Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.

Επιλέξτε μια γλώσσα

C
3
7%
C++
6
15%
Java
1
2%
Python
13
32%
JavaScript
4
10%
Ruby
1
2%
C#
3
7%
.NET
1
2%
PHP
1
2%
Visual Basic
1
2%
Άλλο
7
17%

Σύνολο ψήφων: 41

Άβαταρ μέλους
klg
Phorum.gr user: klg

Re: Αγαπημένη γλώσσα προγραμματισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Ιούλ 2024, 10:48

Imperium έγραψε:
08 Ιούλ 2024, 04:49
foscilis έγραψε:
07 Ιούλ 2024, 17:19
[...] ολο αυτο θα μπορουσε και θα επρεπε να ειναι απλα μια βιβλιοθηκη Javascript χωρις να κερδιζει ή να χανει κατι σε αηδια, και σκατα στο λακκο οποιου σκεφτηκε να βασισει τους browser σε αυτα τα πραγματα του διαβολου.
Αυτό είναι και το ενδιαφέρον της υπόθεσης.
Έστω οτι η js είναι ΓΤΠΚ, γιατί δεν προσφέρθηκε ποτέ παράλληλα κάποια εναλλακτική λύση; Αν κέρδιζε θα ατροφούσε η js και θα πήγαινε τον δρόμο των Java applets, ξέρωγω μετά από κάποια χρόνια. Η Google πώς και δεν προσέφερε κάτι τέτοιο με τον v8; Που αν τόκανε, θα άλλαζε όλος ο πλανήτης εν μία νυκτί, όπως οι Σουηδοί όταν άλλαξαν πλευρά οδήγησης.

Και για ναχουμε καλό ρώτημα, ποια γλώσσα θα βάζατε εσείς στον browser, client-side, αν ήταν στο χέρι σας; Python? Perl? Basic? :smt005:
Μήπως υπάρχει λόγος που επικράτησε η js; Δεν ξέρω, ρωτάω...
Το πρόβλημα είναι πολύ βαθύτερο. Το http σαν πρωτόκολλο είχε σχεδιαστεί για να μεταφέρει αρχεία, όχι για να υποστηρίξει complex interactive applications. H javascript φτιάχτηκε για να έχεις animated μαϊμούδες στον browser, όχι για όλο αυτό το concept. Για αυτό σιγά σιγά πράγματα σαν το react προσπάθησαν να εισάγουν το μοντέλο για UI που είχαμε στο desktop για δεκαετίες.

Εναλλακτική για να μην κάνεις develop σε javascript, υπάρχει, πέρα από την typescript εγώ για προσωπικά projects χρησιμοποιώ web assembly με Rust και όλα κομπλέ.
Imperium έγραψε:
08 Ιούλ 2024, 04:54
Δεν είναι η js, με όλα τα κουσούρια της, πολλές φορες πιο "εκφραστική" (expressive power) απο τις περισσότερες εναλλακτικές;
Δεν ξέρω τι εννοείς εκφραστική, αν εννοείς με το "εκφραστική" ότι μπορείς να γράψεις σχεδόν όποια χεσαμολιά θες και κάπως να τρέξει, ναι ok sure. Συνήθως για large scale development, το να είναι μια γλώσσα εκφραστική δεν είναι στα υπερ, ο λόγος που η Go γαμάει αν έχεις ομάδα προγραμματιστών να δουλεύει σε ένα project, είναι ότι τους περιορίζει στο να γράφουν όλοι με τον ίδιο τρόπο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιούλ 2024, 11:00

Imperium έγραψε:
08 Ιούλ 2024, 04:54
Δεν είναι η js, με όλα τα κουσούρια της, πολλές φορες πιο "εκφραστική" (expressive power) απο τις περισσότερες εναλλακτικές;
οποιαδήποτε lisp είναι πολλές φορές πιο εκφραστική από τις περισσότερες εναλλακτικές και συγκεκριμένα σου επιτρέπει να γράφεις κώδικα που γράφει τον εαυτό του on the fly αλλά αυτό είναι κάτι που αν δε χρησιμοποιηθεί με σοφία γίνεται αυτοσκοπός. Το κακό είναι ότι @ μέσ@ Άσπι με μπλε μαλλιά δε φημίζεται για τη σοφία τ@.

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιούλ 2024, 03:00

Παραμένει όμως το ερωτημα γιατι καμία απο τις μεγλαες εταιρείες Google, Mozilla, MS δεν προσέφερε άλλη εναλλακτική γλώσσα.
Τα browsers εχουν γίνει που έχουν γίνει μπαγκατέλες, αν υποστήριζαν και κανα-δυο ακόμα γλώσσες client-side δεν θα χανόταν ο κόσμος. Αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.

Δεν μιλάω βέβαια για εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος, Rust compilation to WebAssembly, και άλλες τέτοιες μαγείες, μιλάω για μια απλή, λιτή scripting language που θα προσέφερε ο,τι το js με React ας πούμε. Πώς και δεν ακούστηκε ποτέ ούτε καν σαν σοβαρή πρόταση;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
klg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Ιούλ 2024, 14:12

Imperium έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 03:00
Παραμένει όμως το ερωτημα γιατι καμία απο τις μεγλαες εταιρείες Google, Mozilla, MS δεν προσέφερε άλλη εναλλακτική γλώσσα.
Τα browsers εχουν γίνει που έχουν γίνει μπαγκατέλες, αν υποστήριζαν και κανα-δυο ακόμα γλώσσες client-side δεν θα χανόταν ο κόσμος. Αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.

Δεν μιλάω βέβαια για εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος, Rust compilation to WebAssembly, και άλλες τέτοιες μαγείες, μιλάω για μια απλή, λιτή scripting language που θα προσέφερε ο,τι το js με React ας πούμε. Πώς και δεν ακούστηκε ποτέ ούτε καν σαν σοβαρή πρόταση;
Γιατί να το κάνουν; Τo web development γινόταν ήδη χρόνια με javascript, δεν βγάζει logistically sense το να αναγκάσεις τους πάντες να πάνε σε παντελώς καινούργια τεχνολογιία και μιλάμε και για planetary scale. Είναι το ίδιο concept με αυτό που ανέφερα, για το ίδιον σχεδόδν λόγo δεν πετάξαμε το http για κάτι κοντά στο interactivity που θέλαμε να έχουν οι web εφαρμογές.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

axilmar
Phorum.gr user: axilmar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 09 Ιούλ 2024, 14:32

Αγαπημενη μου γλωσσα η C++, καθως ειναι (ή ηταν μεχρι την Rust) η μοναδικη γλωσσα στην οποια υψηλου επιπεδου κωδικας μπορει να συνυπαρχει με χαμηλου, κανοντας την την πιο δυνατη γλωσσα ever.

Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι η πιο καταλληλα για προτζεκτς βεβαια. Αυτο ειναι μια εντελως διαφορετικη συζητηση...

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιούλ 2024, 14:44

klg έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 14:12
Imperium έγραψε:
Τα browsers εχουν γίνει που έχουν γίνει μπαγκατέλες, αν υποστήριζαν και κανα-δυο ακόμα γλώσσες client-side δεν θα χανόταν ο κόσμος. Αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.για μια απλή, λιτή scripting language που θα προσέφερε ο,τι το js με React ας πούμε. Πώς και δεν ακούστηκε ποτέ ούτε καν σαν σοβαρή πρόταση;
Γιατί να το κάνουν; Τo web development γινόταν ήδη χρόνια με javascript, δεν βγάζει logistically sense το να αναγκάσεις τους πάντες να πάνε σε παντελώς καινούργια τεχνολογιία και μιλάμε και για planetary scale. Είναι το ίδιο concept με αυτό που ανέφερα, για το ίδιον σχεδόδν λόγo δεν πετάξαμε το http για κάτι κοντά στο interactivity που θέλαμε να έχουν οι web εφαρμογές.
Μα δεν μιλάμε για εξαναγκασμό! Γιατί το πήρες έτσι;
Για μια εναλλακτική λύση-προσφορά μιλάμε, που αν είναι να πιστέψουμε τα όσα λέγονται για την js, θα την είχε ενστερνιστεί η πλειοψηφία των προγραμματιστών, αφήνοντας την js να ατροφήσει και να πεθάνει σε βάθος χρόνου. Είχες προλάβει την εποχή που τα Java applets θα ήταν η λύση για interactive graphics? :smt005:

Όσο για το http που λες, συχνά απορρω πως και δεν έχει βγεί κανα καινούργιο tcp protocol που να κάνει καλύτερη δουλειά.
Πιστεύεις πως στον καπιταλιζμό μας μπορεί να γίνει lockdown σε ένα κατώτερο προιόν;

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιούλ 2024, 14:57

Μήπως η απλότητα του javascript που το κάνει εύκολο compilation target είναι ο λόγος που κρατάει τόσο γερά;

Και αν δεν υπήρχε και το WebAssembly ποιος ξέρει τι θα γινόταν...

Προσωπικά, δεν μου αρέσει και τόσο που όλα τα interactive πρέπει να είναι ντε και καλά σε web pages, χάθηκε ο κόσμος να υπήρχαν κοινώς αποδεκτα runtime viewers*? - αλλά μάλλον ανήκω στην μειοψηφία. Απ' την στιγμή όμως που όλοι θέλουν interactive WEB pages, ε, υπάρχει και ένα τίμημα..

* Κάτι σε "interactive pdf" που να το χρησιμοποιούσε ο καθένας όσο εύκολα όσο το προιόν της Adobe?

Άβαταρ μέλους
foscilis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 09 Ιούλ 2024, 15:09

Imperium έγραψε:
Η M$ προσέφερε: VBScript. Νομίζω ακόμα και τώρα δουλεύει στον Edge (αλλά σε ένα ειδικό compatiblity mode που δεν είναι ενεργοποιημένο άμεσα).

Σαν γλώσσα ήταν μάλλον καλύτερη αλλά το μειονέκτημα ήταν ότι δεν ήταν ανοιχτό πρότυπο. Ιδιοκτήτης ήταν η Microsoft όχι η ECMA και η Microsoft δεν έκανε καμία προσπάθεια να την ανοίξει, αντιθέτως την έτρεχε σαν project παράλληλα με την JScript και τη δικιά της συνεισφορά στην ECMA.

Αν η Microsoft τη δεκαετία του '90 ήταν αυτή κυρίαρχη στους browsers και ήθελε να αντιμετωπίσει το ζήτημα όπως έκανε πολύ αργότερα με το .net core, δεν έχω ιδιαίτερη αμφιβολία ότι θα είχαμε BASIC στους browsers αντί για Lisp. Δεν οφείλεται σε κάποια ενδογενή ανωτερότητα της Javascript το γεγονός ότι κυριαρχεί σήμερα, είναι απλά "πολιτικές" (δλδ αυθαίρετες) αποφάσεις με βάση τους συσχετισμούς ισχύος και τους στρατηγικούς σχεδιασμούς λίγων μεγάλων παικτών όταν διαμορφωνόταν το τοπίο, πολλά χρόνια νωρίτερα. Περίπου όπως οι 24 ώρες με τα 60 λεπτά και τα 60 δευτερόλεπτα. Χρειάστηκε μάλιστα τρελό retrofitting για να παίζουν UI, ασύγχρονη επικοινωνία κι όλα τα υπόλοιπα πράγματα. Που όντως θα δούλευαν πιο εύκολα σε VBScript (σχεδιασμένη να "οδηγεί" αντικείμενα που παρείχαν τέτοιες δυνατότητες χωρίς κάτι το ιδιαίτερο).

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιούλ 2024, 15:37

foscilis έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 15:09
Imperium έγραψε:
Η M$ προσέφερε: VBScript. Νομίζω ακόμα και τώρα δουλεύει στον Edge (αλλά σε ένα ειδικό compatiblity mode που δεν είναι ενεργοποιημένο άμεσα).
Ναι, κάτι ψιλοθυμάμαι απο την υπόθεση νε την vbscript. Αν και ποτέ δεν την δοκίμασα. Αλλά αφού δεν το κάναν ολόψυχα (ήταν και η εποχή τότε που δεν ήταν αυτονόητο οτι οποιοδήποτε σε tooling έπρεπε να ειναι open source = ανάθεμα για την βρωμοπουτάνα την MS) δεν υπήρχε περίπτωση να πιάσει.
Είναι κάτι ακόμα: Πόσες φορές εγκατέλειψε η MS κάποια (μεγάλη, υποσχόμενη) τεχνολογία, στην μέση του δρόμου, αφήνοντας όσους την πίστεψαν σύξυλους να πάν να γαμηθούν; Και σήμερα να βγάζαν κάτι, πάλι θα ήταν μεγάλος μαλάκας όποιος πόνταρε σε αυτό, αν και ευτυχώς έχουν αλλάξει οι καιροί.

Και παρόλα αυτά πάλι 1000x καλύτερα με js - που όπως είπες με το ζόρι την κάνεις και lisp - παρα με το όποιο έκτρωμα υπο το κοντρολ της MS.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 09 Ιούλ 2024, 15:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Καπετάν Μιχάλης
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 09 Ιούλ 2024, 15:40

Imperium έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 15:37
Και παρόλα αυτά πάλι 1000x καλύτερα με js - που όπως είπες με το ζόρι την κάνεις και lisp - παρα με το όποιο έκτρωμα υπο το κοντρολ της MS.
Fun fact, η typescript είναι project της microsoft :D

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιούλ 2024, 15:43

Ειναι closed source, υπο τον έλεγχο της MS η typescript?

Καπετάν Μιχάλης
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 09 Ιούλ 2024, 15:46

Imperium έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 15:43
Όχι δεν είναι closed source, αλλά ναι είναι open source project της microsoft και είναι υπο τον έλεγχό της.

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 09 Ιούλ 2024, 16:48

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 15:46
Imperium έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 15:43
Όχι δεν είναι closed source, αλλά ναι είναι open source project της microsoft και είναι υπο τον έλεγχό της.
Οπότε, με την πρώτη στραβή, γίνεται fork και παύει να είναι υπό τον έλεγχο της.

Είπαμε, αλλάξαν οι καιροί, ακόμα και η MS έχει κάνει πράγματα για να αλαφρύνει το κάρμα της!
Να προσφέρει τζάμπα το github σε ιδιώτες, πχ, και φτηνά για μικρές ομάδες. Το io.github αξιέπαινο επίσης. Άρα ήθελε δεν ήθελε (ΔΕΝ ήθελε) αγκάλιασε το open source model.
Ακόμα και το .net παίζει σε mono. (F# κανείς, έ;)
Εγω μια φορά της την αναγνωρίζω αυτήν την αλλαγή προς το καλύτερο, και την επικροτώ, άσχετα αν αποφεύγω ακόμα τα προιόντα της.

Άβαταρ μέλους
klg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Ιούλ 2024, 16:12

Imperium έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 14:44
klg έγραψε:
09 Ιούλ 2024, 14:12
Imperium έγραψε:
Τα browsers εχουν γίνει που έχουν γίνει μπαγκατέλες, αν υποστήριζαν και κανα-δυο ακόμα γλώσσες client-side δεν θα χανόταν ο κόσμος. Αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.για μια απλή, λιτή scripting language που θα προσέφερε ο,τι το js με React ας πούμε. Πώς και δεν ακούστηκε ποτέ ούτε καν σαν σοβαρή πρόταση;
Μα δεν μιλάμε για εξαναγκασμό! Γιατί το πήρες έτσι;
Για μια εναλλακτική λύση-προσφορά μιλάμε, που αν είναι να πιστέψουμε τα όσα λέγονται για την js, θα την είχε ενστερνιστεί η πλειοψηφία των προγραμματιστών, αφήνοντας την js να ατροφήσει και να πεθάνει σε βάθος χρόνου. Είχες προλάβει την εποχή που τα Java applets θα ήταν η λύση για interactive graphics? :smt005:

Όσο για το http που λες, συχνά απορρω πως και δεν έχει βγεί κανα καινούργιο tcp protocol που να κάνει καλύτερη δουλειά.
Πιστεύεις πως στον καπιταλιζμό μας μπορεί να γίνει lockdown σε ένα κατώτερο προιόν;
Ε αυτό γίνεται με την typescript. Απλά ο v8 είναι τόσο optimized engine που ουσιαστικά χρησιμοποιείς την javascript σαν IR πλέον. Αν η typescript δεν χρειαζόταν να είναι και σχεδόν source compatible με την javascript (όπως είναι η C++ μόντουλο κάποια reserved πράγματα με τη C) η φάση θα ήταν ακόμα καλύτερη.
Είχες προλάβει την εποχή που τα Java applets θα ήταν η λύση για interactive graphics? :smt005:
Bro έχω προλάβει την εποχή που φτιάχναμε ActiveX controls/objects για να τρέχουν πίπες στον IE :a040:

Imperium

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 11 Ιούλ 2024, 01:00

klg έγραψε:
10 Ιούλ 2024, 16:12
Ε αυτό γίνεται με την typescript. Απλά ο v8 είναι τόσο optimized engine που ουσιαστικά χρησιμοποιείς την javascript σαν IR πλέον.
Εμ, αυτό δεν λέω και εγώ; Αλλα και σαν IR για whatever, πάλι χρησιμεύει και σαν scripting lang/glue κλπ.
Είχες προλάβει την εποχή που τα Java applets θα ήταν η λύση για interactive graphics? :smt005:
Bro έχω προλάβει την εποχή που φτιάχναμε ActiveX controls/objects για να τρέχουν πίπες στον IE :a040:
OLE, CORBA, κάθε εποχή με τα μεγαλεία της.

Απάντηση

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών