Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 13:14

Rakomelofronas έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:04
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:55
Σέλευκας έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 10:41
Αυτό που λένε μακεδονική γλώσσα τυποποιηθηκε στη Γιουγκοσλαβία. Οπότε δεν μιληθηκε ποτέ στην Ελλάδα σε περιοχες της οποίας μιλιόταν τα βουλγαρικά.
Ετσι νόμιζα κι'εγώ πριν εγκατασταθώ στην Βόρεια Μακεδονία. Ομως άλλη είναι η γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και άλλη στην Γουμένισσα (και πολύ περισσότερο στα χωριά τής Δράμας). Στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα με της Βόρειας Μακεδονίας. Στην Γουμένισσα, έχει πολλά βουλγαρικά στοιχεία.
Αν το έχω καταλάβει καλά, οι σλαβικές διάλεκτοι της Μακεδονίας είναι μεταξύ των τυποποιημένων μακεδονικών (που είναι ας πούμε το "δυτικό" άκρο) και των τυποποιημένων βουλγαρικών (το "ανατολικό" άκρο) αν και πρακτικά όλοι λίγο πολύ καταλαβαίνονται με όλους.
Ισχύει αυτό, αλλά δεν συνεπάγεται ότι η γλώσσα τής Βόρειας Μακεδονίας είναι "τεχνητή" όπως υπαινίσσεται ο Σέλευκος, αφού στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα χωρίς να έχουν περάσει από τους θεσμούς τής Βόρειας Μακεδονίας.
Rakomelofronas έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:04
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:58
Πάντως εδώ που ζώ, υπάρχει ένα φροντιστήριο Ελληνικών. Το ίδρυσε κάποια που μιλούσε Ελληνικά και κάποια στιγμή είπε ότι είναι Ελληνίδα. Ταλαιπωρήθηκε από τις αρχές, μέχρι που πέθανε πρώϊμα το 2014. Μετά την συμφωνία των Πρεσπών, το φροντιστήριο αυτό γνωρίζει μεγάλη ζήτηση.
Αυτό είναι ευχάριστο αν και δεν έχω καμία ένδειξη ότι το ελλαδικό κράτος ενδιαφέρεται γι' αυτό οπότε ό,τι κάνουν οι άνθρωποι θα το κάνουν μόνοι τους.
Το φροντιστήριο αυτό πλέον το έχουν άνθρωποι που δεν ισχυρίζονται ότι είναι Ελληνες. Μία από τις καθηγήτριες σπούδασε όμως στην Θεσσαλονίκη. Σημειωτέον ότι στην περιοχή μου δεν μιλούν παραδοσιακά Ελληνικά όπως στην Μπίτολα, το Κρούσεβο και την Γεβγελή. Οσοι μιλούν, τα έχουν μάθει σαν ξένη γλώσσα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34820
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιούλ 2022, 13:15

Крaсная армия έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:26
Εγώ ξέρω Ελλάδα είναι μέχρι την Θεσσαλία.
Και Ρωσία μέχρι το Χάρκοβο. :D

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 22 Ιούλ 2022, 13:18

Τα ξαδέλφια της γιαγιάς μου σε Καβάλα και Χρυσούπολη μιλάνε κάπως βαριά.

Π.χ. η λέξη μαλάκας.

Ακούγεται κάπως έτσι : Μαλλλλλλλλλλλλάκας.

Ε, αυτοί δεν έχουν σλαβόφωνες επιρροές;

Πάντως και στην Ήπειρο Βούλγαρους σας λένε.

Απόδειξη :



Εικόνα
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 22 Ιούλ 2022, 13:19

Το παρακρατικο σύστημα και το μετεμφυλιακό καπιταληστικο κράτος δεν έπαψε να καταπιέζει τους ανθρώπους μέχρι σήμερα
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 22 Ιούλ 2022, 13:21

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:52
Aprilianos έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 09:50
Είσαι προδότης. Όποιος αισθάνεσαι 'εθνικά Μακεδονας' ας πάρει το κωλο του και να φύγει από τη χώρα. Το ίδιο κι Όποιος έχει το θράσος να τους υπερασπιζεται.
Αν αρχίσουμε να διώχνουμε όποιον δεν μας αρέσει, εγώ μπορώ να κάνω την αρχή με εσένα;
Εγώ είμαι γηγενής

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιούλ 2022, 13:22

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:02
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:33
Rakomelofronas έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:23
Μακεδονική γλώσσα υφίσταται λόγω της Συμφωνίας των Πρεσπών.
Μακεδονική γλώσσα αναγνωρίστηκε επίσημα στα 70s με τη γνωστή διάσκεψη του ΟΗΕ στην Αθήνα.
Η συμφωνία των Πρεσπών πάτησε επάνω σε εκείνο το συνέδριο και οριοθέτησε τα ιστορικά και γλωσσολογικά χαρακτηριστικά της γλώσσας αυτής.
Να τα πρακτικά εκείνου του συνεδρίου:
https://unstats.un.org/unsd/geoinfo/UNG ... 9_4_en.pdf
Μπορείς να βρείς σε ποιό σημείο ακριβώς αναφέρεται πως αναγνωρίζεται επίσημα η Μακεδονική γλώσσα;
λεει στη Σελίδα 29 οπου έχει ξεχωριστή στήλη για τη βουλγαρική γλώσσα που την μιλούν 16,000 στη Δυτική θράκη ενώ έχει στήλη για μακεδονοσλαυική που την μιλούν 80000 στη Μακεδονια και χίλιοι στη Θράκη
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιούλ 2022, 13:22

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:02
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:33
Rakomelofronas έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:23
Μακεδονική γλώσσα υφίσταται λόγω της Συμφωνίας των Πρεσπών.
Μακεδονική γλώσσα αναγνωρίστηκε επίσημα στα 70s με τη γνωστή διάσκεψη του ΟΗΕ στην Αθήνα.
Η συμφωνία των Πρεσπών πάτησε επάνω σε εκείνο το συνέδριο και οριοθέτησε τα ιστορικά και γλωσσολογικά χαρακτηριστικά της γλώσσας αυτής.
Να τα πρακτικά εκείνου του συνεδρίου:
https://unstats.un.org/unsd/geoinfo/UNG ... 9_4_en.pdf
Μπορείς να βρείς σε ποιό σημείο ακριβώς αναφέρεται πως αναγνωρίζεται επίσημα η Μακεδονική γλώσσα;
Μόλις στα περιεχόμενα, διαβάζεις ότι υπάρχει μία ολόκληρη παράγραφος που ονομάζεται ως εξής:
11. Serbo-croatian and Macedonian Cyrillic Alphabets of Yugoslavia

Προχωράς στη σελίδα 29 όπου διαβάζεις τα εξής:

Εικόνα

Στα οποία διαβάζεις ότι υπάρχει κάποια "μακεδονική αλφάβητος' η οποία χρησιμοποιείται εδώ και πολύν καιρό σε επίσημα έγγραφα και χάρτες της Γιουγκοσλαβίας, και οφείλουμε να την λάβουμε υπόψη κατά την μεταφορά των ορολογιών από τη γλώσσα αυτή στις διεθνείς γλώσσες.
Δεν το διαβάζεις εσύ; Μόνο εγώ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 22 Ιούλ 2022, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιούλ 2022, 13:23

Крaсная армия έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:18
Τα ξαδέλφια της γιαγιάς μου σε Καβάλα και Χρυσούπολη μιλάνε κάπως βαριά.

Π.χ. η λέξη μαλάκας.

Ακούγεται κάπως έτσι : Μαλλλλλλλλλλλλάκας.

Ε, αυτοί δεν έχουν σλαβόφωνες επιρροές;
επίσης στη Μακεδονία λένε έλα να σε πώ αντί έλα να σου πω
καθαρό βουλγάρικο
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 22 Ιούλ 2022, 13:26

Aprilianos έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:21
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:52
Aprilianos έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 09:50
Είσαι προδότης. Όποιος αισθάνεσαι 'εθνικά Μακεδονας' ας πάρει το κωλο του και να φύγει από τη χώρα. Το ίδιο κι Όποιος έχει το θράσος να τους υπερασπιζεται.
Αν αρχίσουμε να διώχνουμε όποιον δεν μας αρέσει, εγώ μπορώ να κάνω την αρχή με εσένα;
Εγώ είμαι γηγενής
90% έχεις καταγωγή από αλλού σε αντίθεση με τους Μακεδόνες που ήταν πριν τους Πόντιους στην περιοχή
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 13:30

Σέλευκας έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:12
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:55
Σέλευκας έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 10:41
Αυτό που λένε μακεδονική γλώσσα τυποποιηθηκε στη Γιουγκοσλαβία. Οπότε δεν μιληθηκε ποτέ στην Ελλάδα σε περιοχες της οποίας μιλιόταν τα βουλγαρικά.
Ετσι νόμιζα κι'εγώ πριν εγκατασταθώ στην Βόρεια Μακεδονία. Ομως άλλη είναι η γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και άλλη στην Γουμένισσα (και πολύ περισσότερο στα χωριά τής Δράμας). Στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα με της Βόρειας Μακεδονίας. Στην Γουμένισσα, έχει πολλά βουλγαρικά στοιχεία.
δεν είναι μόνο δυο οι γλωσσες ή διάλεκτοι, υπάρχουν και άλλες και ολες είναι παραδοσιακές. Δεν έχουν δεχτεί τους κανόνες που θέσπισαν στη Γιουγκοσλαβία ώστε να μην θεωρούνται βουλγάρικες. Αφού παραδοσιακά λέγονται βουλγάρικες δεν μπορεί αυτο να αλλάξει με κανένα τρόπο.
Και στην Γαλλία ονόμαζαν την γλώσσα που μιλούσαν "Λατινικά" και επέμεναν να διορθώνουν όσες λέξεις και εκφράσεις δεν συμφωνούσαν με την Λατινική γραμματική, μέχρι που το πήραν απόφαση ότι δεν μιλούσαν Λατινικά, αλλά Γαλλικά.

Και φυσικά σφάλεις λέγοντας ότι στην Φλώρινα δεν έχουν τα στοιχεία που κάνουν την γλώσσα μη Βουλγάρικη. Στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα με την Μπίτολα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 13:31

Aprilianos έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:21
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:52
Aprilianos έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 09:50
Είσαι προδότης. Όποιος αισθάνεσαι 'εθνικά Μακεδονας' ας πάρει το κωλο του και να φύγει από τη χώρα. Το ίδιο κι Όποιος έχει το θράσος να τους υπερασπιζεται.
Αν αρχίσουμε να διώχνουμε όποιον δεν μας αρέσει, εγώ μπορώ να κάνω την αρχή με εσένα;
Εγώ είμαι γηγενής
Και οι εθνικά Μακεδόνες, γηγενείς είναι.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34820
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιούλ 2022, 13:32

Ολα αυτά ποιός μιλάει και ποιός όχι δεν έχουν σημασία μετά τη συμφωνία των Πρεσπών.Με βάση τη συμφωνία κάποιος μπορεί να ανοίξει φροντιστήριο μακεδονικών ως ξένης γλώσσας αφού αναγνωρίσθηκε όπως άλλοι ανοίγουν φροντιστήρια αγγλικών ή γαλλικών.
Όμως η ίδια συμφωνία δεν αναγνωρίζει καμμιά μειονότητα,μάλιστα το άρθρο 7 μπορεί να θεωρηθεί ότι έμμεσα αποκλείει την ύπαρξη μακεδονικής μειονότητος στην Ελλάδα.
Το άρθρο 7 λέει ότι ο όρος μακεδονικός κλπ έχει δύο διαφορετικές σημασίες,μία που ισχύει στη Βόρεια Μακεδονία και μία άλλη,τελείως διαφορετική που ισχύει στη Βόρειο Ελλάδα και η οποία ανήκει στον ελληνικό πολιτισμό.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιούλ 2022, 13:32

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:30
Σέλευκας έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:12
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:55
Ετσι νόμιζα κι'εγώ πριν εγκατασταθώ στην Βόρεια Μακεδονία. Ομως άλλη είναι η γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και άλλη στην Γουμένισσα (και πολύ περισσότερο στα χωριά τής Δράμας). Στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα με της Βόρειας Μακεδονίας. Στην Γουμένισσα, έχει πολλά βουλγαρικά στοιχεία.
δεν είναι μόνο δυο οι γλωσσες ή διάλεκτοι, υπάρχουν και άλλες και ολες είναι παραδοσιακές. Δεν έχουν δεχτεί τους κανόνες που θέσπισαν στη Γιουγκοσλαβία ώστε να μην θεωρούνται βουλγάρικες. Αφού παραδοσιακά λέγονται βουλγάρικες δεν μπορεί αυτο να αλλάξει με κανένα τρόπο.
Και στην Γαλλία ονόμαζαν την γλώσσα που μιλούσαν "Λατινικά" και επέμεναν να διορθώνουν όσες λέξεις και εκφράσεις δεν συμφωνούσαν με την Λατινική γραμματική, μέχρι που το πήραν απόφαση ότι δεν μιλούσαν Λατινικά, αλλά Γαλλικά.
ναι αλλά διάλεκτοι εκτός Γαλλίας δεν είναι υποχρεωτικό να ονομαστούν γαλλικά :wink
ασπούμε ενα άλλο παράδειγμα ειναι οτι τα ολλανδικα στο Βελγιο ονομαστηκαν Φλαμανδικά αλλά καμιά παρόμοια διάλεκτος μεσα στην Ολλανδία δεν ονομάστηκα φλαμανδική
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 22 Ιούλ 2022, 13:34

stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:22
Μόλις στα περιεχόμενα, διαβάζεις ότι υπάρχει μία ολόκληρη παράγραφος που ονομάζεται ως εξής:
11. Serbo-croatian and Macedonian Cyrillic Alphabets of Yugoslavia

Προχωράς στη σελίδα 29 όπου διαβάζεις τα εξής:

Εικόνα

Στα οποία διαβάζεις ότι υπάρχει κάποια "μακεδονική αλφάβητος' η οποία χρησιμοποιείται εδώ και πολύν καιρό σε επίσημα έγγραφα και χάρτες της Γιουγκοσλαβίας, και οφείλουμε να την λάβουμε υπόψη κατά την μεταφορά των ορολογιών από τη γλώσσα αυτή στις διεθνείς γλώσσες.
Δεν το διαβάζεις εσύ; Μόνο εγώ;
Αυτό έλεγα πιο πάνω. Το 1977 η Ελλάδα ""αναγνώρισε"" μακεδονικό κυριλλικό αλφάβητο (ούτε αυτό αναγνώρισε αλλά το λέμε για χάρη της κουβέντας) αλλά δεν αναγνώρισε μακεδονική γλώσσα.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιούλ 2022, 13:37

Rakomelofronas έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:34
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 13:22
Μόλις στα περιεχόμενα, διαβάζεις ότι υπάρχει μία ολόκληρη παράγραφος που ονομάζεται ως εξής:
11. Serbo-croatian and Macedonian Cyrillic Alphabets of Yugoslavia

Προχωράς στη σελίδα 29 όπου διαβάζεις τα εξής:

Εικόνα

Στα οποία διαβάζεις ότι υπάρχει κάποια "μακεδονική αλφάβητος' η οποία χρησιμοποιείται εδώ και πολύν καιρό σε επίσημα έγγραφα και χάρτες της Γιουγκοσλαβίας, και οφείλουμε να την λάβουμε υπόψη κατά την μεταφορά των ορολογιών από τη γλώσσα αυτή στις διεθνείς γλώσσες.
Δεν το διαβάζεις εσύ; Μόνο εγώ;
Αυτό έλεγα πιο πάνω. Το 1977 η Ελλάδα ""αναγνώρισε"" μακεδονικό κυριλλικό αλφάβητο (ούτε αυτό αναγνώρισε αλλά το λέμε για χάρη της κουβέντας) αλλά δεν αναγνώρισε μακεδονική γλώσσα.
Το συγκεκριμένο διακριτό κυριλλικό αλφάβητο που ονομάζει περιοχές δεν είναι έκφραση/κωδικοποίηση γλώσσας δηλαδή;
Τι είναι: είδος τέχνης ή κώδικας υπολογιστή;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών