Ο ψηφιακός μετασχηματισμός των ΕΛΤΑ

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο ψηφιακός μετασχηματισμός των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 23 Μαρ 2022, 21:51

Αρχέλαος έγραψε:
23 Μαρ 2022, 12:40

Η εταιρεία με νέα της ενημέρωση αναφορικά με την κυβερνοεπίθεση που δέχθηκε αναφέρει ότι προσδιορίστηκε ότι στόχος ήταν η κρυπτογράφηση των κρίσιμων συστημάτων για την επιχειρησιακή λειτουργία των ΕΛΤΑ. Η επίθεση ξεκίνησε από κακόβουλο λογισμικό μηδενικού χρόνου, το οποίο εγκαταστάθηκε σε σταθμό εργασίας και με την τεχνική https reverse shell συνδέθηκε σε υπολογιστικό σύστημα το οποίο ελεγχόταν από ομάδα κυβερνοεγκληματιών.

Για την επίλυση του τεχνικά δύσκολου αυτού έργου εξετάζονται ένα προς ένα περισσότερα από 2500 τερματικά συστήματα για λόγους ΙΤ ασφαλείας, ενώ ταυτόχρονα εγκαθίστανται και προγράμματα agents.

Στόχος αποτελεί κατά την εταιρεία η άμεση επαναλειτουργία του εμπορικού πληροφοριακού συστήματος, η ασφάλεια όλων των δεδομένων και η ταχύτερη εξομάλυνση στην λειτουργία των καταστημάτων. Όπως τονίζεται, οι αρμόδιες υπηρεσίες Πληροφορικής, σε σύμπραξη με τους ειδικούς στο ΙΤ Security συνεργάτες, εργάζονται σε 24ωρη βάση για την πλήρη αποκατάσταση των πληροφοριακών συστημάτων και την επαναφορά της ασφαλούς λειτουργίας του δικτύου.


https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... gei-simera
Κλασσικό μπουρδέλο τα ΕΛΤΑ, ο ρομποτικός αυτοματισμός τους μάρανε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18185
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Ο ψηφιακός μετασχηματισμός των ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 06 Ιούλ 2023, 21:44

παιδια στα 25 καταστηματα που κλεινουν, τα ρομποτ τι θ απογινουν?
θα τα χουν για να οδηγουν ασθενοφορα? να σβηνουν φωτιες?
ξερει να μας πει κανεις? :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών