Ρομά

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8621
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Ιουν 2022, 13:53

Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:45
tanipteros έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:30
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:24

Το ρομα δεν προέρχεται από το ρωμιος, αλλά από την ινδική γλώσσα
Ούτε εχουν διαφορά οι γύφτοι και οι τσιγγάνοι, ο ίδιος λαός ειναι
Το να έχουν οι γύφτοι τραγούδια για την ρωμανια δεν είναι παράξενο
Έζησαν τουλάχιστον 4 αιώνες στα εδάφη της αυτοκρατορίας πριν πέσει
ορισμένοι τσιγγάνοι είναι από Ινδία από την κάστα των Νταλίτ-Ανέγγιχτους την κατώτερη κάστα. Αυτοί είναι οι λεγόμενοι Ανθίγγανοι.
Δεν είναι όμως όλοι Ινδοί. Υπάρχουν τσιγγάνοι από Ρουμανία, Βουλγαρία, Ισπανία, Κεντρική Αμερική κτλ..
Το Ρομά δεν είναι Ινδικό είναι παράφραση του Ρωμιός επί Βυζαντίου και αναφέρεται στους Έλληνες τσιγγάνους.

Οι Γύφτοι είναι άλλοι καμία σχέση με τσιγγάνους. Προέρχονται από βόρειο Αίγυπτο και Τουρκία οι Τουρκόγυφτοι.
Είναι διαφορετικοί φυλλετικά από τους Ισπανούς και Ρουμάνους τσιγγάνους.
Τι γράφεις ρε φιλε
Ελεος
αυτά που λέει η wikipedia ξέχασε τα είναι λάθος... αυτά που γράφω είναι η αλήθεια.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 06 Ιουν 2022, 14:19

Ποια Βικιπαίδεια ρε φίλε;
Τέλος πάντων, πέρα από τις χαζομάρες που έχουν γραφτεί, θα παραδεχτώ όποιον ξέρει γιατί οι Ρομά ονομάστηκαν γύφτοι (Αιγύπτιοι) δηλαδή

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 06 Ιουν 2022, 14:31

Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:08
Jimmy81 έγραψε:
03 Ιουν 2022, 04:38
Κος Mike έγραψε:
02 Ιουν 2022, 04:12
απο που και ως που λένε Ρομά τους γύφτους?
είναι προσπάθεια να τους εξυψώσουν,να τους κάνουν να ακούγονται Ρωμαίοι?
Αυτές οι απορίες λύνονται με ένα απλό γκουγκλάρισμα. Και γύφτους να είχε επικρατήσει να τους έλεγαν πάλι "εξύψωση" θα το θεωρούσες αφού η λέξη προέρχεται από τους Αιγύπτιους, έναν λαό με μακραίωνη ιστορία και σπουδαίο πολιτισμό. Φυσικά καμία σχέση η πραγματικότητα της καταγωγής τους με όλα αυτά αλλά το ανέφερα επειδή στάθηκες στο όνομα.

Προφανώς άνοιξες το νήμα για να προκαλέσεις με ρατσιστικές συνωμοσιολογικές σαχλαμάρες. :078:
Ξέρεις γιατι
τους ονόμασαν γυφτους (αιγυπτιους);
Εδώ σε θέλω
Επειδή τον μεσαίωνα εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στην Κρήτη, στον Χάνδακα άγνωστο πως επειδή δεν ξέρουν να οδηγούν πλοία και υποθέτουν ότι ήρθαν από την Αίγυπτο.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6806
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 06 Ιουν 2022, 14:32

Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:19
Ποια Βικιπαίδεια ρε φίλε;
Τέλος πάντων, πέρα από τις χαζομάρες που έχουν γραφτεί, θα παραδεχτώ όποιον ξέρει γιατί οι Ρομά ονομάστηκαν γύφτοι (Αιγύπτιοι) δηλαδή
Στα αγγλικά ο ρομά λέγεται gypsy (παραφθορά του Egyptian).
Στα γαλλικά λέγεται gitane. Προέρχεται από το Ισπανικό gitano και αυτό από το εθνωνύμιο Egiptano/Egitano, δηλαδή Αιγύπτιος.

Στα μεσαιωνικά ελληνικά, εμφανίζεται η λέξη γύφτος, παραφθορά του εθνωμυμίου Αιγύπτιος.
Μια απαρχαιωμένη σημασία της λέξης γύφτος είναι σιδεράς. Και συνήθως, σιδεράδες ήταν γύφτοι.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 06 Ιουν 2022, 14:33

Λοξίας έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:32
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:19
Ποια Βικιπαίδεια ρε φίλε;
Τέλος πάντων, πέρα από τις χαζομάρες που έχουν γραφτεί, θα παραδεχτώ όποιον ξέρει γιατί οι Ρομά ονομάστηκαν γύφτοι (Αιγύπτιοι) δηλαδή
Στα αγγλικά ο ρομά λέγεται gypsy (παραφθορά του Egyptian).
Στα γαλλικά λέγεται gitane. Προέρχεται από το Ισπανικό gitano και αυτό από το εθνωνύμιο Egiptano/Egitano, δηλαδή Αιγύπτιος.

Στα μεσαιωνικά ελληνικά, εμφανίζεται η λέξη γύφτος, παραφθορά του εθνωμυμίου Αιγύπτιος.
Μια απαρχαιωμένη σημασία της λέξης γύφτος είναι σιδεράς. Και συνήθως, σιδεράδες ήταν γύφτοι.
Οχι

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 06 Ιουν 2022, 14:34

Annibas έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:31
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:08
Jimmy81 έγραψε:
03 Ιουν 2022, 04:38
Αυτές οι απορίες λύνονται με ένα απλό γκουγκλάρισμα. Και γύφτους να είχε επικρατήσει να τους έλεγαν πάλι "εξύψωση" θα το θεωρούσες αφού η λέξη προέρχεται από τους Αιγύπτιους, έναν λαό με μακραίωνη ιστορία και σπουδαίο πολιτισμό. Φυσικά καμία σχέση η πραγματικότητα της καταγωγής τους με όλα αυτά αλλά το ανέφερα επειδή στάθηκες στο όνομα.

Προφανώς άνοιξες το νήμα για να προκαλέσεις με ρατσιστικές συνωμοσιολογικές σαχλαμάρες. :078:
Ξέρεις γιατι
τους ονόμασαν γυφτους (αιγυπτιους);
Εδώ σε θέλω
Επειδή τον μεσαίωνα εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στην Κρήτη, στον Χάνδακα άγνωστο πως επειδή δεν ξέρουν να οδηγούν πλοία και υποθέτουν ότι ήρθαν από την Αίγυπτο.
Οχι

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6806
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 06 Ιουν 2022, 14:35

Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:33
Λοξίας έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:32
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:19
Ποια Βικιπαίδεια ρε φίλε;
Τέλος πάντων, πέρα από τις χαζομάρες που έχουν γραφτεί, θα παραδεχτώ όποιον ξέρει γιατί οι Ρομά ονομάστηκαν γύφτοι (Αιγύπτιοι) δηλαδή
Στα αγγλικά ο ρομά λέγεται gypsy (παραφθορά του Egyptian).
Στα γαλλικά λέγεται gitane. Προέρχεται από το Ισπανικό gitano και αυτό από το εθνωνύμιο Egiptano/Egitano, δηλαδή Αιγύπτιος.

Στα μεσαιωνικά ελληνικά, εμφανίζεται η λέξη γύφτος, παραφθορά του εθνωμυμίου Αιγύπτιος.
Μια απαρχαιωμένη σημασία της λέξης γύφτος είναι σιδεράς. Και συνήθως, σιδεράδες ήταν γύφτοι.
Οχι
Ε, τότε θα είναι επειδή εσύ σαν παραμάνα του Ραμσή του Β', είχες βοηθούς γύφτους... :P

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 06 Ιουν 2022, 14:36

Λοξίας έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:35
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:33
Λοξίας έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:32

Στα αγγλικά ο ρομά λέγεται gypsy (παραφθορά του Egyptian).
Στα γαλλικά λέγεται gitane. Προέρχεται από το Ισπανικό gitano και αυτό από το εθνωνύμιο Egiptano/Egitano, δηλαδή Αιγύπτιος.

Στα μεσαιωνικά ελληνικά, εμφανίζεται η λέξη γύφτος, παραφθορά του εθνωμυμίου Αιγύπτιος.
Μια απαρχαιωμένη σημασία της λέξης γύφτος είναι σιδεράς. Και συνήθως, σιδεράδες ήταν γύφτοι.
Οχι
Ε, τότε θα είναι επειδή εσύ σαν παραμάνα του Ραμσή του Β', είχες βοηθούς γύφτους... :P
Οχι
Είμαι περίεργος αν το ξέρει ο δημητρακης
Πρέπει να το έχω ξαναγράψει αλλά δεν είμαι σίγουρος

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 06 Ιουν 2022, 16:54

Φτύσ' το Παρασκευά, βαριέμαι να ψάχνω.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3328
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Ιουν 2022, 17:05

Λοξίας έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:35
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:33
Λοξίας έγραψε:
06 Ιουν 2022, 14:32

Στα αγγλικά ο ρομά λέγεται gypsy (παραφθορά του Egyptian).
Στα γαλλικά λέγεται gitane. Προέρχεται από το Ισπανικό gitano και αυτό από το εθνωνύμιο Egiptano/Egitano, δηλαδή Αιγύπτιος.

Στα μεσαιωνικά ελληνικά, εμφανίζεται η λέξη γύφτος, παραφθορά του εθνωμυμίου Αιγύπτιος.
Μια απαρχαιωμένη σημασία της λέξης γύφτος είναι σιδεράς. Και συνήθως, σιδεράδες ήταν γύφτοι.
Οχι
Ε, τότε θα είναι επειδή εσύ σαν παραμάνα του Ραμσή του Β', είχες βοηθούς γύφτους... :P
Εννοείται βέβαια ότι ο Γκουερίνο θα είναι subject matter expert όσον αφορά τους γύφτους.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25321
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 06 Ιουν 2022, 17:16

Από το βιβλίο του Ιεζεκιήλ στη Βίβλο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 06 Ιουν 2022, 17:19

tanipteros έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:53
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:45
tanipteros έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:30


ορισμένοι τσιγγάνοι είναι από Ινδία από την κάστα των Νταλίτ-Ανέγγιχτους την κατώτερη κάστα. Αυτοί είναι οι λεγόμενοι Ανθίγγανοι.
Δεν είναι όμως όλοι Ινδοί. Υπάρχουν τσιγγάνοι από Ρουμανία, Βουλγαρία, Ισπανία, Κεντρική Αμερική κτλ..
Το Ρομά δεν είναι Ινδικό είναι παράφραση του Ρωμιός επί Βυζαντίου και αναφέρεται στους Έλληνες τσιγγάνους.

Οι Γύφτοι είναι άλλοι καμία σχέση με τσιγγάνους. Προέρχονται από βόρειο Αίγυπτο και Τουρκία οι Τουρκόγυφτοι.
Είναι διαφορετικοί φυλλετικά από τους Ισπανούς και Ρουμάνους τσιγγάνους.
Τι γράφεις ρε φιλε
Ελεος
αυτά που λέει η wikipedia ξέχασε τα είναι λάθος... αυτά που γράφω είναι η αλήθεια.
Και πως θεμελιωνεται η αληθεια σου? Ποιες ειναι οι πηγες της? Δωσε παραπομπες.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8621
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Ιουν 2022, 18:13

George_V έγραψε:
06 Ιουν 2022, 17:19
tanipteros έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:53
Γκουερινο 4 έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:45

Τι γράφεις ρε φιλε
Ελεος
αυτά που λέει η wikipedia ξέχασε τα είναι λάθος... αυτά που γράφω είναι η αλήθεια.
Και πως θεμελιωνεται η αληθεια σου? Ποιες ειναι οι πηγες της? Δωσε παραπομπες.
για το Ρομά-Ρωμιός μπορεί να κάνω λάθος και γω το διάβασα στην Ιστορία από κάποιον που το λεγε...ίσως είναι σωστή η wikipedia αλλά για τον διαχωρισμό γύφτου-τσιγγάνουν το ξέρω διότι ξέρω τι λένε οι ίδιοι οι τσιγγάνοι επειδή ζω χρόνια στην περιοχή τους και έχουμε σχέσεις.
Αν έναν τσιγγάνο το πεις γύφτο παρεξηγιέται και τον προσβάλεις. Εμένα με έχουν πιάσει τσιγγάνοι σε παρέα που πίναμε μπύρες και μου τα λέγαν όλα αυτά...
Οι δε τσιγγάνοι οι ίδιοι λένε ότι είναι Έλληνες από τον Μέγα Αλέξανδρο με συνδυασμό με Ινδές που έκανε γάμους και βγήκαν οι τσιγγάνοι. Αυτό το λένε οι ίδιοι οι τσιγγάνοι ότι είναι μίξη Μακεδόνων Ινδών.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27472
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 06 Ιουν 2022, 18:18

tanipteros έγραψε:
06 Ιουν 2022, 18:13
George_V έγραψε:
06 Ιουν 2022, 17:19
tanipteros έγραψε:
06 Ιουν 2022, 13:53


αυτά που λέει η wikipedia ξέχασε τα είναι λάθος... αυτά που γράφω είναι η αλήθεια.
Και πως θεμελιωνεται η αληθεια σου? Ποιες ειναι οι πηγες της? Δωσε παραπομπες.
για το Ρομά-Ρωμιός μπορεί να κάνω λάθος και γω το διάβασα στην Ιστορία από κάποιον που το λεγε...ίσως είναι σωστή η wikipedia αλλά για τον διαχωρισμό γύφτου-τσιγγάνουν το ξέρω διότι ξέρω τι λένε οι ίδιοι οι τσιγγάνοι επειδή ζω χρόνια στην περιοχή τους και έχουμε σχέσεις.
Αν έναν τσιγγάνο το πεις γύφτο παρεξηγιέται και τον προσβάλεις. Εμένα με έχουν πιάσει τσιγγάνοι σε παρέα που πίναμε μπύρες και μου τα λέγαν όλα αυτά...
Οι δε τσιγγάνοι οι ίδιοι λένε ότι είναι Έλληνες από τον Μέγα Αλέξανδρο με συνδυασμό με Ινδές που έκανε γάμους και βγήκαν οι τσιγγάνοι. Αυτό το λένε οι ίδιοι οι τσιγγάνοι ότι είναι μίξη Μακεδόνων Ινδών.
Α υπεροχα απο το "ξεχνα την wikipedia και αυτα που γραφω ειναι η αληθεια" πηγαμε στο "μπορει να κανω λαθος και ισως ειναι σωστη η wikipedia"

Δλδ νταξει... Ουτε μια ωρα δεν κράτησε η υπεροψια σου.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8621
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ρομά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 06 Ιουν 2022, 18:20

George_V έγραψε:
06 Ιουν 2022, 18:18
tanipteros έγραψε:
06 Ιουν 2022, 18:13
George_V έγραψε:
06 Ιουν 2022, 17:19


Και πως θεμελιωνεται η αληθεια σου? Ποιες ειναι οι πηγες της? Δωσε παραπομπες.
για το Ρομά-Ρωμιός μπορεί να κάνω λάθος και γω το διάβασα στην Ιστορία από κάποιον που το λεγε...ίσως είναι σωστή η wikipedia αλλά για τον διαχωρισμό γύφτου-τσιγγάνουν το ξέρω διότι ξέρω τι λένε οι ίδιοι οι τσιγγάνοι επειδή ζω χρόνια στην περιοχή τους και έχουμε σχέσεις.
Αν έναν τσιγγάνο το πεις γύφτο παρεξηγιέται και τον προσβάλεις. Εμένα με έχουν πιάσει τσιγγάνοι σε παρέα που πίναμε μπύρες και μου τα λέγαν όλα αυτά...
Οι δε τσιγγάνοι οι ίδιοι λένε ότι είναι Έλληνες από τον Μέγα Αλέξανδρο με συνδυασμό με Ινδές που έκανε γάμους και βγήκαν οι τσιγγάνοι. Αυτό το λένε οι ίδιοι οι τσιγγάνοι ότι είναι μίξη Μακεδόνων Ινδών.
Α υπεροχα απο το "ξεχνα την wikipedia και αυτα που γραφω ειναι η αληθεια" πηγαμε στο "μπορει να κανω λαθος και ισως ειναι σωστη η wikipedia"

Δλδ νταξει... Ουτε μια ωρα δεν κράτησε η υπεροψια σου.
ήθελα να τρολάρω αλλά το μετάνιωσα
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%BF%CE%BC%CE%AC
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών