Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2024, 12:42

hellegennes έγραψε:
28 Ιαν 2024, 12:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 12:20
μπορείτε να λυσσάξτε όσο θέτε. :e045:
Ο μόνος που ως συνήθως λυσσάει είσαι εσύ, καλή μου καναπεδόγατα. Ταιριάζουν γάντι τα συμπτώματα:

Στη γάτα, η λύσσα εκδηλώνεται συχνότερα με υπερδιέγερση, αποπροσανατολισμό, επιθετικότητα απέναντι σε άλλα ζώα, ανθρώπους ή άψυχα αντικείμενα, άσκοπη περιπλάνηση, επιληπτικές κρίσεις και έντονη σιελόρροια.
Και όλα αυτά από το δήγμα ανδρός με τα φλούο κορδόνια.

Κάτι παραπάνω παίζει;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 28 Ιαν 2024, 16:58

Παίδες, εγώ δεν ήμουν στο παλιό και δεν μπορώ να γνωρίζω τι «προηγούμενα» παίζουν μεταξύ των παλαιών.

Ωστόσο, διαβάζοντας τα τωρινά σε τούτο το νήμα (και ανάλογα σποράδην σε άλλα νήματα), διερωτώμαι: ποιο άραγε να είναι εκείνο το διακύβευμα που αξίζει τέτοιο ξεκατίνιασμα; Ενδοφορουμική υπεροχική μικροεξουσία; Ενδοφορουμική κόντρα ποιος την έχει πιο μεγάλη τη νοημοσύνη; Δεν ξέρω…αλλά θαρρώ πως το όποιο αυτό διακύβευμα είναι αδιεξόδως ατέρμονο και χωρίς εντέλει «νικητή». Διότι όλοι οι αντιμαχόμενοι βγαίνουν νικημένοι όταν διαρκώς παράγουν και θρέφουν αυτό που τους ζημιώνει όλους -ανελέητα και αναντίστρεπτα. Όταν δεν ηχούν τα επιχειρήματα, ηχούν τα αυτεπίστροφα βλήματα εκατέρωθεν των «γραμμών» και της «ουσίας»…Τα ακούει κανείς;

Ας τοποθετηθώ και επί προσωπικού όσον αφορά τη ΓΑΛΗ. Αν εξαιρέσω τις πολιτικοϊδεολογικές αντιλήψεις μας, όπου μάλλον δεν συμπίπτουμε, τρέφω ορισμένη διαδικτυακή συμπάθεια προς αυτή –θες λόγω κοντινής ηλικίας, θες λόγω ανάλογων, πολιτισμικών κυρίως, βιωμάτων, θες λόγω κάποιας δυσδιάγνωστης «αύρας» εκλεκτικών συγγενειών, δεν μπορώ να το ακριβολογήσω.

Ε…κάπως μου έρχεται λυπηρά δυσανάλογο, βρε ΓΑΛΗ, με τη δεδομένη νοημοσύνη σου και την αξιόλογη προσωπικότητα που ψυχανεμίζομαι, να αναλώνεσαι σε όλο αυτό το αδιέξοδο και ψυχοφθόρο τσίρκουλο που προκαλείται από ένθεν και ένθεν «αντιπαλότητες», προσβλέποντας (;) -με εγγυημένη απροσφορότητα!- σε ένα sui generis «εις εμοί μύριοι»…

Ας μην ενοχλούμε τις λέξεις για ένα πουκάμισο αδειανό -για να μη βρισκόμαστε ενοχλημένοι απ’ αυτές για πολύ περισσότερα…
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Ιαν 2024, 17:36

Το παρόν νήμα είναι ετυμολογικό. Δεν λαμβάνει υπόψιν τα ατομικά συμπλέγματα της κάθε νυφίτσας και του κάθε κουναβιού! :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2024, 18:06

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 16:58

Ας μην ενοχλούμε τις λέξεις για ένα πουκάμισο αδειανό -για να μη βρισκόμαστε ενοχλημένοι απ’ αυτές για πολύ περισσότερα…
Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που με ενοχλούσαν οι λέξεις των αδειανών παντελονιών ΠΑΓΧΡΗΣΤΕ.

Το αν τους ταράζουν οι δικές μου είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9234
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Ιαν 2024, 19:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 18:06
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 16:58

Ας μην ενοχλούμε τις λέξεις για ένα πουκάμισο αδειανό -για να μη βρισκόμαστε ενοχλημένοι απ’ αυτές για πολύ περισσότερα…
Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που με ενοχλούσαν οι λέξεις των αδειανών παντελονιών ΠΑΓΧΡΗΣΤΕ.

Το αν τους ταράζουν οι δικές μου είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.
Πόσο πολύς; Πέρυσι δεν έκλεινες ραντεβού για ξύλο στο Θησείο;

Άμα σε λέω εγώ καρτούν...
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48653
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 28 Ιαν 2024, 19:42

Bazoomba έγραψε:
28 Ιαν 2024, 19:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 18:06
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 16:58

Ας μην ενοχλούμε τις λέξεις για ένα πουκάμισο αδειανό -για να μη βρισκόμαστε ενοχλημένοι απ’ αυτές για πολύ περισσότερα…
Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που με ενοχλούσαν οι λέξεις των αδειανών παντελονιών ΠΑΓΧΡΗΣΤΕ.

Το αν τους ταράζουν οι δικές μου είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.
Πόσο πολύς; Πέρυσι δεν έκλεινες ραντεβού για ξύλο στο Θησείο;

Άμα σε λέω εγώ καρτούν...
:lol:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2024, 19:54

...

Κάτι έγραψα παραπάνω για αδειανά παντελόνια των τσεκουράτων.

Θενκς για την υποστήριξη, γλjκούλια. :hebit:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Ιαν 2024, 20:36

Nostalgia έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:23
Με την Γαλη γνωριζομαστε πανω απο 20 χρονια, οχι μονο ιντερνετικα αλλα και δια ζωσης, εχει τσεκαριστει και στα ευκολα και στα πολυ δυσκολα και ειναι ακεραιος χαρακτηρας. Σε περιοδους οπου θα μπορουσε να μας γραψει στα παλαια της υποδηματα και να κατσει στις δαφνες της, δεν το εκανε και μαλιστα δεν το εκανε επειδη συμπαθουσε εμενα ή αλλους, αλλα επειδη πιστευε οτι αυτο ειναι σωστο και δεν εκανε εκπτωσεις με τις αξιες της.
Έτερον εκάτερον, κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να διαχωρίζουμε τα θέματά μεταξύ τους, τα διακριτά θέματά εννοώ, αυτά που διαχωρίζονται μόνα τους μεταξύ τους δλδ, δεν το λέω για εσένα συγκεκριμένα νος, για όλους μας το λέω.
Οπότε λοιπόν άλλο το ένα άλλο το άλλο (σε ότι αφορά την δική μου διευκρίνηση πάντα ομιλώ).
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Ιαν 2024, 20:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 10:35
taxalata xalasa έγραψε:
27 Ιαν 2024, 22:11
Sid Vicious έγραψε:
27 Ιαν 2024, 21:02
Δεν χρειάζεται καν να διαβάσω το νήμα, στηρίζω Γαλή
πού στη ρίχνεις νυφίτσα;
Τη λέει η λουλού στον Sid.

Aπό τις μεγάλες στιγμές του πχώρου.
Ακόμα γελάω μαζί του :lol:
Και εδω για να βλεπω κι απεξω....
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2024, 20:39

sys3x έγραψε:
28 Ιαν 2024, 20:36
Nostalgia έγραψε:
27 Ιαν 2024, 20:23
Με την Γαλη γνωριζομαστε πανω απο 20 χρονια, οχι μονο ιντερνετικα αλλα και δια ζωσης, εχει τσεκαριστει και στα ευκολα και στα πολυ δυσκολα και ειναι ακεραιος χαρακτηρας. Σε περιοδους οπου θα μπορουσε να μας γραψει στα παλαια της υποδηματα και να κατσει στις δαφνες της, δεν το εκανε και μαλιστα δεν το εκανε επειδη συμπαθουσε εμενα ή αλλους, αλλα επειδη πιστευε οτι αυτο ειναι σωστο και δεν εκανε εκπτωσεις με τις αξιες της.
Έτερον εκάτερον, κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να διαχωρίζουμε τα θέματά μεταξύ τους, τα διακριτά θέματά εννοώ, αυτά που διαχωρίζονται μόνα τους μεταξύ τους δλδ, δεν το λέω για εσένα συγκεκριμένα νος, για όλους μας το λέω.
Οπότε λοιπόν άλλο το ένα άλλο το άλλο (σε ότι αφορά την δική μου διευκρίνηση πάντα ομιλώ).
:wave:
Μα ακριβώς το μπολντ έχει ενδιαφέρον. Οφθαλμολογικώς και όχι μόνον. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2024, 20:46

Sid Vicious έγραψε:
28 Ιαν 2024, 20:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 10:35
taxalata xalasa έγραψε:
27 Ιαν 2024, 22:11


πού στη ρίχνεις νυφίτσα;
Τη λέει η λουλού στον Sid.

Aπό τις μεγάλες στιγμές του πχώρου.
Ακόμα γελάω μαζί του :lol:
Και εδω για να βλεπω κι απεξω....
Μα είναι αστήρευτη πηγή γέλιου οι εν αλογω λόγω. Έχουν κατιτίς το πηγαίον, το διαχρονικόν, το αλλούτερον. Και συμβάλλουν τα μάλα στο ανοσοποιητικό. Το σωστό να λέγεται.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Ιαν 2024, 21:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 20:46
Sid Vicious έγραψε:
28 Ιαν 2024, 20:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 10:35


Τη λέει η λουλού στον Sid.

Aπό τις μεγάλες στιγμές του πχώρου.
Ακόμα γελάω μαζί του :lol:
Και εδω για να βλεπω κι απεξω....
Μα είναι αστήρευτη πηγή γέλιου οι εν αλογω λόγω. Έχουν κατιτίς το πηγαίον, το διαχρονικόν, το αλλούτερον. Και συμβάλλουν τα μάλα στο ανοσοποιητικό. Το σωστό να λέγεται.
είδες μαρή Νυφίτσα Ικτίδα;

Κι άλλον γαμβρόν σου βρήκα με το ετυμολογικό νήμα...

Είναι συμπλεγματικός σαν κι εσέ και θα κάνετε ωραίο ταίρι... συμπλέγματος...

:vp20:
†EUΛΟΓEICΟΝ†

ΥΓ. Θα σε κάμει και βόλτες στην Φαβελονοίκι...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιαν 2024, 22:37

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Ιαν 2024, 16:58
Ωστόσο, διαβάζοντας τα τωρινά σε τούτο το νήμα (και ανάλογα σποράδην σε άλλα νήματα), διερωτώμαι: ποιο άραγε να είναι εκείνο το διακύβευμα που αξίζει τέτοιο ξεκατίνιασμα; Ενδοφορουμική υπεροχική μικροεξουσία; Ενδοφορουμική κόντρα ποιος την έχει πιο μεγάλη τη νοημοσύνη; Δεν ξέρω…αλλά θαρρώ πως το όποιο αυτό διακύβευμα είναι αδιεξόδως ατέρμονο και χωρίς εντέλει «νικητή».
Εγώ δεν ενδιαφέρομαι να με ανακηρύξει κανείς νικητή, πάντως. Δεν έχω τέτοιου είδους ανασφάλειες ούτε νιώθω κάποια ανάγκη να αποδείξω κάτι. Η Γαλή αντιθέτως το δήλωσε ρητά ότι αυτός ήταν ο σκοπός της πρόκλησης: να λάβει ψήφο εμπιστοσύνης.

Ούτε καν με ενδιαφέρει να την πω στην Γαλή. Ούτε αξίζει τον κόπο ούτε είναι δύσκολο. Άλλωστε η συνδιάλεξη μαζί της δεν έχει να μου προσφέρει κάτι. Τι να πάρω από την Γαλή; Αλλά αν με προσκαλέσει κάποιος να τον αποδομήσω δεν χαλάω χατήρι, ειδικά αν θεωρώ ότι είναι άτομο αμφιβόλου ηθικής.

Όσο για την νοημοσύνη της, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω και γι' αυτήν. Η δυνατότητά της να αρθρώσει αντίλογο εξαντλείται στον σχολιασμό του χρώματος των κορδονιών μου, αφού δεν έχει να πει τίποτα ουσιώδες.

Φρονώ πως είναι η πλέον φθηνή όσο και μπανάλ κατινιά να επιτεθεί κάποιος στην αρρενωπότητα ενός άντρα και μάλιστα με κριτήριο την εμφάνιση.

Ωστόσο πάντα διατηρώ ενδιαφέρον για το πόσο πιο χαμηλά γίνεται να πέσει ένας άνθρωπος. Το ανθρώπινο είδος δεν σταματάει στιγμή να με εκπλήσσει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Ιαν 2024, 22:41

Βρέχει ευφυή αρρενωπότητα σ' αυτό το υψηλής αισθητικής νήμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γαλέα - Γαλέη - Γαλῆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Ιαν 2024, 22:50

hellegennes έγραψε:
28 Ιαν 2024, 22:37
Φρονώ πως είναι η πλέον φθηνή όσο και μπανάλ κατινιά να επιτεθεί κάποιος στην αρρενωπότητα ενός άντρα και μάλιστα με κριτήριο την εμφάνιση.
την ρώτησες για ροές εχθές. αντε, αγκαλιτσα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών