κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Ιουν 2023, 11:55

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
01 Ιουν 2023, 01:29
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιουν 2023, 00:55
Δε θες να στρώσεις τον κώλο σου; Άμε στο ΕΠΑΛ μαζί με υπόλοιπα παρτάλια να απειλείτε καθηγητές και να δερνεστε μεταξύ σας.
Γενικά, μπράβο για την πολιτισμένη συζήτηση με παράθεση επιχειρημάτων χωρίς εμμονές και βρισιές όπως κάνουνε άλλοι, ψυχάκηδες του Πακυ (πχ εγώ). Αλλά αυτό το συγκεκριμένο χωρίο προσβάλει μια συμφορουμίτισσα μας , την user :hammer:

user0972003 @ Πώς αισθάνεσαι τώρα;
Μας είπε επαλήτες κι επαλήτισσες?? :102:
Α εγώ ΓΕΛ τελείωσα πάντως όταν ήμουν 17 και θεωρητική ήμουν αρχαία-λατινικά. Τώρα πήγα να βγάλω ειδικότητα. Εσπερινό.
Οπότε δεν θίχτηκα, θέλω να πω

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9003
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Ιουν 2023, 13:07

Feindflug έγραψε:
01 Ιουν 2023, 07:15
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
01 Ιουν 2023, 01:29
Gherschaagk έγραψε:
01 Ιουν 2023, 00:55
Δε θες να στρώσεις τον κώλο σου; Άμε στο ΕΠΑΛ μαζί με υπόλοιπα παρτάλια να απειλείτε καθηγητές και να δερνεστε μεταξύ σας.
Γενικά, μπράβο για την πολιτισμένη συζήτηση με παράθεση επιχειρημάτων χωρίς εμμονές και βρισιές όπως κάνουνε άλλοι, ψυχάκηδες του Πακυ (πχ εγώ). Αλλά αυτό το συγκεκριμένο χωρίο προσβάλει μια συμφορουμίτισσα μας , την user :hammer:

user0972003 @ Πώς αισθάνεσαι τώρα;
Πέρα από την πλάκα, τύπε, είναι όντως προσβλητικό για τα παιδιά των ΕΠΑΛ.

Μπορεί να ισχύει για κάποιο ποσοστό αυτών, αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι, ούτε η πλειοψηφία, παρτάλια.
Βασικά στα ΕΠΑΛ γενικά ίσχυε το αντίστροφο. Η πλειοψηφία ήτονε παρτάλια και υπήρχε κάποιο ποσοστό πιο νορμάλ.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Ιουν 2023, 14:21

Bazoomba έγραψε:
01 Ιουν 2023, 13:07
Feindflug έγραψε:
01 Ιουν 2023, 07:15
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
01 Ιουν 2023, 01:29


Γενικά, μπράβο για την πολιτισμένη συζήτηση με παράθεση επιχειρημάτων χωρίς εμμονές και βρισιές όπως κάνουνε άλλοι, ψυχάκηδες του Πακυ (πχ εγώ). Αλλά αυτό το συγκεκριμένο χωρίο προσβάλει μια συμφορουμίτισσα μας , την user :hammer:

user0972003 @ Πώς αισθάνεσαι τώρα;
Πέρα από την πλάκα, τύπε, είναι όντως προσβλητικό για τα παιδιά των ΕΠΑΛ.

Μπορεί να ισχύει για κάποιο ποσοστό αυτών, αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι, ούτε η πλειοψηφία, παρτάλια.
Βασικά στα ΕΠΑΛ γενικά ίσχυε το αντίστροφο. Η πλειοψηφία ήτονε παρτάλια και υπήρχε κάποιο ποσοστό πιο νορμάλ.

Εγώ είμαι καλό κορίτσι Bazoomba :8)

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9003
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Ιουν 2023, 14:24

user έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:21
Bazoomba έγραψε:
01 Ιουν 2023, 13:07
Feindflug έγραψε:
01 Ιουν 2023, 07:15

Πέρα από την πλάκα, τύπε, είναι όντως προσβλητικό για τα παιδιά των ΕΠΑΛ.

Μπορεί να ισχύει για κάποιο ποσοστό αυτών, αλλά σίγουρα δεν είναι όλοι, ούτε η πλειοψηφία, παρτάλια.
Βασικά στα ΕΠΑΛ γενικά ίσχυε το αντίστροφο. Η πλειοψηφία ήτονε παρτάλια και υπήρχε κάποιο ποσοστό πιο νορμάλ.

Εγώ είμαι καλό κορίτσι Bazoomba :8)
Eσείς είπατε ότι είσθε του εσπερινού δεσποινίς.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Ιουν 2023, 14:27

Bazoomba έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:24
user έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:21
Bazoomba έγραψε:
01 Ιουν 2023, 13:07

Βασικά στα ΕΠΑΛ γενικά ίσχυε το αντίστροφο. Η πλειοψηφία ήτονε παρτάλια και υπήρχε κάποιο ποσοστό πιο νορμάλ.

Εγώ είμαι καλό κορίτσι Bazoomba :8)
Eσείς είπατε ότι είσθε του εσπερινού δεσποινίς.
Δεν είμαστε αλητεζζζ 😁

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68614
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιουν 2023, 14:36

user έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:27
Bazoomba έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:24
user έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:21



Εγώ είμαι καλό κορίτσι Bazoomba :8)
Eσείς είπατε ότι είσθε του εσπερινού δεσποινίς.
Δεν είμαστε αλητεζζζ 😁
Από τη στιγμή που δουλεύεις, σαφώς δεν είσαι. Καλά κάνεις και μαγκιά σου. :smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Ιουν 2023, 16:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:36
user έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:27
Bazoomba έγραψε:
01 Ιουν 2023, 14:24

Eσείς είπατε ότι είσθε του εσπερινού δεσποινίς.
Δεν είμαστε αλητεζζζ 😁
Από τη στιγμή που δουλεύεις, σαφώς δεν είσαι. Καλά κάνεις και μαγκιά σου. :smt023
:)

(Παιδεύομαι λιγάκι αλλά τουλάχιστον ίσως βρω τον δρόμο μου κάπως)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 17:53

Feindflug έγραψε:
01 Ιουν 2023, 07:20
hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 02:02
Gherschaagk έγραψε:
31 Μάιος 2023, 19:57
Υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτόν τον κόσμο, που όταν βλέπουν ένα έγγραφο μπορούν να εντοπίσουν τα ορθογραφικά λάθη ακόμη κι αν δεν υπάρχει η κόκκινη γραμμή του Thesaurus από κάτω. Κι αυτό συμβαίνει γιατί πρώτον προσπάθησαν, δεύτερον δεν απαξίωναν τα μαθήματα της γλώσσας και τρίτον ντρέπονται να μην γνωρίζουν καλά, παρά πολύ καλά ελληνικά. Όχι γιατί αυτό τους κάνει καλύτερους από τους άλλους, αλλά γιατί πήραν το βιβλίο στα χέρια τους. Είτε είναι των νέων ελληνικών, είτε είναι των αρχαίων ελληνικών.
Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτησή σας, αλλά να τολμήσω να σε ρωτήσω κι εσένα αν μπορείς να μεταφράσεις αρχαίο κείμενο;
Σταμάτα να φλεξάρεις γνώση των αρχαίων ελληνικών ρε τύπε.

Το ότι παίζω και γω μπάσκετ, δεν σημαίνει ότι μπορώ να κερδίσω τον Τζόρνταν σε ένα μονό. Ούτε σημαίνει όμως ότι δεν μπορώ να τον κρίνω ως τον καλύτερο στο παιχνίδι αυτό, ούτε ότι δεν μπορώ να κρίνω κάποια λάθη του.

Επειδή γουστάρω το Nissan GT-R, θα έπρεπε να έχω ένα και να ξέρω πόση ροπή στρέψεως πρέπει να εφαρμοστεί σε κάθε βίδα;
Η σωστή αναλογία είναι "επειδή γουστάρω το Nissan GT-R σημαίνει ότι πρέπει να ξέρω και να οδηγάω"; Και η απάντηση είναι "ναι", αλλιώς τι ακριβώς γουστάρεις; Να το κοιτάς;

Ούτε η αναλογία σου με τον Τζόρνταν λειτουργεί. Το σωστό θα ήταν να έλεγες ότι θέλεις να διδάσκεται το μπάσκετ στο σχολείο αλλά εσύ δεν ξέρεις μπάσκετ και δεν έχεις προσπαθήσει να μάθεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 01 Ιουν 2023, 18:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24361
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Ιουν 2023, 18:00

Gherschaagk έγραψε:
31 Μάιος 2023, 19:57


Υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτόν τον κόσμο, που όταν βλέπουν ένα έγγραφο μπορούν να εντοπίσουν τα ορθογραφικά λάθη ακόμη κι αν δεν υπάρχει η κόκκινη γραμμή του Thesaurus από κάτω. Κι αυτό συμβαίνει γιατί πρώτον προσπάθησαν, δεύτερον δεν απαξίωναν τα μαθήματα της γλώσσας και τρίτον ντρέπονται να μην γνωρίζουν καλά, παρά πολύ καλά ελληνικά. Όχι γιατί αυτό τους κάνει καλύτερους από τους άλλους, αλλά γιατί πήραν το βιβλίο στα χέρια τους. Είτε είναι των νέων ελληνικών, είτε είναι των αρχαίων ελληνικών.
Μα έχουν διαφορετικούς κανόνες τα αρχαία και τα νέα. Γι' αυτό βλέπεις κάτι γραφικούς να γράφουν "ταξείδι", "μαντήλι", "καλλίτερος", "είνε", "μαζύ", "να μη νομίζης".

Φαίνεται να να πιστεύεις ότι η γνώση αρχαίων σε κάνει να γράφεις ή να μιλάς καλύτερα νέα. Αυτή η ΔΟΞΑΣΙΑ όμως βασίζεται στο ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑ ότι τα αρχαία είναι "ο χρυσός κανόνας" της γλώσσας" και στην πραγματικότητα οδηγεί σε τραγελαφικούς μπακαλιάρους. Που ευτυχώς εδώ και καμιά εκατοστή χρόνια τους ξεφορτωνόμαστε σιγά-σιγά.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 01 Ιουν 2023, 18:01

Ασέβαστος έγραψε:
31 Μάιος 2023, 19:25
Thor έγραψε:
31 Μάιος 2023, 18:42
Καποιοι θα ακολουθησουν το κλαδο της φιλολογιας και της αρχιολογιας,αν δεν κανουν τη πρωτη επαφη μεσα απ'το υποχρεωτικο σχολειο,ποτε θα τη κανουν;
Γι'αυτο λεγεται γενικη παιδεια,σε φέρνει σ'επαφη με ολους τους κλαδους και στη συνεχεια κανει ο καθενας την επιλογη του.
Περα δηλαδη απ'τη σφαιρικη γνωση που αποκτουν τα παιδια,μαθαινει να ''στροφαρει'' κι ο εγκεφαλος τους απο διαφορες κατευθυνσεις.
αυτο ειναι σωστο. αλλα, μια πρωτη επαφη, ειναι εξι χρονια αρχαια;
3 ειναι,δεν ειναι 6.
Ειναι υποχρεωτικα πλεον σε ολο το Λυκειο;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Ιουν 2023, 19:43

hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:53
Feindflug έγραψε:
01 Ιουν 2023, 07:20
hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 02:02


Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτησή σας, αλλά να τολμήσω να σε ρωτήσω κι εσένα αν μπορείς να μεταφράσεις αρχαίο κείμενο;
Σταμάτα να φλεξάρεις γνώση των αρχαίων ελληνικών ρε τύπε.

Το ότι παίζω και γω μπάσκετ, δεν σημαίνει ότι μπορώ να κερδίσω τον Τζόρνταν σε ένα μονό. Ούτε σημαίνει όμως ότι δεν μπορώ να τον κρίνω ως τον καλύτερο στο παιχνίδι αυτό, ούτε ότι δεν μπορώ να κρίνω κάποια λάθη του.

Επειδή γουστάρω το Nissan GT-R, θα έπρεπε να έχω ένα και να ξέρω πόση ροπή στρέψεως πρέπει να εφαρμοστεί σε κάθε βίδα;
Η σωστή αναλογία είναι "επειδή γουστάρω το Nissan GT-R σημαίνει ότι πρέπει να ξέρω και να οδηγάω"; Και η απάντηση είναι "ναι", αλλιώς τι ακριβώς γουστάρεις; Να το κοιτάς;

Ούτε η αναλογία σου με τον Τζόρνταν λειτουργεί. Το σωστό θα ήταν να έλεγες ότι θέλεις να διδάσκεται το μπάσκετ στο σχολείο αλλά εσύ δεν ξέρεις μπάσκετ και δεν έχεις προσπαθήσει να μάθεις.
Δικέ μου, αν θες να φλεξάρεις γνώση αρχαίων ελληνικών, κάνε το. Δεν θα το κάνεις όμως βάζοντας ένα κείμενο και προκαλώντας με να το μεταφράσω.

Στο λέω, το ότι παίζω μπάσκετ και συ θα μου φέρεις τον Τζόρνταν για να κοντραριστούμε, δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω μπάσκετ.

Και στίβο γουστάρω να βλέπω και άρση βαρών, αλλά δεν είμαι ούτε ο Usain Bolt, ούτε ο Πύρρος Δήμας. Ούτε είμαι καν κοντά σε ότι έχουν καταφέρει.

Εσύ αν είσαι τόσο γνώστης, μπράβο σου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40345
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιουν 2023, 19:58

Το νήμα δεν είναι για παρακολούθηση ατόμων να μιλάνε αρχαία ελληνικά για να μου κάνεις αναλογία ότι σ' αρέσει να βλέπεις αθλήματα χωρίς να τα κατέχεις. Μιλάμε για εκμάθηση αρχαίων ελληνικών. Δεν μπορείς να σκίζεις τα ρούχα σου ότι τα αρχαία ελληνικά είναι απαραίτητα στο πρόγραμμα και ταυτόχρονα να μην ξέρεις ο ίδιος αρχαία ελληνικά. Αφού τα θεωρείς τόσο σημαντικά δεν θα έπρεπε να τα έχεις μάθει; Κι αν δεν έμαθες στο σχολείο, τι σε εμπόδισε να τα μάθεις μόνος σου;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 01 Ιουν 2023, 20:38

hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 19:58
Το νήμα δεν είναι για παρακολούθηση ατόμων να μιλάνε αρχαία ελληνικά για να μου κάνεις αναλογία ότι σ' αρέσει να βλέπεις αθλήματα χωρίς να τα κατέχεις. Μιλάμε για εκμάθηση αρχαίων ελληνικών. Δεν μπορείς να σκίζεις τα ρούχα σου ότι τα αρχαία ελληνικά είναι απαραίτητα στο πρόγραμμα και ταυτόχρονα να μην ξέρεις ο ίδιος αρχαία ελληνικά. Αφού τα θεωρείς τόσο σημαντικά δεν θα έπρεπε να τα έχεις μάθει; Κι αν δεν έμαθες στο σχολείο, τι σε εμπόδισε να τα μάθεις μόνος σου;
Ρε τύπε, τι δεν καταλαβαίνεις; Ναι, ξέρω αρχαία ελληνικά σε κάποιον βαθμό και τα θεωρώ ωφέλιμα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι πρέπει να μεταφράσω ότι γουστάρεις εσύ; Και να τρώω υγιεινά μου αρέσει και το προσπαθώ, αλλά στο μέτρο που θεωρώ ότι μπορώ και θέλω. Δεν σημαίνει ότι τρώω συνέχεια σούπερ υγιεινά με τρομερή ακρίβεια, επειδή πιστεύω ότι η υγιεινή διατροφή είναι ωφέλιμη. Ούτε θα σου γράψω τι τρώω κάθε εβδομάδα. Και μαθηματικά γνωρίζω και τα θεωρώ χρήσιμα. Θα μου φέρεις καμμία άλυτη εξίσωση από την NASA για να στην λύσω, για να σου αποδείξω τις γνώσεις μου και την ωφελιμότητά τους;

Ότι σου αρέσει εσένα, το φτάνεις στον μέγιστο βαθμό; Γιατί δεν θυμάμαι να έχεις πάρει κανένα Νόμπελ ποίησης, ούτε φυσικής, ούτε κανένα βραβείο γλωσσολογίας, ούτε να βγήκες επιχειρηματίας της χρονιάς.

Χοροπήδα όσο θέλεις. Δεν θα μεταφράσω ότι γουστάρεις.

Λήξη συζητήσεως.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Ιουν 2023, 21:19

Allah έγραψε:
01 Ιουν 2023, 10:06
Ασέβαστος έγραψε:
01 Ιουν 2023, 07:59
Allah έγραψε:
31 Μάιος 2023, 23:42


Κεριά και λιβάνια. Σα δε ντρέπεστε, μεγάλοι ανθρώποι.
ποιος; που;

που τους ειδες τους μεγαλους;
Εσύ δεν έλεγες παραπάνω ότι γεννήθηκες το 73; Ή το θυμάμαι λάθος;
ε, ναι, πρωτη εφηβεια δηλαδη, αντε το πολυ, δευτερη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: κατάργηση αρχαίων στα σχολεία υπέρ ή κατά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 01 Ιουν 2023, 21:21

Feindflug έγραψε:
01 Ιουν 2023, 20:38
hellegennes έγραψε:
01 Ιουν 2023, 19:58
Το νήμα δεν είναι για παρακολούθηση ατόμων να μιλάνε αρχαία ελληνικά για να μου κάνεις αναλογία ότι σ' αρέσει να βλέπεις αθλήματα χωρίς να τα κατέχεις. Μιλάμε για εκμάθηση αρχαίων ελληνικών. Δεν μπορείς να σκίζεις τα ρούχα σου ότι τα αρχαία ελληνικά είναι απαραίτητα στο πρόγραμμα και ταυτόχρονα να μην ξέρεις ο ίδιος αρχαία ελληνικά. Αφού τα θεωρείς τόσο σημαντικά δεν θα έπρεπε να τα έχεις μάθει; Κι αν δεν έμαθες στο σχολείο, τι σε εμπόδισε να τα μάθεις μόνος σου;
Ρε τύπε, τι δεν καταλαβαίνεις; Ναι, ξέρω αρχαία ελληνικά σε κάποιον βαθμό και τα θεωρώ ωφέλιμα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι πρέπει να μεταφράσω ότι γουστάρεις εσύ; Και να τρώω υγιεινά μου αρέσει και το προσπαθώ, αλλά στο μέτρο που θεωρώ ότι μπορώ και θέλω. Δεν σημαίνει ότι τρώω συνέχεια σούπερ υγιεινά με τρομερή ακρίβεια, επειδή πιστεύω ότι η υγιεινή διατροφή είναι ωφέλιμη. Ούτε θα σου γράψω τι τρώω κάθε εβδομάδα. Και μαθηματικά γνωρίζω και τα θεωρώ χρήσιμα. Θα μου φέρεις καμμία άλυτη εξίσωση από την NASA για να στην λύσω, για να σου αποδείξω τις γνώσεις μου και την ωφελιμότητά τους;

Ότι σου αρέσει εσένα, το φτάνεις στον μέγιστο βαθμό; Γιατί δεν θυμάμαι να έχεις πάρει κανένα Νόμπελ ποίησης, ούτε φυσικής, ούτε κανένα βραβείο γλωσσολογίας, ούτε να βγήκες επιχειρηματίας της χρονιάς.

Χοροπήδα όσο θέλεις. Δεν θα μεταφράσω ότι γουστάρεις.

Λήξη συζητήσεως.

:popc::popc::popc:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών