Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Δεκ 2023, 12:06

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:54
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47


Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Σαφώς και πάμε καλά.

Αν θεωρείς λογικό να πληρώνει ο οποιοσδήποτε ξενοδοχεία, μεταφορικά και καπάκι το χ ποσό ως γαμήλιο δώρο για να ανταποδώσει την τιμή που του έκανες να συμμετάσχει στη χαρά σου αλλά και να αποσβέσει αυτός το δρώμενο, τί να πω βρε Σέσι; :lol:
Mα να μην έρθει θέλω, σιμπλ ας δατ! Οι συγγενείς μου που έτσι και αλλιώς θα τα έσκαγαν δε χρειάζονται το ταξίδι. Επίσης σου φαίνεται παράλογο, αλλά δεν ξέρεις πόσο τσαντιζονται, αν δεν τους καλέσεις!
Αυτό ήδη το έχω αναφέρει. :)
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:43
Αυτό δεν λέει κάτι, αν δεν προσδιορίσεις τα ευρώ που έδωσαν γι' αυτά που αναφέρεις και τον αριθμό των καλεσμένων. Αφαιρώντας φυσικά τις χορηγίες των συγγενών, που θα έπαιζαν ούτως ή άλλως.
Κατά τα άλλα, τίποτα δεν μου φαίνεται παράλογο.

Στην τελική, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα από τη στιγμή που κι εσύ τσατίζεσαι αν τους καλέσεις και δεν ανταπεξέλθουν λογιστικώς στη χαρά σου; :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 10 Δεκ 2023, 12:08

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:04
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:01
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47


Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Συνηθίζεται μανα μ' αν καλείς κόσμο από Αθήνα πχ στην επαρχία ή από την επαρχία στην Αθήνα να κλείνεις ενα ξενώνα για όσους είναι από μακριά. Βάζεις και λεωφορειακι. Είπαμε όμως ανάλογα τα οικονομικά του καθενός.
Πού συνηθίζεται?! Κανείς δεν το έχει κάνει στην περιοχή μου. Και ζαπλουτος να είσαι δεν μπορείς να τους πληρώσεις και το ξενοδοχείο! Μιλάμε θες 150 ευρώ για κάθε ένα για πλάκα. Σιγά μην τους πληρώσω και το πλοίο.
Τι 150 μωρε παιδί; κάνεις το γάμο off season και κάνεις συμφωνία με ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα. Σαφέστατα δεν καλείς όλο τον άσχετο πληθυσμό σε αυτή τη περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:06
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:54


Σαφώς και πάμε καλά.

Αν θεωρείς λογικό να πληρώνει ο οποιοσδήποτε ξενοδοχεία, μεταφορικά και καπάκι το χ ποσό ως γαμήλιο δώρο για να ανταποδώσει την τιμή που του έκανες να συμμετάσχει στη χαρά σου αλλά και να αποσβέσει αυτός το δρώμενο, τί να πω βρε Σέσι; :lol:
Mα να μην έρθει θέλω, σιμπλ ας δατ! Οι συγγενείς μου που έτσι και αλλιώς θα τα έσκαγαν δε χρειάζονται το ταξίδι. Επίσης σου φαίνεται παράλογο, αλλά δεν ξέρεις πόσο τσαντιζονται, αν δεν τους καλέσεις!
Αυτό ήδη το έχω αναφέρει. :)
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:43
Αυτό δεν λέει κάτι, αν δεν προσδιορίσεις τα ευρώ που έδωσαν γι' αυτά που αναφέρεις και τον αριθμό των καλεσμένων. Αφαιρώντας φυσικά τις χορηγίες των συγγενών, που θα έπαιζαν ούτως ή άλλως.
Κατά τα άλλα, τίποτα δεν μου φαίνεται παράλογο.

Στην τελική, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα από τη στιγμή που κι εσύ τσατίζεσαι αν τους καλέσεις και δεν ανταπεξέλθουν λογιστικώς στη χαρά σου; :P
Το πρόβλημα είναι ότι δεν φυτρωσαμε, έχουμε οικογένειες και υποχρεώσεις. Οπότε αναγκαστικά καλεις και κόσμο που δεν καίγεσαι να δεις στο γάμο. Πχ ποιος χέστηκε αν θα έρθει η τρίτη ξαδέλφη της μάνας μου; Θα σου πω εγώ τι εξαψαλμο θα ακούσω από τη γιαγιά μου αν δεν την καλέσω. :smt005: είναι πολύ πρακτικό το θέμα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 10 Δεκ 2023, 12:10

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:06
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:56

Mα να μην έρθει θέλω, σιμπλ ας δατ! Οι συγγενείς μου που έτσι και αλλιώς θα τα έσκαγαν δε χρειάζονται το ταξίδι. Επίσης σου φαίνεται παράλογο, αλλά δεν ξέρεις πόσο τσαντιζονται, αν δεν τους καλέσεις!
Αυτό ήδη το έχω αναφέρει. :)
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:43
Αυτό δεν λέει κάτι, αν δεν προσδιορίσεις τα ευρώ που έδωσαν γι' αυτά που αναφέρεις και τον αριθμό των καλεσμένων. Αφαιρώντας φυσικά τις χορηγίες των συγγενών, που θα έπαιζαν ούτως ή άλλως.
Κατά τα άλλα, τίποτα δεν μου φαίνεται παράλογο.

Στην τελική, ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα από τη στιγμή που κι εσύ τσατίζεσαι αν τους καλέσεις και δεν ανταπεξέλθουν λογιστικώς στη χαρά σου; :P
Το πρόβλημα είναι ότι δεν φυτρωσαμε, έχουμε οικογένειες και υποχρεώσεις. Οπότε αναγκαστικά καλεις και κόσμο που δεν καίγεσαι να δεις στο γάμο. Πχ ποιος χέστηκε αν θα έρθει η τρίτη ξαδέλφη της μάνας μου; Θα σου πω εγώ τι εξαψαλμο θα ακούσω από τη γιαγιά μου αν δεν την καλέσω. :smt005: είναι πολύ πρακτικό το θέμα.
Αυτηνής στείλε το κάλεσμα σε λάθος διεύθυνση :lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Δεκ 2023, 12:11

Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:08
Τι 150 μωρε παιδί; κάνεις το γάμο off season και κάνεις συμφωνία με ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα. Σαφέστατα δεν καλείς όλο τον άσχετο πληθυσμό σε αυτή τη περίπτωση.
Έτσι. Αλλά εξαρτάται και από τις οικονομικές δυνατότητες τους ζευγαριού. Πάντως μερικά πράγματα είναι απλή λογική. Αν ο άλλος πάει και παντρευτεί στου βοδιού το κέρατο πρέπει ή να ξηλωθεί να περιμένει πως κάποιοι από φίλους και συγγενείς που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια, δεν θα μπορέσουν να συμμετέχουν.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:12

Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:08
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:04
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:01


Συνηθίζεται μανα μ' αν καλείς κόσμο από Αθήνα πχ στην επαρχία ή από την επαρχία στην Αθήνα να κλείνεις ενα ξενώνα για όσους είναι από μακριά. Βάζεις και λεωφορειακι. Είπαμε όμως ανάλογα τα οικονομικά του καθενός.
Πού συνηθίζεται?! Κανείς δεν το έχει κάνει στην περιοχή μου. Και ζαπλουτος να είσαι δεν μπορείς να τους πληρώσεις και το ξενοδοχείο! Μιλάμε θες 150 ευρώ για κάθε ένα για πλάκα. Σιγά μην τους πληρώσω και το πλοίο.
Τι 150 μωρε παιδί; κάνεις το γάμο off season και κάνεις συμφωνία με ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα. Σαφέστατα δεν καλείς όλο τον άσχετο πληθυσμό σε αυτή τη περίπτωση.
Θα κάνω γάμο χειμώνα σε νησί? Πρώτον είναι και βάφτιση μαζί και το λυπάμαι το παιδί και δεύτερον θα φυγουμε όλοι με πνευμονία.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Δεκ 2023, 12:12

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:04
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:01
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 11:47


Σιγα μην τους πληρώσω και ξενοδοχείο! Ρε πάτε καλά?
Συνηθίζεται μανα μ' αν καλείς κόσμο από Αθήνα πχ στην επαρχία ή από την επαρχία στην Αθήνα να κλείνεις ενα ξενώνα για όσους είναι από μακριά. Βάζεις και λεωφορειακι. Είπαμε όμως ανάλογα τα οικονομικά του καθενός.
Πού συνηθίζεται?! Κανείς δεν το έχει κάνει στην περιοχή μου. Και ζαπλουτος να είσαι δεν μπορείς να τους πληρώσεις και το ξενοδοχείο! Μιλάμε θες 150 ευρώ για κάθε ένα για πλάκα. Σιγά μην τους πληρώσω και το πλοίο.
Αυτοί γιατί να πληρώσουν το πλοίο, το ξενοδοχείο και κατιτίς περισσότερο από το τσίπικο 50ευρο, ρε Σέσι; Άλλο ο εθελοντισμός και άλλο η πρόσκληση σε γάμο εκτός βάσης.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:12

ST48410 έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:11
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:08
Τι 150 μωρε παιδί; κάνεις το γάμο off season και κάνεις συμφωνία με ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα. Σαφέστατα δεν καλείς όλο τον άσχετο πληθυσμό σε αυτή τη περίπτωση.
Έτσι. Αλλά εξαρτάται και από τις οικονομικές δυνατότητες τους ζευγαριού. Πάντως μερικά πράγματα είναι απλή λογική. Αν ο άλλος πάει και παντρευτεί στου βοδιού το κέρατο πρέπει ή να ξηλωθεί να περιμένει πως κάποιοι από φίλους και συγγενείς που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια, δεν θα μπορέσουν να συμμετέχουν.
Εγώ εκεί ελπίζω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:12
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:04
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:01


Συνηθίζεται μανα μ' αν καλείς κόσμο από Αθήνα πχ στην επαρχία ή από την επαρχία στην Αθήνα να κλείνεις ενα ξενώνα για όσους είναι από μακριά. Βάζεις και λεωφορειακι. Είπαμε όμως ανάλογα τα οικονομικά του καθενός.
Πού συνηθίζεται?! Κανείς δεν το έχει κάνει στην περιοχή μου. Και ζαπλουτος να είσαι δεν μπορείς να τους πληρώσεις και το ξενοδοχείο! Μιλάμε θες 150 ευρώ για κάθε ένα για πλάκα. Σιγά μην τους πληρώσω και το πλοίο.
Αυτοί γιατί να πληρώσουν το πλοίο, το ξενοδοχείο και κατιτίς περισσότερο από το τσίπικο 50ευρο, ρε Σέσι; Άλλο ο εθελοντισμός και άλλο η πρόσκληση σε γάμο εκτός βάσης.
Ε ας μην έρθουν σε γάμο εκτός βάσης. Δεν τους ανάγκασα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Δεκ 2023, 12:15

ST48410 έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:11
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:08
Τι 150 μωρε παιδί; κάνεις το γάμο off season και κάνεις συμφωνία με ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα. Σαφέστατα δεν καλείς όλο τον άσχετο πληθυσμό σε αυτή τη περίπτωση.
Έτσι. Αλλά εξαρτάται και από τις οικονομικές δυνατότητες τους ζευγαριού. Πάντως μερικά πράγματα είναι απλή λογική. Αν ο άλλος πάει και παντρευτεί στου βοδιού το κέρατο πρέπει ή να ξηλωθεί να περιμένει πως κάποιοι από φίλους και συγγενείς που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια, δεν θα μπορέσουν να συμμετέχουν.
Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια πήγα σε δυο μακρινούς γάμους. Ο ένας ήταν στην Εύβοια και ο άλλος στην Πάτρα. Στην πρώτη περίπτωση ήταν πρώτος μου ξάδερφος, το ξενοδοχείο για όλους εμάς το πλήρωσε ο πατέρας του (ο αδερφός του δικού μου πατέρα). Στην δεύτερη περίπτωση ήταν φίλος και πρώην συγκάτοικος, το ξενοδοχείο το πληρώσαμε εμείς, αλλά είχε ανοιχτό tab στο μπαρ του ξενοδοχείου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Δεκ 2023, 12:16

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:12
Εγώ εκεί ελπίζω.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Άλλο να πεις πάω και παντρεύομαι σε ξωκλήσι στη μέση του πουθενά γιατί θέλω ένα γάμο σε κλειστό κύκλο ή με λίγους δικούς μου ανθρώπους (που είναι απολύτως σεβαστό) και άλλο να τηλεφωνείς σε φίλους και συγγενείς και να στραβώνεις αν σου πουν ότι δεν μπορούν να έρθουν και να έχεις την απαίτηση να δώσουν το μισό μηνιάτικο μόνο για πήγαινε έλα και ξενοδοχείο.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:18

ST48410 έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:16
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:12
Εγώ εκεί ελπίζω.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Άλλο να πεις πάω και παντρεύομαι σε ξωκλήσι στη μέση του πουθενά γιατί θέλω ένα γάμο σε κλειστό κύκλο ή με λίγους δικούς μου ανθρώπους (που είναι απολύτως σεβαστό) και άλλο να τηλεφωνείς σε φίλους και συγγενείς και να στραβώνεις αν σου πουν ότι δεν μπορούν να έρθουν και να έχεις την απαίτηση να δώσουν το μισό μηνιάτικο μόνο για πήγαινε έλα και ξενοδοχείο.
Όχι το αντίθετο ακριβώς λέω. Οι ίδιοι μας υποχρεώνουν σε πρόσκληση γιατί αλλιώς στραβωνουν άγρια. Αν ήταν να έχω τους 100-200 που πραγματικά με ενδιαφέρουν, οι μισοί είναι ήδη εκεί και οι άλλοι που θα ταξιδέψουν χωράνε να φιλοξενηθούν.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 10 Δεκ 2023, 12:19

hellegennes έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:15
Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια πήγα σε δυο μακρινούς γάμους. Ο ένας ήταν στην Εύβοια και ο άλλος στην Πάτρα. Στην πρώτη περίπτωση ήταν πρώτος μου ξάδερφος, το ξενοδοχείο για όλους εμάς το πλήρωσε ο πατέρας του (ο αδερφός του δικού μου πατέρα). Στην δεύτερη περίπτωση ήταν φίλος και πρώην συγκάτοικος, το ξενοδοχείο το πληρώσαμε εμείς, αλλά είχε ανοιχτό tab στο μπαρ του ξενοδοχείου.
Κατανοητό. Υπάρχουν κάποιοι πολλοί καλοί φίλοι για τους οποίους θα ξοδευόμουν και θα έκανα αποστάσεις, αν τα φέρει έτσι η ζωή. Αλλά να είναι ο άλλος από Αθήνα, να πάει για γάμο σε νησάκι άγονης γραμμής και να στραβώσει που δεν μπορώ να ξοδευτώ και να πάρω εκτάκτως άδεια, μου φαίνεται παράλογο.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 10 Δεκ 2023, 12:20

ST48410 έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:19
hellegennes έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:15
Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια πήγα σε δυο μακρινούς γάμους. Ο ένας ήταν στην Εύβοια και ο άλλος στην Πάτρα. Στην πρώτη περίπτωση ήταν πρώτος μου ξάδερφος, το ξενοδοχείο για όλους εμάς το πλήρωσε ο πατέρας του (ο αδερφός του δικού μου πατέρα). Στην δεύτερη περίπτωση ήταν φίλος και πρώην συγκάτοικος, το ξενοδοχείο το πληρώσαμε εμείς, αλλά είχε ανοιχτό tab στο μπαρ του ξενοδοχείου.
Κατανοητό. Υπάρχουν κάποιοι πολλοί καλοί φίλοι για τους οποίους θα ξοδευόμουν και θα έκανα αποστάσεις, αν τα φέρει έτσι η ζωή. Αλλά να είναι ο άλλος από Αθήνα, να πάει για γάμο σε νησάκι άγονης γραμμής και να στραβώσει που δεν μπορώ να ξοδευτώ και να πάρω εκτάκτως άδεια, μου φαίνεται παράλογο.
Ναι καλά, ποια άγονη γραμμή. Ένα τσαφ να πω ότι πληρωμένα όλα θα μου κουβαλήσουν τον κάθε λεμουτσο που έχει να κάνει διακοπές τσάμπα από την εποχή που ο παππούς του άλεθε σε νερόμυλο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2172
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Είναι η λίστα γάμου, λίστα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 10 Δεκ 2023, 12:24

Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:12
Fata_Morgana έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:08
Cecily Anne έγραψε:
10 Δεκ 2023, 12:04

Πού συνηθίζεται?! Κανείς δεν το έχει κάνει στην περιοχή μου. Και ζαπλουτος να είσαι δεν μπορείς να τους πληρώσεις και το ξενοδοχείο! Μιλάμε θες 150 ευρώ για κάθε ένα για πλάκα. Σιγά μην τους πληρώσω και το πλοίο.
Τι 150 μωρε παιδί; κάνεις το γάμο off season και κάνεις συμφωνία με ένα συγκρότημα με ενοικιαζόμενα. Σαφέστατα δεν καλείς όλο τον άσχετο πληθυσμό σε αυτή τη περίπτωση.
Θα κάνω γάμο χειμώνα σε νησί? Πρώτον είναι και βάφτιση μαζί και το λυπάμαι το παιδί και δεύτερον θα φυγουμε όλοι με πνευμονία.
Με έσκασες καν' τον στη Μητρόπολη,κέρασε τους μια πάστα στο Μετροπολ και άη να πάνε σπίτια τους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών