Ξένες γλωσσες

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
fagano3

Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 09 Απρ 2018, 10:29

Ποιες ξερετε , ποιες θελετε να μαθετε;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Απρ 2018, 10:33

Αγγλικά, Γερμανικά, Ιταλικά. Τα γαλλικά από το σχολείο τα κάνω ντιλίτ, δεν με αφορούν, τα σιχαίνομαι.
Θέλω να μάθω Πορτογαλλικά. Έχει παντρευτεί μια φίλη Βραζιλιάνο και τους ακούω και έχει φάση.
Επίσης, θα με έψηναν και τα Φιλανδικά, από περιέργεια. Μου φαίνονται τελείως κουκουρούκου.

Εννοείται θα ήθελα και Κινέζικα, αλλά μου φαίνονται βουνό.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

fagano3

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 09 Απρ 2018, 10:50

Aγγλικα,Γερμανικα εχω το c1 και ελπιζω να εχω και το c1 και στα ισπανικα μεχρι τα χριστουγεννα.

Τα ιταλικα μου αρεσουν αλλα μοιαζουν πολυ με τα ισπανικα και δεν θελω να τα μπλεξω.

Το ιδιο και με τα βαλενθιανικα (μια γλωσσα που στο γραπτο λογο μοιαζει πολυ με τα καταλανικα αλλα εχει αρκετα διαφορετικη προφορα)

Θελω να μαθω και μια δυο μη ινδοευρωπαικες γλωσσες.

Το πιθανοτερο ειναι να ξαναξεκινησω τα εβραικα που ειναι ισιως η πιο ευκολη μη ινδοευρωπαικη γλωσσα για εμας.

Ισως και βασκικα που εχουν μονο 5 φωνηεντα.

Ειχα δοκιμασει ενα φεγγαρι ουγγρικα.Συμπαθητικη και ενδιαφερουσα γλωσσα αλλα με δυσκολευαν παρα πολυ τα φωνηεντα τους.

Θα ηθελα και μια σλαβικη γλωσσα.Τα βουλγαρικα που εκανα μια περιοδο μου φανηκαν στρωτα.Ειμαι μεταξυ βουλγαρικων και ρωσσικων.

Στο σχολειο εκανα γαλλικα.Δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα και δεν μπορω να πω οτι θελω να τα ξαναπιασω.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3942
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 18 Απρ 2018, 11:33

Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Αραβικά γνωρίζω.

Ισπανικά τα είχα ξεκινήσει, αλλά δεν κατάφερα να τα πάω μέχρι το τέλος. Θα ήθελα να τα συνεχίσω.

Επίσης, προσπαθώ να μάθω Αλβανικά και είναι τρελό πακέτο!!! (Ε και Κινέζικα πήγα απλά σε ένα μάθημα "προσανατολισμού" που με κάλεσαν, δεν παλεύονται)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Απρ 2018, 11:40

stella έγραψε:
18 Απρ 2018, 11:33
Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Αραβικά γνωρίζω.

Ισπανικά τα είχα ξεκινήσει, αλλά δεν κατάφερα να τα πάω μέχρι το τέλος. Θα ήθελα να τα συνεχίσω.

Επίσης, προσπαθώ να μάθω Αλβανικά και είναι τρελό πακέτο!!! (Ε και Κινέζικα πήγα απλά σε ένα μάθημα "προσανατολισμού" που με κάλεσαν, δεν παλεύονται)
Γνωρίζεις και γραφή αραβικά;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3942
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 18 Απρ 2018, 11:45

Ναι, από τον πατέρα μου (Αιγυπτιώτης, μεγαλωμένος στην Αλεξάνδρεια) μου έμαθε από πολύ μικρή κι έτσι μου φάνηκε εύκολο. Αν τα ξεκινούσα τώρα, μάλλον θα ήταν διαφορετικά.

aspergillus
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 18:12

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aspergillus » 19 Απρ 2018, 21:09

Έχω ακούσει από άτομο που ξέρει αραβικά πως δεν ήταν δύσκολο να μάθει ενώ την γραφή την θεωρούσε εύκολη.
Αυτά βέβαια είναι και υποκειμενικά.

mec

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 26 Απρ 2018, 02:04

Cecily Anne έγραψε:
09 Απρ 2018, 10:33
Τα γαλλικά από το σχολείο τα κάνω ντιλίτ, δεν με αφορούν, τα σιχαίνομαι.
Η γαλλική χρειάζεται μεταρρυθμίσεις και καινούργια εκφραστικά μέσα. Η γλώσσα αυτή είναι ανώφελα πολύπλοκη και κουραστική και θυμίζει άλλες εποχές.

Αν και βλέπω κάποιες μικρές αλλαγές πχ παλιά στην επίσημη επικοινωνία μου με κράτος, επιχειρήσεις κλπ τα έγγραφα τελείωναν με «Ευαρεστηθείτε να δεχτείτε, Κυρία, Κύριε, τους διακριτικούς μου χαιρετισμούς» :smt005:
Τώρα αυτό όσο πάει και γίνεται σπανιότερο κι αντικαθίσταται σιγά σιγά με ένα απλό «Χαιρετισμούς»

ΥΓ Απάντηση στην ερώτηση του νηματοθέτη: Ξέρω γαλλικά, αγγλικά και ισπανικά.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 26 Απρ 2018, 03:10

Tα ελληνικά παλεύω μα πάνω που συνήθισα να συναρτώ τη γραφή με τον φθογγισμό, άρχισαν να με ενοχλούν οι μορφισμοί του κατηγορήματος

κρίμα που δεν μοιάζουν με την πρώτη μου γλώσσα, το σφύριγμα :c040:

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 26 Απρ 2018, 04:49

Αγγλικά, καλά Γαλλικά, καλά Γερμανικά (κάποτε τον περασμένο αιωνα είχα περάσει εξετασεις σε Grundstufe/ Mittelstufe και τώρα οτι θυμαμαι).
Τελος πάντων οταν πάω σε χωρες που μιλάνε γαλλικά ή γερμανικά συνεννοούμαι.

Τα γαλλικά ειναι πολύ εύκολα. Η δυσκολία ειναι στην προφορά και στην ορθογραφία.
Τα γερμανικά ειναι πολύ στρωτά. Η δυσκολία ειναι στο λεξιλόγιο,

Κάποτε είχα κάνει Ιαπωνικά. Μου άρεσαν και δεν είχα πρόβλημα με την γλωσσα. Ειχα μάθει όλους τους χαρακτηρες και έγραφα τα πάντα στα Χιραγκάνα. Ειχα μάθει και την γραφή σε περίπου 100 χαρακτηρες στα κινεζικά Καντζι.

Το πρόβλημα ειναι οτι το παράρτημα του ιαπωνικού πανεπιστημίου που έκανα μαθηματα ηταν μακρια και με δυσκόλευε στο ωραραριο. Τα παράτησα και με παράτησαν. Λίγα πράγματα θυμαμαι τωρα.


Εχω « μάθει» ισπανικά (τρόπος του λέγειν) βλέποντας μεξικάνική τηλεόραση.
Εννοώ οτι καταλαβαίνω σχεδόν πάντα τι λένε και στην τηλεόραση και στην καθομιλουμένη. Μπορώ να λέω και μερικές εκφράσεις και να έχω απλούς συντομους διαλόγους στα ισπανικά.



Εαν είχα χρόνο θα ηθελα να μάθω Περσικά και Χίντι!
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 27 Απρ 2018, 19:23

Γερμανικά, ελληνικά, αγγλικά, ιταλικά, ισπανικά, κακά γαλλικά, καταλαβαίνω πορτουγκέζικα αλλά δεν μιλάω, και μιλώ κάκιστα μανδαρίνικα χωρίς να γράφω και να διαβάζω. Επίσης καταλαβαίνω αρκετά αν τα διαβάζω, ολλανδικά και δανικά. Το κυριλλικό αλφάβητο ξέρω να το διαβάζω, αλλά δεν καταλαβαίνω τι γράφει. Τα γίντις δεν μετράνε, είναι γερμανική διάλεκτος. Σαν να λέμε, Plattdeutch. Θέλω να ξαναφρεσκάρω τα ισπανικά μου, να μάθω λίγα πορτουγκέζικα ακόμα, και αν είχα χρόνο, θα πήγαινα στα εβραϊκά, αλλά δεν είμαι ούτε εργένης, ούτε νέος.
Ordem e Progresso.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 27 Απρ 2018, 19:51

το αι κιου μου δεν μου επιτρεπει να μαθω ξενες γλωσσες εκτος της μητρικης μου που μαλιστα την ψευδιζω στο ρο
η γονεις μου μικρο με εστελναν αγγλικα εχω μαθει σχεδον τιποτα

fagano3

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 27 Απρ 2018, 20:16

Cavaliere έγραψε:
27 Απρ 2018, 19:23
Γερμανικά, ελληνικά, αγγλικά, ιταλικά, ισπανικά, κακά γαλλικά, καταλαβαίνω πορτουγκέζικα αλλά δεν μιλάω, και μιλώ κάκιστα μανδαρίνικα χωρίς να γράφω και να διαβάζω. Επίσης καταλαβαίνω αρκετά αν τα διαβάζω, ολλανδικά και δανικά. Το κυριλλικό αλφάβητο ξέρω να το διαβάζω, αλλά δεν καταλαβαίνω τι γράφει. Τα γίντις δεν μετράνε, είναι γερμανική διάλεκτος. Σαν να λέμε, Plattdeutch. Θέλω να ξαναφρεσκάρω τα ισπανικά μου, να μάθω λίγα πορτουγκέζικα ακόμα, και αν είχα χρόνο, θα πήγαινα στα εβραϊκά, αλλά δεν είμαι ούτε εργένης, ούτε νέος.
Σε θυμηθηκα σημερα.Ψαχνω την λεξη ιδιοκτητης και βλεπω οτι ειναι κασερο.Α τον καραμπαμπα λεω.Ποσο μπροστα ειναι :003:

Ωραιος.Σε ζηλευω που εισαι διγλωσσος.Νομιζω οτι ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα δωρα που μπορουν να κανουν σε ενα παιδι οι γονεις του.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 27 Απρ 2018, 20:39

fagano3 έγραψε:
27 Απρ 2018, 20:16
Σε θυμηθηκα σημερα.Ψαχνω την λεξη ιδιοκτητης και βλεπω οτι ειναι κασερο.Α τον καραμπαμπα λεω.Ποσο μπροστα ειναι :003:

Ωραιος.Σε ζηλευω που εισαι διγλωσσος.Νομιζω οτι ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα δωρα που μπορουν να κανουν σε ενα παιδι οι γονεις του.
Cτον γιο μου κάνουμε συστηματικά, με υπόδειξη των παιδαγωγών του στον σταθμό, να μιλάει ο μπαμπάς ελληνικά και η μαμά γερμανικά. Τώρα είναι στις λέξεις στο 90% γερμανικά, αλλά στην κατανόηση το ίδιο και στις δύο γλώσσες, π.χ. λες Δείξε μου το τάδε, και καταλαβαίνει και στα γερμανικά και στα ελληνικά. Η παιδαγωγός του μου είπε να επιμένω στα ελληνικά, όσο κι αν φαίνεται πως μένει πίσω, και πως αυτό θα έρθει, αν παραμείνω σταθερός.
Ordem e Progresso.

fagano3

Re: Ξένες γλωσσες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 27 Απρ 2018, 20:49

Cavaliere έγραψε:
27 Απρ 2018, 20:39
fagano3 έγραψε:
27 Απρ 2018, 20:16
Σε θυμηθηκα σημερα.Ψαχνω την λεξη ιδιοκτητης και βλεπω οτι ειναι κασερο.Α τον καραμπαμπα λεω.Ποσο μπροστα ειναι :003:

Ωραιος.Σε ζηλευω που εισαι διγλωσσος.Νομιζω οτι ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα δωρα που μπορουν να κανουν σε ενα παιδι οι γονεις του.
Cτον γιο μου κάνουμε συστηματικά, με υπόδειξη των παιδαγωγών του στον σταθμό, να μιλάει ο μπαμπάς ελληνικά και η μαμά γερμανικά. Τώρα είναι στις λέξεις στο 90% γερμανικά, αλλά στην κατανόηση το ίδιο και στις δύο γλώσσες, π.χ. λες Δείξε μου το τάδε, και καταλαβαίνει και στα γερμανικά και στα ελληνικά. Η παιδαγωγός του μου είπε να επιμένω στα ελληνικά, όσο κι αν φαίνεται πως μένει πίσω, και πως αυτό θα έρθει, αν παραμείνω σταθερός.
Ναι θελει μεγαλη επιμονη και υπομονη ιδιαιτερα απο την πλευρα σου μιας και μεγαλωνει στην Γερμανια.

Εγω σκεφτομαι απο τωρα που θα καθομαστε με τον γιο μου και θα βλεπουμε μαζου.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών