Συμφωνόληκτα επίθετα

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Αύγ 2023, 17:45

foscilis έγραψε:
15 Αύγ 2023, 16:27


Ο κανονας ειναι παρα πολυ απλος, παναρχαιος και ενστικτωδης σε καθε Ελληνα: οι ξενες λεξεις δεν κλινονται.

Απλως η ξενη γλωσσα στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η καθαρευουσα.
:lol: πολύ καλό
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Αύγ 2023, 17:53

Nandros έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:31
Σέλευκας έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:27
: :lol:
Όχι άλλο θέλω να πω και να το διευκρινίσω. Η Αθήνα λειτουργεί σαν ένα γλωσσολογικό ενυδρείο , δηλαδή δεν επηρεάζεται από τίποτε έξω από αυτήν ούτε ενδιαφέρεται αν την καταλαβαίνουν οι άλλοι, ούτε καν γνωρίζει ότι ανήκει σε ένα ευρύτερο σύνολο. Οπότε μπορεί να μην κλίνει τις λέξεις και αυτό δεν ξέρουν οι υπόλοιποι αν είναι αγραμματοσύνη ή αν είναι αθηνεζιά. Αν πω δηλαδή ότι κάτι είναι ευκρινές θα με ρωτήσουν αν είμαι από τη Θεσσαλονίκη γιατί στην Αθήνα λένε κάτι είναι ευκρινή. Πραγματικά δεν ξέρω.
Τα μαλακισμένα συμπεράσματα λόγω συμπλέγματος συνεχίζονται.
Ημιμαθείς ή αμόρφωτοι υπάρχουν σε όλην την Ελλάδα και σε όλο τον Κόσμο.
Πρόσεχε σε λίγα χρόνια μη θεωρείς την κλίση παράξενη και νομίζεις ότι οι άλλοι είναι λάθος. Επειδή έχει ξαναγίνει στο λέω.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Αύγ 2023, 18:15

Nandros έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:10
Η θεωρία μου είναι ότι όταν κάποιοι κάνουν τέτοια λάθη σημαίνει ότι δεν διαβάζουν βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες, οτιδήποτε.
Αφού ο νηματοθέτης μιλάει για δημοσιογράφους, πολιτικούς, φοιτητές, αποφοίτους, μαθητές κλπ.
Δεν ξέρω βέβαια, σπανίως ακούω ειδήσεις, σε ελληνικά άρθρα εφημερίδων ή ιστοσελίδων που διαβάζω δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Έχω πάψει να ασχολούμαι. Βαρέθηκα.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Αύγ 2023, 18:46

Πάω στον Τρύφων θα έρθω σύντομα από του Τρύφων.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Αύγ 2023, 21:25

Antares έγραψε:
15 Αύγ 2023, 18:15
Nandros έγραψε:
15 Αύγ 2023, 17:10
Η θεωρία μου είναι ότι όταν κάποιοι κάνουν τέτοια λάθη σημαίνει ότι δεν διαβάζουν βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες, οτιδήποτε.
Αφού ο νηματοθέτης μιλάει για δημοσιογράφους, πολιτικούς, φοιτητές, αποφοίτους, μαθητές κλπ.
Δεν ξέρω βέβαια, σπανίως ακούω ειδήσεις, σε ελληνικά άρθρα εφημερίδων ή ιστοσελίδων που διαβάζω δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Έχω πάψει να ασχολούμαι. Βαρέθηκα.
Αναφέρεται στην νέα γενιά, στους εκκολαπτόμενους, και μάλλον υπερβάλει. Η αλήθεια είναι ότι η εκπαίδευση από την αντιπολίτευση και μετά έχει πάρει τον κατήφορο. Καμία σχέση με την δικιά μου γενιά και κάποιες μετά από την δική μου.
Αυτό όμως δεν είναι αποκλειστικότητα των "Αθηνέζων" (μη χέσω. Πιο μεγάλη κομπλεξική μαλακία δεν έχω ξαναδιαβάσει) αλλά διαχέεται παντού.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Αύγ 2023, 21:35

Σέλευκας έγραψε:
15 Αύγ 2023, 18:46
Πάω στον Τρύφων θα έρθω σύντομα από του Τρύφων.
Νοντ ντου ιτ Φαίδων.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Αύγ 2023, 21:38

Σέλευκας έγραψε:
31 Αύγ 2022, 15:47
Η νέα αθηνεζική κοινή έχει καταργήσει την κλήση των επιθέτων και έχει γίνει πλέον ελεύθερη.
οπότε δεν χρειάζεται να πεις η σακούλα ήταν διαφανής και τα ποτήρια ήταν διαφανή
αρκεί πλέον να πεις τα ποτήρια ήταν διαφανές, η σακούλα διαφανές.
Επίσης δεν χρειάζεται να πεις οτι η περίπτωση είναι ενδιαφέρουσα και οι άνθρωποι ενδιαφέροντες
αρκεί να πεις ότι η περίπτωση είναι ενδιαφέρον και οι άνθρωποι ενδιαφέρον.
Πολιτικοί, δημοσιογράφοι, καθηγητές, γιατροί σε δημόσιο λόγο και με κάθε επισημότητα.
Η έρευνα ήταν πλήρη, τα λόγια δεν ήταν συνεπής, η γυναίκα ήταν ευφυή (ή και ευφυές). Ούτε ο διορθωτης ορθογραφίας δεν τα επισημαίνει αφού δεν καταλαβαίνει απο κλίσεις.
Και δεν μιλάμε για ορθογραφία που άλλωστε είναι περίπλοκη και συγχωρεί κάθε λάθος αλλά για απλό προφορικό λόγο.
Καλά όλα αυτά και έχεις δίκιο (ως έναν βαθμό, δεν είναι τόσο εκτεταμένο το πρόβλημα πιστεύω), αλλά έχω μια απορία. Οι Αθηναίοι, πού κολλάνε; :smt017
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Αύγ 2023, 22:25

Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 21:38
Σέλευκας έγραψε:
31 Αύγ 2022, 15:47
Η νέα αθηνεζική κοινή έχει καταργήσει την κλήση των επιθέτων και έχει γίνει πλέον ελεύθερη.
οπότε δεν χρειάζεται να πεις η σακούλα ήταν διαφανής και τα ποτήρια ήταν διαφανή
αρκεί πλέον να πεις τα ποτήρια ήταν διαφανές, η σακούλα διαφανές.
Επίσης δεν χρειάζεται να πεις οτι η περίπτωση είναι ενδιαφέρουσα και οι άνθρωποι ενδιαφέροντες
αρκεί να πεις ότι η περίπτωση είναι ενδιαφέρον και οι άνθρωποι ενδιαφέρον.
Πολιτικοί, δημοσιογράφοι, καθηγητές, γιατροί σε δημόσιο λόγο και με κάθε επισημότητα.
Η έρευνα ήταν πλήρη, τα λόγια δεν ήταν συνεπής, η γυναίκα ήταν ευφυή (ή και ευφυές). Ούτε ο διορθωτης ορθογραφίας δεν τα επισημαίνει αφού δεν καταλαβαίνει απο κλίσεις.
Και δεν μιλάμε για ορθογραφία που άλλωστε είναι περίπλοκη και συγχωρεί κάθε λάθος αλλά για απλό προφορικό λόγο.
Καλά όλα αυτά και έχεις δίκιο (ως έναν βαθμό, δεν είναι τόσο εκτεταμένο το πρόβλημα πιστεύω), αλλά έχω μια απορία. Οι Αθηναίοι, πού κολλάνε; :smt017
Κολλάνε από τη στιγμή που έκοψαν καπιστρι και αναπτύσουν δικούς τους κανόνες. Στην ιστορία της ελληνικής γλώσσας υπήρξαν πολλές περιπτώσεις που κάποιος επί μέρους πολιτισμός αισθάνθηκε τόσο πολύ κυριαρχικός που επέβαλε δικούς του κανόνες. Τέτοια στοιχεία ζούμε και σήμερα.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Αύγ 2023, 22:29

Nandros έγραψε:
15 Αύγ 2023, 21:25
(μη χέσω. Πιο μεγάλη κομπλεξική μαλακία δεν έχω ξαναδιαβάσει)
.
Δεν είναι από κόμπλεξ αλλά είναι μια γλωσσολογική παρατήρηση.
Εγώ γιατί να έχω κόμπλεξ άλλωστε.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Αύγ 2023, 22:31

Σέλευκας έγραψε:
15 Αύγ 2023, 22:25
Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 21:38
Σέλευκας έγραψε:
31 Αύγ 2022, 15:47
Η νέα αθηνεζική κοινή έχει καταργήσει την κλήση των επιθέτων και έχει γίνει πλέον ελεύθερη.
οπότε δεν χρειάζεται να πεις η σακούλα ήταν διαφανής και τα ποτήρια ήταν διαφανή
αρκεί πλέον να πεις τα ποτήρια ήταν διαφανές, η σακούλα διαφανές.
Επίσης δεν χρειάζεται να πεις οτι η περίπτωση είναι ενδιαφέρουσα και οι άνθρωποι ενδιαφέροντες
αρκεί να πεις ότι η περίπτωση είναι ενδιαφέρον και οι άνθρωποι ενδιαφέρον.
Πολιτικοί, δημοσιογράφοι, καθηγητές, γιατροί σε δημόσιο λόγο και με κάθε επισημότητα.
Η έρευνα ήταν πλήρη, τα λόγια δεν ήταν συνεπής, η γυναίκα ήταν ευφυή (ή και ευφυές). Ούτε ο διορθωτης ορθογραφίας δεν τα επισημαίνει αφού δεν καταλαβαίνει απο κλίσεις.
Και δεν μιλάμε για ορθογραφία που άλλωστε είναι περίπλοκη και συγχωρεί κάθε λάθος αλλά για απλό προφορικό λόγο.
Καλά όλα αυτά και έχεις δίκιο (ως έναν βαθμό, δεν είναι τόσο εκτεταμένο το πρόβλημα πιστεύω), αλλά έχω μια απορία. Οι Αθηναίοι, πού κολλάνε; :smt017
Κολλάνε από τη στιγμή που έκοψαν καπιστρι και αναπτύσουν δικούς τους κανόνες. Στην ιστορία της ελληνικής γλώσσας υπήρξαν πολλές περιπτώσεις που κάποιος επί μέρους πολιτισμός αισθάνθηκε τόσο πολύ κυριαρχικός που επέβαλε δικούς του κανόνες. Τέτοια στοιχεία ζούμε και σήμερα.
Ε, καλά, αυτό το κάνανε μια φορά πριν κανά-δυο αιώνες με το θέμα δοτικής σε γενική ή αιτιατική και τα λοιπά γνωστά. Άντε και με τίποτα σουβλάκια-καλαμάκια, λεμονίτες-πορτοκαλίτες κλπ (που σιγά δηλαδή, μόνο οι ίδιοι τα λένε, ούτε καν σε όμορους νομούς δεν τα ακούς). Αλλά αυτό που περιγράφεις εδώ είναι κλασική περίπτωση λάθους (σόρυ, λάθος) και γίνεται σε πολλά μέρη, δε νομίζω πως είναι αθηναϊκή ιστορία. Έτσι νομίζω, δηλαδή.

Παρεμπιπτόντως, δες κι αυτό: ΑΙΝΕΙΑΝ06 @ ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ; :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Αύγ 2023, 22:45

Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 22:31
Σέλευκας έγραψε:
15 Αύγ 2023, 22:25
Isildur έγραψε:
15 Αύγ 2023, 21:38

Καλά όλα αυτά και έχεις δίκιο (ως έναν βαθμό, δεν είναι τόσο εκτεταμένο το πρόβλημα πιστεύω), αλλά έχω μια απορία. Οι Αθηναίοι, πού κολλάνε; :smt017
Κολλάνε από τη στιγμή που έκοψαν καπιστρι και αναπτύσουν δικούς τους κανόνες. Στην ιστορία της ελληνικής γλώσσας υπήρξαν πολλές περιπτώσεις που κάποιος επί μέρους πολιτισμός αισθάνθηκε τόσο πολύ κυριαρχικός που επέβαλε δικούς του κανόνες. Τέτοια στοιχεία ζούμε και σήμερα.
Ε, καλά, αυτό το κάνανε μια φορά πριν κανά-δυο αιώνες με το θέμα δοτικής σε γενική ή αιτιατική και τα λοιπά γνωστά. Άντε και με τίποτα σουβλάκια-καλαμάκια, λεμονίτες-πορτοκαλίτες κλπ (που σιγά δηλαδή, μόνο οι ίδιοι τα λένε, ούτε καν σε όμορους νομούς δεν τα ακούς). Αλλά αυτό που περιγράφεις εδώ είναι κλασική περίπτωση λάθους (σόρυ, λάθος) και γίνεται σε πολλά μέρη, δε νομίζω πως είναι αθηναϊκή ιστορία. Έτσι νομίζω, δηλαδή.

Παρεμπιπτόντως, δες κι αυτό: ΑΙΝΕΙΑΝ06 @ ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ; :lol:
Ναι αλλά η μόνη περιοχή που μπορεί να το κάνει επίσημο είναι η Αθήνα. :smt005: Από κει υπάρχει κίνδυνος. :smt005:
Θα πουν αφού το λέμε όλοι έτσι άρα είναι έτσι. Λογική Μπαμπινιώτη, δεν λέω κάτι πρωτοφανές ή πρωτοφανή όπως θέλετε.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Συμφωνόληκτα επίθετα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Αύγ 2023, 22:50

Στην όλη φάση με εκνευρίζει όχι το λάθος στην κλίση αλλά η επιλογή της σύνταξης με επίθετο όταν δεν ξέρεις ποιο είναι το θηλυκό και ποιο το ουδέτερο γένος του επιθέτου.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών