Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 10 Ιαν 2022, 20:19

έργο_μακέτο έγραψε:
23 Δεκ 2021, 19:17
Θα γίνει κάτι πολύ καλό. Θα απαλλαχτεί ο άνθρωπος από το μαρτύριο των μηχανικών εργασιών και θα στραφεί ακόμα περισσότερο σε δημιουργικές και διαχειριστικές εργασίες.

Βέβαια το οικονομικό σύστημα μας έχει την τάση να παράγει συνεχώς άχρηστες εργασίες (bullshit jobs). Ένας βιομηχανικός εργάτης δεν θα γίνει απαραίτητα καλλιτέχνης όταν αυτοματοποιηθεί η δουλειά του. Μπορεί να γίνει executive-manager-corporate-analyst-project-μπλαμπλαμπλα.......
Θα γινουμε ολοι αδελφες.
Ο αντιπαλος των μηχανων θα ειναι ενα τσουρμο απο αδελφες.

Οταν δεν εχεις να κανεις μηχανικες εργασιες, αρχιζεις και χαιδευεσαι.
Ασχολεισαι με τις τριχες, με τα νυχια, το μαλλι και στο τελος γινεσαι κουνιστος.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16502
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Ιαν 2022, 20:44

Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 20:06
Αυτά τα έχουμε πει πολλάκις. Τα ρομπότ θα έχουν σύντομα, πιο σύντομα απ' οτι χρειαζόμαστε την ιδιότητα να επανασχεδιάζουν τους εγκεφάλους τους και να εξελίσσονται επ' άπειρον. Δε λέω καν για τα όπλα που θα μπορούν να σχεδιάσουν. Οπλα που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν θα μπορούμε να κατανοήσουμε καν. Αν αυτά δεν συνιστούν απειλή εμένα να μη με λένε μαγκάιβερ. Μπορεί ο άνθρωπος να προστατευτεί; Με τους υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο εγώ αναρωτιέμαι πραγματικά. Ισως η λύση να βρίσκεται στο να γίνουμε μια παγκόσμια κοινωνία. Κάτι που παλιά απευχόμουν αλλά πλέον μου δίνει μια ελπίδα.
τους ποιούς; εγκεφάλους τους; δεν υπάχει εγκέφαλος στην ΑΙ παρα μόνο ανθρώπινοι εγκέφαλοι πίσω από την ΑΙ....

άμα σβήσω έναν μόνο χαρακτήρα από τον αλγόριθμνο της ΑΙ, τότε θα είναι σαν άδειο μαγνητόφωνο που πουλάγανε οι γύφτοι το '80........
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Henry13
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Ιαν 2022, 19:15
Phorum.gr user: 13

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henry13 » 10 Ιαν 2022, 21:16

taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 20:44
Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 20:06
Αυτά τα έχουμε πει πολλάκις. Τα ρομπότ θα έχουν σύντομα, πιο σύντομα απ' οτι χρειαζόμαστε την ιδιότητα να επανασχεδιάζουν τους εγκεφάλους τους και να εξελίσσονται επ' άπειρον. Δε λέω καν για τα όπλα που θα μπορούν να σχεδιάσουν. Οπλα που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν θα μπορούμε να κατανοήσουμε καν. Αν αυτά δεν συνιστούν απειλή εμένα να μη με λένε μαγκάιβερ. Μπορεί ο άνθρωπος να προστατευτεί; Με τους υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο εγώ αναρωτιέμαι πραγματικά. Ισως η λύση να βρίσκεται στο να γίνουμε μια παγκόσμια κοινωνία. Κάτι που παλιά απευχόμουν αλλά πλέον μου δίνει μια ελπίδα.
τους ποιούς; εγκεφάλους τους; δεν υπάχει εγκέφαλος στην ΑΙ παρα μόνο ανθρώπινοι εγκέφαλοι πίσω από την ΑΙ....

άμα σβήσω έναν μόνο χαρακτήρα από τον αλγόριθμνο της ΑΙ, τότε θα είναι σαν άδειο μαγνητόφωνο που πουλάγανε οι γύφτοι το '80........
Χάνεις την ουσία του σχολίου μου
Philosopher -Scientist- 29 nobel prize awards.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16502
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Ιαν 2022, 21:28

Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:16
taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 20:44
Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 20:06
Αυτά τα έχουμε πει πολλάκις. Τα ρομπότ θα έχουν σύντομα, πιο σύντομα απ' οτι χρειαζόμαστε την ιδιότητα να επανασχεδιάζουν τους εγκεφάλους τους και να εξελίσσονται επ' άπειρον. Δε λέω καν για τα όπλα που θα μπορούν να σχεδιάσουν. Οπλα που εμείς οι κοινοί θνητοί δεν θα μπορούμε να κατανοήσουμε καν. Αν αυτά δεν συνιστούν απειλή εμένα να μη με λένε μαγκάιβερ. Μπορεί ο άνθρωπος να προστατευτεί; Με τους υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο εγώ αναρωτιέμαι πραγματικά. Ισως η λύση να βρίσκεται στο να γίνουμε μια παγκόσμια κοινωνία. Κάτι που παλιά απευχόμουν αλλά πλέον μου δίνει μια ελπίδα.
τους ποιούς; εγκεφάλους τους; δεν υπάχει εγκέφαλος στην ΑΙ παρα μόνο ανθρώπινοι εγκέφαλοι πίσω από την ΑΙ....

άμα σβήσω έναν μόνο χαρακτήρα από τον αλγόριθμνο της ΑΙ, τότε θα είναι σαν άδειο μαγνητόφωνο που πουλάγανε οι γύφτοι το '80........
Χάνεις την ουσία του σχολίου μου
ουσία βασισμένη στο ότι η ΑΙ έχει εγκέφαλο, το οποίο είναι FALSE για την ίδια την ΑΙ...

αν θες να μιλήσεις για υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο και μια παγκόσμια κοινωνία, είναι άλλο θέμα...

στην ουσία λοιπόν
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Henry13
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Ιαν 2022, 19:15
Phorum.gr user: 13

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henry13 » 10 Ιαν 2022, 21:32

taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:28
Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:16
taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 20:44


τους ποιούς; εγκεφάλους τους; δεν υπάχει εγκέφαλος στην ΑΙ παρα μόνο ανθρώπινοι εγκέφαλοι πίσω από την ΑΙ....

άμα σβήσω έναν μόνο χαρακτήρα από τον αλγόριθμνο της ΑΙ, τότε θα είναι σαν άδειο μαγνητόφωνο που πουλάγανε οι γύφτοι το '80........
Χάνεις την ουσία του σχολίου μου
ουσία βασισμένη στο ότι η ΑΙ έχει εγκέφαλο, το οποίο είναι FALSE για την ίδια την ΑΙ...

αν θες να μιλήσεις για υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο και μια παγκόσμια κοινωνία, είναι άλλο θέμα...

στην ουσία λοιπόν
Ρομποτικός εγκέφαλος. Δεν έχεις ακούσει την έννοια; Δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως ακόμα. Δεν είμαι ειδήμων. Τα λόγια του αείμνηστου Stephen Hawking αναπαράγω.
Philosopher -Scientist- 29 nobel prize awards.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2022, 21:33

nostromos έγραψε:
10 Ιαν 2022, 16:12
η αληθεια ειναι οτι ηθελες να το γραψεις σοβαρα αλλα δεν ηθελες να φανει και το κολλημα που εχεις με τα αντι-θεολογικα ... οποτε το εκανες διπορτο ... αυτη ειναι η αισθηση που μου δινει η αναρτηση σου ...
Ναι έχεις δικιο...ντρέπομαι και φοβάμαι να δηλώσω άθεος...με τσάκωσες :smt005:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2022, 21:38

Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:32
taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:28
Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:16


Χάνεις την ουσία του σχολίου μου
ουσία βασισμένη στο ότι η ΑΙ έχει εγκέφαλο, το οποίο είναι FALSE για την ίδια την ΑΙ...

αν θες να μιλήσεις για υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο και μια παγκόσμια κοινωνία, είναι άλλο θέμα...

στην ουσία λοιπόν
Ρομποτικός εγκέφαλος. Δεν έχεις ακούσει την έννοια; Δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως ακόμα. Δεν είμαι ειδήμων. Τα λόγια του αείμνηστου Stephen Hawking αναπαράγω.
Πίσω είσαστε..."ποζιτρονικος εγκέφαλος" με τους περίφημους τρεις ρομποτικούς νόμους του Ασίμωφ.
Οι προγραμματιστές, δεν έχουν βρει ακόμα τρόπο να παρακάμψουν τους τρεις αυτούς νόμους, έτσι και "εμφυτευθούν" στον (υποτιθέμενο) ποζιτρονικό εγκέφαλο των ρομπότ, αν και όταν καταφέρουν να τον φτιάξουν. Βρίσκονται όμως πολύ κοντά...
:P

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16502
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Ιαν 2022, 22:11

Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:32
taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:28
Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:16


Χάνεις την ουσία του σχολίου μου
ουσία βασισμένη στο ότι η ΑΙ έχει εγκέφαλο, το οποίο είναι FALSE για την ίδια την ΑΙ...

αν θες να μιλήσεις για υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο και μια παγκόσμια κοινωνία, είναι άλλο θέμα...

στην ουσία λοιπόν
Ρομποτικός εγκέφαλος. Δεν έχεις ακούσει την έννοια; Δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως ακόμα. Δεν είμαι ειδήμων. Τα λόγια του αείμνηστου Stephen Hawking αναπαράγω.
η τρίχα τριχιά....

όσο αστέρας και άστρο στην πραγματικότητρα είναι ένας οποιοσδήποτε καλλιτέχνης, αλλό τόσο είναι εγκέφαλος το cpu με software...

μην πάθει ρομποτική εγκεφαλίτιδα και να βγάλουμε και εμβόλιο ρομποτικής polio μην τυχόν και κολλήσουν....

καλή η πλάκα, αλλά αν διάβασες τα προηγούμενα, η ουσία είναι στο ποιός Άνθρωπος έχει τον διακόπτη της ΑΙ...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Henry13
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 10 Ιαν 2022, 19:15
Phorum.gr user: 13

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henry13 » 11 Ιαν 2022, 07:48

taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 22:11
Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:32
taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:28


ουσία βασισμένη στο ότι η ΑΙ έχει εγκέφαλο, το οποίο είναι FALSE για την ίδια την ΑΙ...

αν θες να μιλήσεις για υπάρχοντες ανταγωνισμούς σε κρατικό επίπεδο και μια παγκόσμια κοινωνία, είναι άλλο θέμα...

στην ουσία λοιπόν
Ρομποτικός εγκέφαλος. Δεν έχεις ακούσει την έννοια; Δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως ακόμα. Δεν είμαι ειδήμων. Τα λόγια του αείμνηστου Stephen Hawking αναπαράγω.
η τρίχα τριχιά....

όσο αστέρας και άστρο στην πραγματικότητρα είναι ένας οποιοσδήποτε καλλιτέχνης, αλλό τόσο είναι εγκέφαλος το cpu με software...

μην πάθει ρομποτική εγκεφαλίτιδα και να βγάλουμε και εμβόλιο ρομποτικής polio μην τυχόν και κολλήσουν....

καλή η πλάκα, αλλά αν διάβασες τα προηγούμενα, η ουσία είναι στο ποιός Άνθρωπος έχει τον διακόπτη της ΑΙ...
Σου ξαναλέω αγόρι μου. Διαπρεπείς επιστήμονες όπως ο Stephen Hawkins και ο Ελον Μάσκ πχ έχουν προειδοποιήσει για τους κινδύνους της τεχνητής νοημοσύνης. Θα είναι σαν κάθε εταιρικός κολοσσός τεχνολογίας να αναπτύσσει ατομικές βόμβες στα εργαστήρια του. Τόσο επικίνδυνο. Και παραπάνω. Μην απορήσεις αν κάποιοι δουν τον κίνδυνο πρόωρα και προβούν σε τεράστιες ζημιές στον πολιτισμό μας.
Philosopher -Scientist- 29 nobel prize awards.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16502
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Ιαν 2022, 08:26

Henry13 έγραψε:
11 Ιαν 2022, 07:48
taxalata xalasa έγραψε:
10 Ιαν 2022, 22:11
Henry13 έγραψε:
10 Ιαν 2022, 21:32


Ρομποτικός εγκέφαλος. Δεν έχεις ακούσει την έννοια; Δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως ακόμα. Δεν είμαι ειδήμων. Τα λόγια του αείμνηστου Stephen Hawking αναπαράγω.
η τρίχα τριχιά....

όσο αστέρας και άστρο στην πραγματικότητρα είναι ένας οποιοσδήποτε καλλιτέχνης, αλλό τόσο είναι εγκέφαλος το cpu με software...

μην πάθει ρομποτική εγκεφαλίτιδα και να βγάλουμε και εμβόλιο ρομποτικής polio μην τυχόν και κολλήσουν....

καλή η πλάκα, αλλά αν διάβασες τα προηγούμενα, η ουσία είναι στο ποιός Άνθρωπος έχει τον διακόπτη της ΑΙ...
Σου ξαναλέω αγόρι μου. Διαπρεπείς επιστήμονες όπως ο Stephen Hawkins και ο Ελον Μάσκ πχ έχουν προειδοποιήσει για τους κινδύνους της τεχνητής νοημοσύνης. Θα είναι σαν κάθε εταιρικός κολοσσός τεχνολογίας να αναπτύσσει ατομικές βόμβες στα εργαστήρια του. Τόσο επικίνδυνο. Και παραπάνω. Μην απορήσεις αν κάποιοι δουν τον κίνδυνο πρόωρα και προβούν σε τεράστιες ζημιές στον πολιτισμό μας.
ο ένας είναι μακαρίτης και ο άλλος wαμιέται από κούνια... οι εταιρικοί κολοσσοί τεχνολογίας ήδη ελέγχουν τις ζωές όλων με μικρό ΑΙ όπως αυτό :bored: που μπορεί να ρίχνει το μπαλάκι συνέχεια στην ίδια τροχιά καλύτερα από άνθρωπο.... μπορείς να κάνεις το ίδιο με τόση ακρίβεια με ένα μπαλάκι στο τοίχο ασταμάτητα; to emoji είναι καλύτερο από σενα ;
ε μπαμπα;

στο γράφω για 3η φόρα .....η ουσία είναι στο ποιός Άνθρωπος έχει τον διακόπτη της ΑΙ... όπως και το μαχαίρι, μπορεί να κόψει το ψωμί να φας, μπορεί να σου κόψει και το λαρύγγι και να ψοφήσεις... τάλ equal
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2681
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 11 Ιαν 2022, 09:08

Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:27
taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:09
Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 18:58


Χιλιοειπωμένες ανησυχίες.
Το μόνο διαφορετικό του σήμερα σε σχέση με πριν 100 χρόνια είναι ότι οι εξελίξεις τρέχουν πιο γρήγορα.

Στο παράδειγμα σου πάντως η ύπαρξη των βιβλιοθηκών και η ελεύθερη πρόσβαση σ αυτές δεν κατάργησε τους δασκάλους και καθηγητές.
Δες και το προηγούμενο σχόλιο μου.
υπάρχει μια μεγάλη διαφόρα όσον αφόρα τις μηχανές που βοηθούν τον άνθρωπο στις φυσικές εργασίες που απαιτούν μυϊκή δύναμη και ακόμα και στην επικράτηση επί της βαρύτητας (πετάμε σαν το δαιδαλο), σε σχέση με τις μηχανές που βοηθούν τον άνθρωπο στις διεργασίες του εγκεφάλου και είναι γρηγορότερες από τον άνθρωπο σε αυτό...

Δεν είναι το ίδιο και εκεί είναι ακριβώς το πρόβλημα..... νομίζεις ότι είναι το ίδιο.....και είναι πολύ επικίνδυνο αυτό που νομίζεις....

αλλός ο ναύτης και άλλος ο καντηλ άναφτης...

αμά θεωρείς την ΑΙ ως χορτοκοπτικό μηχάνημα, είσαι τελειωμένος πριν καν αρχίσουμε...

Θα σε ανακυκλώσει η ΑΙ σαν κοπριά για την φύση ως μη νοήμων ον και άχρηστο για την κοινωνία αλλά χρήσιμος ως λίπασμα για τα θυμαράκια. :vp20:
Φίλε, ήμουν πληροφορικαριος από όταν είμαστε τρεις κι ο κούκος στην Ελλάδα, έχω βιώσει από πρώτο χέρι τον φόβο των άσχετων για τις νέες τεχνολογίες από αρχές των 80s.

Χαλάρωσε και απόλαυσε τους αυτοματισμούς που σου παρέχει η επιστήμη και θεώρησε τον εαυτό σου τυχερό που ζεις την εποχή μας και δεν χρειάζεται να κάνεις τα πάντα με χειρονακτική εργασία όπως 100 χρόνια πριν.
Δες τώρα την χρήση του κινητού σου και θυμήσου την εποχή που περίμεναν 3 χρόνια τον ΟΤΕ για σταθερό.

Το μέλλον θα είναι καλύτερο για όλους.
Η πληροφορική τελικά όντως μείωσε τις δουλειές στην Ελλάδα τουλάχιστον. Σε πρώτη φάση ως όχι και τόσο γρήγορα συνοδευτικά εργαλεία σε επαγγελματίες οι υπολογιστές όχι, αλλά πλέον με την ολοκλήρωση πληροφοριακών συστημάτων και ειδικά με το ιντερνετ εξαφανίστηκαν κλάδοι ολόκληροι, σχεδόν δεν έχουμε πλέον τραπεζικά υποκαταστήματα και πολλά άλλα παραδείγματα. Θα πει κανείς εξαφανίστηκαν βαρετές μη παραγωγικές εργασίες, δεν θα χρειάζονται πχ εκατοντάδες χιλιάδες να κάνουν γραφειοκρατικές δουλειές στο δημόσιο, αλλά τελικά οι μάζες που απασχολούνται; Ντελιβερι, εσπρεσάδικα, εκπόρνευση για γυναίκες, περιστασιακές κακοπληρωμένες δουλειές αρπαχτές και αυτά που βλέπουμε γύρω μας. Άρα έχουμε ένα δείγμα τι θα συμβεί με την ΑΙ.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιαν 2022, 10:04

Dorian έγραψε:
11 Ιαν 2022, 09:08
Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:27
taxalata xalasa έγραψε:
09 Ιαν 2022, 19:09


υπάρχει μια μεγάλη διαφόρα όσον αφόρα τις μηχανές που βοηθούν τον άνθρωπο στις φυσικές εργασίες που απαιτούν μυϊκή δύναμη και ακόμα και στην επικράτηση επί της βαρύτητας (πετάμε σαν το δαιδαλο), σε σχέση με τις μηχανές που βοηθούν τον άνθρωπο στις διεργασίες του εγκεφάλου και είναι γρηγορότερες από τον άνθρωπο σε αυτό...

Δεν είναι το ίδιο και εκεί είναι ακριβώς το πρόβλημα..... νομίζεις ότι είναι το ίδιο.....και είναι πολύ επικίνδυνο αυτό που νομίζεις....

αλλός ο ναύτης και άλλος ο καντηλ άναφτης...

αμά θεωρείς την ΑΙ ως χορτοκοπτικό μηχάνημα, είσαι τελειωμένος πριν καν αρχίσουμε...

Θα σε ανακυκλώσει η ΑΙ σαν κοπριά για την φύση ως μη νοήμων ον και άχρηστο για την κοινωνία αλλά χρήσιμος ως λίπασμα για τα θυμαράκια. :vp20:
Φίλε, ήμουν πληροφορικαριος από όταν είμαστε τρεις κι ο κούκος στην Ελλάδα, έχω βιώσει από πρώτο χέρι τον φόβο των άσχετων για τις νέες τεχνολογίες από αρχές των 80s.

Χαλάρωσε και απόλαυσε τους αυτοματισμούς που σου παρέχει η επιστήμη και θεώρησε τον εαυτό σου τυχερό που ζεις την εποχή μας και δεν χρειάζεται να κάνεις τα πάντα με χειρονακτική εργασία όπως 100 χρόνια πριν.
Δες τώρα την χρήση του κινητού σου και θυμήσου την εποχή που περίμεναν 3 χρόνια τον ΟΤΕ για σταθερό.

Το μέλλον θα είναι καλύτερο για όλους.
Η πληροφορική τελικά όντως μείωσε τις δουλειές στην Ελλάδα τουλάχιστον. Σε πρώτη φάση ως όχι και τόσο γρήγορα συνοδευτικά εργαλεία σε επαγγελματίες οι υπολογιστές όχι, αλλά πλέον με την ολοκλήρωση πληροφοριακών συστημάτων και ειδικά με το ιντερνετ εξαφανίστηκαν κλάδοι ολόκληροι, σχεδόν δεν έχουμε πλέον τραπεζικά υποκαταστήματα και πολλά άλλα παραδείγματα. Θα πει κανείς εξαφανίστηκαν βαρετές μη παραγωγικές εργασίες, δεν θα χρειάζονται πχ εκατοντάδες χιλιάδες να κάνουν γραφειοκρατικές δουλειές στο δημόσιο, αλλά τελικά οι μάζες που απασχολούνται; Ντελιβερι, εσπρεσάδικα, εκπόρνευση για γυναίκες, περιστασιακές κακοπληρωμένες δουλειές αρπαχτές και αυτά που βλέπουμε γύρω μας. Άρα έχουμε ένα δείγμα τι θα συμβεί με την ΑΙ.
Θα έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα αν στα επαγγέλματα που εβαλες στο τέλος βάλεις και όσους δουλεύουν στην πληροφορική, παντού, από χειρονακτικά εργασίες, κατασκευές δικτύων, επισκευές, συντηρήσει μηχανών, μέχρι σοφτγουερ και ρομποτική, καθώς και επαγγέλματα που δημιούργησε η ενίσχυσε η πληροφορική και δεν εντάσσονται σε αυτη, κατασκευή μηχανημάτων, αγωγών και καλωδιων, εκθέσεις, αποσύρσεις κλπ.

Επίσης να μας πεις πόσο αυξήθηκαν οι πουτάνες όταν κυκλοφόρησαν τα τρένα και μετά τα φορτηγά και μειώθηκαν πολύ οι αραμπάδες και τα καραβάνια,
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2681
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 11 Ιαν 2022, 10:24

Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2022, 10:04
Dorian έγραψε:
11 Ιαν 2022, 09:08
Chainis έγραψε:
09 Ιαν 2022, 21:27


Φίλε, ήμουν πληροφορικαριος από όταν είμαστε τρεις κι ο κούκος στην Ελλάδα, έχω βιώσει από πρώτο χέρι τον φόβο των άσχετων για τις νέες τεχνολογίες από αρχές των 80s.

Χαλάρωσε και απόλαυσε τους αυτοματισμούς που σου παρέχει η επιστήμη και θεώρησε τον εαυτό σου τυχερό που ζεις την εποχή μας και δεν χρειάζεται να κάνεις τα πάντα με χειρονακτική εργασία όπως 100 χρόνια πριν.
Δες τώρα την χρήση του κινητού σου και θυμήσου την εποχή που περίμεναν 3 χρόνια τον ΟΤΕ για σταθερό.

Το μέλλον θα είναι καλύτερο για όλους.
Η πληροφορική τελικά όντως μείωσε τις δουλειές στην Ελλάδα τουλάχιστον. Σε πρώτη φάση ως όχι και τόσο γρήγορα συνοδευτικά εργαλεία σε επαγγελματίες οι υπολογιστές όχι, αλλά πλέον με την ολοκλήρωση πληροφοριακών συστημάτων και ειδικά με το ιντερνετ εξαφανίστηκαν κλάδοι ολόκληροι, σχεδόν δεν έχουμε πλέον τραπεζικά υποκαταστήματα και πολλά άλλα παραδείγματα. Θα πει κανείς εξαφανίστηκαν βαρετές μη παραγωγικές εργασίες, δεν θα χρειάζονται πχ εκατοντάδες χιλιάδες να κάνουν γραφειοκρατικές δουλειές στο δημόσιο, αλλά τελικά οι μάζες που απασχολούνται; Ντελιβερι, εσπρεσάδικα, εκπόρνευση για γυναίκες, περιστασιακές κακοπληρωμένες δουλειές αρπαχτές και αυτά που βλέπουμε γύρω μας. Άρα έχουμε ένα δείγμα τι θα συμβεί με την ΑΙ.
Θα έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα αν στα επαγγέλματα που εβαλες στο τέλος βάλεις και όσους δουλεύουν στην πληροφορική, παντού, από χειρονακτικά εργασίες, κατασκευές δικτύων, επισκευές, συντηρήσει μηχανών, μέχρι σοφτγουερ και ρομποτική, καθώς και επαγγέλματα που δημιούργησε η ενίσχυσε η πληροφορική και δεν εντάσσονται σε αυτη, κατασκευή μηχανημάτων, αγωγών και καλωδιων, εκθέσεις, αποσύρσεις κλπ.
Ποιοτικά σίγουρα είναι ανώτερες οι δουλειές που δημιουργήθηκαν( όχι απαραίτητα καλύτερες σε συνθήκες εργασίας) μιλάμε όμως για το τι κάνει η μεγάλη μάζα πληθυσμού, που δεν θα γίνει πια ταμίας σε τράπεζα, γραμματέας σε υπουργείο κοκ. Παίρνουμε τα δεδομένα τι ήδη κάνει γύρω μας. Μην τα ξαναγράφω. Το παρεκτείνουμε ως φαινόμενο και στην AI και τα πράγματα δεν δείχνουν καλα.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιαν 2022, 11:37

Dorian έγραψε:
11 Ιαν 2022, 10:24
Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2022, 10:04
Dorian έγραψε:
11 Ιαν 2022, 09:08

Η πληροφορική τελικά όντως μείωσε τις δουλειές στην Ελλάδα τουλάχιστον. Σε πρώτη φάση ως όχι και τόσο γρήγορα συνοδευτικά εργαλεία σε επαγγελματίες οι υπολογιστές όχι, αλλά πλέον με την ολοκλήρωση πληροφοριακών συστημάτων και ειδικά με το ιντερνετ εξαφανίστηκαν κλάδοι ολόκληροι, σχεδόν δεν έχουμε πλέον τραπεζικά υποκαταστήματα και πολλά άλλα παραδείγματα. Θα πει κανείς εξαφανίστηκαν βαρετές μη παραγωγικές εργασίες, δεν θα χρειάζονται πχ εκατοντάδες χιλιάδες να κάνουν γραφειοκρατικές δουλειές στο δημόσιο, αλλά τελικά οι μάζες που απασχολούνται; Ντελιβερι, εσπρεσάδικα, εκπόρνευση για γυναίκες, περιστασιακές κακοπληρωμένες δουλειές αρπαχτές και αυτά που βλέπουμε γύρω μας. Άρα έχουμε ένα δείγμα τι θα συμβεί με την ΑΙ.
Θα έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα αν στα επαγγέλματα που εβαλες στο τέλος βάλεις και όσους δουλεύουν στην πληροφορική, παντού, από χειρονακτικά εργασίες, κατασκευές δικτύων, επισκευές, συντηρήσει μηχανών, μέχρι σοφτγουερ και ρομποτική, καθώς και επαγγέλματα που δημιούργησε η ενίσχυσε η πληροφορική και δεν εντάσσονται σε αυτη, κατασκευή μηχανημάτων, αγωγών και καλωδιων, εκθέσεις, αποσύρσεις κλπ.
Ποιοτικά σίγουρα είναι ανώτερες οι δουλειές που δημιουργήθηκαν( όχι απαραίτητα καλύτερες σε συνθήκες εργασίας) μιλάμε όμως για το τι κάνει η μεγάλη μάζα πληθυσμού, που δεν θα γίνει πια ταμίας σε τράπεζα, γραμματέας σε υπουργείο κοκ. Παίρνουμε τα δεδομένα τι ήδη κάνει γύρω μας. Μην τα ξαναγράφω. Το παρεκτείνουμε ως φαινόμενο και στην AI και τα πράγματα δεν δείχνουν καλα.
Έχεις παρατηρήσει ότι η οικονομική μετανάστευση των τελευταίων δεκαετιών γίνεται από υποαναπτυκτες χώρες, που δεν τους έχουν πάρει τις δουλειές οι νέες τεχνολογίες ακόμα προς τις ανεπτυγμένες για τις οποίες περιγράφετε εδώ το ζοφερό μέλλον των εργαζομενων;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Απειλείται ο άνθρωπος απ' την αλματώδη εξέλιξη των μηχανών;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 12 Ιαν 2022, 23:19

Scientists Built The World's Tiniest Antenna, And It's Made Out of DNA
DAVID NIELD
12 JANUARY 2022

Scientists have built the tiniest antenna ever made – just five nanometers in length. Unlike its much larger counterparts we're all familiar with, this minuscule thing isn't made to transmit radio waves, but to glean the secrets of ever-changing proteins.
https://www.sciencealert.com/scientists ... -using-dna
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών