Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 22 Ιούλ 2022, 12:25

Υπήρξαν σε αυτό το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα και καμιά εκατοστή χιλιάδες κόσμου που ήταν Έλληνες αλλά μιλούσαν σλαβικά. Οι γραικομάνοι. Αλλά το ξεχνάτε.

Τα καλά της αγαπημένη σας χριστιανόπληκτης και πολυεθνικής "Βυζαντινής" Αυτοκρατορίας.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιούλ 2022, 12:25

Крaсная армия έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:50
Πάρτε δεξιούληδες και λοιποί να πήξετε την επίσημη απογραφή του Ελληνικού Κράτους του 1928.

Αναγνωρίζει και σλαβομακεδονική γλώσσα και σλαβομακεδονική εθνότητα μαζί με άλλες.

Άντε βουλώστε το.

http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00022.pdf
:lol:
η ομασία ως Μακεδονία διαφόρων περιοχών είναι κατασκεύασμα της διπλωματίας
ως εκ τούτου και οι ονομασίες με το συνθετικό μακεδονία για διαλέκτους γλωσσες λαους κλπ προήλθαν απο το διπλωματικό αυτό κατασκεύασμα εκ των υστέρων
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 22 Ιούλ 2022, 12:26

Εγώ ξέρω Ελλάδα είναι μέχρι την Θεσσαλία.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7503
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 22 Ιούλ 2022, 12:27

αυτο το επιχειρημα με τον ΟΗΕ δεν το ειχαμε ακουσει ποτε
το ανακαλυψανε οι κοτζιαδες

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 22 Ιούλ 2022, 12:40

stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:20
Αντιλαμβάνεσαι πόσο αστείο είναι αυτό το επιχείρημα που αναγνωρίζει την ύπαρξη γλωσσικού αλφαβήτου αλλά αμφισβητεί την ύπαρξη γλώσσας;
Είναι ίσως το πιο σοβαρό επιχείρημα μιας και το αλφάβητο δεν έχει ίδιο όνομα με τη γλώσσα πχ υπάρχει κυριλλικό αλφάβητο αλλά όχι κυριλλική γλώσσα, υπάρχει λατινικό αλφάβητο για ένα σωρό άλλες γλώσσες πλην των λατινικών κτλ. Οπότε μάλλον θα έπρεπε να βάλουμε το "μακεδονικό κυριλλικό αλφάβητο" στη Συμφωνία των Πρεσπών :D
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:20
Ο ΟΗΕ είναι διεθνής οργανισμός στον οποίο συμμετέχουμε κι εμείς για να μπορούμε να λύνουμε τις όποιες διαφορές μας με τα υπόλοιπα έθνη. Δεν είναι το phorum.com.gr στο οποίο ο καθένας λέει τη χαζομάρα του.
Στο συνέδριο του ΟΗΕ δεν πήγε ο Μπαμπινιώτης ως Μπαμπινιώτης, αλλά ως μέλος εθνικής αποστολής για την διεθνή συναίνεση σε γλωσσολογικά ζητήματα.
Το recommends έχει το νόημα της πρότασης από ένα μέλος προκειμένου να αναζητηθεί συναίνεση από τα υπόλοιπα. Ό,τι δεν υφίσταται ένστασης θεωρείται αυτομάτως δεκτό με την τελική υπογραφή του κειμένου από την αντιπροσωπεία.
Πχ. η Τουρκία υπέβαλε ενστάσεις κατά τη διάρκεια του συνεδρίου που καταγράφηκαν και θεωρήθηκαν ως μη συναίνεση με το κείμενο που παρουσιάστηκε.
Ο ΟΗΕ είναι διακυβερνητικός οργανισμός του οποίου οι προτάσεις δεν συνεπάγονται καμία νομική δέσμευση για τα κράτη, πολύ περισσότερο δε αν αφορούν ένα τεχνικό ζήτημα όπως η απόδοση στο λατινικό αλφάβητο των μη λατινικών αλφάβητων. Και η Κυπριακή Δημοκρατία έκανε μια δήλωση στο ίδιο συνέδριο ότι η αντιπροσωπεία της και μόνο θα ορίσει το τι ισχύει για την Κύπρο. Σε κάθε περίπτωση, ισχύει ότι τα συμπεράσματα και οι προτάσεις σε ένα τέτοιο πλαίσιο δεν είναι δεσμευτικά.
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:20
Άσχετο με την γλωσσολογική επιστήμη.
Είναι σα να υπστηρίζεις ότι ξέρω γω δεν υπήρχε ελληνική γλώσσα κατά την τουρκοκρατία επειδή η Ελλάδα ήταν κομμάτι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Δεν υπήρχε ΟΗΕ τότε ώστε η Οθωμανική Αυτοκρατορία να πρέπει να εκπροσωπήσει και το ελληνικό αλφάβητο σε αντίστοιχη διάσκεψη. Επίσης, το ζήτημα είναι σίγουρα και πολιτικό γιατί, αν το πάρουμε γλωσσολογικά, η μακεδονική γλώσσα μετά βίας διαφέρει από τη βουλγαρική και τζάμπα το συζητάμε.
stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:20
Οι σλαβομακεδόνες ήθελαν η μακεδονική γλώσσα να υφίσταται δίχως αστερίσκους. Σαφώς και προσπάθησαν να περάσουν τη γλώσσα από το παράθυρο, αλλά η ελληνική κυβέρνηση επέμεινε και τελικά οι γείτονες υπέγραψαν όλους τους αστερίσκους, και κυρίως "γλώσσα κυριλλικής γραφής, σλαβικής προέλευσης". Τελείωσε κι αυτό το σήριαλ της γλώσσας. Σλαβική γλώσσα. Καμία σχέση με τον πολιτισμό που αναπτύχθηκε στην ελληνική Μακεδονία εκτός κι αν αποδείξουν ότι οι έλληνες μακεδόνες μιλούσαν σαν τον Ντίβατς και τον Πάσπαλιε.
Πρώτα απ' όλα, η συμπερίληψη γλωσσολογικών και πολιτισμικών ζητημάτων στη Συμφωνία ακυρώνει εκ νέου το επιχείρημά σου ότι άλλο το γλωσσολογικό και άλλο το πολιτικό κομμάτι του ζητήματος. Επίσης, η οριοθέτηση του πολιτισμικού πλαισίου είναι άγνωστο τι νομικές επιπτώσεις έχει, αν έχει καμία, γιατί πρέπει πρώτα να υπάρξουν διαφορές (πχ η ονομασία του Κέντρου που έβαλε ο νηματοθέτης και κατά πόσο είναι συμβατή με τη Συμφωνία) και επίλυσή τους από τα αρμόδια όργανα - δικαστήρια που θα κληθούν να ερμηνεύσουν αυτά τα άρθρα. Η διατύπωση είναι τέτοια που αρκεί ένα δικαστήριο να παραδεχτεί ότι ο αρχαίος μακεδονικός πολιτισμός ήταν "συγγενικός μεν αλλά, λόγω διαφορετικής κοινωνικής συγκρότησης, διακριτός από" τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό για να ανοίξει παράθυρο για τους Σλαβομακεδόνες να συνεχίσουν και επισήμως τα ίδια.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 22 Ιούλ 2022, 12:41

Крaсная армия έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:26
Εγώ ξέρω Ελλάδα είναι μέχρι την Θεσσαλία.
Μέχρι τη Λαμία, φίλε Βούλγαρε που παριστάνεις τον Ρώσο.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 22 Ιούλ 2022, 12:50

Εγώ θέλω Θεσσαλία ανεξάρτητο κράτος.

Στα παπάρια μου.

Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς την υπόλοιπη Ελλάδα, ειδικά την Βόρεια που είναι φτωχομπινέδες και μίζεροι.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 12:52

Aprilianos έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 09:50
Είσαι προδότης. Όποιος αισθάνεσαι 'εθνικά Μακεδονας' ας πάρει το κωλο του και να φύγει από τη χώρα. Το ίδιο κι Όποιος έχει το θράσος να τους υπερασπιζεται.
Αν αρχίσουμε να διώχνουμε όποιον δεν μας αρέσει, εγώ μπορώ να κάνω την αρχή με εσένα;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 12:55

Σέλευκας έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 10:41
Αυτό που λένε μακεδονική γλώσσα τυποποιηθηκε στη Γιουγκοσλαβία. Οπότε δεν μιληθηκε ποτέ στην Ελλάδα σε περιοχες της οποίας μιλιόταν τα βουλγαρικά.
Ετσι νόμιζα κι'εγώ πριν εγκατασταθώ στην Βόρεια Μακεδονία. Ομως άλλη είναι η γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και άλλη στην Γουμένισσα (και πολύ περισσότερο στα χωριά τής Δράμας). Στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα με της Βόρειας Μακεδονίας. Στην Γουμένισσα, έχει πολλά βουλγαρικά στοιχεία.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 12:58

Rakomelofronas έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 07:42
Από εκεί και πέρα, θα έπρεπε ήδη να υπάρχουν 10 ΜΚΟ εκμάθησης ελληνικών σε όλη τη Βόρεια Μακεδονία αλλά ας κρατήσουμε ένα επίπεδο στη συζήτηση.
Πάντως εδώ που ζώ, υπάρχει ένα φροντιστήριο Ελληνικών. Το ίδρυσε κάποια που μιλούσε Ελληνικά και κάποια στιγμή είπε ότι είναι Ελληνίδα. Ταλαιπωρήθηκε από τις αρχές, μέχρι που πέθανε πρώϊμα το 2014. Μετά την συμφωνία των Πρεσπών, το φροντιστήριο αυτό γνωρίζει μεγάλη ζήτηση.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 13:02

stavmanr έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:33
Rakomelofronas έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:23
Aprilianos έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 11:09
Δεν υφίστανται μακεδονική γλώσσα και μακεδονική μειονότητα.
Μακεδονική γλώσσα υφίσταται λόγω της Συμφωνίας των Πρεσπών.
Μακεδονική γλώσσα αναγνωρίστηκε επίσημα στα 70s με τη γνωστή διάσκεψη του ΟΗΕ στην Αθήνα.
Η συμφωνία των Πρεσπών πάτησε επάνω σε εκείνο το συνέδριο και οριοθέτησε τα ιστορικά και γλωσσολογικά χαρακτηριστικά της γλώσσας αυτής.
Να τα πρακτικά εκείνου του συνεδρίου:
https://unstats.un.org/unsd/geoinfo/UNG ... 9_4_en.pdf
Μπορείς να βρείς σε ποιό σημείο ακριβώς αναφέρεται πως αναγνωρίζεται επίσημα η Μακεδονική γλώσσα;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 22 Ιούλ 2022, 13:04

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:55
Σέλευκας έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 10:41
Αυτό που λένε μακεδονική γλώσσα τυποποιηθηκε στη Γιουγκοσλαβία. Οπότε δεν μιληθηκε ποτέ στην Ελλάδα σε περιοχες της οποίας μιλιόταν τα βουλγαρικά.
Ετσι νόμιζα κι'εγώ πριν εγκατασταθώ στην Βόρεια Μακεδονία. Ομως άλλη είναι η γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και άλλη στην Γουμένισσα (και πολύ περισσότερο στα χωριά τής Δράμας). Στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα με της Βόρειας Μακεδονίας. Στην Γουμένισσα, έχει πολλά βουλγαρικά στοιχεία.
Αν το έχω καταλάβει καλά, οι σλαβικές διάλεκτοι της Μακεδονίας είναι μεταξύ των τυποποιημένων μακεδονικών (που είναι ας πούμε το "δυτικό" άκρο) και των τυποποιημένων βουλγαρικών (το "ανατολικό" άκρο) αν και πρακτικά όλοι λίγο πολύ καταλαβαίνονται με όλους.
Крaсная армия έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:50
Εγώ θέλω Θεσσαλία ανεξάρτητο κράτος.

Στα παπάρια μου.

Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς την υπόλοιπη Ελλάδα, ειδικά την Βόρεια που είναι φτωχομπινέδες και μίζεροι.
Εσύ μιλάς έτσι για τα βουλγάρικα αδέρφια σου αλλά εμείς σ' αγαπάμε, να το ξέρεις.
Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:58
Πάντως εδώ που ζώ, υπάρχει ένα φροντιστήριο Ελληνικών. Το ίδρυσε κάποια που μιλούσε Ελληνικά και κάποια στιγμή είπε ότι είναι Ελληνίδα. Ταλαιπωρήθηκε από τις αρχές, μέχρι που πέθανε πρώϊμα το 2014. Μετά την συμφωνία των Πρεσπών, το φροντιστήριο αυτό γνωρίζει μεγάλη ζήτηση.
Αυτό είναι ευχάριστο αν και δεν έχω καμία ένδειξη ότι το ελλαδικό κράτος ενδιαφέρεται γι' αυτό οπότε ό,τι κάνουν οι άνθρωποι θα το κάνουν μόνοι τους.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 22 Ιούλ 2022, 13:04

Nandros έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:05
O σκοπιανός ΟΡ να μην ξεχάσει να μας ενημερώσει όταν μπει το λουκέτο.
Μυρωδιάς Σκοπιανός είναι, δεν ξέρει ούτε μία λέξη.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιούλ 2022, 13:12

Leporello έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:55
Σέλευκας έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 10:41
Αυτό που λένε μακεδονική γλώσσα τυποποιηθηκε στη Γιουγκοσλαβία. Οπότε δεν μιληθηκε ποτέ στην Ελλάδα σε περιοχες της οποίας μιλιόταν τα βουλγαρικά.
Ετσι νόμιζα κι'εγώ πριν εγκατασταθώ στην Βόρεια Μακεδονία. Ομως άλλη είναι η γλώσσα που μιλούν στην Φλώρινα και άλλη στην Γουμένισσα (και πολύ περισσότερο στα χωριά τής Δράμας). Στην Φλώρινα μιλούν ακριβώς την ίδια γλώσσα με της Βόρειας Μακεδονίας. Στην Γουμένισσα, έχει πολλά βουλγαρικά στοιχεία.
δεν είναι μόνο δυο οι γλωσσες ή διάλεκτοι, υπάρχουν και άλλες και ολες είναι παραδοσιακές. Δεν έχουν δεχτεί τους κανόνες που θέσπισαν στη Γιουγκοσλαβία ώστε να μην θεωρούνται βουλγάρικες. Αφού παραδοσιακά λέγονται βουλγάρικες δεν μπορεί αυτο να αλλάξει με κανένα τρόπο.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Κέντρο Μακεδονικής Γλώσσας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιούλ 2022, 13:13

Крaсная армия έγραψε:
22 Ιούλ 2022, 12:26
Εγώ ξέρω Ελλάδα είναι μέχρι την Θεσσαλία.
λάθος το ξέρεις
Ελλάδα είναι μεχρι τη Λαμια
(απο κει και περα ειναι Βουλγαρία)
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών