Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 19 Ιαν 2019, 07:55

Και γιατί να μην είναι Αυστραλιάνα κατα το Βραζιλιάνα;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
deCaritaine
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 1195
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 15:56

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από deCaritaine » 19 Ιαν 2019, 11:52

Όλα σε -ίδα έπρεπε να λήγουν, όπως τα χρησιμοποιούμε από παλιά για ευγενείς λαούς Αγγλιδα, Γαλλίδα, Ιταλίδα, Αμερικανίδα. Ειδικά τα κακόηχα Βουλγάρα και Τουρκάλα νομίζω έχουν επιλεγεί εκ του πονηρού/υποτιμητικού αντι για πχ Βουλγαρίδα, Τουρκίδα.

Καλά τα -έζα είναι γελοία αρβανίτικα, καλογρέζα και αμυγδαλέζα.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 20 Ιαν 2019, 19:15

deCaritaine έγραψε:
19 Ιαν 2019, 11:52
Όλα σε -ίδα έπρεπε να λήγουν, όπως τα χρησιμοποιούμε από παλιά για ευγενείς λαούς Αγγλιδα, Γαλλίδα, Ιταλίδα, Αμερικανίδα. Ειδικά τα κακόηχα Βουλγάρα και Τουρκάλα νομίζω έχουν επιλεγεί εκ του πονηρού/υποτιμητικού αντι για πχ Βουλγαρίδα, Τουρκίδα.

Καλά τα -έζα είναι γελοία αρβανίτικα, καλογρέζα και αμυγδαλέζα.
Δηλαδή Αλβανίδα επειδή ευγενής λαός ;

Οπότε ορθά οι γνώστες την αποκαλούν Αλβανέζα.
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 20 Ιαν 2019, 19:40

deCaritaine έγραψε:
19 Ιαν 2019, 11:52
Όλα σε -ίδα έπρεπε να λήγουν, όπως τα χρησιμοποιούμε από παλιά για ευγενείς λαούς Αγγλιδα, Γαλλίδα, Ιταλίδα, Αμερικανίδα. Ειδικά τα κακόηχα Βουλγάρα και Τουρκάλα νομίζω έχουν επιλεγεί εκ του πονηρού/υποτιμητικού αντι για πχ Βουλγαρίδα, Τουρκίδα.

Καλά τα -έζα είναι γελοία αρβανίτικα, καλογρέζα και αμυγδαλέζα.
Ναι, Αυστραλίδα, Γερμανέζα, Σερβέζα (Σερβία) Δανίδα (Δανία), Σουηδίδα (Σουηδία) και αν τιμωρούσαν τον βιασμό της γλώσσας θα τρώγαμε ισόβια χωρίς δικαίωμα έφεσης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 21 Ιαν 2019, 16:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιαν 2019, 15:22

brb και tyt έγραψε:
18 Ιαν 2019, 16:27
Κάποτε ήταν Αυστραλέζα, Σουηδέζα, Ουκρανίδα, Σερβίδα, Δανέζα, Καναδέζα.
Καναδέζα, δηλαδή εκείνο το όχημα του στρατού;

Αλλά θα ήθελα στ' αλήθεια να μάθω με ποιο γλωσσικό κριτήριο θεωρείς ότι είναι αντικειμενικά σωστό να πεις: Ελβετίδα και Σουηδέζα, Γαλλίδα και Τουρκάλα. Πέρα δηλαδή από τι συνήθισε ο καθένας να ακούει, γλωσσικά ποιο είναι το κριτήριο και θέτεις ζήτημα βιασμού της γλώσσας;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 21 Ιαν 2019, 16:05

hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2019, 15:22
brb και tyt έγραψε:
18 Ιαν 2019, 16:27
Κάποτε ήταν Αυστραλέζα, Σουηδέζα, Ουκρανίδα, Σερβίδα, Δανέζα, Καναδέζα.
Καναδέζα, δηλαδή εκείνο το όχημα του στρατού;

Αλλά θα ήθελα στ' αλήθεια να μάθω με ποιο γλωσσικό κριτήριο θεωρείς ότι είναι αντικειμενικά σωστό να πεις: Ελβετίδα και Σουηδέζα, Γαλλίδα και Τουρκάλα. Πέρα δηλαδή από τι συνήθισε ο καθένας να ακούει, γλωσσικά ποιο είναι το κριτήριο και θέτεις ζήτημα βιασμού της γλώσσας;
Ναι, έτσι έλεγαν το στρατιωτικό όχημα.

Αυτή την γλώσσα μου έμαθαν στο σχολείο που προφανώς διαμορφώθηκε από γλωσσολόγους της Ακαδημίας Αθηνών ή οποιουσδήποτε λόγιους. Τουρκίδα; Γαλή; (η Γαλλίδα και όχι η γάτα :D )

1.9 εκατομμύριΑ επειδή έτσι το βγάζει ο μεταφραστής του google; Ενάμιση εκατομμύριΑ;
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιαν 2019, 16:09

brb και tyt έγραψε:
21 Ιαν 2019, 16:05
hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2019, 15:22
brb και tyt έγραψε:
18 Ιαν 2019, 16:27
Κάποτε ήταν Αυστραλέζα, Σουηδέζα, Ουκρανίδα, Σερβίδα, Δανέζα, Καναδέζα.
Καναδέζα, δηλαδή εκείνο το όχημα του στρατού;

Αλλά θα ήθελα στ' αλήθεια να μάθω με ποιο γλωσσικό κριτήριο θεωρείς ότι είναι αντικειμενικά σωστό να πεις: Ελβετίδα και Σουηδέζα, Γαλλίδα και Τουρκάλα. Πέρα δηλαδή από τι συνήθισε ο καθένας να ακούει, γλωσσικά ποιο είναι το κριτήριο και θέτεις ζήτημα βιασμού της γλώσσας;
Ναι, έτσι έλεγαν το στρατιωτικό όχημα.

Αυτή την γλώσσα μου έμαθαν στο σχολείο που προφανώς διαμορφώθηκε από γλωσσολόγους της Ακαδημίας Αθηνών ή οποιουσδήποτε λόγιους. Τουρκίδα; Γαλή; (η Γαλλίδα και όχι η γάτα :D )

1.9 εκατομμύριΑ επειδή έτσι το βγάζει ο μεταφραστής του google; Ενάμιση εκατομμύριΑ;
Δεν διαμορφώθηκε από γλωσσολόγους. Ποτέ δεν συνέβαινε τέτοιο πράγμα. Θέλω να μου πεις ποιο είναι το γλωσσικό κριτήριο, όχι να ρίξεις το μπαλάκι στους γλωσσολόγους.

Ενάμιση εκατομμύριΟ και 1,9 εκατομμύριΑ. Αυτό ήταν πάντα το σωστό, αυτό είναι το γλωσσικά σωστό. Αν κάποτε σού δίδασκαν 1,9 εκατομμύριΟ, σε δίδασκαν αγράμματοι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 21 Ιαν 2019, 16:14

hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2019, 16:09
Δεν διαμορφώθηκε από γλωσσολόγους. Ποτέ δεν συνέβαινε τέτοιο πράγμα. Θέλω να μου πεις ποιο είναι το γλωσσικό κριτήριο, όχι να ρίξεις το μπαλάκι στους γλωσσολόγους.

Ενάμιση εκατομμύριΟ και 1,9 εκατομμύριΑ. Αυτό ήταν πάντα το σωστό, αυτό είναι το γλωσσικά σωστό. Αν κάποτε σού δίδασκαν 1,9 εκατομμύριΟ, σε δίδασκαν αγράμματοι.
Γι' αυτό έγραψα ''ή από οποιουσδήποτε''. Η ελληνική λόγια γλώσσα είναι αυτή που διδάσκεται. Κάποιοι έκαναν τους κανόνες. Αυτό που μπορείς να υποστηρίξεις είναι ότι κάποιοι τώρα τους αλλάζουν. Δώσε μου την σελίδα της γραμματικής που διδάσκεται στα σχολεία στην οποία η Αυστραλέζα ονομάζεται Αυστραλή και αν ξέρεις, πότε έγινε η αλλαγή.

Για παράδειγμα το τραίνο γραφόταν παλιά τρένο (με έψιλον) και τώρα πάλι το έκαναν τρένο. Το ίδιο και το αυγό που γραφόταν πιο παλιά αβγό και τώρα το επανέφεραν πάλι σε αβγό με βήτα.
hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2019, 16:09
Ενάμιση εκατομμύριΟ και 1,9 εκατομμύριΑ. Αυτό ήταν πάντα το σωστό, αυτό είναι το γλωσσικά σωστό.
Όχι γιατί το εκατομμύριο-α πηγαίνει στο ένα. Ένα με πληθυντικό δεν συντάσσεται.
hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2019, 16:09
Αν κάποτε σού δίδασκαν 1,9 εκατομμύριΟ, σε δίδασκαν αγράμματοι.
Περιμένω να βάλεις παραπομπή της γραμματικής που διδάσκεται στα σχολεία και αν ξέρεις, πότε άλλαξε.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Ιαν 2019, 16:30

Το τραίνο και το πορτραίτο ανήκουν στις λέξεις που απλοποιούνται, κατά τον κανόνα απλοποίησης ξένων λέξεων. Δεν υπάρχει λόγος να γράφονται με [αι], αν και προσωπικά τις γράφω πότε έτσι και πότε αλλιώς, ανάλογα με τα γούστα μου. Αν όμως έγραφα ένα επίσημο κείμενο, θα ακολουθούσα την επίσημη ορθογραφία. Αυτό κάνω π.χ. όταν μεταφράζω, δεν παρεκκλίνω από την επίσημη γραφή.

Η Αυστραλέζα δεν ήταν ποτέ επίσημος όρος, είναι λαϊκότροπη λέξη. Δεν σε εμποδίζει κανείς να το λες, αλλά ήταν πάντα Αυστραλή ή Αυστραλίδα, όχι Αυστραλέζα. Η διαφορά μεταξύ των σε -ις και σε -η είναι διαφορά καθαρεύουσας και δημοτικής. Απλά η δημοτική αποδέχτηκε και ενσωμάτωσε πολλά από τα παλιά σε -ις, όπως Αγγλίς, Γαλλίς, κ.α.

Κατά τα άλλα, γλωσσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχουν διαφορετική παραγωγή θηλυκών, λέξεις που είναι ισοσύλλαβες, με ίδιο τόνο και κατάληξη. Γάλλος και Τούρκος είναι γραμματικά ίδιες λέξεις και θα έπρεπε να έχουν θηλυκά με ίδια κατάληξη. Το ίδιο και ο Ελβετός με τον Σουηδό. Αν Ελβετή, τότε Σουηδή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 21 Ιαν 2019, 16:36

hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2019, 16:30
Το τραίνο και το πορτραίτο ανήκουν στις λέξεις που απλοποιούνται, κατά τον κανόνα απλοποίησης ξένων λέξεων. Δεν υπάρχει λόγος να γράφονται με [αι], αν και προσωπικά τις γράφω πότε έτσι και πότε αλλιώς, ανάλογα με τα γούστα μου. Αν όμως έγραφα ένα επίσημο κείμενο, θα ακολουθούσα την επίσημη ορθογραφία. Αυτό κάνω π.χ. όταν μεταφράζω, δεν παρεκκλίνω από την επίσημη γραφή.

Η Αυστραλέζα δεν ήταν ποτέ επίσημος όρος, είναι λαϊκότροπη λέξη. Δεν σε εμποδίζει κανείς να το λες, αλλά ήταν πάντα Αυστραλή ή Αυστραλίδα, όχι Αυστραλέζα. Η διαφορά μεταξύ των σε -ις και σε -η είναι διαφορά καθαρεύουσας και δημοτικής. Απλά η δημοτική αποδέχτηκε και ενσωμάτωσε πολλά από τα παλιά σε -ις, όπως Αγγλίς, Γαλλίς, κ.α.

Κατά τα άλλα, γλωσσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχουν διαφορετική παραγωγή θηλυκών, λέξεις που είναι ισοσύλλαβες, με ίδιο τόνο και κατάληξη. Γάλλος και Τούρκος είναι γραμματικά ίδιες λέξεις και θα έπρεπε να έχουν θηλυκά με ίδια κατάληξη. Το ίδιο και ο Ελβετός με τον Σουηδό. Αν Ελβετή, τότε Σουηδή.
Τουρκίδα και Ελβετή. Καναδή άρα και Αμερικανή. Λέγε τα έτσι, ο καθένας μπορεί να μιλά όπως θέλει.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 21 Ιαν 2019, 17:22

hellegennes έγραψε:
21 Ιαν 2019, 16:09
Έκανα έρευνα και τα διάφορα σάιτ λένε ότι είναι σωστό το ''Αυστραλή'' και μόνον ένα αναφέρει το Αυστραλέζα σαν ανεπίσημο. Η wikipedia λέει και τα δύο σωστά αλλά δεν μετράει.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 01 Φεβ 2019, 13:14

brb και tyt έγραψε:
18 Ιαν 2019, 16:23

Ωραία. Σε λίγο και Γερμανή, Ρωσή, Δανή, Ουκρανή (το τελευταίο το έχω ακούσει όπως και το Καναδή).
Πριν σοδομίσουν εντελώς την γλώσσα μας ήταν ο Γερμανός και η Γερμανίς της Γερμανίδος την Γερμανίδα κλπ, ο Ρώσος και η Ρωσίς την Ρωσίδος την Ρωσίδα και αντιστοίχως πολλά άλλα.

Αν έλεγε η Αυστραλίς όμως, μάλλον θα σε παραξένευε περισσότερο.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 01 Φεβ 2019, 13:44

Chainis έγραψε:
01 Φεβ 2019, 13:14
brb και tyt έγραψε:
18 Ιαν 2019, 16:23

Ωραία. Σε λίγο και Γερμανή, Ρωσή, Δανή, Ουκρανή (το τελευταίο το έχω ακούσει όπως και το Καναδή).
Πριν σοδομίσουν εντελώς την γλώσσα μας ήταν ο Γερμανός και η Γερμανίς της Γερμανίδος την Γερμανίδα κλπ, ο Ρώσος και η Ρωσίς την Ρωσίδος την Ρωσίδα και αντιστοίχως πολλά άλλα.

Αν έλεγε η Αυστραλίς όμως, μάλλον θα σε παραξένευε περισσότερο.
Ήταν και ''Ελληνίς'', λέγε την Ελληνή και δεν θα με παραξενέψει.

Ως συνήθως άσχετο σχόλιο.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Η Σάκκαρη έχασε από την Αυστραλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 01 Φεβ 2019, 13:48

Ως συνήθως δεν κατάλαβες Χριστό απ' ότι έγραψα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Γλωσσολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών