Εκλεκτές στιγμές του Ελ Επαγγελμ Αθλητισμού και η σωστή προφορά της Γαλλικής

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Εκλεκτές στιγμές του Ελ Επαγγελμ Αθλητισμού και η σωστή προφορά της Γαλλικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 23 Δεκ 2022, 17:17

Ας μην κρυβόμαστε. Όποιος άνδρας ήλθε αντιμέτωπος (αναγκάστηκε; εκβιάστηκε; έπεσε θύμα της γοητείας του Καμύ; - πείτε το όπως θέλετε) να έλθει αντιμέτωπος με τη Γαλλική ήλθε αντιμέτωπος ταυτόχρονα με το αμείλικτο ερώτημα Πώς προφέρω την αδερφίστικη αυτή γλώσσα διατηρώντας τον ανδρισμό μου ακέραιο;

Δεν κρύβω ότι το βίντεο με τον Δικηγόρο της Κας Καϊλή και την αξιοθρήνητη προφορά του της Γαλλικής μου θύμισε με συγκίνηση το θρυλικό ματς με τον ιωνικό στη Νίκαια, όπου και μεγάλης έκτασης επεισόδια έλαβαν χώρα άμα τη λήξει του, καθώς οργισμένοι οπαδοί της ομάδος μας μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν τη μεγάλη αυτή νίκη στην πορεία προς την κατάκτηση του πολυπόθητου πρώτου πρωταθλήματος της ΣΩΚ δυναστείας.

για να πανηγυρίσουν τη μεγάλη αυτή νίκη; - Επιτρέψτε μου ένα ελαφρύ μειδίαμα, ακούγοντας την επίσημη αυτή εκδοχή των γεγονότων.

Όχι φίλοι μου. Καθώς έχει περάσει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα από την εποχή που τα γεγονότα έλαβαν χώρα, ακολουθήστε με καθώς ανοίγω εν είδει διπλωματικών αρχείων τα κιτάπια μου για να φανερώσω την αλήθεια.

Εκείνη την εποχή, στον Πειραιά, και ιδίως στους συνδέσμους μας, λάμβανε χώρα ένας πραγματικός οργασμός γνώσης. Ο χαρακτηρισμός μας ("επιστήμονες") από εκείνον τον απατεώνα που πέρασε από τον προεδρικό θώκο δεν ήταν καθόλου τυχαίος.

Συγκεκριμένα, στον σύνδεσμο που βρισκόμουν εγώ, είχαμε αρχίσει προγράμματα εκμάθησης της Γαλλικής (η Γαλλική ήταν από τις αγαπημένες μας γλώσσες, ιδίως μετά τον βιασμό που υπέστη η δύστυχη Μονακό από τον μεγάλο Γιώργο Βαΐτση, που μπορεί κανείς να συναντήσει πλέον σε κάποια γραμματεία της Ευελπίδων).

[Επίσης, εν είδει υποσημείωσης, πολλοί είχαμε παρασυρθεί από το magnum opus του Κισλόφσκι, την Κόκκινη (καθόλου τυχαία η επιλογή του χρώματος) Ταινία, ενώ είχαμε πάθει πλάκα με την αιθέρια Ιρέν Ζακόμπ, δίχως φυσικά να υποτιμούμε τις άλλες ανέγγιχτες Γαλλίδες της εποχής.]

Φυσικά, σίγουροι για τον ανδρισμό μας, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα να υιοθετήσουμε μία τρόπον τινά εράσμια προφορά της Γαλλικής, υποτονθορύζοντας το Ρ ως λεπτό σαν το καλάμι του Πασκάλ γ. Αντίθετα, κάποιοι άλλοι στα πέριξ είχαν αποφασίσει να το τραβάνε όσο δεν πάει

Έτσι, τα ευαίσθητα αυτιά μας υπέφεραν συχνά ακούγοντας αυτή τη fake και θρασύδειλη εκδοχή της Γαλλικής.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, όταν ο διαιτητής έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια, μετά το παλικαρίσιο γκολ του Κακλαμάνου, άρχισαν διάφορες ως επί το πλείστον λεκτικής φύσεως αντεγκλήσεις με τους Νικαιώτες.

Τα γνωστά Γαλλικά - που στην περίπτωσή μας όμως θα γίνονταν κυριολεκτικά Γαλλικά, καθώς οι οπαδοί του συμπαθούς ιωνικού είχαν υιοθετήσει τη βαρύ-μάγκικη γαλλική προφορά, προκαλώντας την αγανάκτηση πολλών εξ ημών.

Αν - λέω αν - περιορίζονταν στις πατροπαράδοτες ελληνικές βρισιές ίσως να είχαν την τύχη να φύγουν αλώβητοι. Ωστόσο, έχοντας ως εμπνευστή τους τον κύριο που θαύμασε το Πανελλήνιο να βιάζει τη Γαλλική μετατρέποντάς τη σε υπόθεση ενός χωριού της Αττικής, αυτοί θέλησαν να φανούν καλύτεροι του δασκάλου τους.

Όταν, λοιπόν, ακούστηκε εκείνο το φριχτό Βα τε φεερ φουτρ προς συνοπαδό που μόλις είχε πάρει με Α το Σογμπόν, ε αυτό ήταν

τα υπόλοιπα είναι απλώς ιστορία - τους δώσαμε ένα καλό μάθημα γαλλικής


Άβαταρ μέλους
filitsa
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 16 Δεκ 2022, 00:46

Re: Εκλεκτές στιγμές του Ελ Επαγγελμ Αθλητισμού και η σωστή προφορά της Γαλλικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από filitsa » 23 Δεκ 2022, 17:28

neon imposter έγραψε:
23 Δεκ 2022, 17:17
θρυλικό ματς με τον ιωνικό στη Νίκαια

φίλε μου αρέσεις πολύ σαν περσόνα και δεν έχω σκοπό να κάνω το γνωστό σατανικο-μπερικό που κάποιος κάνει κατάθεση ψυχής και πετάω μισή γραμμή μη μου άπτου να τον ειρωνευτώ

ΑΛΛΑ

αυτό το θέμα με τα οπαδικά, είναι εξ ορισμού πολύ μπανάλ μικροαστικό μπαρμπαδιάρικο, όσο κουλ και να το προσεγγίσεις, σου χαλάει όλη την πολύ ωραία περσόνα. Εστίασε στα καλλιτεχνικά, ενδυματολογικά, κοινωνιολογικά σε παρακαλώ, έχεις πολλές προοπτικές.

Καλή συνέχεια και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα
hellegennes έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 08:19
Οκ, είσαι πραγματικά αξιοθρήνητη.
(απευθυνόμενοι σε γνωστή χρήστρια του πακυ)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών