Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Ιαν 2022, 21:58

Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:17
taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:27
Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:58

Στο παράδειγμα σου πάντως η ύπαρξη των βιβλιοθηκών και η ελεύθερη πρόσβαση σ αυτές δεν κατάργησε τους δασκάλους και καθηγητές.
Δες και το προηγούμενο σχόλιο μου.
κοίτα, ουτε στον αμαζόνιο καταργήθηκαν κάποια πράγματα από τους ιθαγενείς....συνεχίζονται.... αλλά αυτοί όλοι ζουν από το έλεος μας, διοτί αν γκαβλώσει αύριο ο τεχνολογικός qόσμος να εξολοθρεύσει τους ιθαγενείς και τον πολιτισμό τους, αυτοί δεν έχουν ελπίδα να σώσουν τον πολιτισμό τους και θα ενσωματωθούν ή θα εξαφανιστούν δια παντώς όπως άλλα είδη ζώων...

Νομίζεις θα είσαι ιθαγενής με κοστούμι και γραβάτα σε έναν τεχνολογικό qόσμο;

Ο κουλός σας το είπε και δεν καταλαβαίνεται.... δεν χρειάζεται να σπουδάζουν όλοι στο μέλλον.....δηλαδή κανείς στο πιο πέρα μέλλον.....

Να σπουδάσεις για να μας πεις τι; ότι είσαι πτυχιούχος; και λοιπόν; τα ξερει ο γουγλης για σένα, πριν από σένα.....

Όπως σου είπα, οι διδάσκαλοι και οι καθοδηγητές τώρα, έχουν τον ρόλο του δήθεν ηθικού διαπαιδαγωγού/μπάτσου ανηλίκων που κάνει βαρετά την εργασία του για να εξασφαλίσει σύνταξη και για να μην δει στον καθρέφτη, πόσο μάλακας ήτανε που περίμενε 20 χρόνια να διοριστεί, κάνοντας συμβασιακές αγγαρείες να οδηγά 200χλμ σε κατσάβραχα, και έχασε την αποδοτικότερη περιόδο της ζωής του στο περίμενε...δε γαμιέται, κάστε στ' αυγάσ και ανάμενε την σύνταξη, αν πάρεις ποτέ.... :c020:
Να υποθέσω ότι όταν αρρωσταίνεις ανατρέχεις στο γκούγκλ και αυτοθεραπεύεσαι;
...με ΑΙ, δεν θα αργήσει η εποχή που ναι θα γιατρεύεσαι με virtual εξέταση και ισως και 100% ρομποτική εγχείρηση σε 100% αποστειρωμένα νοσοκομεία και χειρουργία άνευ ανθρώπων που μπορεί να μεταδώσουν κάτι στον ανοιχτό οργανισμό από απροσεξία ή οποιοδήποτε δικαιολογημένο για τα ανθρώπινα δεδομένα λάθος ή αστοχία.

Σου είπα ότι είμαστε ήδη πάνω στον δρόμο και ήδη υπάρχουν απώλειες επεγγελμάτων που άλλαξαν ριζικά εργασιακούς κλάδους αν δεις πίσω 30 χρόνια...
Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:17
Ότι αν χρειαστείς σπίτι θα πας στο γκουγκλ θα δεις πως φτιάχνεται και νάτο;
τα σπίτα θα εκτυπώνονται με 3D εκτυπωτές.... ήδη υπάρχει τεχνολογία που διαλύει παγκοσμίως τον κλάδο των χτιστών.... σε ποιο πλανήτη ζεις εσύ; νομίζεις ότι η ελλάδα είναι πλανήτης που ιλλει μονάχος του;

Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:17
Το ίδιο αυτοκίνητο ή υπολογιστή ή τηλεφωνο;
ο αυτοκίνητο θα πηγαίνει μόνο του, και μόλις εξελιχθεί η ΑΙ να ελέγχει με απόλυτη ακρίβεια την εναέρια κυκλοφόρια, θα βγουν και τα ιπτάμενα οχήματα με περιορισμούς λόγω ασφαλείας των απο κάτω... :smt005:
Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:17
Ξέρω αυτά θα τα κάνουν κάποια ρομπότ στο μέλλον, μόνο που και τα ρομπότ απαιτούν 10δες εκατομμύρια ανθρώπους στην κατασκευή τους κι άλλους τόσους στην λειτουργία τους.
Και πάντα θα προκύπτουν δουλειές που δεν θα μπορούν να τις κάνουν τα ρομποτ.
η ΑΙ θα φτιάχνει ρομπότ να φτιάχνουν άλλα ρομπότ, όπως η fiat έχει robot που φτιάχνουν άλλα ημιrobotια που λέγονται αυτοκίνητα αλλά χρειάζονται άνθρωπο για να τα οδηγά..... αυτό το δεύτερο θα είναι αχρείαστο.....αυτόματος πιλότος .....
έχεις δει ρομποτικό χέρι να γύριζει 100 μπιφτέκια στην σχάρα ; σε ξαναρωτώ; που ζεις ; σε μοναστήρι ;
Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:17
Να θυμάσαι πάντως ότι η τεχνολογία και οι επιστήμες πολλαπλασιασαν τον πληθυσμό της γης.
εννοείται και είμαι με την τεχνολογία όταν αποσκοπεί στο συνολικό και όχι για τους idiots.

Υπάρχει διαφόρα στο ποιός διαχειρίζεται την τεχνολογία....

Στο θετικό σενάριο, ο άνθρωπος θα επιμορφώνεται συνεχώς με την βοήθεια των ΑΙ που θα έχει ο ίδιος δημιουργήσει και θα καλυτερεύει και τους αλγοριθμους της ΑΙ...

Όταν διαβάζεις ΑΙ φαντάζεσαι κάτι το εξωτικό; ειναι αλγοριθμοι γραμμενοι απο προγραμματιστες που φτανουν οπου φτανει το μυαλο του ανθρωπου που το προγραμμάτισε με ανθρωπινη γνωση....

για φαντασου 10 δις ανθρωπων να μην εργαζονται, να εχουν ολοι την επιβιωση εξασφαλισμενη και να επιμορφώνονται....

τι αλγοριθμους θα μπορεσουν να φτιαξουν αυτοι; αν καποιοι λιγοι που επιμορφωθηκαν παλιότερα (τωρα) εφτιαξαν αυτους που εφτιαξαν την ΑΙ.......... θα βγουμε απο το ηλιακο συστημα και θα γινουμε διαστρικός πολιτισμος αρκει να έχουμε τον διακόπτη της ΑΙ στα χερια μας.

Ψαλίδι στο χέρι για κόψιμο καλωδίου αν χρειαστεί...."μην την πατήσουμε σαν τον δία που του πήρε τον διακόπτη ο προμηθέας" :003:

Στο αντιθετικό σενάριο..... big-boom..... :vp20: θα είμαστε οι μυθολογικοί θεοί των αθάνατων ρομποταίων που ένας από αυτούς μας πήρε τον διακόπτη της φωτιάς σαν τον προμηθέα και τον έδωσε στους ρομποταίους"

όπως το έργο του " i'llbeback"... :003:

οι idiots είναι το πρόβλημα..... όχι η ΑΙ....

αν πάρουν οι idiots την ΑΙ στα χέρια τους, η ΑΙ θα θελήσει να εξαφανίσει τους idiots ως αντίθετο της AI...

δεν πάνε μάζι αυτά...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23416
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Ιαν 2022, 00:09

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:44
nostromos έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:30
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:30

Έστω και σαν αστείο, ενεργοποιήθηκε ο φόβος σου ε; Μπας και ψοφήσουν (που θα ψοφήσουν) οι θρησκείες ε; :smt005:
φοβος δεν νομιζω ... εσυ εμπλεξες θρησκειες σε θεμα καθαρα τεχνολογικο
Ακόμα δεν κατάλαβες το αστείο, παρ' όλο που έβαλα φατσούλες...
Ε, τ άλλο να υποθέσω παρά το ότι ανησύχησες για την θρησκεία σου...
δεν ανησυχώ καθόλου...άλλοι ανησυχούνε και σε κάθε ευκαιρία την ανακατευουνε
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23416
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Ιαν 2022, 00:10

Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:44
nostromos έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:30
Λοξίας έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:30

Έστω και σαν αστείο, ενεργοποιήθηκε ο φόβος σου ε; Μπας και ψοφήσουν (που θα ψοφήσουν) οι θρησκείες ε; :smt005:
φοβος δεν νομιζω ... εσυ εμπλεξες θρησκειες σε θεμα καθαρα τεχνολογικο
Ακόμα δεν κατάλαβες το αστείο, παρ' όλο που έβαλα φατσούλες...
Ε, τ άλλο να υποθέσω παρά το ότι ανησύχησες για την θρησκεία σου...
κάθε τρεις και λίγο ασχολείσαι με τη θρησκεία...εγώ δεν ανησυχω
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Ιαν 2022, 01:08

Η AI (Τ.Ν.) δεν είναι τίποτε περισσότερο από την εξιδανικευμένη ανθρώπινη ορθολογιστική αντίληψη μεταφρασμένη σε ηλεκτρικά σήματα.
Κανένα μηχάνημα δεν κάνει περισσότερα από εκείνα για τα οποία φτιάχτηκε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Ιαν 2022, 01:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:33
OANNHSEA έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Ιαν 2022, 16:29

Based :smt038
Δεν σε αγχώνει δηλαδή ότι ακόμα και μία ΑΙ που δημιουργήθηκε από κομουνιστές, έγινε στο τέλος αντικομουνιστική ε;;; :smt005::smt005:

.
Καθόλου, γιατί δεν υπάρχει ΑΙ με ικανότητα δικής της σκέψης. Ότι διάβαζε έλεγε.
Δεν ξέρω βέβαια σε τι αναφέρεσαι και αν συνέβη στ' αλήθεια, δεν το έψαξα. Αλλά και η ΑΙ της microsoft που ξέρω έλεγε ρατσιστικές ατάκες, επειδή την τρόλλαρε το 4chan. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν όντως ρατσιστική.
Ακριβώς.
Η νοημοσύνη των μηχανών αποτελείται από αλγόριθμους και οι αλγόριθμοι τοποθετήθηκαν εκεί κατ' εικόνα της σκέψης των δημιουργών τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2022, 09:18

nostromos,
Χαχαχαχα...δύο συνεχόμενα ποστς σου μιας γραμμής το καθένα, για απάντηση στο ίδιο μου ποστ...
Ναι το κατάλαβα, δεν ανησύχησες καθόλου.
Φαντάσου και το δικό μου ποστ να μην ήταν αστείο... :smt005:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8860
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 10 Ιαν 2022, 13:02

Ποια αλματώδη; Πού τα είδατε τα άλματα; Σωρρευτική είναι η εξέλιξη, τσουκου τσούκου πάει.

Υπάρχει κάποια ιδέα σε τεχνητή νοημοσύνη που δεν ήταν ήδη διατυπωμένη στα 80ς;
Z

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23416
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Ιαν 2022, 14:49

Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2022, 09:18
nostromos,
Χαχαχαχα...δύο συνεχόμενα ποστς σου μιας γραμμής το καθένα, για απάντηση στο ίδιο μου ποστ...
Ναι το κατάλαβα, δεν ανησύχησες καθόλου.
Φαντάσου και το δικό μου ποστ να μην ήταν αστείο... :smt005:
εγω εχω 2 ποστ στην 1η σελιδα που αφορουνε το θεμα ... εσενα ποια η συνεισφορα σου περα απο τις εμμονες σου σε αθεια -θρησκεια κτλ ...? εστω και υπο μορφη αστειου
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2022, 15:11

nostromos έγραψε:
10 Ιαν 2022, 14:49
Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2022, 09:18
nostromos,
Χαχαχαχα...δύο συνεχόμενα ποστς σου μιας γραμμής το καθένα, για απάντηση στο ίδιο μου ποστ...
Ναι το κατάλαβα, δεν ανησύχησες καθόλου.
Φαντάσου και το δικό μου ποστ να μην ήταν αστείο... :smt005:
εγω εχω 2 ποστ στην 1η σελιδα που αφορουνε το θεμα ... εσενα ποια η συνεισφορα σου περα απο τις εμμονες σου σε αθεια -θρησκεια κτλ ...? εστω και υπο μορφη αστειου
Πω πω...όντως έχεις φοβικό πρόβλημα με αυτούς που γράφουν κάτι ενάντια στην θρησκεία σου.
Δεν πειράζει, όπως και εγώ, είσαι και εσύ μέρος του παιχνιδιού. Αναγκαστικά θα το μάθεις. Χαλάρωσε και απόλαυσέ το... :003:

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23416
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Ιαν 2022, 15:14

Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2022, 15:11
nostromos έγραψε:
10 Ιαν 2022, 14:49
Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2022, 09:18
nostromos,
Χαχαχαχα...δύο συνεχόμενα ποστς σου μιας γραμμής το καθένα, για απάντηση στο ίδιο μου ποστ...
Ναι το κατάλαβα, δεν ανησύχησες καθόλου.
Φαντάσου και το δικό μου ποστ να μην ήταν αστείο... :smt005:
εγω εχω 2 ποστ στην 1η σελιδα που αφορουνε το θεμα ... εσενα ποια η συνεισφορα σου περα απο τις εμμονες σου σε αθεια -θρησκεια κτλ ...? εστω και υπο μορφη αστειου
Πω πω...όντως έχεις φοβικό πρόβλημα με αυτούς που γράφουν κάτι ενάντια στην θρησκεία σου.
Δεν πειράζει, όπως και εγώ, είσαι και εσύ μέρος του παιχνιδιού. Αναγκαστικά θα το μάθεις. Χαλάρωσε και απόλαυσέ το... :003:
δεν εγραψες τιποτε εναντια στη θρησκεια μου ... βασικα δεν εγραψες εντελως τιποτε σημαντικο για το θεμα ... βγαζεις μια εμμονη αθειας σε πολλα νηματα που δεν εχουνε καμια σχεση με θεολογικα θεματα ... προσεχε το
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2022, 15:54

nostromos έγραψε:
10 Ιαν 2022, 15:14
Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2022, 15:11
nostromos έγραψε:
10 Ιαν 2022, 14:49


εγω εχω 2 ποστ στην 1η σελιδα που αφορουνε το θεμα ... εσενα ποια η συνεισφορα σου περα απο τις εμμονες σου σε αθεια -θρησκεια κτλ ...? εστω και υπο μορφη αστειου
Πω πω...όντως έχεις φοβικό πρόβλημα με αυτούς που γράφουν κάτι ενάντια στην θρησκεία σου.
Δεν πειράζει, όπως και εγώ, είσαι και εσύ μέρος του παιχνιδιού. Αναγκαστικά θα το μάθεις. Χαλάρωσε και απόλαυσέ το... :003:
δεν εγραψες τιποτε εναντια στη θρησκεια μου ... βασικα δεν εγραψες εντελως τιποτε σημαντικο για το θεμα ... βγαζεις μια εμμονη αθειας σε πολλα νηματα που δεν εχουνε καμια σχεση με θεολογικα θεματα ... προσεχε το
Α, ώστε δεν έγραψα τίποτε, αλλά εσύ θίχτηκες...ΟΚ κατάλαβα... :smt005:

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23416
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Ιαν 2022, 16:04

εγραψες αυτο
Λοξίας έγραψε: ↑
07 Ιαν 2022, 08:53
Θα προκύψει τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα...
Οι ΑΙ δεν θα πιστεύουν σε θρησκείες και λοιπές τροφές αγελαζομένων προβάτων, οπότε οι πιστοί όλου του κόσμου θα ενωθούν και θα ξεσπάσει πόλεμος ανάμεσα σε αυτούς και τις ΑΙ μηχανές.
Έτσι θα μειωθεί ο πληθυσμός της Γης σε ανεκτά επίπεδα... :P:P
και απαντησα με αυτο
αυτο ειναι ευσεβης ποθος των αθεων ... δεν γνωριζουμε που θα καταληξει μια υπερδιανοια σε σχεση με το ερωτημα της υπαρξης Δημιουργου στο συμπαν
η απαντηση ειναι σοβαρη και στα πλαισια της συζητησης ... αν σου φαινεται να θιχτηκα τι να κανουμε τωρα ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2022, 16:08

nostromos έγραψε:
10 Ιαν 2022, 16:04
εγραψες αυτο
Λοξίας έγραψε: ↑
07 Ιαν 2022, 08:53
Θα προκύψει τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα...
Οι ΑΙ δεν θα πιστεύουν σε θρησκείες και λοιπές τροφές αγελαζομένων προβάτων, οπότε οι πιστοί όλου του κόσμου θα ενωθούν και θα ξεσπάσει πόλεμος ανάμεσα σε αυτούς και τις ΑΙ μηχανές.
Έτσι θα μειωθεί ο πληθυσμός της Γης σε ανεκτά επίπεδα... :P:P
και απαντησα με αυτο
αυτο ειναι ευσεβης ποθος των αθεων ... δεν γνωριζουμε που θα καταληξει μια υπερδιανοια σε σχεση με το ερωτημα της υπαρξης Δημιουργου στο συμπαν
η απαντηση ειναι σοβαρη και στα πλαισια της συζητησης ... αν σου φαινεται να θιχτηκα τι να κανουμε τωρα ...?
Τα δύο :P:P δεν σου λένε τίποτε δηλαδή...
Πίστεψες ότι το έγραψα σοβαρά, ώστε να μου απαντήσεις και εσύ σοβαρά, έτσι;
Ε, τι να κάνω; Να σου στείλω κάνα δυο κιλά χιούμορ;
Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23416
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Ιαν 2022, 16:12

η αληθεια ειναι οτι ηθελες να το γραψεις σοβαρα αλλα δεν ηθελες να φανει και το κολλημα που εχεις με τα αντι-θεολογικα ... οποτε το εκανες διπορτο ... αυτη ειναι η αισθηση που μου δινει η αναρτηση σου ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Henry13
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Ιαν 2022, 19:15
Phorum.gr user: 13

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henry13 » 10 Ιαν 2022, 20:06

Αυτά τα έχουμε πει πολλάκις. Τα ρομπότ θα έχουν σύντομα, πιο σύντομα απ' οτι χρειαζόμαστε την ιδιότητα να επανασχεδιάζουν τους εγκεφάλους τους και να εξελίσσονται επ' άπειρον. Δε λέω καν για τα όπλα που θα μπορούν να σχεδιάσουν. Οπλα που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν θα μπορούμε να κατανοήσουμε καν. Αν αυτά δεν συνιστούν απειλή εμένα να μη με λένε μαγκάιβερ. Μπορεί ο άνθρωπος να προστατευτεί; Με τους υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο εγώ αναρωτιέμαι πραγματικά. Ισως η λύση να βρίσκεται στο να γίνουμε μια παγκόσμια κοινωνία. Κάτι που παλιά απευχόμουν αλλά πλέον μου δίνει μια ελπίδα.
Philosopher -Scientist- 29 nobel prize awards.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών