Ερώτηση

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16515
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Ιουν 2022, 11:51

Λοξίας έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:12
taxalata xalasa έγραψε:
29 Ιουν 2022, 00:46
Λοξίας έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:51
Σε φαντάζομαι εσένα παιδάκι και ...σκάω στα γέλια. Πολύ ξύλο ο δάσκαλος ε; [/b][/color] :smt005:
χαχα γελασαμε.

επικροτεις την βια του δασκαλου στο παιδακι;
ευτυχως που εκδηλωνεις τον θρασυδειλο σαδιστη που κρυβεις μεσα σου για να τον δουνε και τα παιδακια που διαβαζουνε το φορουμ και να κανουν discredited and abandoned οτι ηλιθιοτητα εχεις γραψει αpο το 2006...

σε σοβαρο κρατος θα σε ειχανε μαζεψει με την κλουβα του μπογια...
Μπα! Μέσα στον ορυμαγδό των ποστς, αυτό μου ξέφυγε...
Άκου κάτι ρε π@παρολόγε...

Τον καιρό που πήγαινες σχολείο, η παιδαγωγική άρχιζε από το "θα γράψεις 100 φορές ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ" και τελείωνε στον χάρακα του δασκάλου.
Και αυτός ο τρόπος διαπαιδαγώγησης είχε την ανοχή της κοινωνίας, μην πω και την συναίνεση των γονέων.
Βλέπε και "συμφωνία" Καπετάν Μιχάλη και δημοδιδάσκαλου..."δάσκαλε, το κρέας δικό σου, τα κόκκαλα δικά μου".

Καμία βία δεν επικροτώ και αυτό είναι γνωστό στους παροικούντας το φόρουμ...

η πλακα ειναι μεσα στα ορια της ανεκτικοτητας... όπως βλεπς δεν ξεφευγω... :wink

Οπότε, σου δίνω μια συμοουλή:
Άσε τις τηλε-ψυχαναλύσεις διότι γίνεσαι περίγελως...you know περίγελως;

όπως είπα και σε έναν άλλο.... είσαι επιθετικός τύπος και χρειάζεσαι ειδικό... εγώ δεν είμαι τηλε-ψυχαναλυτής όπως με σταμπάρεις.... εσύ είσαι τηλε-ψυχάκιας που βλέπεις τηλε-ψυχαναλυτές στο φόρουμ :smt005:


Μην προσπαθείς να προσάψεις στον άλλον τις παπαρολογίες που κατεβάζει το μυαλό σου σε μια προσπάθεια στρεψοδικίας, μπας και ξεφύγεις από το ρεζίλεμα εξ αιτίας των απίστευτων γλωσσολογικών ηλιθιοτήτων που σπαμάρεις κατά ριπάς.

Απλώς, υπολογίζοντας ότι θα είχες ζαλίσει τον τότε δάσκαλό σου με τις ίδιες βλακολογίες που γράφεις και τώρα, καταλαβαίνω πως το αυτί σου θα είχε γίνει σαν λαγάνα από το τράβηγμα.

Άει κάνε κάνα μπάνιο να συνέλθεις ψωνάρα...
εισαι ατακαδορος > attackαδόρος > επιθετικόδορος... ως εκεί... λες, λες, λες και λερωνεις τα νηματα μα ανουσια κειμενα επι προσωπικου κολληματος που τρως... σου σκανε φλασιες περιεργες...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16515
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Ιουν 2022, 11:54

AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:43
Συμβίωσε!

Το παρακάμψαμε.
πέρση συμβίωσε; ή πρόπερση...;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22722
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Ιουν 2022, 11:55

taxalata xalasa έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:54
AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:43
Συμβίωσε!

Το παρακάμψαμε.
πέρση συμβίωσε; ή πρόπερση...;
Εχω την εντύπωση ότι σε μερικές λέξεις, η προστακτική ταυτίζεται με τον αόριστο. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στη συγκεκριμένη.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16515
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Ιουν 2022, 12:06

AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:55
taxalata xalasa έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:54
AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:43
Συμβίωσε!

Το παρακάμψαμε.
πέρση συμβίωσε; ή πρόπερση...;
Εχω την εντύπωση ότι σε μερικές λέξεις, η προστακτική ταυτίζεται με τον αόριστο. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στη συγκεκριμένη.
αρά αν πεις την λέξη μόνη της δίχως χρονικό προσδιορισμό είναι αόριστη και δεν καταλαβαίνει ο συνομιλητής με μια λέξη τι ακούει.
αν του προσταζεις να συμβιωσει ή αν του μιλας για καποιον αλλο που συμβίωσε.

αλλά μην κολλάς... πέστο όπως θες και θα σε καταλάβουν... ας γκρινιάζουν...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16515
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 30 Ιουν 2022, 12:27

Λοξίας έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:13
Εχτές έβλεπα τον τελικό μικτού συγχρονισμένων καταδύσεων για το παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Ο γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Βλέπω ένα ζευγάρι να κάνει κατάδυση.

_Α, πολύ ωραία κατάδυση, λέω.
Ο παρουσιαστής όμως, είπε αμέσως "Δεν ήταν καλή η προσπάθεια." Και η βαθμολογία τον δικαίωσε!
Το ίδιο έγινε δυο τρεις φορές ακόμα, μέχρι που σταμάτησα να εκφέρω άποψη.

Είναι εύκολα κατανοητό, πως εγώ, σαν άσχετος, δεν μπορούσα να κρίνω όπως ένας ειδικός.
Και το καλύτερο που μπορούσα να κάνω, ήταν να αφήσω την κρίση στους ειδικούς και να φροντίσω πρώτα να μάθω και μετά να κρίνω...

συγκινήθηκα από το ποιον σου... :003:!...

Αυτή είναι η διαφορά μας, μεγάλε άσχετε αλλά κομπορρήμονα καυχησιολόγε συμφουρουμίτη μου taxalata xalasa
Εσύ θα απαξίωνες τους ειδικούς με φράσεις όπως:
"και ποιοι είναι αυτοί; πως τα ξέρουν; που τα έχουν μάθει; σιγά μην μάθουμε από αυτούς", "εγώ τα ξέρω καλύτερα"

θα το εκανα αυτο που λες για να ταιριαξει με το αφηγημα που σε φτιαχνει... αν θα το εκανα ή οχι ειναι αλλουνου παπα βαγγελιο... πάντως για να φτιάξω να δειχνεις magnus, ναι, εσυ οτι πεις....


Ενώ ΔΕΝ έχεις τις αναγκαίες γνώσεις, δεν έχεις καμία σπουδή στην γλωσσολογία, κανένα φιλολογικό υπόβαθρο, απαξιώνεις τους ειδικούς και αυτοανακηρύσσεσαι σε "ειδικότερο των ειδικών"...επειδή, λέει, ξέρεις 4 γλώσσες!

Δεν ειπα οτι ξερω 4 γλωσσες, ειπα δεν κοκκορευομαι οτι ξερω 4 γλωσσες... αυτο σημαίνει τι ξερω 4 γλωσσες; γι αυτο εχεις προβλημα κατανοησης μαλλον...

Και να και "ξαπλώνεις" παρετυμολογήσεις δικής σου εμπνεύσεως και δος του και παρασύρεσαι από ομόηχες λέξεις και σε λίγο θα μας πεις πως η λέξη "κριτική" είναι "κρητική"...

αυτο το λες εσυ.... δεν το ειπα εγω... οτι γραφω εχει παραθεση και συνδεση... εκτος απ τα portgaulικα πουναι ξωβεργες και στο χω πει απο την πρωτη μερα που αρχισες το ποιημα σου...

Μη σου πω πως θα βγάλεις και το αγγλικό kiss προερχόμενο από το ελληνικό κύσσωον..... Οδ. Ραψ Π.15
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6645
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Ιουν 2022, 13:13

Ναι, Γκας Πορτοκάλος taxalata xalasa...

Κάποιοι σου έχουν ήδη επιστήσει την προσοχή, ευγενικά είναι η αλήθεια, πως λες παπαρολογίες.
Αλλά από εμένα μην περιμένεις "ευγένεια" απέναντι στην αστοιχείωτη κομπορρημοσύνη σου.
Όταν παριστάνεις τον ξερόλα επί παντός επιστητού, γράφεις με ύφος δέκα καρδιναλίων, αγνοείς στοιχειώδεις γνώσεις, απαξιώνεις τους πάντες και σπέρνεις ηλιθιολογίες, θα θερίσεις αυτό που σου αξίζει άνευ χρωματιστού περιτυλίγματος.
Μη σου πω πως θα βγάλεις και το αγγλικό kiss προερχόμενο από το ελληνικό κύσσωον..... Οδ. Ραψ Π.15
Έλα ρε!
Βρήκες το ρήμα σε προστακτική και με "διόρθωσες"; Ποιός; εσύ ο μέγας ανορθόγραφος; :p3:

Έχεις μεγάλη πλάκα τελικά και σε είχα παρεξηγήσει...προκαλείς τον θείον γέλωτα :smt005:

Γεια σου ρε νεώτερε Γκας Πορτοκάλος...σπείρε και άλλες μπαρούφες. Μήπως πληρώνεις φόρο...
:003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40363
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Ιουν 2022, 13:28

AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:55
taxalata xalasa έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:54
AlienWay έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:43
Συμβίωσε!

Το παρακάμψαμε.
πέρση συμβίωσε; ή πρόπερση...;
Εχω την εντύπωση ότι σε μερικές λέξεις, η προστακτική ταυτίζεται με τον αόριστο. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει στη συγκεκριμένη.
Μόνο που το αρχικό ζητάει προστακτική ενεστώτα και ούτε αυτό το ρήμα έχει προστακτική ενεστώτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26908
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 30 Ιουν 2022, 13:47

Λοξίας έγραψε:
30 Ιουν 2022, 13:13
Ναι, Γκας Πορτοκάλος taxalata xalasa...

Κάποιοι σου έχουν ήδη επιστήσει την προσοχή, ευγενικά είναι η αλήθεια, πως λες παπαρολογίες.
Αλλά από εμένα μην περιμένεις "ευγένεια" απέναντι στην αστοιχείωτη κομπορρημοσύνη σου.
Όταν παριστάνεις τον ξερόλα επί παντός επιστητού, γράφεις με ύφος δέκα καρδιναλίων, αγνοείς στοιχειώδεις γνώσεις, απαξιώνεις τους πάντες και σπέρνεις ηλιθιολογίες, θα θερίσεις αυτό που σου αξίζει άνευ χρωματιστού περιτυλίγματος.
Μη σου πω πως θα βγάλεις και το αγγλικό kiss προερχόμενο από το ελληνικό κύσσωον..... Οδ. Ραψ Π.15
Έλα ρε!
Βρήκες το ρήμα σε προστακτική και με "διόρθωσες"; Ποιός; εσύ ο μέγας ανορθόγραφος; :p3:

Έχεις μεγάλη πλάκα τελικά και σε είχα παρεξηγήσει...προκαλείς τον θείον γέλωτα :smt005:

Γεια σου ρε νεώτερε Γκας Πορτοκάλος...σπείρε και άλλες μπαρούφες. Μήπως πληρώνεις φόρο...
:003:
Λοξια μην ασχολεισαι με τρολλακια.

Μια φορα εκανα το λαθος να μπω σε σοβαρη συζητηση μαζι του και επειδη μου προκαλεσε τετοια ημικρανια με την ημιμαθεια του εκτοτε μπηκε σε ιγκνορ.

Bis repetitas non placent est.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10061
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Ιουν 2022, 15:20

taxalata xalasa έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:51
Λοξίας έγραψε:
30 Ιουν 2022, 11:12
taxalata xalasa έγραψε:
29 Ιουν 2022, 00:46
χαχα γελασαμε.

επικροτεις την βια του δασκαλου στο παιδακι;
ευτυχως που εκδηλωνεις τον θρασυδειλο σαδιστη που κρυβεις μεσα σου για να τον δουνε και τα παιδακια που διαβαζουνε το φορουμ και να κανουν discredited and abandoned οτι ηλιθιοτητα εχεις γραψει αpο το 2006...

σε σοβαρο κρατος θα σε ειχανε μαζεψει με την κλουβα του μπογια...
Μπα! Μέσα στον ορυμαγδό των ποστς, αυτό μου ξέφυγε...
Άκου κάτι ρε π@παρολόγε...

Τον καιρό που πήγαινες σχολείο, η παιδαγωγική άρχιζε από το "θα γράψεις 100 φορές ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ" και τελείωνε στον χάρακα του δασκάλου.
Και αυτός ο τρόπος διαπαιδαγώγησης είχε την ανοχή της κοινωνίας, μην πω και την συναίνεση των γονέων.
Βλέπε και "συμφωνία" Καπετάν Μιχάλη και δημοδιδάσκαλου..."δάσκαλε, το κρέας δικό σου, τα κόκκαλα δικά μου".

Καμία βία δεν επικροτώ και αυτό είναι γνωστό στους παροικούντας το φόρουμ...

η πλακα ειναι μεσα στα ορια της ανεκτικοτητας... όπως βλεπς δεν ξεφευγω... :wink

Οπότε, σου δίνω μια συμοουλή:
Άσε τις τηλε-ψυχαναλύσεις διότι γίνεσαι περίγελως...you know περίγελως;

όπως είπα και σε έναν άλλο.... είσαι επιθετικός τύπος και χρειάζεσαι ειδικό... εγώ δεν είμαι τηλε-ψυχαναλυτής όπως με σταμπάρεις.... εσύ είσαι τηλε-ψυχάκιας που βλέπεις τηλε-ψυχαναλυτές στο φόρουμ :smt005:


Μην προσπαθείς να προσάψεις στον άλλον τις παπαρολογίες που κατεβάζει το μυαλό σου σε μια προσπάθεια στρεψοδικίας, μπας και ξεφύγεις από το ρεζίλεμα εξ αιτίας των απίστευτων γλωσσολογικών ηλιθιοτήτων που σπαμάρεις κατά ριπάς.

Απλώς, υπολογίζοντας ότι θα είχες ζαλίσει τον τότε δάσκαλό σου με τις ίδιες βλακολογίες που γράφεις και τώρα, καταλαβαίνω πως το αυτί σου θα είχε γίνει σαν λαγάνα από το τράβηγμα.

Άει κάνε κάνα μπάνιο να συνέλθεις ψωνάρα...
εισαι ατακαδορος > attackαδόρος > επιθετικόδορος... ως εκεί... λες, λες, λες και λερωνεις τα νηματα μα ανουσια κειμενα επι προσωπικου κολληματος που τρως... σου σκανε φλασιες περιεργες...
Ήρεμα λέμε...Αδικείς τον Δέλτα.
Παρατηρητής...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 30 Ιουν 2022, 15:32

Κάντε ένα διάλειμμα...

Ήταν ένας Πέρσης κι ένας πρόπερσης.

Για να γίνεις ηγούμενος πρέπει να είσαι προηγούμενος.


Μ' έχει φάει και μένα τελείως. :smt077

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10061
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Ιουν 2022, 15:39

Στύγιος έγραψε:
30 Ιουν 2022, 15:32
Κάντε ένα διάλειμμα...

Ήταν ένας Πέρσης κι ένας πρόπερσης.

Για να γίνεις ηγούμενος πρέπει να είσαι προηγούμενος.


Μ' έχει φάει και μένα τελείως. :smt077
Με στραβό σαν κοιμηθείς, το πρωί θ’ αλληθωρίζεις... :102:
Παρατηρητής...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 30 Ιουν 2022, 15:50

ksk έγραψε:
30 Ιουν 2022, 15:39
Στύγιος έγραψε:
30 Ιουν 2022, 15:32
Κάντε ένα διάλειμμα...

Ήταν ένας Πέρσης κι ένας πρόπερσης.

Για να γίνεις ηγούμενος πρέπει να είσαι προηγούμενος.


Μ' έχει φάει και μένα τελείως. :smt077
Με στραβό σαν κοιμηθείς, το πρωί θ’ αλληθωρίζεις θα γκαλιουρίζεις... :102:
:lol:

Όποιος έχει τη μύγα, να τη φέρει πίσω.

Στου κουφού την πόρτα , πάρ'τη πόρτα και φύγε.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6645
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Ιουν 2022, 16:16

Στύγιος έγραψε:
30 Ιουν 2022, 15:32
Κάντε ένα διάλειμμα...

Ήταν ένας Πέρσης κι ένας πρόπερσης.

Για να γίνεις ηγούμενος πρέπει να είσαι προηγούμενος.


Μ' έχει φάει και μένα τελείως. :smt077
Ρε υιέ του Ερέβους και της Νυκτός... :lol:
Στο νέο σου αβατάρ βλέπω μια παντόφλα να υπερίπταται...
Ποιά είναι; η παντόφλα της Στύγαινας; :P

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 30 Ιουν 2022, 16:35

Λοξίας έγραψε:
30 Ιουν 2022, 16:16
Στύγιος έγραψε:
30 Ιουν 2022, 15:32
Κάντε ένα διάλειμμα...

Ήταν ένας Πέρσης κι ένας πρόπερσης.

Για να γίνεις ηγούμενος πρέπει να είσαι προηγούμενος.


Μ' έχει φάει και μένα τελείως. :smt077
Ρε υιέ του Ερέβους και της Νυκτός... :lol:
Στο νέο σου αβατάρ βλέπω μια παντόφλα να υπερίπταται...
Ποιά είναι; η παντόφλα της Στύγαινας; :P
Δεν είναι παντόφλα ,είναι πύραυλος αέρος -αέρος all aspect,ανθεκτικός σε ECM κι άλλα αντίμετρα. :smt124

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Ερώτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 30 Ιουν 2022, 16:49

Δυστυχώς το συζώ, σχετικά νέα λέξη, έχει αποκτήσει πολύ εξειδικευμένη σημασία και δεν σημαίνει απλά συγκατοικώ ή συμβιώνω.
Στο σκηνικό υπάρχει απαραίτητα κρεββάτι.
Και όταν και η απλή συγκατοίκηση μπορεί να καταστεί όχι σπάνια προβληματική το να προστάξεις τον άλλο να συζήσει θα ήταν κάπως ασυνήθιστο. Το πολύ-πολύ να ρωτήσεις: Και γιατί δεν συζήτε;
Γραμματολογικά το σύζησε είναι ολόσωστο. Μόνο που είναι γλωσσοδετικό, με το συνωστισμό τριών συριστικών, και αν καταφέρεις να το προφέρεις ο άλλος δεν θα καταλάβει.
Οπότε του το λες επί το αρχαιοπρπέστερο: Σύζηθι, και καταλαβαίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών