κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16511
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 31 Μάιος 2023, 22:53

Feindflug έγραψε:
31 Μάιος 2023, 22:51
taxalata xalasa έγραψε:
31 Μάιος 2023, 22:48
Feindflug έγραψε:
31 Μάιος 2023, 22:43

Δεν κσαιρο, δυκαι μου. Αιγο μωνω στα μαθειματοικα πρωσαιχα, γιατη οιθαιλα να γυνο αιποιστειμωνας.
ισε κε ανορτογραφος, εχις κε γνομι... εβγε!
Οι ωρθωγραφεια οινε μηα τρωχωπαιδει γηα τειν αιποιστειμοι,τειπαι.
διαφονο οριζοντιος, καθετος και διαγονιος. Ι ορτογραφια ινε χρισιμι πολι. Ι ξαπλοτογραφια δεν ινε χρισιμι καθολυ.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 31 Μάιος 2023, 23:42

Ασέβαστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:58
Allah έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:43
Ασέβαστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 12:58

ρουφα :102:
Παιδιά, βρείτε κανα δωμάτιο να ρουφηχτείτε όσο θέτε, γιατί ο έρωτάς σας δεν παλεύεται.
κυριε, κυριε, αυτη αρχισε. :roll:
Κεριά και λιβάνια. Σα δε ντρέπεστε, μεγάλοι ανθρώποι.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Ιουν 2023, 00:55

Ασέβαστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 21:17

μεχρι και δυσλεκτικοι ειναι επιστημονες, απλα λεω.
επισης, κατα κανονα οι γιατροι κανουν χειροτερα γραμματα απο παιδι δευτερας δημοτικου.
Πόσοι είναι οι δυσλεξικοί επιστήμονες; Ποσοστό;

Άσε το πώς γράφουν, που αν θέλουν γράφουν πολύ καλά, ιατρικό πόρισμα δεν έχεις διαβάσει ποτέ;

Από την οφθαλμολογική εξέταση διαπιστώθηκε έντονη, διάχυτη υπεραιμία και οίδημα επιπεφυκότος αριστερού οφθαλμού καθώς και στικτή απόπτωση επιθηλίου του κερατοειδούς του ιδίου οφθαλμού.

Δεν αναδείχθηκαν σαφείς χωροκατακτητικές αλλοιώσεις, ενώ στο σώμα του οργάνου δεν ελέγχονται σαφείς εστιακές αλλοιώσεις. Παρουσιάζεται ικανοποιητική φλοιομυελική διαφοροποίηση, ενώ εντός φυσιολογικών ορίων ελέγχεται το πάχος της φλοιώδους μοίρας του.

Εδόθησαν οι κατάλληλες πρώτες βοήθειες και συνεστήθη θεραπευτική αγωγή και επανεξέταση.


Εφόσον ξέρεις ελληνικά, την έχεις τη δεύτερη παράγραφο και μπορείς να καταλάβεις τι εννοεί. Έτσι δεν είναι;

αλλα ναι, φυσικα οι εξυπνοι ανθρωποι ειναι συνηθως ικανοι σε ολα, και στα αρχαια, και στην ορθογραφια κλπ. αλλα ειναι καλοι στην ορθογραφια επειδη ειναι εξυπνοι, οχι επειδη διδαχθηκαν αρχαια.

Ο παλιός δάσκαλος του παιδιού μου, έμαθε ορθογραφία στο λύκειο κάνοντας αρχαία. Μέχρι τότε ήταν τέρμα ανορθόγραφος.
σε ρωτησα απο που προκυπτει οτι χειροτερευουν. για απαντηση εβαλες την καταταξη. :102: ασχετο
Σου είπα πως τη συγκεκριμένη πληροφορία την έχω από γυναίκα που διετέλεσε διευθύντρια σε δημοτικό σχολείο. Έχουμε μιλήσει 2-3 φορές αλλά δεν σκέφτηκα να τη ρωτήσω στατιστικές και έρευνες για να τις προσκομίσω εδώ μέσα. Την επόμενη φορά που θα μου πει το παραμικρό, όπως το πώς αναπτύσσονται οι εγκεφαλικές συνάψεις όταν τα παιδιά αποστηθίζουν ποιήματα, θα της πω να μου δείξει και την αντίστοιχη έρευνα.
παρακατω ειπες οτι οι ολλανδοι που ειναι ψηλα, κανουν αρχαια, εδω παλι λες τα αρχαια δεν εχουν σχεση με την καταταξη. ε, τοτε για ποιο λογο την ποσταρισες;
Για να καταλάβεις πως η εκπαίδευση στην Ελλάδα δεν είναι για τα μπάζα.το έβαλα αυτό Αλλά τελικά σιγά που κατάλαβες. Δεν έγραψα μόνο για Ολλανδία, μέχρι και Ιαπωνία ανέφερα.
μετα λες οτι τα αρχαια δεν διδασκονται στα επαλ. υποννοεις οτι για αυτο ειναι μπουρδελα; αν τους βαλουμε δηλαδη αρχαια θα γινουν ανθρωποι; να σου θυμισω οτι τα πολυκλαδικα της εποχης μας περνιουνταν για ανωτερα απο τα γενικα. και δεν ειχαν αρχαια.
Τα ΕΠΑΛ είναι μπουρδέλα λόγω του επιπέδου των μαθητών. Οι οποίοι λένε σωρηδόν μπαη μπαη στο γενικό λύκειο γιατί όπως εσύ πριν από αυτούς, θεωρούν τα αρχαία ελληνικά χάσιμο χρόνου. Τελείωσες το πολυκλαδικό πριν από 30 χρόνια. Περασμένα μεγαλεία κι ενθυμώντας τα να κλαίς. Δεν θεωρείς αναμενόμενο στα ΕΠΑΛ να μαζεύεται η σάρα και η μάρα που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με θεωρητικά μαθήματα γατί απλούστατα δεν έχουν καμία όρεξη να καταβάλουν έστω και την παραμικρή προσπάθεια να μάθουν το παραμικρό; Γιατί είναι θέμα προσπάθειας ξεκάθαρα. Αποστήθιση, αφομοίωση, παπαγαλία κατά τα λεγόμενά σου. Άρα είναι ο εύκολος βαθμός, αν προσπαθήσεις τον έχεις. Μπα, καλύτερο το κωλοβάρεμα.
γενικα προσπαθεις να συσχετισεις τα αρχαια με οτιναναι, και δεν σου βγαινει και τα κανεις αχταρμα.
Εσύ τα συσχέτισες με χάσιμο χρόνου.

Εγώ λέω πως οι Έλληνες κάνουν αρχαία στο γυμνάσιο για να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι. Θες να στρώσεις τον κώλο σου να διαβάσεις αρχαία στο γυμνάσιο; Μια χαρά, συνεχίζεις για γενικό λύκειο. Δε θες να στρώσεις τον κώλο σου; Άμε στο ΕΠΑΛ μαζί με υπόλοιπα παρτάλια να απειλείτε καθηγητές και να δερνεστε μεταξύ σας.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 01 Ιουν 2023, 01:29

Gherschaagk έγραψε:
01 Ιουν 2023, 00:55
Δε θες να στρώσεις τον κώλο σου; Άμε στο ΕΠΑΛ μαζί με υπόλοιπα παρτάλια να απειλείτε καθηγητές και να δερνεστε μεταξύ σας.
Γενικά, μπράβο για την πολιτισμένη συζήτηση με παράθεση επιχειρημάτων χωρίς εμμονές και βρισιές όπως κάνουνε άλλοι, ψυχάκηδες του Πακυ (πχ εγώ). Αλλά αυτό το συγκεκριμένο χωρίο προσβάλει μια συμφορουμίτισσα μας , την user :hammer:

user0972003 @ Πώς αισθάνεσαι τώρα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου την 01 Ιουν 2023, 03:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 01 Ιουν 2023, 01:31

Εξάλλου αυτά είναι στερεότυπα παλαιότερων ετών. Πλέον δέρνονται παντού :-?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 02:02

Gherschaagk έγραψε:
31 Μάιος 2023, 19:57
Υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτόν τον κόσμο, που όταν βλέπουν ένα έγγραφο μπορούν να εντοπίσουν τα ορθογραφικά λάθη ακόμη κι αν δεν υπάρχει η κόκκινη γραμμή του Thesaurus από κάτω. Κι αυτό συμβαίνει γιατί πρώτον προσπάθησαν, δεύτερον δεν απαξίωναν τα μαθήματα της γλώσσας και τρίτον ντρέπονται να μην γνωρίζουν καλά, παρά πολύ καλά ελληνικά. Όχι γιατί αυτό τους κάνει καλύτερους από τους άλλους, αλλά γιατί πήραν το βιβλίο στα χέρια τους. Είτε είναι των νέων ελληνικών, είτε είναι των αρχαίων ελληνικών.
Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτησή σας, αλλά να τολμήσω να σε ρωτήσω κι εσένα αν μπορείς να μεταφράσεις αρχαίο κείμενο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Ιουν 2023, 07:15

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
01 Ιουν 2023, 01:29
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιουν 2023, 00:55
Δε θες να στρώσεις τον κώλο σου; Άμε στο ΕΠΑΛ μαζί με υπόλοιπα παρτάλια να απειλείτε καθηγητές και να δερνεστε μεταξύ σας.
Γενικά, μπράβο για την πολιτισμένη συζήτηση με παράθεση επιχειρημάτων χωρίς εμμονές και βρισιές όπως κάνουνε άλλοι, ψυχάκηδες του Πακυ (πχ εγώ). Αλλά αυτό το συγκεκριμένο χωρίο προσβάλει μια συμφορουμίτισσα μας , την user :hammer:

user0972003 @ Πώς αισθάνεσαι τώρα;
Πέρα από την πλάκα, τύπε, είναι όντως προσβλητικό για τα παιδιά των ΕΠΑΛ.

Μπορεί να ισχύει για κάποιο ποσοστό αυτών, αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι, ούτε η πλειοψηφία, παρτάλια.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Ιουν 2023, 07:20

hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 02:02
Gherschaagk έγραψε:
31 Μάιος 2023, 19:57
Υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτόν τον κόσμο, που όταν βλέπουν ένα έγγραφο μπορούν να εντοπίσουν τα ορθογραφικά λάθη ακόμη κι αν δεν υπάρχει η κόκκινη γραμμή του Thesaurus από κάτω. Κι αυτό συμβαίνει γιατί πρώτον προσπάθησαν, δεύτερον δεν απαξίωναν τα μαθήματα της γλώσσας και τρίτον ντρέπονται να μην γνωρίζουν καλά, παρά πολύ καλά ελληνικά. Όχι γιατί αυτό τους κάνει καλύτερους από τους άλλους, αλλά γιατί πήραν το βιβλίο στα χέρια τους. Είτε είναι των νέων ελληνικών, είτε είναι των αρχαίων ελληνικών.
Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτησή σας, αλλά να τολμήσω να σε ρωτήσω κι εσένα αν μπορείς να μεταφράσεις αρχαίο κείμενο;
Σταμάτα να φλεξάρεις γνώση των αρχαίων ελληνικών ρε τύπε.

Το ότι παίζω και γω μπάσκετ, δεν σημαίνει ότι μπορώ να κερδίσω τον Τζόρνταν σε ένα μονό. Ούτε σημαίνει όμως ότι δεν μπορώ να τον κρίνω ως τον καλύτερο στο παιχνίδι αυτό, ούτε ότι δεν μπορώ να κρίνω κάποια λάθη του.

Επειδή γουστάρω το Nissan GT-R, θα έπρεπε να έχω ένα και να ξέρω πόση ροπή στρέψεως πρέπει να εφαρμοστεί σε κάθε βίδα;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 01 Ιουν 2023, 07:23

Τα αρχαία ελληνικά είναι μια προπαγανδιστική παπαριά ως υποχρεωτικό μάθημα στα σχολεία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιουν 2023, 07:59

Allah έγραψε:
31 Μάιος 2023, 23:42
Ασέβαστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:58
Allah έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:43


Παιδιά, βρείτε κανα δωμάτιο να ρουφηχτείτε όσο θέτε, γιατί ο έρωτάς σας δεν παλεύεται.
κυριε, κυριε, αυτη αρχισε. :roll:
Κεριά και λιβάνια. Σα δε ντρέπεστε, μεγάλοι ανθρώποι.
ποιος; που;

που τους ειδες τους μεγαλους;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιουν 2023, 08:09

Gherschaagk έγραψε:
01 Ιουν 2023, 00:55

Ο παλιός δάσκαλος του παιδιού μου, έμαθε ορθογραφία στο λύκειο κάνοντας αρχαία. Μέχρι τότε ήταν τέρμα ανορθόγραφος.
ολοι οι υπολοιποι, εμαθαν στο δημοτικο. για αυτον τον ενα χρειαζομαστε τα αρχαια;
Σου είπα πως τη συγκεκριμένη πληροφορία την έχω από γυναίκα που διετέλεσε διευθύντρια σε δημοτικό σχολείο. Έχουμε μιλήσει 2-3 φορές αλλά δεν σκέφτηκα να τη ρωτήσω στατιστικές και έρευνες για να τις προσκομίσω εδώ μέσα. Την επόμενη φορά που θα μου πει το παραμικρό, όπως το πώς αναπτύσσονται οι εγκεφαλικές συνάψεις όταν τα παιδιά αποστηθίζουν ποιήματα, θα της πω να μου δείξει και την αντίστοιχη έρευνα.
δηλαδη δεν ειχες απαντηση στην ερωτηση, και ποσταρισες κατι ασχετο. :102:
Τα ΕΠΑΛ είναι μπουρδέλα λόγω του επιπέδου των μαθητών. Οι οποίοι λένε σωρηδόν μπαη μπαη στο γενικό λύκειο γιατί όπως εσύ πριν από αυτούς, θεωρούν τα αρχαία ελληνικά χάσιμο χρόνου.
συγκεκριμμενα τα αρχαια; οχι ολα τα υπολοιπα μαθηματα;
Τελείωσες το πολυκλαδικό πριν από 30 χρόνια. Περασμένα μεγαλεία κι ενθυμώντας τα να κλαίς. Δεν θεωρείς αναμενόμενο στα ΕΠΑΛ να μαζεύεται η σάρα και η μάρα που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με θεωρητικά μαθήματα γατί απλούστατα δεν έχουν καμία όρεξη να καταβάλουν έστω και την παραμικρή προσπάθεια να μάθουν το παραμικρό; Γιατί είναι θέμα προσπάθειας ξεκάθαρα. Αποστήθιση, αφομοίωση, παπαγαλία κατά τα λεγόμενά σου. Άρα είναι ο εύκολος βαθμός, αν προσπαθήσεις τον έχεις. Μπα, καλύτερο το κωλοβάρεμα.


στα επαλ, που δεν εχουν αρχαια, παλι ολοι σκραπες ειναι. αρα δεν ειναι σκραπες στα αρχαια, ειναι γενικως.



Εγώ λέω πως οι Έλληνες κάνουν αρχαία στο γυμνάσιο για να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι. Θες να στρώσεις τον κώλο σου να διαβάσεις αρχαία στο γυμνάσιο; Μια χαρά, συνεχίζεις για γενικό λύκειο. Δε θες να στρώσεις τον κώλο σου; Άμε στο ΕΠΑΛ μαζί με υπόλοιπα παρτάλια να απειλείτε καθηγητές και να δερνεστε μεταξύ σας.
αυτο ισχυει για οποιοδηποτε μαθημα. τα παρταλια δεν ειναι παρταλια μονο στα αρχαια.


παντως, παλι οδηγεις τη συζητηση οπου ναναι. πλεον ξεφυγαμε απο το αν ειναι χρησιμα σε κατι η οχι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Ιουν 2023, 09:18

Ασέβαστος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 08:09
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιουν 2023, 00:55

Ο παλιός δάσκαλος του παιδιού μου, έμαθε ορθογραφία στο λύκειο κάνοντας αρχαία. Μέχρι τότε ήταν τέρμα ανορθόγραφος.
ολοι οι υπολοιποι, εμαθαν στο δημοτικο. για αυτον τον ενα χρειαζομαστε τα αρχαια;
Σου είπα πως τη συγκεκριμένη πληροφορία την έχω από γυναίκα που διετέλεσε διευθύντρια σε δημοτικό σχολείο. Έχουμε μιλήσει 2-3 φορές αλλά δεν σκέφτηκα να τη ρωτήσω στατιστικές και έρευνες για να τις προσκομίσω εδώ μέσα. Την επόμενη φορά που θα μου πει το παραμικρό, όπως το πώς αναπτύσσονται οι εγκεφαλικές συνάψεις όταν τα παιδιά αποστηθίζουν ποιήματα, θα της πω να μου δείξει και την αντίστοιχη έρευνα.
δηλαδη δεν ειχες απαντηση στην ερωτηση, και ποσταρισες κατι ασχετο. :102:
Τα ΕΠΑΛ είναι μπουρδέλα λόγω του επιπέδου των μαθητών. Οι οποίοι λένε σωρηδόν μπαη μπαη στο γενικό λύκειο γιατί όπως εσύ πριν από αυτούς, θεωρούν τα αρχαία ελληνικά χάσιμο χρόνου.
συγκεκριμμενα τα αρχαια; οχι ολα τα υπολοιπα μαθηματα;
Τελείωσες το πολυκλαδικό πριν από 30 χρόνια. Περασμένα μεγαλεία κι ενθυμώντας τα να κλαίς. Δεν θεωρείς αναμενόμενο στα ΕΠΑΛ να μαζεύεται η σάρα και η μάρα που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με θεωρητικά μαθήματα γατί απλούστατα δεν έχουν καμία όρεξη να καταβάλουν έστω και την παραμικρή προσπάθεια να μάθουν το παραμικρό; Γιατί είναι θέμα προσπάθειας ξεκάθαρα. Αποστήθιση, αφομοίωση, παπαγαλία κατά τα λεγόμενά σου. Άρα είναι ο εύκολος βαθμός, αν προσπαθήσεις τον έχεις. Μπα, καλύτερο το κωλοβάρεμα.


στα επαλ, που δεν εχουν αρχαια, παλι ολοι σκραπες ειναι. αρα δεν ειναι σκραπες στα αρχαια, ειναι γενικως.



Εγώ λέω πως οι Έλληνες κάνουν αρχαία στο γυμνάσιο για να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι. Θες να στρώσεις τον κώλο σου να διαβάσεις αρχαία στο γυμνάσιο; Μια χαρά, συνεχίζεις για γενικό λύκειο. Δε θες να στρώσεις τον κώλο σου; Άμε στο ΕΠΑΛ μαζί με υπόλοιπα παρτάλια να απειλείτε καθηγητές και να δερνεστε μεταξύ σας.
αυτο ισχυει για οποιοδηποτε μαθημα. τα παρταλια δεν ειναι παρταλια μονο στα αρχαια.


παντως, παλι οδηγεις τη συζητηση οπου ναναι. πλεον ξεφυγαμε απο το αν ειναι χρησιμα σε κατι η οχι.
Ο δάσκαλος έφερε σαν παράδειγμα τον εαυτό του για να εξηγήσει τον λόγο ύπαρξης των αρχαίων στο γυμνάσιο. Καλύτερη κατανόηση των νέων ελληνικών, καλύτερες εκθέσεις, μικρότερο ποσοστό ανορθόγραφων. Τα είχα ακούσει κι από άλλους εκπαιδευτικούς πριν από αυτόν. Ξέρεις καλύτερα από αυτόν;

Γενικά, ξέρεις καλύτερα από τους εκπαιδευτικούς που αποφασίζουν για τη διδακτέα ύλη στις διάφορες βαθμίδες της εκπαίδευσης;

Με ρώτησες ποιος λέει για το ποσοστό του 5% ανά 20 χρόνια και σου απάντησα από την πρώτη στιγμή. Σου έγραψα πως είναι διευθύντρια σε σχολείο. Ναι ή όχι;

Εσύ είπες πως τα αρχαία είναι χάσιμο χρόνου. Συγκεκριμένα είπες πως τα αρχαία και τα θρησκευτικά είναι χάσιμο χρόνου. Κάτι που δεν το είπες για κανένα άλλο μάθημα.

Είπες επίσης πως τα γλύτωσες, αλλά θες να με πείσεις πως οι συμμαθητές σου στο πολυκλαδικό και οι σημερινοί μαθητές των ΕΠΑΛ στεναχωριούνται που δεν κάνουν αρχαία;

Εγώ σε αντίθεση μ' εσένα μπήκα στον κόπο και ρώτησα γιατί υπάρχουν τα αρχαία ελληνικά στην διδακτέα ύλη του γυμνασίου και η απάντηση που πήρα είναι αυτή που κατέθεσα από την αρχή στο νήμα. Εσύ απλά είπες τη γνώμη σου.

Η πλάκα όμως είναι πως το έχω κάνει επανειλημμένα. Κατά διαστήματα και σε βάθος χρόνου, έχω συζητήσει μαζί με πολλούς εκπαιδευτικούς. Έτσι έμαθα πως το επίπεδο των μαθητών πέφτει είτε σου αρέσει, είτε όχι. Απόδειξη το μπουρδέλο των ΕΠΑΛ. Όπως έμαθα και πως έχουμε τον μεγαλύτερο όγκο διδακτέας ύλης στην Ευρώπη. Κι όταν ρώτησα γιατί, μου είπαν πως απλούστατα δεν γίνεται αλλιώς.

Δεν έχω καμία όρεξη να γράφω σεντόνια αλλά εφόσον ρωτάς θα απαντάω. Αν περιμένεις να πετάς μπηχτές και να τις αφήνω έτσι ατύχησες.

Εφόσον εσύ μπορείς να βγάλεις το συμπέρασμα πως τα αρχαία ελληνικά είναι άχρηστα, μπορώ κι εγώ να βγάλω το συμπέρασμα πως το επίπεδο των μαθητών ενός σχολείου είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη γνώση της γλώσσας. Όσο λιγότερο την κατέχουν, τόσο πιο παρτάλια είναι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 01 Ιουν 2023, 10:06

Ασέβαστος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 07:59
Allah έγραψε:
31 Μάιος 2023, 23:42
Ασέβαστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:58


κυριε, κυριε, αυτη αρχισε. :roll:
Κεριά και λιβάνια. Σα δε ντρέπεστε, μεγάλοι ανθρώποι.
ποιος; που;

που τους ειδες τους μεγαλους;
Εσύ δεν έλεγες παραπάνω ότι γεννήθηκες το 73; Ή το θυμάμαι λάθος;
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8842
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 01 Ιουν 2023, 11:18

Gherschaagk έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:01
Ασέβαστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 17:56
Gherschaagk έγραψε:
31 Μάιος 2023, 14:07
[qu

Ανά εικοσαετία, το επίπεδο των μαθητών πέφτει κατά ένα 5%.

says who?
Μια διευθύντρια σε σχολείο. Είναι από χωριό δεν την ξερς.
:lol::lol:
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 01 Ιουν 2023, 11:19

Αλιόσα έγραψε:
31 Μάιος 2023, 11:55
axilmar έγραψε:
31 Μάιος 2023, 11:46
Αλιόσα έγραψε:
31 Μάιος 2023, 09:20
Aσεβαστε επειδη εσυ θες να εισαι τουβλο και αμορφωτος ετσι και κάποιοι αλλοι εχουνε το δικαιωμα να μορφωθούνε και να αποκτήσουνε σοβαρή παιδεία στην οποια σιγουρα συγκαταλεγονται αρχαια κειμενα.
Γιατι ειναι 'σοβαρη παιδεια' τα αρχαια κειμενα;

Τι ακριβως εχουν που δεν το βρισκουμε στα σημερινα κειμενα;
Με μια λέξη διοτι ειναι απελευθερωτικά, διαμορφωνουν ελεύθερους ανθρωπους που δεν ανεχονται να γινονται υποχειρια της εκαστωτε εξουσιας.

Τι να θυμηθουμε; τον μεγαλύτερο ρητορα ολων των εποχων Δημοσθένη που γράφει στα παπαρια του τον Φιλιππο και τον Αλέξανδρο και ουσιαστικά τους λεει "α παρατηστε μας ησυχους" εν αντιθέση με τον Ισοκράτη που αν το καλοσκεφτει κανεις δρα προδοτικά για την πολη του.

Τον Διογενη που δεν δινει μια για το ποιος ειναι ο Αλέξανδρος και αρνειται να παει εκεινος στον βασιλια και λεει να πάει ο βασιλιάς σε αυτον;

Τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα, τον Θουκυδιδη και λογους οπως τον Επιτάφιο; τον διαλογο Αθηναιων Μηλιων; και παρα παρά πολλα αλλα.
Δεν ειναι επαρκης λογος αυτος για να διδασκονται τα αρχαια. Αναλογα κειμενα υπαρχουν και σημερα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών