Τι εννοούν όταν λένε "Είμαι υπερβολικά χαρούμενος";

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Τι εννοούν όταν λένε "Είμαι υπερβολικά χαρούμενος";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 07 Απρ 2023, 18:50

Τι θα πει "υπερβολικά χαρούμενος"; Θα έπρεπε δηλαδή να είσαι λιγότερο χαρούμενος; Είσαι περισσότερο χαρούμενος απ'όσο θα ήθελες;

Αν όμως είσαι περισσότερο χαρούμενος απ'όσο θα ήθελες, αυτό λογικά σου προκαλεί αναστάτωση, που σημαίνει ότι δεν είσαι χαρούμενος, που σημαίνει ότι δεν είσαι περισσότερο χαρούμενος απ'όσο θα ήθελες. Τότε όμως δεν έχεις λόγο να είσαι αναστατωμένος, που σημαίνει ότι είσαι όντως υπερβολικά χαρούμενος, αλλά τότε θα έχεις λόγο να είσαι αναστατωμένος.

Για να μην τα πολυλογώ, εσείς πως σκέφτεστε να το λύσετε αυτό;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι εννοούν όταν λένε "Είμαι υπερβολικά χαρούμενος";

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Απρ 2023, 18:57

Εκτωρ έγραψε:
07 Απρ 2023, 18:50
Τι θα πει "υπερβολικά χαρούμενος"; Θα έπρεπε δηλαδή να είσαι λιγότερο χαρούμενος; Είσαι περισσότερο χαρούμενος απ'όσο θα ήθελες;

Αν όμως είσαι περισσότερο χαρούμενος απ'όσο θα ήθελες, αυτό λογικά σου προκαλεί αναστάτωση, που σημαίνει ότι δεν είσαι χαρούμενος, που σημαίνει ότι δεν είσαι περισσότερο χαρούμενος απ'όσο θα ήθελες. Τότε όμως δεν έχεις λόγο να είσαι αναστατωμένος, που σημαίνει ότι είσαι όντως υπερβολικά χαρούμενος, αλλά τότε θα έχεις λόγο να είσαι αναστατωμένος.

Για να μην τα πολυλογώ, εσείς πως σκέφτεστε να το λύσετε αυτό;
Και η χαρά έχει διακυμάνσεις. Όπως ακριβώς και η λύπη. Μπορεί να είσαι ευδιάθετος ή ενθουσιασμένος, μπορεί να είσαι μελαγχολικός ή δυστυχισμένος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών