Πληθυντικός ευγένειας

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 18 Ιαν 2024, 03:28

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2024, 02:40
Ένα ακόμη σχήμα που κοπιάραμε από τα αγγλικά είναι ο πληθυντικός μεγαλειότητας (majestic plural), το οποίο συνοψίζεται στο γνωστό "αποφασίζομεν και διατάσσομεν". Το σχήμα αυτό ξεκίνησε από κληρικούς και βασιλείς της Αγγλίας, που αναφέρονταν στο πρόσωπό τους στον πληθυντικό (We, Queen Victoria, hereby declare...)
Σαν το "I and I" των Ρασταφαριανών... :P
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11549
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 18 Ιαν 2024, 07:15

exiledd έγραψε:
18 Ιαν 2024, 03:21
Έχω την εντύπωση ότι το:"Ρε άντε κάνε μας τη χάρη/Γ@μησέ μας/Χέσε μας", ίσως αποτελούν remnants αυτού του πληθυντικού...

Το θυμάμαι και στη σειρά:"Constantine", με τον Mat Ryan όπου
λέει σε μια φάση σε κάποιον:"Do us a favor/Help us, αναφερόμενος στον εαυτό του...
Ίσως βέβαια δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάω...
Νομίζω αυτό ήταν στη σειρά "Constantine's and Helen's"
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2024, 03:03

exiledd έγραψε:
18 Ιαν 2024, 03:21
Έχω την εντύπωση ότι το:"Ρε άντε κάνε μας τη χάρη/Γ@μησέ μας/Χέσε μας", ίσως αποτελούν remnants αυτού του πληθυντικού...

Το θυμάμαι και στη σειρά:"Constantine", με τον Mat Ryan όπου
λέει σε μια φάση σε κάποιον:"Do us a favor/Help us, αναφερόμενος στον εαυτό του...
Ίσως βέβαια δεν έχω ιδέα για τι πράγμα μιλάω...
Ου! Ενδιαφέρον. Ομολογώ πως δεν ξέρω από πού προέκυψε αυτό.

Υπάρχουν και πιο εκτεταμένα σχήματα όπως "άσε μας κι εμάς να μιλήσουμε λίγο" ή "τι να πούμε κι εμείς".

Θα στοιχημάτιζα ότι είναι πληθυντικός εκπροσώπησης*, όπου αυτός που το λέει θεωρεί ότι μιλάει εκ μέρους των παρευρισκομένων απέναντι σε ένα άτομο και κατόπιν αυτό το σχήμα εισχώρησε και σε τετ-α-τετ συζητήσεις.

Θα μπορούσε βέβαια να είναι και από τα αγγλικά, αλλά εκεί η χρήση είναι σπανιότερη. Ωστόσο το αυτοαναφορικό σχήμα "τι να πούμε κι εμείς" είναι ύποπτα πανομοιότυπο με το αγγλικό πρότυπο. Ίσως είναι βέβαια περίπτωση ξεχωριστού σχηματισμού και όχι δανείου.





* Ο πληθυντικός εκπροσώπησης είναι συχνό σχήμα και στα αγγλικά και στα ελληνικά και σε πολλές άλλες γλώσσες. Δυο γνωστά σχήματα στα ελληνικά είναι το "ας υποθέσουμε" όπου ο ομιλητής κάνει την υπόθεση αλλά εκπροσωπεί τους συνομιλητές του στην υπόθεσή του, ή το παντός καιρού "ας πούμε".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 19 Ιαν 2024, 06:51

Η πρώτη αναφορά για την χρήση του πληθυντικού ευγένειας στα αρχαία χρόνια φαίνεται τον 8ο αιώνα π.χ στην ίδρυση της Ρώμης. Ο Ρωμύλος δολοφόνησε ύπουλα τον Ρέμο γεγονός που έφερε συμφορές της Ρώμης, το μαντείο του ζήτησε να αποκαταστήσει τον άδικα δολοφονημένο Ρέμο και ο ίδιος παρουσίαζε τις αποφάσεις του όχι ως ΕΓΩ αλλά ως ΕΜΕΙΣ συμπεριλαμβάνοντας και τον αδελφό του. Τον Μεσαίωνα οι Γάλλοι άκουσαν τους Άγγλους φεουδάρχες να μιλάνε με τους υπηρέτες τους στον πληθυντικό, αλλά αυτοί μιλούσαν στον εκπρόσωπο με το ΕΣΕΙΣ αναφέροντας το σύνολο και όχι τον εκπρόσωπο. Οι Γάλλοι εντυπωσιάστηκαν και καθιέρωσαν τον πληθυντικό ευγένειας, από αυτούς εξαπλώθηκε στην υπόλοιπη Ευρώπη. Στην Ελλάδα εμφανίστηκε για πρώτη φορά και επιβλήθηκε στην Βαυαροκρατία.

https://eleusisdiagoridon.blogspot.com/ ... st_19.html

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2024, 15:27

Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 06:51
Στην Ελλάδα εμφανίστηκε για πρώτη φορά και επιβλήθηκε στην Βαυαροκρατία.
Definitely not.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 19 Ιαν 2024, 17:05

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 15:27
Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 06:51
Στην Ελλάδα εμφανίστηκε για πρώτη φορά και επιβλήθηκε στην Βαυαροκρατία.
Definitely not.
Έχει βεβαιωθεί εμφάνιση του νωρίτερα, αλλά είναι σίγουρο ότι προέρχεται από Έλληνες που έζησαν ή είχαν επαφές με Γαλλία
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 19 Ιαν 2024, 20:31

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 15:27
Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 06:51
Στην Ελλάδα εμφανίστηκε για πρώτη φορά και επιβλήθηκε στην Βαυαροκρατία.
Definitely not.
Οι Τούρκοι αποκλείεται δεν ενδιαφερόντουσαν ούτε καν για την χρήση επωνύμων, οι Βενετοί είχαν επιβάλει τα επώνυμα, για τον πληθυντικό δεν είμαι σίγουρος αν το έκαναν οι Βενετοί ή οι Βαυαροί μετά την απελευθέρωση, το πιθανότερο οι Βαυαροί.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιαν 2024, 22:44

Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:31
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 15:27
Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 06:51
Στην Ελλάδα εμφανίστηκε για πρώτη φορά και επιβλήθηκε στην Βαυαροκρατία.
Definitely not.
Οι Τούρκοι αποκλείεται δεν ενδιαφερόντουσαν ούτε καν για την χρήση επωνύμων, οι Βενετοί είχαν επιβάλει τα επώνυμα, για τον πληθυντικό δεν είμαι σίγουρος αν το έκαναν οι Βενετοί ή οι Βαυαροί μετά την απελευθέρωση, το πιθανότερο οι Βαυαροί.
Μα αφού εμφανίζεται ήδη στον Φεραίο και στον Κοραή, είναι ηλίου φαεινότερον ότι ήρθε από τα γαλλικά και η εκτίμησή μου είναι από τον Φεραίο γιατί πρώτη φορά εκτεταμένα εμφανίζεται σε κείμενό του που βασίζεται σε γαλλικά πρωτότυπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί την ξανακάνουμε αυτήν την συζήτηση 3 σελίδες μετά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1240
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 20 Ιαν 2024, 05:15

hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 22:44
Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:31
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 15:27


Definitely not.
Οι Τούρκοι αποκλείεται δεν ενδιαφερόντουσαν ούτε καν για την χρήση επωνύμων, οι Βενετοί είχαν επιβάλει τα επώνυμα, για τον πληθυντικό δεν είμαι σίγουρος αν το έκαναν οι Βενετοί ή οι Βαυαροί μετά την απελευθέρωση, το πιθανότερο οι Βαυαροί.
Μα αφού εμφανίζεται ήδη στον Φεραίο και στον Κοραή, είναι ηλίου φαεινότερον ότι ήρθε από τα γαλλικά και η εκτίμησή μου είναι από τον Φεραίο γιατί πρώτη φορά εκτεταμένα εμφανίζεται σε κείμενό του που βασίζεται σε γαλλικά πρωτότυπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί την ξανακάνουμε αυτήν την συζήτηση 3 σελίδες μετά.
Όσοι είχαν επαφές με Γαλλία χρησιμοποιούσαν σίγουρα τον πληθυντικό αλλά σημασία έχει πως οι χωριάτες που δεν καταλάβαιναν το αντέγραψαν.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 20 Ιαν 2024, 10:05

Ο Ιούλιος Καίσαρας δεν ήταν που έγραφε στο De bello Gallico στο τρίτο πρόσωπο του ενικού αναφερόμενος στον εαυτό του;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2024, 15:29

Annibas έγραψε:
20 Ιαν 2024, 05:15
hellegennes έγραψε:
19 Ιαν 2024, 22:44
Annibas έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:31


Οι Τούρκοι αποκλείεται δεν ενδιαφερόντουσαν ούτε καν για την χρήση επωνύμων, οι Βενετοί είχαν επιβάλει τα επώνυμα, για τον πληθυντικό δεν είμαι σίγουρος αν το έκαναν οι Βενετοί ή οι Βαυαροί μετά την απελευθέρωση, το πιθανότερο οι Βαυαροί.
Μα αφού εμφανίζεται ήδη στον Φεραίο και στον Κοραή, είναι ηλίου φαεινότερον ότι ήρθε από τα γαλλικά και η εκτίμησή μου είναι από τον Φεραίο γιατί πρώτη φορά εκτεταμένα εμφανίζεται σε κείμενό του που βασίζεται σε γαλλικά πρωτότυπα. Δεν καταλαβαίνω γιατί την ξανακάνουμε αυτήν την συζήτηση 3 σελίδες μετά.
Όσοι είχαν επαφές με Γαλλία χρησιμοποιούσαν σίγουρα τον πληθυντικό αλλά σημασία έχει πως οι χωριάτες που δεν καταλάβαιναν το αντέγραψαν.
Επικράτησε στον λόγιο κόσμο η καθαρεύουσα και μαζί με αυτήν ο πληθυντικός γιατί και τα δυο τα εισήγαγαν τα ίδια άτομα και πιο συγκεκριμένα κατά βάση ο Κοραής. Ο λόγιος κόσμος ήταν αυτός που είχε την θεσμική πρόσβαση για να καθιερωθεί σε επίσημα κείμενα και στην λογοτεχνία, κατά συνέπεια στην επίσημη γλώσσα του κράτους και από εκεί στην εκπαίδευση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πληθυντικός ευγένειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 20 Ιαν 2024, 15:36

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2024, 15:29
Επικράτησε στον λόγιο κόσμο η καθαρεύουσα και μαζί με αυτήν ο πληθυντικός γιατί και τα δυο τα εισήγαγαν τα ίδια άτομα και πιο συγκεκριμένα κατά βάση ο Κοραής. Ο λόγιος κόσμος ήταν αυτός που είχε την θεσμική πρόσβαση για να καθιερωθεί σε επίσημα κείμενα και στην λογοτεχνία, κατά συνέπεια στην επίσημη γλώσσα του κράτους και από εκεί στην εκπαίδευση.
Απ το αρχικό μου ποστ αυτό υποψιάζομαι, αλλά δεν βλέπω για ποιόν λόγο να μην συμμετείχε και η Βαυαρική Αυλή. Ο Κοραής ένα έναυσμα έδωσε. Ποιοί το εδραίωσαν στην καθημερινότητα; Ποιοί το υιοθέτησαν στα δημόσια έγγραφα;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών