''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 26 Οκτ 2018, 14:34

Και όλων όσοι. Εμένα μου έμαθαν στο δημοτικό σχολείο ότι πρέπει να είναι στην ίδια πτώση. Είχα ακούσει σε εκπομπή τον Μπαμπινιώτη που είπε ότι το όσοι πρέπει να είναι έτσι γιατί έχει σχέση με το παλιό ''οι οποίοι'' ή κάτι τέτοιο. Γιατί στην έκφραση ''υποδέχτηκε όλους εμάς'' το εμάς δεν είναι στην ονομαστική και να γίνει ''υποδέχτηκε όλους εμείς'';
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 26 Οκτ 2018, 23:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15295
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 26 Οκτ 2018, 23:08

brb και tyt έγραψε:
26 Οκτ 2018, 14:34
Και όλων όσοι. Εμένα μου έμαθαν στο δημοτικό σχολείο ότι πρέπει να είναι στην ίδια πτώση. Είχα ακούσει σε εκπομπή ότι το όσοι πρέπει να είναι έτσι γιατί έχει σχέση με το παλιό ''οι οποίοι'' ή κάτι τέτοιο. Για΄τι στην έκφραση ''υποδέχτηκε όλους εμάς'' το εμάς δεν είναι στην ονομαστική και να γίνει ''υποδέχτηκε όλους εμεις'';
Πολύ σωστά και συμφωνώ απόλυτα.Εικόνα
Με την καθημερινή και διαρκή κακοποίηση της γλώσσας και με τους σολοικισμούς (ιδιαίτερα από τα ΜΜΕ), κοντεύουμε να ξεχάσουμε κι αυτά που με τόσο κόπο μάθαμε.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Οκτ 2018, 00:16

Αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε. :P


Πέρα από την πλάκα, το "όσοι" δεν εμπεριέχει νοηματικά το "όλους" έτσι κι αλλιώς; Τι παραπάνω προσφέρει το "όλους" που κοτσάρουμε μπροστά; Καθαρός πλεονασμός μου φαίνεται.
the end

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15295
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 27 Οκτ 2018, 00:30

Πάνας έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:16
Αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε. :P


Πέρα από την πλάκα, το "όσοι" δεν εμπεριέχει νοηματικά το "όλους" έτσι κι αλλιώς; Τι παραπάνω προσφέρει το "όλους" που κοτσάρουμε μπροστά; Καθαρός πλεονασμός μου φαίνεται.
Αυτό θέλει σκέψη. Εκ πρώτης όψεως, ίσως έχεις δίκιο.
Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 27 Οκτ 2018, 00:36

Πάνας έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:16
Αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε. :P


Πέρα από την πλάκα, το "όσοι" δεν εμπεριέχει νοηματικά το "όλους" έτσι κι αλλιώς; Τι παραπάνω προσφέρει το "όλους" που κοτσάρουμε μπροστά; Καθαρός πλεονασμός μου φαίνεται.
Έχει βάση αυτό που λες. ''Ευχαρίστησε όλους όσους πήγαν'' και ''ευχαρίστησε όσους πήγαν''. Στη δεύτερη περίπτωση το ''όσους'' περιλαμβάνει το σύνολο όσων πήγαν άρα δεν χρειάζεται το ''όλους'' της πρώτης περίπτωσης.
Όμως όταν λέγονται και τα ΄δυο, το όσους δεν πρέπει να αλλάξει πτώση σύμφωνα με την ταπεινή γνώμη μου.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Οκτ 2018, 00:42

Εάν μεταξύ του "όλους" και του "όσοι" υπάρχει ένα κόμμα, που σημαίνει πως αρχίζει έτσι μια επεξηγηματική πρόταση, τότε γιατί να μην είναι σωστό; Π.χ. Τους χαιρέτησε όλους, όσοι ήταν εκεί.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 27 Οκτ 2018, 01:24

Αυτό δεν είχε ξανασυζητηθεί; :smt017
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Οκτ 2018, 01:28

Δεν ξέρω, πρώτη φορά το διάβασα.
the end

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 27 Οκτ 2018, 14:17

Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:42
Εάν μεταξύ του "όλους" και του "όσοι" υπάρχει ένα κόμμα, που σημαίνει πως αρχίζει έτσι μια επεξηγηματική πρόταση, τότε γιατί να μην είναι σωστό; Π.χ. Τους χαιρέτησε όλους, όσοι ήταν εκεί.
Γιατί το αντικείμενο μπαίνει στην αιτιατική. Η πρόταση έχει την θέση αντικειμένου και αν βάλεις το ''όσους'' στην ονομαστική γίνεται υποκείμενο. Δες τώρα πώς γίνεται αν δεν υπάρχει η λέξη ''όλους'':
''Ο πρόεδρος της δημοκρατίες υποδέχτηκε ΟΣΟΙ ήρθαν στην δεξίωση''. Γιατί με το ''όλους'' να μπαίνει στην ονομαστική;
Ή ακόμα: ''Ο πρόεδρος της δημοκρατίας υποδέχτηκε όλους ΕΜΕΙΣ που πήγαμε''.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 28 Οκτ 2018, 13:29

brb και tyt έγραψε:
27 Οκτ 2018, 14:17
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Οκτ 2018, 00:42
Εάν μεταξύ του "όλους" και του "όσοι" υπάρχει ένα κόμμα, που σημαίνει πως αρχίζει έτσι μια επεξηγηματική πρόταση, τότε γιατί να μην είναι σωστό; Π.χ. Τους χαιρέτησε όλους, όσοι ήταν εκεί.
Γιατί το αντικείμενο μπαίνει στην αιτιατική. Η πρόταση έχει την θέση αντικειμένου και αν βάλεις το ''όσους'' στην ονομαστική γίνεται υποκείμενο. Δες τώρα πώς γίνεται αν δεν υπάρχει η λέξη ''όλους'':
''Ο πρόεδρος της δημοκρατίες υποδέχτηκε ΟΣΟΙ ήρθαν στην δεξίωση''. Γιατί με το ''όλους'' να μπαίνει στην ονομαστική;
Ή ακόμα: ''Ο πρόεδρος της δημοκρατίας υποδέχτηκε όλους ΕΜΕΙΣ που πήγαμε''.
Στο παράδειγμα που ανέφερα, αντικατάστησε το "όσοι" με το "οι οποίοι" το οποίο ανέφερες στο πρώτο σου ποστ, και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 28 Οκτ 2018, 14:24

Ζενίθεδρος έγραψε:
28 Οκτ 2018, 13:29

Στο παράδειγμα που ανέφερα, αντικατάστησε το "όσοι" με το "οι οποίοι" το οποίο ανέφερες στο πρώτο σου ποστ, και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Αυτό είπε και ο Μπαμπινιώτης σε μία εκπομπή που τον είδα.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Νοέμ 2018, 00:29

brb και tyt έγραψε:
26 Οκτ 2018, 14:34
Και όλων όσοι. Εμένα μου έμαθαν στο δημοτικό σχολείο ότι πρέπει να είναι στην ίδια πτώση. Είχα ακούσει σε εκπομπή τον Μπαμπινιώτη που είπε ότι το όσοι πρέπει να είναι έτσι γιατί έχει σχέση με το παλιό ''οι οποίοι'' ή κάτι τέτοιο. Γιατί στην έκφραση ''υποδέχτηκε όλους εμάς'' το εμάς δεν είναι στην ονομαστική και να γίνει ''υποδέχτηκε όλους εμείς'';
Καμμία σχέση. Πρέπει να είναι ονομαστική γιατί είναι αναφορικό. Αυτό είπε ο Μπαμπινιώτης: Όλους, οι οποίοι. Στην έκφραση «υποδέχτηκε όλους εμάς» το «εμείς» δεν είναι αναφορικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 02 Νοέμ 2018, 00:52

hellegennes έγραψε:
02 Νοέμ 2018, 00:29
brb και tyt έγραψε:
26 Οκτ 2018, 14:34
Και όλων όσοι. Εμένα μου έμαθαν στο δημοτικό σχολείο ότι πρέπει να είναι στην ίδια πτώση. Είχα ακούσει σε εκπομπή τον Μπαμπινιώτη που είπε ότι το όσοι πρέπει να είναι έτσι γιατί έχει σχέση με το παλιό ''οι οποίοι'' ή κάτι τέτοιο. Γιατί στην έκφραση ''υποδέχτηκε όλους εμάς'' το εμάς δεν είναι στην ονομαστική και να γίνει ''υποδέχτηκε όλους εμείς'';
Καμμία σχέση. Πρέπει να είναι ονομαστική γιατί είναι αναφορικό. Αυτό είπε ο Μπαμπινιώτης: Όλους, οι οποίοι. Στην έκφραση «υποδέχτηκε όλους εμάς» το «εμείς» δεν είναι αναφορικό.
Αν δεν βάλουμε το ''όλους'' θα είναι ακόμα αναφορικό και θα γίνει ''υποδέχτηκε όσοι ήρθαν''.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Νοέμ 2018, 01:06

Όχι. Πρώτα απ' όλα, το «όλους όσους» δεν είναι λάθος. Λέγεται έλξη του αναφορικού και είναι μια επιτρεπτή σύνταξη, παρότι τυπικά παράτυπη.

Στην έκφραση «Υποδέχτηκα όλους όσοι ήρθαν», το «όσοι» είναι αναφορικά. Αναλύεται ως «υποδέχτηκα αυτούς, οι οποίοι ήρθαν». Στην έκφραση «Υποδέχτηκα όσους ήρθαν», αναλύεται ως «υποδέχτηκα αυτούς που (οι οποίοι) ήρθαν». Η αναφορά εδώ είναι έμμεση. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει καμμιά δευτερεύουσα αναφορική πρόταση, το «όσους» είναι κατευθείαν αντικείμενο στο «υποδέχτηκα», όπως είναι το «όλους» στην πρώτη εκδοχή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: ''Όλους όσοι'' σωστό ή λάθος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 03 Νοέμ 2018, 00:18

hellegennes έγραψε:
02 Νοέμ 2018, 01:06
Όχι. Πρώτα απ' όλα, το «όλους όσους» δεν είναι λάθος. Λέγεται έλξη του αναφορικού και είναι μια επιτρεπτή σύνταξη, παρότι τυπικά παράτυπη.
Εμένα προ αμνημονεύτν χρόνων μου έμαθαν ότι μπαίνουν στην ίδια πτώση. Τέλος πάντων.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών