Newspeak

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9215
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Μάιος 2023, 21:46

vatraxos έγραψε:
29 Μάιος 2023, 20:58
Saliveros έγραψε:
29 Μάιος 2023, 18:31
Isildur έγραψε:
29 Μάιος 2023, 14:43

Κι απ' την άλλη ανιψιά έχει. Μια φορά την έχει δει μόνο, που ήπιε καφέ στο σπίτι μας, αλλά κάθε φορά που τον αναφέρω με ρωτάει "α, τι κάνει ο θείος σου;".
Μπα; Δεν σε ρωτά "Τι κάνει εκείνος ο γοητευτικός γκριζομάλλης με το θεληματικό πηγούνι"; :roll:
Μήπως έχει μυωπία;
Α, πάνε χρόνια, τώρα θα έχει πρεσβυωπία
Τίποτα δεν έχει ρε το σκυλί το μαύρο. Διαβάζει, οδηγεί... τα πάντα χωρίς γυαλιά χωρίς τίποτα. Τώρα τελευταία άρχισε να απομακρύνει λίιιιιγο τα έντυπα για να διαβάσει, αλλά μέχρι εκεί.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 29 Μάιος 2023, 21:49

Isildur έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:46
vatraxos έγραψε:
29 Μάιος 2023, 20:58
Saliveros έγραψε:
29 Μάιος 2023, 18:31

Μπα; Δεν σε ρωτά "Τι κάνει εκείνος ο γοητευτικός γκριζομάλλης με το θεληματικό πηγούνι"; :roll:
Μήπως έχει μυωπία;
Α, πάνε χρόνια, τώρα θα έχει πρεσβυωπία
Τίποτα δεν έχει ρε το σκυλί το μαύρο. Διαβάζει, οδηγεί... τα πάντα χωρίς γυαλιά χωρίς τίποτα. Τώρα τελευταία άρχισε να απομακρύνει λίιιιιγο τα έντυπα για να διαβάσει, αλλά μέχρι εκεί.
Κι εγώ το ίδιο έχω πάθει, πού να οφείλεται; Στο εμβόλιο μάλλον!
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9215
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 29 Μάιος 2023, 21:59

vatraxos έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:49
Isildur έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:46
vatraxos έγραψε:
29 Μάιος 2023, 20:58


Α, πάνε χρόνια, τώρα θα έχει πρεσβυωπία
Τίποτα δεν έχει ρε το σκυλί το μαύρο. Διαβάζει, οδηγεί... τα πάντα χωρίς γυαλιά χωρίς τίποτα. Τώρα τελευταία άρχισε να απομακρύνει λίιιιιγο τα έντυπα για να διαβάσει, αλλά μέχρι εκεί.
Κι εγώ το ίδιο έχω πάθει, πού να οφείλεται; Στο εμβόλιο μάλλον!
Εννοείται αυτό, θέλει και ρώτημα; Εγώ ξέρεις πόσα προβλήματα απέκτησα από τα μπόλια; Μου έφυγε ένα σφράγισμα, τα νύχια μου μεγαλώνουν πιο γρήγορα, οπότε κάνω πάνω από δυόμιση πακέτα τη μέρα με πιάνει βήχας, το μπροστά αριστερό λάστιχο στο honda έχει διαρροή, μου κόβεται το wi-fi στα καλά καθούμενα... Γάμησέ τα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 29 Μάιος 2023, 22:04

Isildur έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:59
vatraxos έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:49
Isildur έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:46

Τίποτα δεν έχει ρε το σκυλί το μαύρο. Διαβάζει, οδηγεί... τα πάντα χωρίς γυαλιά χωρίς τίποτα. Τώρα τελευταία άρχισε να απομακρύνει λίιιιιγο τα έντυπα για να διαβάσει, αλλά μέχρι εκεί.
Κι εγώ το ίδιο έχω πάθει, πού να οφείλεται; Στο εμβόλιο μάλλον!
Εννοείται αυτό, θέλει και ρώτημα; Εγώ ξέρεις πόσα προβλήματα απέκτησα από τα μπόλια; Μου έφυγε ένα σφράγισμα, τα νύχια μου μεγαλώνουν πιο γρήγορα, οπότε κάνω πάνω από δυόμιση πακέτα τη μέρα με πιάνει βήχας, το μπροστά αριστερό λάστιχο στο honda έχει διαρροή, μου κόβεται το wi-fi στα καλά καθούμενα... Γάμησέ τα.
Πολύ περίεργο αυτό, από τα ελάχιστα θετικά που είχε σε εμένα το εμβόλιο είναι ότι άμα δεν πιάνει το wifi του σπιτιού μου όταν αράζω στον κήπο στην πολυκατοικία, κάνω hotspot τον εαυτό μου στο κινητό και συνεχίζω να σερφάρω άνετα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Newspeak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 29 Μάιος 2023, 22:15

Isildur έγραψε:
29 Μάιος 2023, 21:46
vatraxos έγραψε:
29 Μάιος 2023, 20:58
Saliveros έγραψε:
29 Μάιος 2023, 18:31
Μπα; Δεν σε ρωτά "Τι κάνει εκείνος ο γοητευτικός γκριζομάλλης με το θεληματικό πηγούνι"; :roll:
Μήπως έχει μυωπία;
Α, πάνε χρόνια, τώρα θα έχει πρεσβυωπία
Τίποτα δεν έχει ρε το σκυλί το μαύρο. Διαβάζει, οδηγεί... τα πάντα χωρίς γυαλιά χωρίς τίποτα. Τώρα τελευταία άρχισε να απομακρύνει λίιιιιγο τα έντυπα για να διαβάσει, αλλά μέχρι εκεί.
Εγώ, δόξα τώ Θεώ, βλέπω σα μωρό παιδί.
Ιδίως τη νύχτα όταν με πιάνει κατούρημα :roll:
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    stella
    Συντονίστρια
    Δημοσιεύσεις: 3942
    Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
    Phorum.gr user: stella

    Re: Newspeak

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 29 Μάιος 2023, 22:20

    Οι περισσότεροι στα "καλά" sites πληρώνονται $1/άρθρο 300 λέξεων ανεβασμένο στο WordPress με πιασάρικο τίτλο, meta tags, links και royalty-free photos. Λογικό να υπάρχουν λάθη μέσα σε ένα τέτοιο φαστφουντάδικο!!!

    ΥΓ: Καλωσήρθες Σάλι!!!

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Newspeak

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 29 Μάιος 2023, 22:26

    stella έγραψε:
    29 Μάιος 2023, 22:20
    ΥΓ: Καλωσήρθες Σάλι!!!
    :smt023
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      Dwarven Blacksmith
      Δημοσιεύσεις: 42839
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
      Τοποθεσία: Maiore Patria

      Re: Newspeak

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 29 Μάιος 2023, 22:28

      stella έγραψε:
      29 Μάιος 2023, 22:20
      Οι περισσότεροι στα "καλά" sites πληρώνονται $1/άρθρο 300 λέξεων ανεβασμένο στο WordPress με πιασάρικο τίτλο, meta tags, links και royalty-free photos. Λογικό να υπάρχουν λάθη μέσα σε ένα τέτοιο φαστφουντάδικο!!!

      ΥΓ: Καλωσήρθες Σάλι!!!
      :smt017
      Δηλαδή πρέπει να γράψουν 30 άρθρα τη μέρα για να βγάλουν ένα μεροκάματο; Ή το κάνουν όλοι part-time;
      🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

      Άβαταρ μέλους
      stella
      Συντονίστρια
      Δημοσιεύσεις: 3942
      Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
      Phorum.gr user: stella

      Re: Newspeak

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 29 Μάιος 2023, 22:30

      Dwarven Blacksmith έγραψε:
      29 Μάιος 2023, 22:28
      stella έγραψε:
      29 Μάιος 2023, 22:20
      Οι περισσότεροι στα "καλά" sites πληρώνονται $1/άρθρο 300 λέξεων ανεβασμένο στο WordPress με πιασάρικο τίτλο, meta tags, links και royalty-free photos. Λογικό να υπάρχουν λάθη μέσα σε ένα τέτοιο φαστφουντάδικο!!!

      ΥΓ: Καλωσήρθες Σάλι!!!
      :smt017
      Δηλαδή πρέπει να γράψουν 30 άρθρα τη μέρα για να βγάλουν ένα μεροκάματο; Ή το κάνουν όλοι part-time;
      Ναι έτσι παίζει, τα παίρνουν σε bulk. Προφανώς και δεν μπορείς να διαθέσεις πάνω από 5-7 λεπτά σε ένα τέτοιο άρθρο. Αυτά είναι τα καλά του ChatGPT, μάλλον.

      Άβαταρ μέλους
      ik_90
      Δημοσιεύσεις: 1120
      Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

      Re: Newspeak

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 29 Μάιος 2023, 22:50

      Saliveros έγραψε:
      27 Μάιος 2023, 10:06
        Αν έχει τεθεί ξανά, συγνώμη. Απουσίαζα από εδώ τα τελευταία 2 χρόνια.

        Αυτά τα "Η προφανή...", "Η προσεχή...", "Η πλήρη..." κλπ κλπ, που εκφέρονται τελευταίως όλο και συχνότερα (στην τηλεόραση τουλάχιστον), από δημοσιογράφους, πολιτικούς, σχολιαστές και όλων των ειδών θεωρητικώς μορφωμένες περσόνες, πώς μας προέκυψαν;

        Υπάρχει κάποια γραμματική που τα αναγνωρίζει;
        Καλά, επειδή έχω τρέλα με την ορθή χρήση του γραπτού λόγου -αν και κάνω πολλά λάθη, προσπαθώ όμως να βελτιώνω τον τρόπο που γράφω- έχω παρατηρήσει, ακόμα και σε πασίγνωστα sites ειδησεογραφικού περιεχομένου, λάθη που βγάζουν μάτι. Κάποια από αυτά:
        - Αχρείαστη χρήση πληθυντικού αριθμού (πχ «συμπεριφορές» αντί για «μορφές συμπεριφοράς», «οι λαϊκισμοί», «οι εθνικισμοί» κ.λπ.)
        - χρήση του «ότι» αντί για το «ό,τι», όταν εννοούν οτιδήποτε.
        - Λανθασμένη κλίση εκφράσεων όπως «του επικεφαλούς» αντί του ορθού «του επικεφαλής»
        - «Οι ασκοί του Αιόλου» αντί για «Ο ασκός του Αιόλου»
        - Ορθογραφικά λάθη
        - Συντακτικά λάθη. Εδώ ειδικά γίνεται της τρελής, με το μεγαλύτερο «θύμα» να αποτελεί το κόμμα, με μερικούς αρθρογράφους να ξεχνάνε να το χρησιμοποιούν σε σημείο που αισθάνεσαι ότι τα λένε με μία ανάσα
        - Εισαγωγή νεολογισμών ένεκα πολιτικής ορθότητας (πχ «οι θηλυκότητες» αντί «οι γυναίκες»)

        ... και άλλα πολλά που τώρα δεν μου έρχονται. Πετυχημένος, πάντως, ο τίτλος, μιας και η γλώσσα που χρησιμοποιούμε διαμορφώνει την οπτική μας για τον κόσμο, άρα, μακροπρόθεσμα, και τον ίδιο τον κόσμο.
        «Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
        Ηράκλειτος

        Άβαταρ μέλους
        Isildur
        Δημοσιεύσεις: 9215
        Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
        Phorum.gr user: Isildur

        Re: Newspeak

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Μάιος 2023, 13:42

        vatraxos έγραψε:
        29 Μάιος 2023, 22:04
        Isildur έγραψε:
        29 Μάιος 2023, 21:59
        vatraxos έγραψε:
        29 Μάιος 2023, 21:49


        Κι εγώ το ίδιο έχω πάθει, πού να οφείλεται; Στο εμβόλιο μάλλον!
        Εννοείται αυτό, θέλει και ρώτημα; Εγώ ξέρεις πόσα προβλήματα απέκτησα από τα μπόλια; Μου έφυγε ένα σφράγισμα, τα νύχια μου μεγαλώνουν πιο γρήγορα, οπότε κάνω πάνω από δυόμιση πακέτα τη μέρα με πιάνει βήχας, το μπροστά αριστερό λάστιχο στο honda έχει διαρροή, μου κόβεται το wi-fi στα καλά καθούμενα... Γάμησέ τα.
        Πολύ περίεργο αυτό, από τα ελάχιστα θετικά που είχε σε εμένα το εμβόλιο είναι ότι άμα δεν πιάνει το wifi του σπιτιού μου όταν αράζω στον κήπο στην πολυκατοικία, κάνω hotspot τον εαυτό μου στο κινητό και συνεχίζω να σερφάρω άνετα.
        :smt005::smt005:

        Μού θύμισες ένα περιστατικό τώρα από τους πρώτους-πρώτους εμβολιασμούς, που μια γυναίκα (νομίζω στην Κρήτη) είχαν πει ότι έκαναν λάθος και της κάνανε 6πλη δόση (ή κάτι τέτοιο). Και στα σχόλια κάτω από την είδηση, είχε γράψει κάποιος "wi-fi hotspot κατάντησε η καημένη" και του απαντά ένας άλλος "τι hotspot ρε, με τέτοια δόση που έφαγε πάροχος κινητής γίνεται άνετα". :lol:
        Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

        Άβαταρ μέλους
        Isildur
        Δημοσιεύσεις: 9215
        Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
        Phorum.gr user: Isildur

        Re: Newspeak

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 30 Μάιος 2023, 14:04

        ik_90 έγραψε:
        29 Μάιος 2023, 22:50
        Saliveros έγραψε:
        27 Μάιος 2023, 10:06
          Αν έχει τεθεί ξανά, συγνώμη. Απουσίαζα από εδώ τα τελευταία 2 χρόνια.

          Αυτά τα "Η προφανή...", "Η προσεχή...", "Η πλήρη..." κλπ κλπ, που εκφέρονται τελευταίως όλο και συχνότερα (στην τηλεόραση τουλάχιστον), από δημοσιογράφους, πολιτικούς, σχολιαστές και όλων των ειδών θεωρητικώς μορφωμένες περσόνες, πώς μας προέκυψαν;

          Υπάρχει κάποια γραμματική που τα αναγνωρίζει;
          Καλά, επειδή έχω τρέλα με την ορθή χρήση του γραπτού λόγου -αν και κάνω πολλά λάθη, προσπαθώ όμως να βελτιώνω τον τρόπο που γράφω- έχω παρατηρήσει, ακόμα και σε πασίγνωστα sites ειδησεογραφικού περιεχομένου, λάθη που βγάζουν μάτι. Κάποια από αυτά:
          - Αχρείαστη χρήση πληθυντικού αριθμού (πχ «συμπεριφορές» αντί για «μορφές συμπεριφοράς», «οι λαϊκισμοί», «οι εθνικισμοί» κ.λπ.)
          - χρήση του «ότι» αντί για το «ό,τι», όταν εννοούν οτιδήποτε.
          - Λανθασμένη κλίση εκφράσεων όπως «του επικεφαλούς» αντί του ορθού «του επικεφαλής»
          - «Οι ασκοί του Αιόλου» αντί για «Ο ασκός του Αιόλου»
          - Ορθογραφικά λάθη
          - Συντακτικά λάθη. Εδώ ειδικά γίνεται της τρελής, με το μεγαλύτερο «θύμα» να αποτελεί το κόμμα, με μερικούς αρθρογράφους να ξεχνάνε να το χρησιμοποιούν σε σημείο που αισθάνεσαι ότι τα λένε με μία ανάσα
          - Εισαγωγή νεολογισμών ένεκα πολιτικής ορθότητας (πχ «οι θηλυκότητες» αντί «οι γυναίκες»)

          ... και άλλα πολλά που τώρα δεν μου έρχονται. Πετυχημένος, πάντως, ο τίτλος, μιας και η γλώσσα που χρησιμοποιούμε διαμορφώνει την οπτική μας για τον κόσμο, άρα, μακροπρόθεσμα, και τον ίδιο τον κόσμο.
          Γιατί, εκείνα τα "η" και "υ" πόσο έχουν ταλαιπωρηθεί σε λέξεις όπως "μήνυμα", "πλυντήριο", "θηλυκό", "μυρμήγκι", "κήρυκας", "πλημμύρα" (οκ, αυτή είναι κάπως ιδιαίτερη περίπτωση βέβαια) κλπ;

          Το "επικεφαλής" βέβαια είναι ίσως το πιο ταλαιπωρημένο...
          Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

          Άβαταρ μέλους
          vatraxos
          Συντονιστής
          Δημοσιεύσεις: 10378
          Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
          Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

          Re: Newspeak

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 30 Μάιος 2023, 20:47

          Isildur έγραψε:
          30 Μάιος 2023, 13:42
          vatraxos έγραψε:
          29 Μάιος 2023, 22:04
          Isildur έγραψε:
          29 Μάιος 2023, 21:59

          Εννοείται αυτό, θέλει και ρώτημα; Εγώ ξέρεις πόσα προβλήματα απέκτησα από τα μπόλια; Μου έφυγε ένα σφράγισμα, τα νύχια μου μεγαλώνουν πιο γρήγορα, οπότε κάνω πάνω από δυόμιση πακέτα τη μέρα με πιάνει βήχας, το μπροστά αριστερό λάστιχο στο honda έχει διαρροή, μου κόβεται το wi-fi στα καλά καθούμενα... Γάμησέ τα.
          Πολύ περίεργο αυτό, από τα ελάχιστα θετικά που είχε σε εμένα το εμβόλιο είναι ότι άμα δεν πιάνει το wifi του σπιτιού μου όταν αράζω στον κήπο στην πολυκατοικία, κάνω hotspot τον εαυτό μου στο κινητό και συνεχίζω να σερφάρω άνετα.
          :smt005::smt005:

          Μού θύμισες ένα περιστατικό τώρα από τους πρώτους-πρώτους εμβολιασμούς, που μια γυναίκα (νομίζω στην Κρήτη) είχαν πει ότι έκαναν λάθος και της κάνανε 6πλη δόση (ή κάτι τέτοιο). Και στα σχόλια κάτω από την είδηση, είχε γράψει κάποιος "wi-fi hotspot κατάντησε η καημένη" και του απαντά ένας άλλος "τι hotspot ρε, με τέτοια δόση που έφαγε πάροχος κινητής γίνεται άνετα". :lol:
          Καλά, τι έχουμε ακούσει δε λέγεται. Θυμάσαι που ψάχνανε για bluetooth συσκευές, τους έβγαζε τις mac addresses και λέγανε, Να! Κοίτα γύρω σου πόσοι εκπέμπουν!
          Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

          Άβαταρ μέλους
          hellegennes
          Δημοσιεύσεις: 40664
          Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

          Re: Newspeak

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 01:47

          Isildur έγραψε:
          29 Μάιος 2023, 14:40
          Saliveros έγραψε:
          27 Μάιος 2023, 20:15
          Γράφων έγραψε:
          27 Μάιος 2023, 17:54
          Παρατηρώ ότι και τις μετοχές σε "-ων -ούσα -ον" τις κατακρεουργούν συχνά. Τις έχουν κάνει άκλιτες :lol:
          Δηλαδή;
          "Τον παρών", "η παρών¨, "του παρών" ας πούμε;
          Ευτυχώς δεν το έχω συναντήσει ακόμα.
          Αυτό που συνηθίζεται εσχάτως είναι "τον πατήρ Τάδε", "του πατήρ Τάδε".
          Καλά, αυτό με τους "πατέρες" έχει σχεδόν καταντήσει άκλιτο. Ο πάτερ Ονούφριος, του πάτερ Ονούφριου, τον πάτερ Ονούφριο... και έχει πλάκα να ακούς καμμιά φορά τους ίδιους που λένε αυτά, στην κλητική να λένε "πατήρ Ονούφριε, μην ξεχάσει τα μακαρόνια να είναι απ' το καλάθι του Μπουμπούκου".
          Αυτό είναι λαϊκότροπα άκλιτο από πολύ παλιά. Το σημειώνουν και τα λεξικά. Είναι χρήσιμο για να ξεχωρίζεις και τις λέξεις. Άλλωστε και τα κείμενα "πατερικά" λέγονται και όχι πατρικά, για τον ίδιο λόγο διάκρισης. Αν δεν σ' αρέσει δεν το χρησιμοποιείς αλλά δεν θεωρείται και λάθος μετά από αιώνες χρήσης.
          Λοξίας έγραψε:
          27 Μάιος 2023, 22:30
          Γράφων έγραψε:
          27 Μάιος 2023, 17:54
          Παρατηρώ ότι και τις μετοχές σε "-ων -ούσα -ον" τις κατακρεουργούν συχνά. Τις έχουν κάνει άκλιτες :lol:
          Είχα ανοίξει θέμα ακριβώς για αυτές τις μετοχές (που δεν υπάρχουν στην σημερινή γραμματική).
          Διότι σε μία αναμονή τηλεφωνικής γραμμής άκουσα: "είστε ο καλούντας με αριθμό 3, παρακαλώ περιμένετε".
          Αν θυμάμαι καλά, ήταν ο hellegennes που το είχε αιτιολογήσει ως σωστό.
          Για την ακρίβεια είχα πει ότι είναι αναλογικά το ίδιο με τα: ελέφαντας, μέλλοντας, ενεστώτας, κτλ. Αυτά γιατί δεν είναι λάθος και είναι λάθος ο καλούντας;

          Ακόμα είπα ότι δεν μ' αρέσει αισθητικά η λύση "ο καλούντας" αλλά εξίσου άσχημο είναι τα "ο καλών" και "τον καλούντα". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις περίφραση ή κάποια άλλη λέξη.
          Ξημέρωσε.
          Α, τι ωραία που είναι!
          Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
          Κι αν είμαι τυχερός,
          θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
          Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

          Άβαταρ μέλους
          Saliveros
          Δημοσιεύσεις: 4884
          Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
          Phorum.gr user: Saliveros
          Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

          Re: Newspeak

          Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Ιουν 2023, 08:17

          hellegennes έγραψε:
          01 Ιουν 2023, 01:47
          Ακόμα είπα ότι δεν μ' αρέσει αισθητικά η λύση "ο καλούντας" αλλά εξίσου άσχημο είναι τα "ο καλών" και "τον καλούντα". Μπορείς να χρησιμοποιήσεις περίφραση ή κάποια άλλη λέξη.
          Το "ο καλών" γιατί είναι "άσχημο";
            Σας κάναμε ανθρώπους.
            Πάνος Σκουρλέτης

            Απάντηση

            Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

            Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών