διασπάται σε επιμέρους τομείς και οι κυριότεροι λέγονται φωνολογία, μορφολογία και συντακτικό.

In linguistics, the grammar of a natural language is its set of structural constraints on speakers' or writers' composition of clauses, phrases, and words. The term can also refer to the study of such constraints, a field that includes domains such as phonology, morphology, and syntax, often complemented by phonetics, semantics, and pragmatics.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24544
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 22 Μαρ 2023, 12:11

Πράγματι ο όρος "γραμματική" στη γλωσσολογία περιλαμβάνει όλα αυτά που η φιλολογία θεωρεί διαφορετικά πράγματα (φωνολογικά φαινόμενα, συντακτικό και "κυρίως ειπείν" γραμματική). Άλλωστε η διάκριση δεν είναι τόσο ξεκάθαρη όσο φαντάζονταν οι αρχαίοι φιλόλογοι, "καλημέρα" ήταν πρόταση πριν γίνει λέξη.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 22 Μαρ 2023, 12:24

Javascript.

Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1449
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: η πιο εύκολη γλώσσα του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 22 Μαρ 2023, 12:30

Ζενίθεδρος έγραψε:
19 Μαρ 2023, 13:56
Σκοπός μιας γλώσσας δεν είναι μόνο η συνεννόηση, αλλά και η έκφραση, όπως και η διατύπωση εννοιών και όρων. Να φτιάξεις μια γλώσσα, όπως η Εσπεράντο, με αποκλειστικό σκοπό την εύκολη εκμάθηση για μια βασική συνεννόηση μεταξύ ξένων μεταξύ τους ομιλητών εκτός του ότι είναι ήδη παρωχημένο λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας, δεν είναι καν τόσο καινοτόμο, γιατί γλώσσα βασικής συνεννόησης είχαν και οι Ινδιάνοι της Βόρειας Αμερικής, που μιλούσαν δεκάδες διαφορετικές γλώσσες, την νοηματική.
Σε αντίθεση πχ με την toki pona, η εσπεράντο μπορεί να καλύψει όλα τα επίπεδα της συννενόησης ακόμα καί της πιο τεχνικής. Άλλωστε υπάρχουν από μεταφράσεις υψηλής λογοτεχνίας ίσαμε εγκυκλοπαίδειες και ποιητικές συλλογές στην εσπεράντο. Δεν είναι κατώτερη γλώσσα, απλώς είναι πιο εύκολη στην εκμάθηση γιατί δημιουργήθηκε συνειδητά ώστε να υπάρχει όσο γίνεται μεγαλύτερη αντιστοιχία κανόνα και εφαρμογής και όσο γίνεται λιγότερη αμφισημία και περιττή ποικιλομορφία. Οι φυσικές γλώσσες αντίθετα είναι αυθαίρετες. Στην αρχαία ελληνική για παράδειγμα η πρόθεση υπό για τον τοπικό προσδιορισμό συντάσσεται είτε με γενική είτε με αιτιατική είτε με δοτική ανάλογα τον συγγραφέα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών