Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Σεπ 2022, 16:46

Leporello έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:36
Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:29
hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:18
Δεν υπάρχουν επίσημα λεξικά γιατί κανείς δεν θέλει να παραδεχτεί ότι είναι γλώσσα που χρειάζεται μετάφραση στα νεοελληνικά.
!!
επίσης δεν θα θέλει να παραδεχτεί ετυμολογία απο τις τοπικές γλώσσες. Στην πραγματικότητα τα ποντιακά είναι η μόνη ελληνική διάλεκτος η οποία αναπτύχθηκε εκτός ελληνικού περιβάλλοντος όπου οι Ελληνες εκεί δεν είναι οι πιο παλιοί ούτε αποτελούν τη βάση του πληθυσμού. (μαζί με την Ιταλία)
Δεν είναι αλήθεια αυτό. Την εποχή τής διαμόρφωσης τής ποντιακής γλώσσας, όλη η Μ.Ασία είχε εξελληνισθεί. Οι όποιες ξένες επιρροές στα Ποντιακά είναι μεταγενέστερες και προέρχονται από τα Τούρκικα, τα Λαζικά, ίσως και τα Γεωργιανά.
αυτό σηκώνει συζήτηση γιατί ο Πόντος δεν είναι ακριβώς Μικρά Ασία μάλον δεν είναι καθόλου αφού οι τοπικές φυλές Λαζών και άλλων υπάρχουν ακόμα
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

antaras
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 21:53
Phorum.gr user: antaras

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antaras » 29 Σεπ 2022, 16:50

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:39
antaras έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:55
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:07

Σταμάτα να γράφεις μαλακιες
εισαι μεγαλος κεβεζέας και μαλακας επισης
αυτα που παραθεσα ειναι απο εδω https://pontiakilelapa.com/2011/02/24/% ... 9%CE%B1-8/

να πεις στους τεσετερον να μη γραφουν μαλακιες
αντε βλακα ahmak,
Έχεις και μπλογκ βρε ασχετε;
:smt005::smt005::smt005::fp::smt018
Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες Όσσα, ραγιάδες έχεις μάνα γη, σκυφτούς για το χαράτσι, κούφιοι και οκνοί καταφρονάν τη θεία τραχειά σου γλώσσα, των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι…

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Σεπ 2022, 16:51

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:41
Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:59
υπάρχει κανένα ετυμολογικό λεξικό ποντιακής, γιατί εχω την εντύπωση οτι είναι ταμπού;
Δεν έχω υπόψιν να υπάρχει και δεν μου κάνει και εντύπωση. Η ελληνική γλωσσολογία είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
εγώ για τις ελληνικές διαλέκτους της Μακεδονίας έχω βρει πλήρη λεξικά με σίγουρες ετυμολογίες ακόμα και για τις πιο απίθανες λέξεις χωρίς να κρύβουν τις ξένες καταγωγές των διάφορων λέξεων. Μάλιστα τις εξετάζουν σε διαφορετικά κεφάλαια, ελληνικές, αρχαϊσμοί, σλαβικές, τουρκικές, ευρωπαϊκές, αλβανικές , κοινές βαλκανικές
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 29 Σεπ 2022, 16:54

Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:51
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:41
Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:59
υπάρχει κανένα ετυμολογικό λεξικό ποντιακής, γιατί εχω την εντύπωση οτι είναι ταμπού;
Δεν έχω υπόψιν να υπάρχει και δεν μου κάνει και εντύπωση. Η ελληνική γλωσσολογία είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
εγώ για τις ελληνικές διαλέκτους της Μακεδονίας έχω βρει πλήρη λεξικά με σίγουρες ετυμολογίες ακόμα και για τις πιο απίθανες λέξεις χωρίς να κρύβουν τις ξένες καταγωγές των διάφορων λέξεων. Μάλιστα τις εξετάζουν σε διαφορετικά κεφάλαια, ελληνικές, αρχαϊσμοί, σλαβικές, τουρκικές, ευρωπαϊκές, αλβανικές , κοινές βαλκανικές
Χρηματοδοτημένα από τα υποχείρια των πανσλαβιστών
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Σεπ 2022, 19:50

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:54
Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:51
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:41


Δεν έχω υπόψιν να υπάρχει και δεν μου κάνει και εντύπωση. Η ελληνική γλωσσολογία είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
εγώ για τις ελληνικές διαλέκτους της Μακεδονίας έχω βρει πλήρη λεξικά με σίγουρες ετυμολογίες ακόμα και για τις πιο απίθανες λέξεις χωρίς να κρύβουν τις ξένες καταγωγές των διάφορων λέξεων. Μάλιστα τις εξετάζουν σε διαφορετικά κεφάλαια, ελληνικές, αρχαϊσμοί, σλαβικές, τουρκικές, ευρωπαϊκές, αλβανικές , κοινές βαλκανικές
Χρηματοδοτημένα από τα υποχείρια των πανσλαβιστών
σε καμιά περίπτωση οι πανσλαβιστές δεν θα χρηματοδοτούσαν μια έρευνα για ελληνική διάλεκτο
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Σεπ 2022, 19:56

Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 19:50
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:54
Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:51


εγώ για τις ελληνικές διαλέκτους της Μακεδονίας έχω βρει πλήρη λεξικά με σίγουρες ετυμολογίες ακόμα και για τις πιο απίθανες λέξεις χωρίς να κρύβουν τις ξένες καταγωγές των διάφορων λέξεων. Μάλιστα τις εξετάζουν σε διαφορετικά κεφάλαια, ελληνικές, αρχαϊσμοί, σλαβικές, τουρκικές, ευρωπαϊκές, αλβανικές , κοινές βαλκανικές
Χρηματοδοτημένα από τα υποχείρια των πανσλαβιστών
σε καμιά περίπτωση οι πανσλαβιστές δεν θα χρηματοδοτούσαν μια έρευνα για ελληνική διάλεκτο
Μην παρασυρεσαι
Οι Πανσλαβισταί χρηματοδότησαν την μετάφραση του Ευαγγελίου και της Ορέστειας, θα κωλωναν να χρηματοδοτήσουν ένα λεξικό

Είχα πολλά χρόνια να ακούσω για ...πανσλαβιστες :smt005:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12812
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Σεπ 2022, 20:00

Ανοίγει ένα νήμα τρολ από σλαβομαλακεδόνα, πέφτετε όλοι στην τρύπα.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 29 Σεπ 2022, 20:09

Beria έγραψε:
29 Σεπ 2022, 19:56
Σέλευκας έγραψε:
29 Σεπ 2022, 19:50
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
29 Σεπ 2022, 16:54

Χρηματοδοτημένα από τα υποχείρια των πανσλαβιστών
σε καμιά περίπτωση οι πανσλαβιστές δεν θα χρηματοδοτούσαν μια έρευνα για ελληνική διάλεκτο
Μην παρασυρεσαι
Οι Πανσλαβισταί χρηματοδότησαν την μετάφραση του Ευαγγελίου και της Ορέστειας, θα κωλωναν να χρηματοδοτήσουν ένα λεξικό

Είχα πολλά χρόνια να ακούσω για ...πανσλαβιστες :smt005:
η Μακεδονία και οι Σλάβοι είναι πλέον φούστα-μπλούζα. Ακόμα και αν μιλάμε για άσχετο με σλάβους θέμα, για ελληνική γλώσσα.
Οπως ολες οι συζητήσεις για μαγειρική πάνε στο βιγκανισμό κάπως έτσι.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 29 Σεπ 2022, 22:06

antaras έγραψε:
29 Σεπ 2022, 09:37
ο τυπος κανει κατα κυριολεξια μεταφραση αλλα νομιζω δεν μπορει να γινει αλλιως ωστε κι ενας ασχετος να μπορει να κατανοησει τι λεει ο Χαρυ Κλυν
*** αληθεια πως μπορει να αποδοθει η αναφωνηση "αοικω θαμα" η το "μω σε" η το πιο σκηρό :smt023 " έκιτι!" (έκιτιτέ!) ;

Επορπατείς απάν ση στράταν
Και φορείς UFO μπλού τζιν,
Και λέει ο κόσμον
«Μωσε ντ έμορφον φουσίν!»

Περπατάς πάνω στο δρόμο
και φοράς UFO μπλού τζιν
και λέει ο κόσμος όλος
"γαμώτο, τι όμορφο μουνί"

Τραουδείς άμον Μαντόννα,
Άμον τη Σιλβή Βαρτάν.
ντο τερεί σε ο Μαραντόνα;
Σκώνς απάν τη γάϊπαναν!

Τραγουδάς σαν την Μαντόνα
σαν την Σιλβή Βαρτάν.
με το που σε κοιτάει ο Μαραντόνα
του σηκώνεις την πούτσα.

Λαϊστέρα, Λαϊστέρα,
Άλλο μη κουνίεσαι,
Τα παιδία χουτουρεύνε
Και συ πά τσαφίεσαι.

Κουνιστή, Κουνιστή (κούνια)
Άλλο μη κουνιέσαι
Τα αγόρια αναστατώνονται
κι εσύ ξύνεσαι

Λαϊστέρα, Λαϊστέρα,
πότε θα εμβρύουμες;
Ένα βράδον σον Αστέρα
έλα ας τσερίουμες.

Κουνιστή, Κουνιστή (κούνια)
πότε θα βρεθούμε;
ένα βράδυ στον Αστέρα
έλα να ξεσκιστούμε.

Ω, με τα Μπέρμπερυ τα μπότας
Και τα Ρέϋ Μπαν γιαλία,
Ντο τερούνε σε κουίζνε,
«Κλάσον κακκαλίν μαλλία!»

Ω, με τις Μπέρμπερυ τις μπότες
Και τα Ρέϋ Μπαν γιαλία
με το που σε βλέπουνε φωνάζουν
«Κλάσε τα μαλιά απ τα αρχίδια μας»

Σα τσιτσίας Φα Καντόρο,
Σο σερόπος Φάβρ-Λεμπά
πεσπελι τεμον το δωρον,
ξαι κι ερεχτες και συ πα.

Στα βυζιά σου Φα Καντόρο
Στο χεράκι σου Φάβρ-Λεμπά
αλίμονο όμως το δικό μου δώρο
δεν σου άρεσε καθόλου.

Λαϊστέρα, Λαϊστέρα,
Έλα έπαρ και τεμόν,
Με τατόν, νύχταν και μέρα,
Θα χορέυς το Λαγγευτόν.

Κουνιστή, Κουνιστή (κούνια)
έλα πάρε και τον δικό μου (πούτσο)
με αυτόν όλη την μέρα
θα χορεύεις τον χοροπηδηχτό (χορό)

Λαϊστέρα, Λαϊστέρα,
΄Ώϊ και να λελέβωσε!
Αν κι ευτάς ατό ντο θέλω,
Σέζω και τσιλντέυω σε.

Κουνιστή, Κουνιστή (κούνια)
Άχ και να σε χαρώ
Άν δεν κάνεις ότι θέλω
θα σε χέσω και θα σε κατουρήσω.

Αρ αήκα

αυτα....


"Μώσε Ευτερπη, ατος ο τολαντουρτζης με το μουστακ ντο ερούζεν αφκά κι εσκούτον απάν κι ετσέριζε τα λώματατ, ο Κατσιφάρας έτον; Ουϊ ανάθεμάτον η νεραξία.

Να σε γαμήσω Ευτέρπη(= να σε ρωτήσω ), αυτός ο γελοίος με το μουστάκι που έπεφτε κάτω και σηκωνότανε πάνω και έσκιζε τα ρούχα του, ο Κατσιφάρας* ήταν; Ού ανάθεμάτον τον συχαμένο...
:smt038
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 29 Σεπ 2022, 23:52

Σελευκε,είσαι σκοταδιστης;

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Σεπ 2022, 00:01

Σκαρταδος 4 έγραψε:
29 Σεπ 2022, 23:52
Σελευκε,είσαι σκοταδιστης;
Όχι έχω λεντ σπίτι.
Καλά μερικές φορές με πιάνει.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 30 Σεπ 2022, 00:04

Σέλευκας έγραψε:
30 Σεπ 2022, 00:01
Σκαρταδος 4 έγραψε:
29 Σεπ 2022, 23:52
Σελευκε,είσαι σκοταδιστης;
Όχι έχω λεντ σπίτι.
Καλά μερικές φορές με πιάνει.
Τι κόκκινη μουναρα εισαι

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9029
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 30 Σεπ 2022, 12:18

Σκαρταδος 4 έγραψε:
30 Σεπ 2022, 00:04
Σέλευκας έγραψε:
30 Σεπ 2022, 00:01
Σκαρταδος 4 έγραψε:
29 Σεπ 2022, 23:52
Σελευκε,είσαι σκοταδιστης;
Όχι έχω λεντ σπίτι.
Καλά μερικές φορές με πιάνει.
Τι κόκκινη μουναρα εισαι
απο τον Πασχαλάκη να τόβρεις ρωσόφιλε
με Μπρους Λι και Τσάκι Τσαν μαζί θα σε πάω εμπλοκή
Εικόνα
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 02 Οκτ 2022, 02:13

Διαβαζα το βιβλιο της Αρβελερ Μικρα Ασια καρδια ελληνισμου,που αφιερωνει μαλιστα το μεγαλυτερο μερος στον Ποντο!

εξαιρετικη συνοψη
παρεμπιπτοντως 19 αιωνας και μονο το βιλαετι της τραπεζουντας(αναφερονται και τα υπολοιπα αλλα μην γραφω κατεβατα)εχει 754 ελληνορθοδοξα σχολεια με 1202 δασκαλους και 37.195 μαθητες χωρια φροντιστηρια,παρθεναγωγεια,σχολεια καθολικων,σχολες κ.ο.κ

εντωμεταξυ υπαρχουν και ανταλλαγες φοιτητων δικην erasmus σε Αθηνα και πολεις Ποντου,θεατρικα γραφονται και παιζουν στις πολεις τους,θιασοι απο την κυριως ελλαδα περιοδευουν στα μερη τους
μιλαμε για εξαιρετικη δυναμικη

αμ το αλλο
η τραπεζουντα μεχρι το 1869 ελεγχει το 40% του εμποριου της Περσιας!με υποκαταστηματα οι επιχειρησεις οι ελληνικες σε ποσα μερη του κοσμου
στην οποια Τραπεζουντα συναντα κανεις τρεις,4 ελληνικες τραπεζες αλλα και παραρτημα τραπεζας αθηνων και μονο μια οθωμανικη(της οποιας μετοχοι ηταν κυριως ελληνες)!και δεν ειναι μονο αυτη,αμισος,σαμψουντα ανθοφορουν επισης
τι να πει κανεις μεγαλη απωλεια για τον ελληνισμο η απωλεια των μικρασιατικων παραλιων

ειναι απιστευτο πως κατορθωσε εκεινη η γενια πολιτικων(η πλειοψηφια μαλιστα του παλαιου κοσμου προ της επαναστασεως του 1909) να ηττηθει απο την κατεστραμμενη Τουρκια του Α παγκοσμιου και να της δωσει την αποκλειστικοτητα σε ολοκληρη τη μικρα ασια...κριμα για τους γενναιους στρατιωτες και ακομα περισσοτερο για τους μικρασιατες ,που εχασαν την ζωη τους ή συγγενεις και σιγουρα το βιος τους,απο ολη εκεινη την αβελτηρια των υπευθυνων.
μετα να ακους και τις δικαιολογιες της ηττας ειναι αφορητο ειναι ο ορισμος του οσα δεν φτανει η αλεπου..
ακομα χειροτερα βαλαμε συσσωμοι ως εθνος μια τελεια οριστικη!αποφανθηκαμε πως ειμαστε συλλογικα ανικανοι για καποια μελλοντικη επανοδο
και δωσαμε ολη την πρωτοβουλια στους εισβολεις τουρκομανους,να φτασουν να αμφισβητουν στις μερες μας μεχρι τη...Ροδο!αφηνω την κυπρο,εκεινη τη ρημαξαν προ πολλου(α εκει το στορι ηταν διαφορετικο,δεν ηταν το "Αδυνατο της επιχειρησης",βοηθησαν οι χουντικοι και τα ριξαμε ολα σε αυτους και καθαρισαμε...διοτι μεχρι το 67 ειμασταν συσσωμο το εθνος ταγμενο για το θεμα και τα καναμε ολα ..τελεια)

τι να πω γιασαν τους εβραιους θα πω,που εχουμε το θρασος να τους πιανουμε στο στομα μας.μεγαλο εθνος το εβραικο πλεον.-
το αντιστοιχο(Σε πληθυσμο )ελληνικο ας κοιταξει αυτο που ξερει να κανει καλα,να εκλεγουμε ανδρεες και να ψαχνουμε τη θεσουλα στο δημοσιο ή τη συντεχνιουλα μας.
αυτα ειναι τα μεγαλα οραματα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Τα ποντιακά δεν είναι ελληνικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 02 Αύγ 2023, 21:49

2 Αυγούστου 20233
Τούρκος αρχαιολόγος: “Ο Θαλής δεν ήταν Έλληνας, ο Πόντος δεν ιδρύθηκε από Έλληνες…”

Εικόνα

Καθηγητής αρχαιολογίας Φαχρί Ισίκ: Τον πολιτισμό δεν τον σύστησαν Έλληνες, αλλά κάτοικοι της Ανατολίας.

Καθηγητής Ισίκ:
Η μητρική πόλη της Ευρώπης δεν ήταν η Αθήνα αλλά η Μίλητος.
Ο καθηγητής Φαχρί Ισίκ δήλωσε: Εντός του διαστήματος 8-6 αιώνα π.Χ. οι πλούσιοι έμποροι κάτοικοι της Μιλήτου, ίδρυσαν 80 περίπου αποικίες στην ακτή του Πόντου και σε αυτό το σχέδιο δεν μετείχαν Έλληνες.

Μετείχαν κάτοικοι της Καρίας. Για αυτό τον λόγο σύμφωνα με τον γνωστό ειδικό στον “Ομηρο Γιοακίμ Λατάτζ, η Μίλητος κι όχι η Αθήνα υπήρξε η μητρική πόλη της Ευρώπης”.

Εικόνα

Ο καθηγητής Φαχρί Ισίκ απάντησε στις ερωτήσεις του Ομέρ Ερμπίλ από την εφημερίδα Χουριέτ.
Μερικές από τις ερωτήσεις και απαντήσεις είχαν ως εξής:

-Στην εισαγωγή του βιβλίου σας και μάλιστα στο οπισθόφυλλο αναφέρεστε ιδιαίτερα στην Μίλητο. Αυτή ήταν μια ελληνική πόλη, έτσι δεν είναι ;

Η Μίλητος στην πρώιμη εποχή του Χαλκού αναφέρεται συχνά σε κείμενα των Χετταίων ως Μιλάβαντα (Millawanda), ενώ η κατάληξη –nd καταδεικνύει λουβική γλώσσα. Στην Μίλητο όπως και στις γειτονικές πόλεις στην Πριήνη, στην Μυοῦντα και στην χερσόνησο της Μυκάλης ομιλούνταν μια “βαρβαρική γλώσσα”, προφανώς η γλώσσα της Καρίας. Ο Όμηρος και ο Ηρόδοτος αναφέρουν πως δεν ομιλούνταν εκεί ελληνικά. Ο λαός ήταν ανατολίτες με πίστη στην ανατολικής προέλευσης “γενειοφόρο Αθηνά”.

Αφού η Ιωνία είναι όπως αναφέρει και ο Α. Γκριβς “ο χώρος όπου γεννήθηκε η προσωκρατική σκέψη” και αφού οι δημιουργοί αυτής της σκέψης, ο Εξαμύος -πατέρας του Θαλή- και ο Τεύταμος, ο πατέρας του Βίαντα του Πριηνέως, με τα ονόματά τους κατάγονταν από την Καρία, τότε ούτε τα παιδιά τους μπορεί να είναι Έλληνες, αλλά ούτε και η σκέψη αυτή που γεννήθηκε εκεί.

Ούτε ο λαός του Πόντου μπορεί να είναι Έλληνες. Διότι πλούσιοι Μιλήσιοι ήταν αυτοί που κατά το διάστημα από του 8-6ου π.Χ αιώνα, ήταν αυτοί που είχαν ιδρύσει 80 περίπου αποικίες στην ακτή του Πόντου και μεταξύ αυτών δεν υπήρχαν Έλληνες. Υπήρχαν αυτοί που κατάγονταν από την Καρία. Για αυτό τον λόγο σύμφωνα με τον διάσημο ειδικό περί τον Όμηρο Γιόακιμ Λατάτζ, μητρική πόλη της Ευρώπης δεν ήταν η Αθήνα αλλά η Μίλητος.

Εικόνα

-Αυτά που περιγράφετε δεν είναι σε αντίθεση με ότι τα κείμενα είναι στα ελληνικά;

-Το να ξηλώσεις την αντίληψη πως “τα κείμενα είναι ελληνικά και ο λαός μιλούσε ελληνικά” είναι πιο δύσκολο από την σχάση του ατόμου. Όπως σε κάθε σημείο της Ανατολίας, έτσι και σε Φρυγία και Πισιδία, με εντολή του Μεγάλου Αλεξάνδρου, οι τοπικές γραφές μετατράπηκαν σε ελληνικά, ενώ ακόμη και αιώνες αργότερα στην ρωμαϊκή εποχή, βρέθηκαν κείμενα στα φρυγικά και πισιδιακά αλλά με ελληνικά γράμματα.
https://hellas-now.com/toyrkos-archaiol ... idrythike/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών