''Deep Nostalgia'' To λογισμικό που μετατρέπει τις παλιές φωτογραφίες σε κινούμενες εικόνες. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

''Deep Nostalgia'' To λογισμικό που μετατρέπει τις παλιές φωτογραφίες σε κινούμενες εικόνες. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 08 Μαρ 2021, 19:44

Έκανα τις 5 δοκιμαστικές φωτογραφίες και τώρα θέλω και άλλες.... :a040::a040::a040:
Αλλά δεν δίνω και τα 100 ευρώ που ζητάει... :011:
https://www.insomnia.gr/articles/intern ... -se-video/

Το εργαλείο «Deep Nostalgia» του MyHeritage ζωντανεύει παλιές φωτογραφίες

Η λειτουργία χρησιμοποιεί την τεχνολογία deepfake για να φαίνεται ότι τα άτομα σε παλιές φωτογραφίες κοιτάζουν γύρω τους, ανοιγοκλείνουν τα μάτια τους ή ακόμη και να χαμογελούν.



H διαδικασία μετατροπής είναι απολύτως αυτοματοποιημένη. Οι χρήστες το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να ανεβάσουν μια φωτογραφία μέσω της ιστοσελίδας της MyHeritage, όπου περνάει αρχικά από μια διαδικασία εστίασης και βελτίωσης, όχι μόνο προκειμένου να προκύψει καλύτερο τελικό αποτέλεσμα, αλλά και να διευκολυνθεί ο αλγόριθμος (τον οποίο δημιούργησε μια εταιρία με την επωνυμία D-ID να κάνει τη δουλειά του. Η στάση του ατόμου στη φωτογραφία αναλύεται ώστε να αντιληφθεί το πρόγραμμα τη θέση προς την οποία είναι στραμμένη το κεφάλι και το πού κοιτάζουν τα μάτια, και στη συνέχεια ένα αντίστοιχο βίντεο-οδηγός, δηλαδή μια σύγχρονη καταγραφή ενός προσώπου που κινείται σαν να ποζάρει για φωτογραφία, επιλέγεται προκειμένου να υπαγορεύσει στο πρόγραμμα πώς να κινήσει το κεφάλι στην παλιά φωτογραφία.



Tα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά πειστικά, καθώς το πρόγραμμα κατορθώνει να διατηρήσει την αισθητική του αρχικού κάδρου, βοηθώντας να δημιουργηθεί η εντύπωση πως το βίντεο καταγράφηκε ταυτόχρονα με τη λήψη της πρωτότυπης φωτογραφίας.

Βεβαίως, το Deep Nostalgia έχει ορισμένους περιορισμούς. Λόγου χάρη, σε μια φωτογραφία όπου αποτυπώνονται πολλά πρόσωπα, οι χρήστες καλούνται να επιλέξουν ένα συγκεκριμένο που θα ήθελαν να δουν να κινείται,καθώς το λογισμικό, τουλάχιστον στην παρούσα μορφή του, δεν έχει τη δυνατότητα να ζωντανέψει ένα πολυπρόσωπο κάδρο. Επίσης, η δυνατότητα κίνησης περιορίζεται στο κεφάλι και το λαιμό του ατόμου. Αν, δηλαδή, η φωτογραφία απεικονίζει το πρόσωπο που σας ενδιαφέρει τη στιγμή που έπαιζε τένις, δεν πρόκειται να το δείτε να χτυπά τη μπάλα.




Η ιστοσελίδα της MyHeritage θέτει ως προϋπόθεση οι χρήστες να εγγραφούν, προκειμένου να χρησιμοποιήσουν το Deep Nostalgia. Όμως, από τη στιγμή που ολοκληρώνεται η διαδικασία, έχετε τη δυνατότητα να ζωντανέψετε έως και πέντε φωτογραφίες, δωρεάν. Στη συνέχεια, θα κληθείτε να καταβάλετε συνδρομή, προκειμένου να έχετε τη δυνατότητα να επαναφέρετε για μερικά δευτερόλεπτα στη ζωή παλιούς φίλους και συγγενείς. Σας ακούγεται κάπως ανατριχιαστικό όλο αυτό; Ίσως, ταυτόχρονα όμως πρόκειται για μία ακόμη συναρπαστική εφαρμογή της τεχνικής νοημοσύνης και των εκπαιδευόμενων αλγορίθμων, με αποτελέσματα που μοιάζουν βγαλμένα κατευθείαν μέσα από τις σελίδες ενός κειμένου επιστημονικής φαντασίας. Και παρότι η υπηρεσία στην παρούσα μορφή της έχει περιορισμένες δυνατότητες, δεν απέχουμε πολύ από τη στιγμή που η τεχνητή νοημοσύνη θα είναι ικανή να ζωντανέψει μια ολόκληρη φωτογραφία, οπότε ένα στατικό καρέ από το γάμο των παππούδων σας θα μπορούσε εύκολα να προστεθεί στη συλλογή των οικογενειακών σας βίντεο.

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: ''Deep Nostalgia'' To λογισμικό που μετατρέπει τις παλιές φωτογραφίες σε κινούμενες εικόνες. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 11 Μαρ 2021, 18:00

Το δοκίμασα βάζοντας μια παιδική μου φωτογραφία και άλλη μια του παππού μου σε ώριμη ηλικία. Στην πρώτη περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν αρκετά cringe. Στη δεύτερη μπορώ να το χαρακτηρίσω ενδιαφέρον αλλά και μακάβριο.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ''Deep Nostalgia'' To λογισμικό που μετατρέπει τις παλιές φωτογραφίες σε κινούμενες εικόνες. ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 11 Μαρ 2021, 18:22

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
11 Μαρ 2021, 18:00
Το δοκίμασα βάζοντας μια παιδική μου φωτογραφία και άλλη μια του παππού μου σε ώριμη ηλικία. Στην πρώτη περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν αρκετά cringe. Στη δεύτερη μπορώ να το χαρακτηρίσω ενδιαφέρον αλλά και μακάβριο.
Μακάβριο σίγουρα......η γρια μάνα μου πάντως ξετρελάθηκε με τις φωτογραφίες που έφτιαξα, που ήταν από τον γάμο της με τον νεκρό πια πάτερα μου
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών