Android tv box / stick

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 25 Ιουν 2021, 21:30

Η τηλεόραση που έχω είναι smart, αλλά με κλειδωμένο λειτουργικό που δε σε αφήνει να κατεβάσεις οτι εφαρμογή θέλεις. Για το λόγο αυτό σκέφτομαι να αγοράσω android box ή stick. Το καινούριο stick της amazon λένε οτι είναι καλό. Υποστηρίζει και 4k.

Καμία πρόταση;

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 25 Ιουν 2021, 21:38

mao mao έγραψε:
25 Ιουν 2021, 21:30
Το καινούριο stick της amazon λένε οτι είναι καλό. Υποστηρίζει και 4k.
Το έχω. Εξαιρετικό. Δευτέρα και Τρίτη το είχε η Amazon 30€, κρίμα που το έχασες.

Αλλά πρέπει να ξέρεις τι παίρνεις:

αν μένεις Ελλάδα μόνο συγκεκριμένες υπηρεσίες παίζουν. Εγώ το έχω για Plex Client και για το Prime Video (έχω κάποιο διάστημα free). Επίσης και για το Miracast.

Μαζί υποστηρίζει Youtube, Netflix, Amazon Music, έχει κι ένα browser κι αυτά είναι. Α, παίρνει και VPN για να βλέπεις region restricted content. Και ίσως κάτι άλλο ξέμπαρκο που δε ξέρω.

Αν σε καλύπτουν στο προτείνω. Το ελέγχω και με την Alexa. Του λέω άνοιξε την τηλεόραση, άνοιξε το Plex και παίξε αυτό. Πάω στην τηλεόραση και είναι εκεί χωρίς να έχω αγγίξει πληκτρολόγιο.

Αν τα παραπάνω δε σου φτάνουν, πάρε κάτι άλλο.

ΥΓ. Το stick της Xiaomi μη το πάρεις. Κακό performance, πολύ lag και limited σε 1080p. Η Ferrari των TV boxes είναι το NVidia Shield.

Von Mackensen

Re: Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 25 Ιουν 2021, 21:40

Nvidia shield.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 26 Ιουν 2021, 11:38

Jack Shephard έγραψε:
25 Ιουν 2021, 21:38
mao mao έγραψε:
25 Ιουν 2021, 21:30
Το καινούριο stick της amazon λένε οτι είναι καλό. Υποστηρίζει και 4k.
Το έχω. Εξαιρετικό. Δευτέρα και Τρίτη το είχε η Amazon 30€, κρίμα που το έχασες.

Αλλά πρέπει να ξέρεις τι παίρνεις:

αν μένεις Ελλάδα μόνο συγκεκριμένες υπηρεσίες παίζουν. Εγώ το έχω για Plex Client και για το Prime Video (έχω κάποιο διάστημα free). Επίσης και για το Miracast.

Μαζί υποστηρίζει Youtube, Netflix, Amazon Music, έχει κι ένα browser κι αυτά είναι. Α, παίρνει και VPN για να βλέπεις region restricted content. Και ίσως κάτι άλλο ξέμπαρκο που δε ξέρω.

Αν σε καλύπτουν στο προτείνω. Το ελέγχω και με την Alexa. Του λέω άνοιξε την τηλεόραση, άνοιξε το Plex και παίξε αυτό. Πάω στην τηλεόραση και είναι εκεί χωρίς να έχω αγγίξει πληκτρολόγιο.

Αν τα παραπάνω δε σου φτάνουν, πάρε κάτι άλλο.

ΥΓ. Το stick της Xiaomi μη το πάρεις. Κακό performance, πολύ lag και limited σε 1080p. Η Ferrari των TV boxes είναι το NVidia Shield.
To plex το έχει ενσωματωμένο η smart tv μου. Δεν ασχολήθηκα γιατί νόμιζα οτι θέλει λεφτά. Τώρα βλέπω οτι έχει και free περιερεχομενο. Youtube, netflix, amazon έχει επίσης . Θα ήθελα βασικά να περάσω σε stick/box το Kodi ή κάτι παρόμοιο για να έχω πρόσβαση σε διάφορα streams.

Χiaomi stick δεν θα αγοράζα, θα σκέφτόμουν για το Xiaomi box. Γενικά έχω μια συμπάθεια σε αυτή την εταιρία.

Το Nvidia shield βλέπω τσιμπάει αρκετά, ίσως είναι overkill για αυτό που θέλω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 26 Ιουν 2021, 11:44

Το xiaomi box δεν κολλάει και παίζει 4κ μια χαρά .

Το βασικό του πλεξ είναι να παίζεις ταινίες / σειρές τοπικά από κάποιο υπολογιστή , δηλαδή κατεβάζεις το αρχείο στον υπολογιστή και παίζει παντού στο τοπικό δίκτυο.

Η έκδοση πλεξ για android είναι καλύτερη από αυτές στα αντίστοιχα λειτουργικά LG / Samsung.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 26 Ιουν 2021, 11:58

mao mao έγραψε:
26 Ιουν 2021, 11:38
To plex το έχει ενσωματωμένο η smart tv μου. Δεν ασχολήθηκα γιατί νόμιζα οτι θέλει λεφτά. Τώρα βλέπω οτι έχει και free περιερεχομενο. Youtube, netflix, amazon έχει επίσης . Θα ήθελα βασικά να περάσω σε stick/box το Kodi ή κάτι παρόμοιο για να έχω πρόσβαση σε διάφορα streams.

Χiaomi stick δεν θα αγοράζα, θα σκέφτόμουν για το Xiaomi box. Γενικά έχω μια συμπάθεια σε αυτή την εταιρία.

Το Nvidia shield βλέπω τσιμπάει αρκετά, ίσως είναι overkill για αυτό που θέλω.
Είναι δεδομένο ότι η τηλεόραση σου έχει Plex Client γιατί το Plex υπάρχει παντού. Η κεντρική ιδέα του είναι να έχεις το περιεχόμενο σου σε ένα server (και το PC σου κάνει) και να έχεις πρόσβαση σε αυτό βασικά από κάθε συσκευή σου.

Υπάρχει η δωρεάν έκδοση του και η Plex Pass έκδοση που κάνει 120€ lifetime. Παίρνεις όλα τα updates για πάντα και μπορείς να στήσεις όσους servers θες. Συχνά το δίνουν και πιο φτηνά. Και αξίζει με 1000 γιατί έχει επιπλέον δυνατότητες*. Προσωπικά το έχω αγοράσει γιατί οι δημιουργοί του project το αξίζουν. Μπορείς γι' αρχή όμως να δοκιμάσεις τη δωρεάν έκδοση.

*τα δύο βασικά πλεονεκτήματα του Pass είναι hardware transcoding (δεν έχει σημασία τώρα τι σημαίνει) και ότι δίνει δωρεάν και τις εφαρμογές για Android και iOS που αν δεν έχεις το Pass είναι επί πληρωμή.

Επιπλέον το Plex πλέον προσφέρει και το δικό του δωρεάν περιεχόμενο, προσωπικά το βρίσκω σαβούρα. Και επιτρέπει να εγγραφείς και σε κάποιες συνδρομητικές υπηρεσίες τρίτων αλλά αυτό είναι κάτι πρόσθετο, δεν είναι η core λειτουργία του

Το δεν έχει το Plex: αυτό που θες να κάνεις στο Kodi. Add-ons για να βλέπεις πειρατικό περιεχόμενο. Είχε αλλά τα έκοψε. Στο Plex βάζεις εσύ το πειρατικό περιεχόμενο που έχεις κατεβάσει. :lol:

Το Amazon Fire TV stick δεν έχει επίσημα το Kodi αλλά μπορείς να το εγκαταστήσεις. Έχει οδηγό στο wiki του Kodi.

Το Amazon stick και το Xiaomi TV box είναι από τις λίγες επιλογές σου αν θες να βλέπεις HD, Full HD ή 4k περιεχόμενο από το Netflix γιατί είναι από τα λίγα στικάκια/boxάκια που ενσωματώνουν το απαιτούμενο DRM.

Τώρα, δες αυτόν τον οδηγό για να βρεις προτάσεις για TV boxes ανάλογα με το budget σου. Τον ανανεώνουν κάθε μήνα: https://www.pcsteps.gr/233000-%CE%B1%CE ... %B4%CE%B1/

Διάβασε reviews και επίλεξε.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 26 Ιουν 2021, 15:59

Tvboxes υπάρχουν πολλά και για όλα τα βαλάντια, η συνήθεια να αναφέρονται μόνο τα nvidia shield και τα xiaomi προέκυψε από την επικράτηση στο ευρύ κοινό του νετφλιξ, καθώς τα δυο αυτά μποξακια είναι τα μόνα που υποστηρίζουν εγγενώς μέσω hardware και άρα απροβληματιστα, netflix σε 4κ. 4κ (εκτός πλατφόρμας νετφλιξ) παίζουν πλέον όλα..
Φυσικά ένα τιβιμπόξ δεν είναι μόνο νετφλιξ, αν έχεις διάθεση να ψαχτείς, με κάτι πολύ φτηνοτερο μπορείς να κάνεις παπάδες.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Android tv box / stick

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 27 Φεβ 2022, 18:17

Κανένα καλό add-on για live streaming sports στο Kodi?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών