1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22623
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Ιαν 2019, 02:22

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:16
enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:01
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 01:56


Αν σε ρωτήσω πόσες φορές σε επισκέφτηκε η Μέρκελ στο σπίτι σου, η απάντησή σου θα είναι «0 φορά»;
καμία φορά, ή μηδέν φορές. Αλλά και τα δύο βγάζουν νόημα, το μηδέν μέτρα είναι λογικό, όχι ένα, όχι χιλιάδες μέτρα, κανένα, μηδέν. Δεν υπάρχει μέγεθος ακόμα, δεν βγάζει σχήμα για να υπάρχει πρόβλημα, ό,τι θέλει ο κάθε ένας λέει.
Όχι ό,τι θέλει ο καθένας. Είδες και μόνος σου ότι χρησιμοποιείς πληθυντικό, γιατί το μηδέν προϋποθέτει επιμεριστική ιδιότητα.

0 φορές, 0 μέτρα, 0 λεπτά.

Από εκεί και πέρα, ο ενικός αριθμός αναφέρεται αποκλειστικά στην μονάδα. Το λέει και η ίδια η λέξη: ενικός. Οτιδήποτε λιγότερο ή περισσότερο από την μονάδα αποτελεί πλήθος είτε ακέραιο είτε ποσοστιαίο της μονάδας.
enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:07
απο την άλλη το μηδέν βαθμοί κελσίου είναι λάθος. Δεν είναι απώλεια μεγέθους, είναι ένα συγκκεκριμένο νούμερο, μικρότερο του μέτρου της μονάδας μέτρησης. Το λογικό εδώ είναι μηδέν βαθμός στην κλίμακα κελσίου.
Τσου. Το μηδέν είναι απροσδιόριστο μέγεθος. Ξαναλέω ότι είναι επιμεριστικό, αφορά απροσδιόριστο πλήθος. Πραγματολογικά, η κλίμακα Κελσίου τρέχει από το 0 ως το 100, με το 100 να είναι το ανώτατο και το 0 να είναι το κατώτατο σημείο. Το εκλαμβάνεις έτσι γιατί η εκτεταμένη κλίμακα ξεκινάει από το -273 και τρέχει ως το άπειρο*, αλλά ο αρχικός σκοπός της ήταν να μετράει τις τρεις φάσεις του νερού, από πάγο στους 100 βαθμούς ως ατμό στους 0 (η αυθεντική κλίμακα του Κέλσιου ήταν αντίστροφη).


* στην πραγματικότητα έχει ανώτατο όριο στο ορατό σύμπαν.
κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις. Το μηδέν ειναι δύο πράγματα, απουσία και απόλυτο νούμερο. Στην δέυτερη περίπωση ειναι ενικός, μηδέν βαθμός κελσίου, όχι απουσία βαθμών γενικά και αόριστα.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 18 Ιαν 2019, 02:25

enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:22
κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις. Το μηδέν ειναι δύο πράγματα, απουσία και απόλυτο νούμερο. Στην δέυτερη περίπωση ειναι ενικός, μηδέν βαθμός κελσίου, όχι απουσία βαθμών γενικά και αόριστα.
Έτσι είναι. Βαθμός και όχι βαθμοί στο μηδέν.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 02:26

enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:19
ειναι δυνατόν το μισό απο ένα να είναι περισσότερα από ένα;
Το μισό είναι ακριβώς ένα, γλωσσικά. Είναι μια μονάδα που αποφασίσαμε ότι έχει λογική στην δεκαδική αρίθμηση. Λέμε «μισή ώρα» γιατί ο όρος υπονοεί ένα σύνολο. Οτιδήποτε είναι μοναδιαίο είναι στην ουσία σύνολο. Ένα μέτρο είναι ένα σύνολο από 100 εκατοστά. Από την στιγμή όμως που το ορίζουμε ως σύνολο, γίνεται μονάδα. Αντίστοιχα λέμε 10 λεπτά αλλά ένα 10λεπτο, γιατί το 10λεπτο εδώ έγινε μοναδιαίο σύνολο αποτελούμενο από 10 λεπτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22623
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Ιαν 2019, 02:26

θα βοηθήσει χέλη να το κάνεις σχήμα νομίζω.

Έστω πας να μετρήσεις κάτι με το μέτρο, εκεί που ξεκινάς είναι τα σημειά μηδέν ή το σημείο μηδέν;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Ιαν 2019, 02:27

Ωστόσο ας δώσω τα φώτα μου. Η γλώσσα δεν περιορίζεται από την μαλακία των μαθηματικών, Δεν την ενδιαφέρει ο δεκαδικός, ο άρρητος και όλα αυτά. Την ενδιαφέρει μόνο η μοναδικότητα ή το πλήθος. Το ενάμισι δεν είναι πλήθος. Το πλήθος για τη γλώσσα είναι το πολλαπλάσιο της ακεραιότητας. Πρέπει λοιπόν να μιλάμε για ένα και άλλο τόσο δηλαδή Δύο ενάρια. Ε το πλήθος αυτό των ενών (καλά ε!!! :8):p8: ) το καλούμε με πληθυντικό. Το ένα είτε ενισχυμένο είτε λειψό διατηρεί την ενική οντότητά του.
Γι αυτό λέμε και "Ενάμισι κιλό" και δεν λέμε ας πούμε "ενάμισι τόνο". Επειδή είναι βαρύς ο τόνος. Άσε που λένε ότι του Ατλαντικού είναι τίγκα στο μόλυβδο, εγώ δεν παίρνω στα παιδιά κι ας τους αρέσει.

Δεν ξέρω αν με εννοείτε :8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 18 Ιαν 2019, 02:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15514
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 18 Ιαν 2019, 02:27

Spiros252 έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:17
aLiCat έγραψε:
18 Ιαν 2019, 01:56
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 01:54


Ναι, το δεκαδικό ψηφίο υπονοεί ότι το πλήθος είναι μεγαλύτερο από 1. Ο ενικός αριθμός αφορά αποκλειστικά ό,τι ορίζεται ως ένα.
:+1:
Και το ήμισυ ορίζεται ως ένα; Δε νομίζω ρε παιδιά, νομίζω ακολουθεί τον ενικό ή τον πληθυντικό πρώτα του ακεραίου μέρους και μετά των δεκαδικών.
O hellegennes τα λέει σωστά και ξεκάθαρα πιστεύω:
Από εκεί και πέρα, ο ενικός αριθμός αναφέρεται αποκλειστικά στην μονάδα. Το λέει και η ίδια η λέξη: ενικός. Οτιδήποτε λιγότερο ή περισσότερο από την μονάδα αποτελεί πλήθος είτε ακέραιο είτε ποσοστιαίο της μονάδας.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Ιαν 2019, 02:33

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:16
enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:01
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 01:56


Αν σε ρωτήσω πόσες φορές σε επισκέφτηκε η Μέρκελ στο σπίτι σου, η απάντησή σου θα είναι «0 φορά»;
καμία φορά, ή μηδέν φορές. Αλλά και τα δύο βγάζουν νόημα, το μηδέν μέτρα είναι λογικό, όχι ένα, όχι χιλιάδες μέτρα, κανένα, μηδέν. Δεν υπάρχει μέγεθος ακόμα, δεν βγάζει σχήμα για να υπάρχει πρόβλημα, ό,τι θέλει ο κάθε ένας λέει.
Όχι ό,τι θέλει ο καθένας. Είδες και μόνος σου ότι χρησιμοποιείς πληθυντικό, γιατί το μηδέν προϋποθέτει επιμεριστική ιδιότητα.

0 φορές, 0 μέτρα, 0 λεπτά.
Μηδέν στα πηλίκα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 02:33

enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:22
κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις. Το μηδέν ειναι δύο πράγματα, απουσία και απόλυτο νούμερο. Στην δέυτερη περίπωση ειναι ενικός, μηδέν βαθμός κελσίου, όχι απουσία βαθμών γενικά και αόριστα.
Ακόμα κι αν πάρουμε την έννοια του 0 στην εκτεταμένη κλίμακα, όχι δηλαδή ως όριο αλλά ως απόλυτο σημείο, συνεχίζει να μην είναι μονάδα. Είναι ένας βαθμός κάτω από την μονάδα όπως το 2 είναι ένας βαθμός πάνω από την μονάδα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενικό μόνο αν αναφερθείς σ' αυτό σαν απόλυτο σημείο στην κλίμακα, οπότε θα πεις «το σημείο μηδέν». Βέβαια αυτό ισχύει για κάθε σημείο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22623
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Ιαν 2019, 02:33

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:26
Το μισό είναι ακριβώς ένα, γλωσσικά.
άσε το μισό, οποίο άλλο κάτω από ένα, πώς μπορεί να ειναι πληθυντικός, πολλά ένα δηλαδή;

το 0.8 πώς μπορεί να είναι μέτρα, αφού είναι μικρότερο από ένα μέτρο; Είναι κλάσμα του ενός.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 18 Ιαν 2019, 02:33

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:26
enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:19
ειναι δυνατόν το μισό απο ένα να είναι περισσότερα από ένα;
Το μισό είναι ακριβώς ένα, γλωσσικά. Είναι μια μονάδα που αποφασίσαμε ότι έχει λογική στην δεκαδική αρίθμηση. Λέμε «μισή ώρα» γιατί ο όρος υπονοεί ένα σύνολο. Οτιδήποτε είναι μοναδιαίο είναι στην ουσία σύνολο. Ένα μέτρο είναι ένα σύνολο από 100 εκατοστά. Από την στιγμή όμως που το ορίζουμε ως σύνολο, γίνεται μονάδα. Αντίστοιχα λέμε 10 λεπτά αλλά ένα 10λεπτο, γιατί το 10λεπτο εδώ έγινε μοναδιαίο σύνολο αποτελούμενο από 10 λεπτά.
ε αυτό λέω κι εγώ : γλωσσικά (όχι μαθηματικά(ώς)).

οπότε:

κανένα μέτρο
μηδέν μέτρα
μηδέν κόμμα επτά μέτρα
μηδέν κόμμα πέντε μέτρα

πεντέμισυ μέτρα
ενάμισυ μέτρο


ποια η διαφορά στα δύο τελευταία; το ήμισυ δεν είναι προσδιοριστικό, υπερισχύει το πέντε, όπως υπερισχύει και το μηδέν στα 0,..
όταν όμως είναι ένα το ακέραιο μέρος, τότε προσδιορίζεται το σύνολο από το δεκαδικό μέρος.

οπότε λογικά: ένα κόμμα ένα μέτρο
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 02:36

Χαοτικός έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:27
Γι αυτό λέμε και "Ενάμισι κιλό" και δεν λέμε ας πούμε "ενάμισι τόνο".
Ίσως να μην λέμε «ενάμισι τόνο» γιατί ο τόνος είναι αρσενικό ουσιαστικό και το ενάμισι είναι επίθετο, δηλαδή κλιτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22623
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Ιαν 2019, 02:37

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:33

Ακόμα κι αν πάρουμε την έννοια του 0 στην εκτεταμένη κλίμακα, όχι δηλαδή ως όριο αλλά ως απόλυτο σημείο, συνεχίζει να μην είναι μονάδα. Είναι ένας βαθμός κάτω από την μονάδα όπως το 2 είναι ένας βαθμός πάνω από την μονάδα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενικό μόνο αν αναφερθείς σ' αυτό σαν απόλυτο σημείο στην κλίμακα, οπότε θα πεις «το σημείο μηδέν». Βέβαια αυτό ισχύει για κάθε σημείο.
σωστά, αυτό με το σημείο ήταν αποτυχία, κακό παράδειγμα.

παρόλα αυτά, το 2 ειναι μία μονάδα μέτρησης, και μία ακόμα, πολλές. Το μηδέν ειναι μικρότερο της μίας όταν το ορίζουμε, γιατί το λες σαν να είναι πολλές;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 18 Ιαν 2019, 02:39

Σοβαρά τώρα. Το ένα εν προκειμένω είναι κάτι (και οτιδήποτε βέβαια) μεγαλύτερο από μηδέν και μικρότερο από δύο.
Το πλήθος δεν είναι μαθηματική τιμή. Είναι πολλαπλασιασμός του ακέραιου.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 02:41

enaon έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:33
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:26
Το μισό είναι ακριβώς ένα, γλωσσικά.
άσε το μισό, οποίο άλλο κάτω από ένα, πώς μπορεί να ειναι πληθυντικός, πολλά ένα δηλαδή;

το 0.8 πώς μπορεί να είναι μέτρα, αφού είναι μικρότερο από ένα μέτρο; Είναι κλάσμα του ενός.
Επιμερισμός. Είναι ένα μη μοναδιαίο σύνολο από υποπολλαπλάσια του ενός κι αυτό σηκώνει πληθυντικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22623
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: 1,4 εκατομμύριο ή εκατομμύρια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Ιαν 2019, 02:41

Χαοτικός έγραψε:
18 Ιαν 2019, 02:27
Ωστόσο ας δώσω τα φώτα μου. Η γλώσσα δεν περιορίζεται από την μαλακία των μαθηματικών, Δεν την ενδιαφέρει ο δεκαδικός, ο άρρητος και όλα αυτά. Την ενδιαφέρει μόνο η μοναδικότητα ή το πλήθος. Το ενάμισι δεν είναι πλήθος. Το πλήθος για τη γλώσσα είναι το πολλαπλάσιο της ακεραιότητας. Πρέπει λοιπόν να μιλάμε για ένα και άλλο τόσο δηλαδή Δύο ενάρια. Ε το πλήθος αυτό των ενών (καλά ε!!! :8):p8: ) το καλούμε με πληθυντικό. Το ένα είτε ενισχυμένο είτε λειψό διατηρεί την ενική οντότητά του.
Γι αυτό λέμε και "Ενάμισι κιλό" και δεν λέμε ας πούμε "ενάμισι τόνο". Επειδή είναι βαρύς ο τόνος. Άσε που λένε ότι του Ατλαντικού είναι τίγκα στο μόλυβδο, εγώ δεν παίρνω στα παιδιά κι ας τους αρέσει.

Δεν ξέρω αν με εννοείτε :8)
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών