Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Φεβ 2022, 15:50

Ό,τι και να είναι συγχαρητήρια. Μορφωμένοι άνθρωποι που ασχολήθηκαν και εξέλιξαν το αντικείμενο των διδακτορικών τους. Ό,τι χρησιμότερο για αυτούς και την κοινωνία γενικά.
Και δεν θα αργήσουμε να μάθουμε περισσότερα τώρα που γίνονται γνωστοί. Θα γράψει κάποιος πιο σχετικός ένα άρθρο γιατί αυτό που έβαλα στην αρχή είναι κάτι μεταφρασμένο από ίσως άσχετο προς το αντικείμενο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Φεβ 2022, 15:54

John Brown Gun Club έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:40
sys3x έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:24
John Brown Gun Club έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:14
Το Rhythmiq γαμααααααει
Η ni έχει βγάλει κάτι αντίστοιχο εδώ και πολλά χρόνια, sensa ai βέβαια. Είδα ένα demo στο yt μόλις τώρα, λες ότι αξίζει ε, δεν μου γέμισε το μάτι, αυτά γίνονται εξίσου ή/και καλλίτερα εδώ και πολλά χρόνια με διάφορα tools, πιο πολύ θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο με πιο aggressive ai που θα μετατρέπει audio σε midi και είτε χρησιμοποιώντας το αρχικό audio είτε μία άλλη έτοιμη παλέτα με drum samples θα τα κάνει όλα αυτά on the fly αυτόματα και σύμφωνα με το τι παίζεις εκείνη την στιγμή. Η κουκλ και κάποιες άλλες ομάδες έχουν κάτι τέτοιο στα σκαριά αν θυμάμαι σωστά.
ποιο λες; Δε θυμαμαι να χω δει κατι εξισου σοβαρο, ουτε καν στα user libraries. Beat manglers υπαρχουν πολλα, το rhythmiq ομως επιτρεπει πολυ περισσοτερα απο breadowns και fills, μπορεις πχ να το αφησεις να τρεχει ολη την ωρα και να δινει ωραιες παραλλαγες στις λουπες.

Τα υπολοιπα πλαγκ ινς δεν τα χω δοκιμασει παντως. Μοιαζουν να απευθυνονται περισσοτερο σε βιντεαδες.
Αμ θυμάμαι νομίζεις; αν θυμόμουν θα το έγραφα, η μνήμη μου σε ονόματά είναι εντελώς γτπ.
Έχει πάντως ένα κορυφαίο toolάκι η ni που έχει επιληφθεί μέρος του programming - sampling ο Richard Devine και πραγματικά γαμάει, βέβαια όλα τα automations πρέπει να τα κάνεις manually αλλά το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό, θα το ψάξω και θα σε πω πως το λένε γιατί πραγματικά αξίζει.
Αυτό το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει και εμένα πάρα πολύ και μόνο για αυτό όταν βρω λίγο χρόνο θέλω να το τσεκάρω.
Υπάρχει ένα ακόμη πιο παλιό τουλάκι-πλαγκίν που κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο ποστ με midi όμως μόνον (το οποίο το συνδέεις με όποιο drum sample kit θέλεις) και παίζει μαζί σου σε realtime και κάνει (έκανε) πολύ ενδιαφέρουσες παραλλαγές, φυσικά ούτε αυτό θυμάμαι πως το λέγανε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 05 Φεβ 2022, 16:11

sys3x έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:54
John Brown Gun Club έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:40
sys3x έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:24


Η ni έχει βγάλει κάτι αντίστοιχο εδώ και πολλά χρόνια, sensa ai βέβαια. Είδα ένα demo στο yt μόλις τώρα, λες ότι αξίζει ε, δεν μου γέμισε το μάτι, αυτά γίνονται εξίσου ή/και καλλίτερα εδώ και πολλά χρόνια με διάφορα tools, πιο πολύ θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο με πιο aggressive ai που θα μετατρέπει audio σε midi και είτε χρησιμοποιώντας το αρχικό audio είτε μία άλλη έτοιμη παλέτα με drum samples θα τα κάνει όλα αυτά on the fly αυτόματα και σύμφωνα με το τι παίζεις εκείνη την στιγμή. Η κουκλ και κάποιες άλλες ομάδες έχουν κάτι τέτοιο στα σκαριά αν θυμάμαι σωστά.
ποιο λες; Δε θυμαμαι να χω δει κατι εξισου σοβαρο, ουτε καν στα user libraries. Beat manglers υπαρχουν πολλα, το rhythmiq ομως επιτρεπει πολυ περισσοτερα απο breadowns και fills, μπορεις πχ να το αφησεις να τρεχει ολη την ωρα και να δινει ωραιες παραλλαγες στις λουπες.

Τα υπολοιπα πλαγκ ινς δεν τα χω δοκιμασει παντως. Μοιαζουν να απευθυνονται περισσοτερο σε βιντεαδες.
Αμ θυμάμαι νομίζεις; αν θυμόμουν θα το έγραφα, η μνήμη μου σε ονόματά είναι εντελώς γτπ.
Έχει πάντως ένα κορυφαίο toolάκι η ni που έχει επιληφθεί μέρος του programming - sampling ο Richard Devine και πραγματικά γαμάει, βέβαια όλα τα automations πρέπει να τα κάνεις manually αλλά το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό, θα το ψάξω και θα σε πω πως το λένε γιατί πραγματικά αξίζει.
Αυτό το συγκεκριμένο με ενδιαφέρει και εμένα πάρα πολύ και μόνο για αυτό όταν βρω λίγο χρόνο θέλω να το τσεκάρω.
Υπάρχει ένα ακόμη πιο παλιό τουλάκι-πλαγκίν που κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο ποστ με midi όμως μόνον (το οποίο το συνδέεις με όποιο drum sample kit θέλεις) και παίζει μαζί σου σε realtime και κάνει (έκανε) πολύ ενδιαφέρουσες παραλλαγές, φυσικά ούτε αυτό θυμάμαι πως το λέγανε.
Εχω καιρο ν ασχοληθω με το reactor, τα gobox, beatslicer, rndmstepshifter ειναι αυτα που θυμαμαι, αλλα ουτε καν πλησιαζουν.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Φεβ 2022, 16:13

Και εγώ έχω καιρό να ασχοληθώ με reactor και beatslicers, γι' αυτό και δεν θυμάμαι, αλλά έτσι κι αλλιώς, όπως σου είπα, δεν δίνω πολύ σημασία στα ονόματά ούτε τα πολυθυμάμαι συνήθως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24716
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2022, 20:18

ST48410 έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:41
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:39
Parrot έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:30
Metaverse, ε ρε θα χestούμε στα $$$$$.. :003:
Παίζει το mwtavwrse να είναι ο θάνατος του fb
Παίζει το fb να πέθαινε και από μόνο του. Τα πολύ νεαρά άτομα δεν ψήνονται πλέον. Είναι αλλού.
Καλά η νεολαία σήμερα χρησιμοποιεί πιο πολυ instagram . Σίγουρα όλα υτα κάποια στιγμή θα πεθάνουν έτσι κι αλλιώς και ο ζιυκερμπεργκ πρέπει να βρει κάτι άλλο. Απλά προσωπικά πιστεύω ότι η επένδυση στο metaverse θα είναι τόσο μεγάλη αποτυχία όσο πιθανά τα windows phones επί 10

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24716
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Φεβ 2022, 20:20

Parrot έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:41
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:39
Parrot έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:30
Metaverse, ε ρε θα χestούμε στα $$$$$.. :003:
Παίζει το mwtavwrse να είναι ο θάνατος του fb
Φαντάσου σε λίγα χρόνια, τί θα μπορεί να κάνει κανείς στο metaverse και πόσες ευκαιρίες θα εχει να κερδίσει χρήματα από εκεί..
Ότι γίνεται τώρα στο second life πιθανότατα αλλά δεν νομίζω ότι το metavwrse θα καταφέρει να πάρει καν το κοινό του second life

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Φεβ 2022, 20:24

Το vr ειναι γαματο γενικα αλλα δεν ειναι ετοιμο να γινει mainstream και να το χρησιμοποιουν ολοι. Αυτο απο μονο του δημιουργει ενα χασμα αναμεσα σε αυτο που υπαρχει και σε αυτο που θελουν να κανουν.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Φεβ 2022, 22:18

Νομίζω είναι η δεύτερη start up με έδρα την Πάτρα μετά τη think silicon που εξαγοράζεται από ξένο κολοσσό. Αν συνυπολογίσουμε και το deliveras.gr που πήρε η γερμανική delivery hero της efood, κάτι καλό γίνεται εκεί στη μιναρουπολη όσον αφορά το R&D...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 05 Φεβ 2022, 22:20

Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Φεβ 2022, 22:18
Νομίζω είναι η δεύτερη start up με έδρα την Πάτρα μετά τη think silicon που εξαγοράζεται από ξένο κολοσσό. Αν συνυπολογίσουμε και το deliveras.gr που πήρε η γερμανική delivery hero της efood, κάτι καλό γίνεται εκεί στη μιναρουπολη όσον αφορά το R&D...
Γιατί την λέμε start up; Αυτοί πουλάνε σε Ελλάδα και εξωτερικό εδώ και μια δεκαετία. Είναι τόσο γενικός ο όρος;

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 05 Φεβ 2022, 22:23

Περισσότερο λόγω του ότι ξεκίνησε σαν τέτοια. Αλλά ναι, έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η Facebook εξαγόρασε την Ελληνική «Accusonus»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Φεβ 2022, 22:29

ST48410 έγραψε:
05 Φεβ 2022, 22:20
Εμπεδοκλής έγραψε:
05 Φεβ 2022, 22:18
Νομίζω είναι η δεύτερη start up με έδρα την Πάτρα μετά τη think silicon που εξαγοράζεται από ξένο κολοσσό. Αν συνυπολογίσουμε και το deliveras.gr που πήρε η γερμανική delivery hero της efood, κάτι καλό γίνεται εκεί στη μιναρουπολη όσον αφορά το R&D...
Γιατί την λέμε start up; Αυτοί πουλάνε σε Ελλάδα και εξωτερικό εδώ και μια δεκαετία. Είναι τόσο γενικός ο όρος;
Ποτέ δεν υπήρχε σαφές χρονικό όρια αλλά όλο και μεγαλώνει η χρήση της. Νομίζω ότι έχει επηρρεαστεί από το "όνειρο", δηλαδη μια εταιρία θεωρείται start-up μέχρι είτε να εξαγοραστεί από κολοσσό, είτε να γίνει κολοσσός η ίδια. Αρκεί να είναι στον τεχνολογικό κλάδο.

Το να σταματήσει να είναι start-up και να υπάρχει ως μικρομεσαία επιχείρηση θεωρείται σαν ήττα οπότε κανείς δεν το θέλει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών