Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Δεκ 2023, 11:48

mao mao έγραψε:
06 Οκτ 2023, 23:02
μια που άνοιξε το νήμα θα ήθελα να μας πουν οι παντρεμένοι πόσο ξεφτίλες ένιωσαν όταν πήγαιναν από τραπέζι σε τραπέζι δήθεν για να χαιρετήσουν :)
Κοίτα. Στα παλιά τα χρόνια οι γάμοι ήταν συνεργατική διαδικασία. Όλο το χωριό μαζευόταν και έκανε κάτι για τον γάμο. Άλλοι καθάριζαν πατάτες, άλλοι έψηναν, άλλοι έφερναν καρέκλες, άλλοι στόλιζαν, άλλοι έπαιζαν μουσική, άλλοι έραβαν ρούχα, άλλοι ετοίμαζαν δωμάτια για συγγενείς και φίλους που ερχόταν από άλλα μέρη μόνο για τον γάμο, κτλ. Έχω πάει σε τέτοιο γάμο όταν ήμουν μικρός. Πλάκα είχε.

Σήμερα ο γάμος είναι έξοδο που βαραίνει το ζευγάρι μόνο, οπότε αυτό το συνεργατικό πνεύμα έχει μετατραπεί σε ένα είδος ρεφενέ. Το ζευγάρι βάζει αρχικά τα χρήματα και κάνει μόνο του όλην την προετοιμασία και μετά οι συγγενείς και φίλοι συνεισφέρουν ο καθένας χρηματικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Δεκ 2023, 11:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Δεκ 2023, 12:06
Άλλη ερώτηση, είναι ο φάκελος, είναι το χαρτονόμισμα μέσα, πρέπει να πάρω και ευχητήρια κάρτα ή μπορώ να γράψω "βίον ανθόσπαρτο, Dwarven Blacksmith" στο φάκελο;
Γράψε στον φάκελο και μην ξεχάσεις να το γράψεις όλο: "βίον ανθόσπαρτο, Dwarven Blacksmith@phorum.com.gr". Όχι τίποτα άλλο, να μπει και κανένας καινούργιος χρήστης να εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις μου. Στους παλιούς δεν πιάνει πλέον.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Δεκ 2023, 11:54

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:22


Δεν είναι και τόσο απλός ο παραδοσιακός τρόπος. Γιατί δεν ξέρω πολλούς που να έχουν κτήματα ή έστω μεγάλους κήπους για τα εν λόγω δρώμενα. Αυτό μπορεί να παίξει στην επαρχία. Οπότε, το ζητούμενο είναι το πού θα μείνουν οι καλεσμένοι που θα πρέπει να μεταβούν στο "γλέντι". Ισχύει για περιπτώσεις κλασσικών και βουκολικών γάμων, σε βουνά, λαγκάδια ή νησιά, που είναι εκτός της περιοχής που μένει ο καθένας.
Σε επαρχία αναφέρομαι πιο πολύ και εγώ. Αθήνα είναι αλλιώς. Όσον αφορά τη διαμονή των εξω καλεσμένων είτε την αναλαμβάνεις είτε την αναλαμβάνουν. Αυτό πάει ανάλογα τα οικονομικά σου και τα οικονομικά τους.
Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Σαφώς και πάμε καλά.

Αν θεωρείς λογικό να πληρώνει ο οποιοσδήποτε ξενοδοχεία, μεταφορικά και καπάκι το χ ποσό ως γαμήλιο δώρο για να ανταποδώσει την τιμή που του έκανες να συμμετάσχει στη χαρά σου αλλά και να αποσβέσει αυτός το δρώμενο, τί να πω βρε Σέσι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10014
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Δεκ 2023, 11:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:43
vagabondo έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:13


Έλα ρε Σέσι. Οι γαμήλιες δεξιώσεις δεν γίνονται για να ανοίξεις σπίτι. Δεν είναι συναυλία που πρέπει να βγάλει τα έξοδα της και να κερδίσει κατιτίς παραπάνω. Είναι από τα γαμήλια έξοδα, που είναι καθαρά θέμα επιλογής. Αν υπάρχει χρήμα διαθέσιμο, κανένα πρόβλημα. Αν το θέλει το ζευγάρι, έχει καλώς. Αν το ζευγάρι γουστάρει κάτι πιο απλό αλλά θέλει να ευχαριστήσει τα σόγια (που μια φορά παντρεύουν γιο ή κόρη) επίσης. Αλλά το ζητούμενο είναι να πληρώνει αυτός που το θέλει και όχι οι καλεσμένοι.
Τα αδέρφια μου πάντως έβγαλαν υπερδιπλάσια, από όλα τα έξοδα του γάμου (φωτογράφοι, μουσικοί, νυφικά,..), όχι μόνο από τα έξοδα του κέντρου.
Αυτό δεν λέει κάτι, αν δεν προσδιορίσεις τα ευρώ που έδωσαν γι' αυτά που αναφέρεις και τον αριθμό των καλεσμένων. Αφαιρώντας φυσικά τις χορηγίες των συγγενών, που θα έπαιζαν ούτως ή άλλως.
Τους συγγενείς γιατί να τους αφαιρέσω; Αυτοί δίνουν τα πολλά. :8)
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 11:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:54
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:33


Σε επαρχία αναφέρομαι πιο πολύ και εγώ. Αθήνα είναι αλλιώς. Όσον αφορά τη διαμονή των εξω καλεσμένων είτε την αναλαμβάνεις είτε την αναλαμβάνουν. Αυτό πάει ανάλογα τα οικονομικά σου και τα οικονομικά τους.
Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Σαφώς και πάμε καλά.

Αν θεωρείς λογικό να πληρώνει ο οποιοσδήποτε ξενοδοχεία, μεταφορικά και καπάκι το χ ποσό ως γαμήλιο δώρο για να ανταποδώσει την τιμή που του έκανες να συμμετάσχει στη χαρά σου αλλά και να αποσβέσει αυτός το δρώμενο, τί να πω βρε Σέσι; :lol:
Mα να μην έρθει θέλω, σιμπλ ας δατ! Οι συγγενείς μου που έτσι και αλλιώς θα τα έσκαγαν δε χρειάζονται το ταξίδι. Επίσης σου φαίνεται παράλογο, αλλά δεν ξέρεις πόσο τσαντιζονται, αν δεν τους καλέσεις!
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 10 Δεκ 2023, 11:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:43
vagabondo έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:41


Τι γελάς;
Βάλε μπρος, το πρώτο βήμα έγινε. :8)
Είναι άθεος γμτ.
Σιγά το πρόβλημα. Όρεξη να' χετε και ακόμη και με πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης, μπορεί να παίξει "δεξίωση".

Κατά τα άλλα, από άθεους που έκαναν θρησκευτικό γάμο για απολύτως κατανοητούς λόγους :lol: άλλο τίποτα.
Δεν θέλω εγω με πολιτικό δεξιώσεις και παπαριες. Θέλω να βλέπω τη θείτσα να χει πιάσει 1ο στασισι με το ταγερακι της και το μαλλί μπανάνα να λέει όσα ζευγάρια πάντρεψε ο παπα Γιαννης στέριωσαν. Αλλιώς υπογράφουμε το χαρτί και συνεχίζουμε κανονικά στις ζωές μας σαν να υπογράψαμε συμβόλαιο αλλαγής παρόχου ρευνατος.
Αυτός δεν είναι απλά άθεος είναι άθεος έπειτα από πολύ μελέτη και για να το πω πιο σωστά έχει μια έχθρα για τις θρησκείες. Τον χριστιανισμό και τον μουσουλμανισμό.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10014
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Δεκ 2023, 12:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:54
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:33


Σε επαρχία αναφέρομαι πιο πολύ και εγώ. Αθήνα είναι αλλιώς. Όσον αφορά τη διαμονή των εξω καλεσμένων είτε την αναλαμβάνεις είτε την αναλαμβάνουν. Αυτό πάει ανάλογα τα οικονομικά σου και τα οικονομικά τους.
Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Σαφώς και πάμε καλά.

Αν θεωρείς λογικό να πληρώνει ο οποιοσδήποτε ξενοδοχεία, μεταφορικά και καπάκι το χ ποσό ως γαμήλιο δώρο για να ανταποδώσει την τιμή που του έκανες να συμμετάσχει στη χαρά σου αλλά και να αποσβέσει αυτός το δρώμενο, τί να πω βρε Σέσι; :lol:
Συνήθως γίνονται ειδικές τιμές από τα διάφορα καταλύματα σε αυτές τις περιπτώσεις. Εγώ πλήρωσα 20 ευρώ την διανυκτέρευση στην Πορταριά.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 10 Δεκ 2023, 12:01

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:22


Δεν είναι και τόσο απλός ο παραδοσιακός τρόπος. Γιατί δεν ξέρω πολλούς που να έχουν κτήματα ή έστω μεγάλους κήπους για τα εν λόγω δρώμενα. Αυτό μπορεί να παίξει στην επαρχία. Οπότε, το ζητούμενο είναι το πού θα μείνουν οι καλεσμένοι που θα πρέπει να μεταβούν στο "γλέντι". Ισχύει για περιπτώσεις κλασσικών και βουκολικών γάμων, σε βουνά, λαγκάδια ή νησιά, που είναι εκτός της περιοχής που μένει ο καθένας.
Σε επαρχία αναφέρομαι πιο πολύ και εγώ. Αθήνα είναι αλλιώς. Όσον αφορά τη διαμονή των εξω καλεσμένων είτε την αναλαμβάνεις είτε την αναλαμβάνουν. Αυτό πάει ανάλογα τα οικονομικά σου και τα οικονομικά τους.
Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Συνηθίζεται μανα μ' αν καλείς κόσμο από Αθήνα πχ στην επαρχία ή από την επαρχία στην Αθήνα να κλείνεις ενα ξενώνα για όσους είναι από μακριά. Βάζεις και λεωφορειακι. Είπαμε όμως ανάλογα τα οικονομικά του καθενός.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:02

vagabondo έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:54
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47


Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Σαφώς και πάμε καλά.

Αν θεωρείς λογικό να πληρώνει ο οποιοσδήποτε ξενοδοχεία, μεταφορικά και καπάκι το χ ποσό ως γαμήλιο δώρο για να ανταποδώσει την τιμή που του έκανες να συμμετάσχει στη χαρά σου αλλά και να αποσβέσει αυτός το δρώμενο, τί να πω βρε Σέσι; :lol:
Συνήθως γίνονται ειδικές τιμές από τα διάφορα καταλύματα σε αυτές τις περιπτώσεις. Εγώ πλήρωσα 20 ευρώ την διανυκτέρευση στην Πορταριά.
Αυτά δεν παίζουν ντιαρ στο νησι. Είκοσι ευρώ στο κάμπινγκ και αν βρεις.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 10 Δεκ 2023, 12:03

εγώ θέλω σουίτα και χοτ κουμπάρες
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 10 Δεκ 2023, 12:03

για να έρθω
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:04

Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:01
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:33


Σε επαρχία αναφέρομαι πιο πολύ και εγώ. Αθήνα είναι αλλιώς. Όσον αφορά τη διαμονή των εξω καλεσμένων είτε την αναλαμβάνεις είτε την αναλαμβάνουν. Αυτό πάει ανάλογα τα οικονομικά σου και τα οικονομικά τους.
Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Συνηθίζεται μανα μ' αν καλείς κόσμο από Αθήνα πχ στην επαρχία ή από την επαρχία στην Αθήνα να κλείνεις ενα ξενώνα για όσους είναι από μακριά. Βάζεις και λεωφορειακι. Είπαμε όμως ανάλογα τα οικονομικά του καθενός.
Πού συνηθίζεται?! Κανείς δεν το έχει κάνει στην περιοχή μου. Και ζαπλουτος να είσαι δεν μπορείς να τους πληρώσεις και το ξενοδοχείο! Μιλάμε θες 150 ευρώ για κάθε ένα για πλάκα. Σιγά μην τους πληρώσω και το πλοίο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 10 Δεκ 2023, 12:04

αεροπορικά, εννοείται
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:05

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:04
αεροπορικά, εννοείται
Μη σου πω ότι είναι πιο φτηνά πλεον αν τα κλεισεις νωρίς!
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10014
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Δεκ 2023, 12:05

Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:59
Αυτός δεν είναι απλά άθεος είναι άθεος έπειτα από πολύ μελέτη και για να το πω πιο σωστά έχει μια έχθρα για τις θρησκείες. Τον χριστιανισμό και τον μουσουλμανισμό.
Τι μελέτη μωρέ...
Ποιό είναι το μορφωτικό του επίπεδο, έβγαλε Λύκειο;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών