Ασύρματο παλμόμετρο

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 18 Μαρ 2021, 18:57

Με αφορμή την απώλεια ενός θείου μου μόλις σαράντα πέντε ετών μετά από ατύχημα , από το οποίο προκλήθηκε ζημιά αλλά δυστυχώς δεν δέχθηκε να νοσηλευθεί για τις απαραίτητες σαράντα οκτώ ώρες και σε δύο μέρες τον βρήκε ο αδερφός του σε κώμα , αλλά και πολλές περιπτώσεις συνανθρώπων μας που καταλήγουν χωρίς να τους παρασχεθεί βοήθεια είτε επειδή μένουν μόνοι τους είτε επειδή κοιμόντουσαν , μου ήρθε μία ιδέα που θα μπορούσε να σώσει ζωές . Συσκευή που να μετράει τον καρδιακό παλμό είτε σαν βραχιόλι ή σαν οτιδήποτε άλλο ( ακόμα και ενσωματωμένη σε πρακτικά αξεσουάρ όπως ρολόγια ) που αν σημειωθεί σημαντική πτώση των παλμών ή ακόμα χειρότερα σταματήσουν να χτυπάει ο συναγερμός στο σπίτι ή στην κινητή συσκευή κάποιου οικείου προσώπου σε οποιοδήποτε μέρος , ώστε να ειδοποιήσουν ασθενοφόρο μήπως και μπορέσουν να τον/την σώσουν .
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι παρόμοιο ή αν είναι εφαρμόσιμο ;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 18 Μαρ 2021, 19:00

Ηλεκτροπληξία;

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11281
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 18 Μαρ 2021, 19:00

Υπάρχουν ασύρματα personal/care alarms στην Βρετανία, που φοριούνται στο χέρι ή γύρω από τον λαιμό και έχουν ισχύ 75 μέτρων από την βάση τους. Η βάση βρίσκεται κάπου μέσα στο σπίτι και είναι συνδεμένη με το σταθερό τηλέφωνο, ώστε αν συμβεί κάτι να υπάρξει κλήση στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σχετικό στην Ελλάδα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Μαρ 2021, 20:12

Το iwatch.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 18 Μαρ 2021, 20:16

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Μαρ 2021, 18:57
Με αφορμή την απώλεια ενός θείου μου μόλις σαράντα πέντε ετών μετά από ατύχημα , από το οποίο προκλήθηκε ζημιά αλλά δυστυχώς δεν δέχθηκε να νοσηλευθεί για τις απαραίτητες σαράντα οκτώ ώρες και σε δύο μέρες τον βρήκε ο αδερφός του σε κώμα , αλλά και πολλές περιπτώσεις συνανθρώπων μας που καταλήγουν χωρίς να τους παρασχεθεί βοήθεια είτε επειδή μένουν μόνοι τους είτε επειδή κοιμόντουσαν , μου ήρθε μία ιδέα που θα μπορούσε να σώσει ζωές . Συσκευή που να μετράει τον καρδιακό παλμό είτε σαν βραχιόλι ή σαν οτιδήποτε άλλο ( ακόμα και ενσωματωμένη σε πρακτικά αξεσουάρ όπως ρολόγια ) που αν σημειωθεί σημαντική πτώση των παλμών ή ακόμα χειρότερα σταματήσουν να χτυπάει ο συναγερμός στο σπίτι ή στην κινητή συσκευή κάποιου οικείου προσώπου σε οποιοδήποτε μέρος , ώστε να ειδοποιήσουν ασθενοφόρο μήπως και μπορέσουν να τον/την σώσουν .
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι παρόμοιο ή αν είναι εφαρμόσιμο ;
Tσιπάκι τύπε, σε απευθείας σύνδεση με το ΕΚΑΒ και database του Υπουργείου Υγείας και των ασφαλιστικών ταμείων.

Ρολόγια και βραχιόλια οι αλητάμπουρες δεν θα τα φοράνε, θα τα δίνουν σε άλλους, κλπ.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Μαρ 2021, 20:18

Δημοκρατικός έγραψε:
18 Μαρ 2021, 20:16
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
18 Μαρ 2021, 18:57
Με αφορμή την απώλεια ενός θείου μου μόλις σαράντα πέντε ετών μετά από ατύχημα , από το οποίο προκλήθηκε ζημιά αλλά δυστυχώς δεν δέχθηκε να νοσηλευθεί για τις απαραίτητες σαράντα οκτώ ώρες και σε δύο μέρες τον βρήκε ο αδερφός του σε κώμα , αλλά και πολλές περιπτώσεις συνανθρώπων μας που καταλήγουν χωρίς να τους παρασχεθεί βοήθεια είτε επειδή μένουν μόνοι τους είτε επειδή κοιμόντουσαν , μου ήρθε μία ιδέα που θα μπορούσε να σώσει ζωές . Συσκευή που να μετράει τον καρδιακό παλμό είτε σαν βραχιόλι ή σαν οτιδήποτε άλλο ( ακόμα και ενσωματωμένη σε πρακτικά αξεσουάρ όπως ρολόγια ) που αν σημειωθεί σημαντική πτώση των παλμών ή ακόμα χειρότερα σταματήσουν να χτυπάει ο συναγερμός στο σπίτι ή στην κινητή συσκευή κάποιου οικείου προσώπου σε οποιοδήποτε μέρος , ώστε να ειδοποιήσουν ασθενοφόρο μήπως και μπορέσουν να τον/την σώσουν .
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι παρόμοιο ή αν είναι εφαρμόσιμο ;
Tσιπάκι τύπε, σε απευθείας σύνδεση με το ΕΚΑΒ και database του Υπουργείου Υγείας και των ασφαλιστικών ταμείων.
Άμα δεν έχεις πρόβλημα να το φορτίζεις μέρα παρά μέρα μόνον αυτό, εγώ ούτε σκουλαρίκι δε μπορώ να βάλω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2024
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 18 Μαρ 2021, 21:12

Λεγεών έγραψε:
18 Μαρ 2021, 19:00
Υπάρχουν ασύρματα personal/care alarms στην Βρετανία, που φοριούνται στο χέρι ή γύρω από τον λαιμό και έχουν ισχύ 75 μέτρων από την βάση τους. Η βάση βρίσκεται κάπου μέσα στο σπίτι και είναι συνδεμένη με το σταθερό τηλέφωνο, ώστε αν συμβεί κάτι να υπάρξει κλήση στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σχετικό στην Ελλάδα.
Η κλήση πραγματοποιείται αυτόματα ακόμα και αν το άτομο πάθει κάτι ( έμφραγμα , εγκεφαλικό , αναρρόφηση κλπ ) μέσα στον ύπνο του ή προϋποθέτει να έχει τις αισθήσεις του ώστε να καλέσει ;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ασύρματο παλμόμετρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 18 Μαρ 2021, 22:36

Μπορείς να βάλεις ενα μαραφέτι στο δάκτυλο σαν εκείνα που έχουν στις εντατικές, που μετράει με κοκκινη ακτινοβολία το ποσοστό οξυγονωμένης αιμοσφαιρίνης.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών