Κλητική

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Οκτ 2018, 08:17

Jolly Roger έγραψε:
21 Οκτ 2018, 04:28
Ο κανόνας πρέπει να είναι:

Όλα τα ανδρικά ονόματα σε -ος στην κλητική λήγουν σε -ε, εκτός από τα περισσότερα παροξύτονα που έχουν λιγότερες από τέσσερις συλλαβές.

Τα Λογγίνος, Λυκούργος, Ματθαίος, Αλκαίος είναι οι εξαιρέσεις (το Παύλος ανήκει ταυτόχρονα στον κανόνα και στην εξαίρεση).
Για να είναι κάτι εξαίρεση, πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος. Ακόμα και οι γραμματικές εξαιρέσεις οφείλονται σε κάτι πέρα από την συνήθεια. Δεν βλέπω κάποιον έστω μη προφανή λόγο να εξαιρούνται τα ανωτέρω. Όπως είδες έφερα και τρισύλλαβο όνομα σε -αίος. Δεν βλέπω γιατί να εξαιρούνται ειδικά ο Ματθαίος και ο Αλκαίος.

Εξάλλου δεν έχω ακούσει ποτέ να λένε «Λυκούργε». «Λυκούργο» είναι η σύγχρονη κλιτική. Και για του λόγου το αληθές (ακριβώς στο 1:02):

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 21 Οκτ 2018, 15:23

Εάν η κλητική του "Λυκούργου" είναι "Λυκούργο", τότε και η κλητική του "κακούργου" πρέπει να 'ναι "κακούργο" και όχι "κακούργε". :smt017
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 21 Οκτ 2018, 15:32

Πάντως του Ευαγγελάτου είναι Ευαγγελάτο. Το Ευαγγελάτο που έλεγε η Μαλβίνα Κάραλη.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25138
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 21 Οκτ 2018, 15:34

Οι κανόνες κλίσης είναι κανόνες εθίμου και ευφωνιας
Όποιος ψάχνει μαθηματικούς κανόνες στην κλητική θα φάει τα μούτρα του
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
MightyMouse
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 07:03
Phorum.gr user: MightyMouse

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MightyMouse » 22 Οκτ 2018, 07:56

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2018, 03:23
sharp έγραψε:
21 Οκτ 2018, 03:17
MightyMouse έγραψε:
19 Οκτ 2018, 03:20
Όχι που δε θα έμπαινες να γράψεις άλλη μια μαλακία. :sal5:
:lol:
Σε τι συνεισφέρει στο νήμα ένα emoticon σχολιαστικό ενός άλλου ανούσιου ποστ, που επιδεικνύει ότι ο χρήστης που το δημοσίευσε δεν είχε κάτι να απαντήσει;

Ρητορικό το ερώτημα, δεν χρειάζεται απάντηση.
Σε αυτό είχα σχολιάσει. Ποιος το έσβησε και γιατί;

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 22 Οκτ 2018, 16:01

hellegennes έγραψε:
21 Οκτ 2018, 08:17


Εξάλλου δεν έχω ακούσει ποτέ να λένε «Λυκούργε». «Λυκούργο» είναι η σύγχρονη κλιτική. Και για του λόγου το αληθές (ακριβώς στο 1:02):

Kι επειδή μια άσχετη λέει "Λυκούργο" πάει να πει ότι αυτό είναι το σωστό;
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40685
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Οκτ 2018, 16:46

Σκέψου λίγο αυτό που λες. Δεν σου κάνει εντύπωση που βρήκα έτσι απλά στο Youtube απόδειξη της κλητικής του; Λες να έγραψα στο Google «Λυκούργο» και να μου το έβγαλε; Όχι. Έβλεπα το Disney Club όταν ήμουν μικρός και θυμάμαι τον τύπο και έψαξα "ελληνικό Disney Club". Θυμάμαι που ποτέ κανείς δεν τον φώναξε «Λυκούργε» και ποτέ δεν διόρθωσε αυτός τον οποιονδήποτε, δηλαδή έτσι τον φώναζαν σε όλην του την ζωή. Να σημειώσω ότι και ο ορθογραφικός έλεγχος της Google κοκκινίζει το «Λυκούργε».

Άρα δεν είναι μια άσχετη που το λέει αυτό, έτσι το λέει όλος ο κόσμος. Ξαναλέω ότι σίγουρα υπάρχει ιστορικός λόγος γι' αυτήν την «ανωμαλία» της κλίσης των αρσενικών σε -ος, κόντρα στο κλιτικό σύστημα. Ένα στοιχείο που είναι σημαντικό είναι οι κλιτικές προσφωνήσεις «καπετάνιο» και «γέρο». Το βρίσκω σχεδόν βέβαιο ότι πρώτα προέκυψε αυτό στα κανονικά ουσιαστικά και μεταφέρθηκε στα κύρια ονόματα κατόπιν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 22 Οκτ 2018, 16:56

Αν πούμε στην κλητική Λυκούργο τότε ισχύει και για τον κακούργο.
Το σωστό είναι Λυκούργε. Κι ας το βγάζει λάθος το οτο κορέκτ και σωστό το Λυκούργο.
Τελικά οι αυτόματοι διορθωτές του ίντερνετ θα καθορίζουν στο μέλλον αν δεν το κάνουν ήδη, το πώς θα μιλάμε.
Το ίδιο και το ''1.9 εκατομμύριΑ'' επειδή έτσι μεταφράζουν οι μεταφραστές το ''1.2 million'' αντί του σωστού ''1.9 εκατομμύριΟ''.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κλητική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 22 Οκτ 2018, 18:13

    Εγώ πάντως θυμάμαι τον θείο του κολλητού μου, "Κύριε Λυκούργο" τον λέγαμε πάντα.
    Το ίδιο και τον Λυκούργο Καλλέργη, που τον συναντούσαμε συχνά στο Λυγουριό.

    (πιθανώς να ισχύει μόνο για τα κύρια ονόματα κι όχι για τα ουσιαστικά)
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Νταρνάκας
      Δημοσιεύσεις: 3780
      Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
      Phorum.gr user: Νταρνάκας
      Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

      Re: Κλητική

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 22 Οκτ 2018, 18:29

      Saliveros έγραψε:
      22 Οκτ 2018, 18:13
        Εγώ πάντως θυμάμαι τον θείο του κολλητού μου, "Κύριε Λυκούργο" τον λέγαμε πάντα.
        Το ίδιο και τον Λυκούργο Καλλέργη, που τον συναντούσαμε συχνά στο Λυγουριό.

        (πιθανώς να ισχύει μόνο για τα κύρια ονόματα κι όχι για τα ουσιαστικά)
        Άσε τον Λυκούργο Καλλέργη, τον κανονικό Λυκούργο πες μας πώς τον προσφωνούσατε.
        Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

        Άβαταρ μέλους
        Saliveros
        Δημοσιεύσεις: 4884
        Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
        Phorum.gr user: Saliveros
        Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

        Re: Κλητική

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 22 Οκτ 2018, 19:00

        Νταρνάκας έγραψε:
        22 Οκτ 2018, 18:29
        Saliveros έγραψε:
        22 Οκτ 2018, 18:13
        Εγώ πάντως θυμάμαι τον θείο του κολλητού μου, "Κύριε Λυκούργο" τον λέγαμε πάντα.
        Το ίδιο και τον Λυκούργο Καλλέργη, που τον συναντούσαμε συχνά στο Λυγουριό.
        (πιθανώς να ισχύει μόνο για τα κύρια ονόματα κι όχι για τα ουσιαστικά)
        Άσε τον Λυκούργο Καλλέργη, τον κανονικό Λυκούργο πες μας πώς τον προσφωνούσατε.
        "Ρε καταυλακιώτη"
          Σας κάναμε ανθρώπους.
          Πάνος Σκουρλέτης

          Άβαταρ μέλους
          hellegennes
          Δημοσιεύσεις: 40685
          Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

          Re: Κλητική

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Οκτ 2018, 19:56

          brb και tyt έγραψε:
          22 Οκτ 2018, 16:56
          Αν πούμε στην κλητική Λυκούργο τότε ισχύει και για τον κακούργο.
          Το σωστό είναι Λυκούργε. Κι ας το βγάζει λάθος το οτο κορέκτ και σωστό το Λυκούργο.
          Τελικά οι αυτόματοι διορθωτές του ίντερνετ θα καθορίζουν στο μέλλον αν δεν το κάνουν ήδη, το πώς θα μιλάμε.
          Το ίδιο και το ''1.9 εκατομμύριΑ'' επειδή έτσι μεταφράζουν οι μεταφραστές το ''1.2 million'' αντί του σωστού ''1.9 εκατομμύριΟ''.
          Μα έτσι είναι. Τι 1,9 εκατομμύριο; Η έλξη αφορά το κομμάτι μετά την υποδιαστολή. Η μονάδα μπροστά παίζει μηδενικό ρόλο. Δηλαδή λες ότι είναι 0,3 εκατομμύριο; Τι σημαίνει 0 εκατομμύριο;

          «Κακούργο» δεν συνηθίζεται να λέμε, αλλά λέμε «βρε, μούργο». Πόιντ.
          Saliveros έγραψε:
          22 Οκτ 2018, 18:13
            Εγώ πάντως θυμάμαι τον θείο του κολλητού μου, "Κύριε Λυκούργο" τον λέγαμε πάντα.
            Το ίδιο και τον Λυκούργο Καλλέργη, που τον συναντούσαμε συχνά στο Λυγουριό.

            (πιθανώς να ισχύει μόνο για τα κύρια ονόματα κι όχι για τα ουσιαστικά)
            Ισχύει και για λίγα ουσιαστικά. Η υπόθεσή μου είναι ότι ξεκίνησε από κάποια ουσιαστικά και μεταπήδησε στα κύρια ονόματα (και επώνυμα κατ' επέκταση).

            Καπετάνιο, θείο, γέρο και όλα τα υποκοριστικά σε -άκος (δασκαλάκο, ανθρωπάκο, φιλαράκο, λουστράκο, βλακάκο, κτλ).
            Ξημέρωσε.
            Α, τι ωραία που είναι!
            Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
            Κι αν είμαι τυχερός,
            θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
            Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

            Άβαταρ μέλους
            Saliveros
            Δημοσιεύσεις: 4884
            Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
            Phorum.gr user: Saliveros
            Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

            Re: Κλητική

            Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 22 Οκτ 2018, 20:05

            hellegennes έγραψε:
            22 Οκτ 2018, 19:56
            Καπετάνιο, θείο, γέρο και όλα τα υποκοριστικά σε -άκος (δασκαλάκο, ανθρωπάκο, φιλαράκο, λουστράκο, βλακάκο, κτλ).
            Συγνώμη, αλλά την κλητική "θείο" τη λέμε πάντα χιουμοριστικά ("Ρε θείο!")

            "Θείε" προσφωνούμε τους θείους μας (ανθρώπινης και θεϊκής προέλευσης).
              Σας κάναμε ανθρώπους.
              Πάνος Σκουρλέτης

              brb και tyt
              Μέλη που αποχώρησαν
              Δημοσιεύσεις: 6812
              Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

              Re: Κλητική

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 22 Οκτ 2018, 20:28

              hellegennes έγραψε:
              22 Οκτ 2018, 19:56
              Μα έτσι είναι. Τι 1,9 εκατομμύριο; Η έλξη αφορά το κομμάτι μετά την υποδιαστολή. Η μονάδα μπροστά παίζει μηδενικό ρόλο. Δηλαδή λες ότι είναι 0,3 εκατομμύριο; Τι σημαίνει 0 εκατομμύριο;
              Μέχρι το 1.9999 δεν είναι δύο εκατομμύρια άρα το να χρησιμοποιούμε πληθυντικό είναι λάθος.
              Δεν υπάρχουν ένα εκατομμύρια. Η λέξη εκατομμύριο προσδιορίζει το ένα και όχι τα δεκαδικά που ούτως ή άλλως δεν συμπληρώνουν δεύτερη μονάδα για να βάλουμε πληθυντικό.

              Το 0.3 εκατομμύριο το χρησιμοποιούσαμε ΠGΜ (προ google μεταφραστή) και το σωστό είναι ''μηδέν κόμα τρία του εκατομμυρίου''.

              Είναι χαρακτηριστικό ότι υπάρχει η καθομιλουμένη των προγραμμάτων μετάφρασης του ίντερνετ όπως υπάρχει και η καθομιλουμένη των μνημονίων με μετάφραση κατά λέξη και όχι την σωστή. Όπως αφήγημα το nerrative, οδικός χάρτης το road map και πάει λέγοντας. Έχουμε και πάρε τον χρόνο σου για το take your time και άλλα τινά.
              Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
              Γάταρος έγραψε:
              05 Φεβ 2019, 15:27

              Άβαταρ μέλους
              hellegennes
              Δημοσιεύσεις: 40685
              Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

              Re: Κλητική

              Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Οκτ 2018, 20:47

              Μην πας την συζήτηση αλλού. Οτιδήποτε πάνω από 1 είναι πληθυντικός, ας είναι και 1,000000000000000001. Φυσικά και χρησιμοποιείται πληθυντικός στο 1,3 και δεν υπήρξε ποτέ έκφραση «μηδέν κόμμα τρία του εκατομμυρίου». Αυτά δεν είναι ελληνικά. Υπάρχει η έκφραση «τρία δέκατα του εκατομμυρίου», αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κατά λέξη το 0,3.

              Ο πληθυντικός υποδηλώνει πλήθος. Οτιδήποτε πάνω από ένα είναι πλήθος. Αν έχεις μια τούρτα όπου έχει μείνει ένα ακέραιο κομμάτι και ένα μισοφαγωμένο, αυτό δεν είναι 1,3 κομμάτι, είναι 1,3 κομμάτια. Είναι πλήθος, πάνω από ένα κομμάτι. Ο ενικός αναφέρεται πάντα σε μία ακέραια μοναδιαία έννοια ή ένα σύνολο. Γι' αυτό και λέμε ενάμισι κομμάτι, γιατί υποδηλώνει ένα πρακτικό σύνολο.
              Ξημέρωσε.
              Α, τι ωραία που είναι!
              Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
              Κι αν είμαι τυχερός,
              θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
              Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

              Απάντηση

              Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

              Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών