Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Μάιος 2022, 14:40

Airman68 έγραψε:
07 Μάιος 2022, 14:17
Πριν από αρκετά χρόνια σε μια ενημέρωση επί θεμάτων ασφαλείας στο ΓΕΑ έκαναν επίδειξη μαγνητοφωνησης συνομιλιών από κινητό που ήταν κλειστό (Off).
Δε θα ήταν στ' αλήθεια κλειστο, απλώς "υποκρινόταν", δούλευε το δίκτυο και το μικρόφωνο αλλά όχι η οθόνη και τα κουμπιά. Δεν υπάρχει τρόπος ο χρήστης να το καταλάβει αυτό, εκτός ίσως παρατηρώντας κίνηση στο τοπικό δίκτυο ή ότι έχει πέσει υπερβολικά η μπαταρία όταν το ξανοίγει.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2447
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 07 Μάιος 2022, 15:04

Οταν ειχαν συλλαβει τον τυπο που εριξε τον Διας απ την μηχανη στην Ν Σμυρνη, πιασαν και αλλους 4-5 που ηταν στην παρεα

Η Αστυνομια ειπε οτι ειχε ξεχασει ανοιχτο το κινητο του και ετσι ακουσαν τα ονοματα ολων. :xena:

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 07 Μάιος 2022, 19:18

Blackdog έγραψε:
07 Μάιος 2022, 15:04
Οταν ειχαν συλλαβει τον τυπο που εριξε τον Διας απ την μηχανη στην Ν Σμυρνη, πιασαν και αλλους 4-5 που ηταν στην παρεα

Η Αστυνομια ειπε οτι ειχε ξεχασει ανοιχτο το κινητο του και ετσι ακουσαν τα ονοματα ολων. :xena:
Προφανώς μιλούσε με κάποιον και ξεχασαν να το κλείσουν οποτε ακουσαν συνομιλιες οι αστυνομικοι απο ανοιχτη γραμμη.
Δεν λεμε αυτο. Συζηταμε αν ειναι δυνατον το κινητο να ειναι κλειστο (οχι απενεργοποιημενο) και το μικροφωνο να "ακούει" συνομιλιες ή λέξεις κλειδιά και σου πετάει μετά σχετικες διαφημησεις.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2447
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 07 Μάιος 2022, 19:21

Άφαντος έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:18

Προφανώς μιλούσε με κάποιον και ξεχασαν να το κλείσουν οποτε ακουσαν συνομιλιες οι αστυνομικοι απο ανοιχτη γραμμη.
Αυτος ειπε οτι δεν εγινε ετσι

Και προσωπικα δεν ειμαι τοσο σιγουρος.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2447
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 07 Μάιος 2022, 19:24

Άφαντος έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:18
Συζηταμε αν ειναι δυνατον το κινητο να ειναι κλειστο (οχι απενεργοποιημενο) και το μικροφωνο να "ακούει" συνομιλιες ή λέξεις κλειδιά και σου πετάει μετά σχετικες διαφημησεις.
Το συγκεκριμενο μου φαινεται πολυ τραβηγμενο

Να ειναι κλειστο και να σε ακουνε απ την αστυνομια, αν σε εχουν βαλει στοχο, το βρισκω πολυ πιθανο.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 07 Μάιος 2022, 20:58

Blackdog έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:24
Άφαντος έγραψε:
07 Μάιος 2022, 19:18
Συζηταμε αν ειναι δυνατον το κινητο να ειναι κλειστο (οχι απενεργοποιημενο) και το μικροφωνο να "ακούει" συνομιλιες ή λέξεις κλειδιά και σου πετάει μετά σχετικες διαφημησεις.
Το συγκεκριμενο μου φαινεται πολυ τραβηγμενο

Να ειναι κλειστο και να σε ακουνε απ την αστυνομια, αν σε εχουν βαλει στοχο, το βρισκω πολυ πιθανο.
Δεν σου φαίνεται. Είναι τραβηγμένο. Συνωμοσιολογικό θα έλεγα.
Παρ'όλα αυτά υπάρχουν κάποιοι όπως και ο foscilis εδω μεσα που ισχυριζονται πως όντως είναι δυνατόν μέσω του μικροφώνου να ακούει τι λες και να βλέπεις μετά σχετικές διαφημησεις σε ότι "άκουσε" πως σ ενδιαφέρει, αν έχεις πατήσει accept στους ορους χρησης μιας εφαρμογής που εχεις κατεβάσει...το facebook π.χ, πως λεει και το άρθρο.
Να συζητάς δηλαδή πως χάλασε το πλυντηριό σου και να σου πετάει όταν το ανοίγεις διαφημήσεις για πλυντήρια.
:102:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3323
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μάιος 2022, 12:04

Άφαντος έγραψε:
07 Μάιος 2022, 08:18
klg έγραψε:
06 Μάιος 2022, 23:56
Και βασικά για να απαντήσω σε αυτό που ρώτησες, όχι δεν καταγράφουν τις συνομιλίες τα κινητά. Αυτά είναι conspiracy πίπες.
Εννοώ όχι απενεργοποιημένο αλλά απλά δεν το χρησιμοποοιείς για να μιλήσεις και το εχεις πανω σου.
Επειδή κι εγώ τα θεωρώ πίπες γι αυτό ρωτάω. Δεν ειμαι γνωστης...αλλά το θεωρώ αδύνατον. Αφορμή για να το ψαξω (εξ ου κ το αρθρο), μου εδωσε μια κουβεντα με παρεα που διαφώνησα μαζι τους κ που ισχυριζόντουσαν πως το κινητο αρκετα συχνα τους πεταγε διαφημήσεις σχετικα με το θεμα τής συζητησης
Ο foscilis αν κατάλαβα καλά, έγραψε πως είναι δυνατόν να ακούει τι λες και να βλέπεις μετά σχετικές διαφημησεις σε ότι "άκουσε" πως σ ενδιαφέρει, αν έχεις πατήσει accept στους ορους χρησης μιας εφαρμογής που εχεις κατεβάσει. Ισχύει ή οχι;
Γι αυτό ανεβασα το νήμα να μιλήσουν οι γνώστες.
Δεν μιλάω για τις διαφημησεις που σου πεταει μετά απο σερφάρισμα στο κινητο. Αυτο ειναι κατανοητό.
Το ότι μπορεί να ακούει ανα πάσα στιγμή όσο είναι ανοικτό, τεχνικά είναι εφικτό. Αυτό που κάνεις accept είναι να ακούσει πράγματα με σκοπό τη βελτίωση της ηχητικής αναγνώρισης όχι για να σου πασάρουν διαφημίσεις. Έτσι και αλλιώς μπορούν να σε κάνουν τέλεια profile χωρίς να χρειάζονται κάτι τέτοιο. Οι περισσότερες φορές που βλέπεις διαφημίσεις πχ στο facebook αφού έχεις συζητήσει κάτι, είναι είτε επειδή κάποιος από τους φίλους σου το έχει αναζητήσει, ή επειδή είσαι στο target group του προϊόντος (πχ, μπαίνεις στα ίδια tracked sites με ανθρώπους που έχουν ψάξει αυτό το προϊόν). Επίσης στο facebook έχει μια επιλογή που σου εξηγήσει επακριβώς γιατί σου σέρβιρε τη συγκεκριμένη διαφήμιση.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Μάιος 2022, 12:23

klg έγραψε:
08 Μάιος 2022, 12:04
Άφαντος έγραψε:
07 Μάιος 2022, 08:18
klg έγραψε:
06 Μάιος 2022, 23:56
Και βασικά για να απαντήσω σε αυτό που ρώτησες, όχι δεν καταγράφουν τις συνομιλίες τα κινητά. Αυτά είναι conspiracy πίπες.
Εννοώ όχι απενεργοποιημένο αλλά απλά δεν το χρησιμοποοιείς για να μιλήσεις και το εχεις πανω σου.
Επειδή κι εγώ τα θεωρώ πίπες γι αυτό ρωτάω. Δεν ειμαι γνωστης...αλλά το θεωρώ αδύνατον. Αφορμή για να το ψαξω (εξ ου κ το αρθρο), μου εδωσε μια κουβεντα με παρεα που διαφώνησα μαζι τους κ που ισχυριζόντουσαν πως το κινητο αρκετα συχνα τους πεταγε διαφημήσεις σχετικα με το θεμα τής συζητησης
Ο foscilis αν κατάλαβα καλά, έγραψε πως είναι δυνατόν να ακούει τι λες και να βλέπεις μετά σχετικές διαφημησεις σε ότι "άκουσε" πως σ ενδιαφέρει, αν έχεις πατήσει accept στους ορους χρησης μιας εφαρμογής που εχεις κατεβάσει. Ισχύει ή οχι;
Γι αυτό ανεβασα το νήμα να μιλήσουν οι γνώστες.
Δεν μιλάω για τις διαφημησεις που σου πεταει μετά απο σερφάρισμα στο κινητο. Αυτο ειναι κατανοητό.
Το ότι μπορεί να ακούει ανα πάσα στιγμή όσο είναι ανοικτό, τεχνικά είναι εφικτό. Αυτό που κάνεις accept είναι να ακούσει πράγματα με σκοπό τη βελτίωση της ηχητικής αναγνώρισης όχι για να σου πασάρουν διαφημίσεις. Έτσι και αλλιώς μπορούν να σε κάνουν τέλεια profile χωρίς να χρειάζονται κάτι τέτοιο. Οι περισσότερες φορές που βλέπεις διαφημίσεις πχ στο facebook αφού έχεις συζητήσει κάτι, είναι είτε επειδή κάποιος από τους φίλους σου το έχει αναζητήσει, ή επειδή είσαι στο target group του προϊόντος (πχ, μπαίνεις στα ίδια tracked sites με ανθρώπους που έχουν ψάξει αυτό το προϊόν). Επίσης στο facebook έχει μια επιλογή που σου εξηγήσει επακριβώς γιατί σου σέρβιρε τη συγκεκριμένη διαφήμιση.
Ναι και ενώ η γυναίκα σου μόλις σε παπαριασε ότι έχει χοντρυνει και το κινητό σου δείχνει διαφημίσεις με προσφορες σε ρούχα για χοντρες, η εξήγηση του FB ειναι "ο διαφημιζομενος στοχεύει άτομα 18-75 στη Νοτιοανατολική Ευρώπη"

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3323
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Μάιος 2022, 12:28

foscilis έγραψε:
08 Μάιος 2022, 12:23
klg έγραψε:
08 Μάιος 2022, 12:04
Άφαντος έγραψε:
07 Μάιος 2022, 08:18


Εννοώ όχι απενεργοποιημένο αλλά απλά δεν το χρησιμοποοιείς για να μιλήσεις και το εχεις πανω σου.
Επειδή κι εγώ τα θεωρώ πίπες γι αυτό ρωτάω. Δεν ειμαι γνωστης...αλλά το θεωρώ αδύνατον. Αφορμή για να το ψαξω (εξ ου κ το αρθρο), μου εδωσε μια κουβεντα με παρεα που διαφώνησα μαζι τους κ που ισχυριζόντουσαν πως το κινητο αρκετα συχνα τους πεταγε διαφημήσεις σχετικα με το θεμα τής συζητησης
Ο foscilis αν κατάλαβα καλά, έγραψε πως είναι δυνατόν να ακούει τι λες και να βλέπεις μετά σχετικές διαφημησεις σε ότι "άκουσε" πως σ ενδιαφέρει, αν έχεις πατήσει accept στους ορους χρησης μιας εφαρμογής που εχεις κατεβάσει. Ισχύει ή οχι;
Γι αυτό ανεβασα το νήμα να μιλήσουν οι γνώστες.
Δεν μιλάω για τις διαφημησεις που σου πεταει μετά απο σερφάρισμα στο κινητο. Αυτο ειναι κατανοητό.
Το ότι μπορεί να ακούει ανα πάσα στιγμή όσο είναι ανοικτό, τεχνικά είναι εφικτό. Αυτό που κάνεις accept είναι να ακούσει πράγματα με σκοπό τη βελτίωση της ηχητικής αναγνώρισης όχι για να σου πασάρουν διαφημίσεις. Έτσι και αλλιώς μπορούν να σε κάνουν τέλεια profile χωρίς να χρειάζονται κάτι τέτοιο. Οι περισσότερες φορές που βλέπεις διαφημίσεις πχ στο facebook αφού έχεις συζητήσει κάτι, είναι είτε επειδή κάποιος από τους φίλους σου το έχει αναζητήσει, ή επειδή είσαι στο target group του προϊόντος (πχ, μπαίνεις στα ίδια tracked sites με ανθρώπους που έχουν ψάξει αυτό το προϊόν). Επίσης στο facebook έχει μια επιλογή που σου εξηγήσει επακριβώς γιατί σου σέρβιρε τη συγκεκριμένη διαφήμιση.
Ναι και ενώ η γυναίκα σου μόλις σε παπαριασε ότι έχει χοντρυνει και το κινητό σου δείχνει διαφημίσεις με προσφορες σε ρούχα για χοντρες, η εξήγηση του FB ειναι "ο διαφημιζομενος στοχεύει άτομα 18-75 στη Νοτιοανατολική Ευρώπη"
Σωστά, γιατί η γυναίκα σου δεν θα κάνει ποτέ καμία κίνηση στο internet που να υποδεικνύει ότι πιστεύει ότι έχει χοντρύνει και επίσης δεν θα το κάνει και καμία από τις υπόλοιπες φίλες της που περναέι παρόμοιο midlife crisis.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

ksmyrn
Δημοσιεύσεις: 1570
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 16:16

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksmyrn » 08 Μάιος 2022, 13:13

Ο Edward Snowden τα έχει πει αυτά από το 2013 (συμβολική η χρονολογία, τότε πέταξε για Xongk Kong). Ίσχυαν αυτά τότε, τώρα ακόμα πιο πολύ. Και όχι μόνο τα κινητά-τάμπλετ πλέον. Ότι γράφεις εδώ, στον υπολογιστή γενικότερα, τα likes, τα πατήματά σου γενικά, όλα καταγράφονται.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 08 Μάιος 2022, 13:32

καταγράφονται εδω και πολλά χρόνια

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9216
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 08 Μάιος 2022, 13:56

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
07 Μάιος 2022, 14:32
Airman68 έγραψε:
07 Μάιος 2022, 14:17
Πριν από αρκετά χρόνια σε μια ενημέρωση επί θεμάτων ασφαλείας στο ΓΕΑ έκαναν επίδειξη μαγνητοφωνησης συνομιλιών από κινητό που ήταν κλειστό (Off). Μόνο αν αφαιρούνταν η μπαταρία από το κινητό υπήρχε πλήρης προστασία από υποκλοπές...

.


Γιαφτό μετα έφτιαξαν νεα κινητα που δεν μπορείς να βγάλεις την μπαταρία ;;; . :p2:


.
Χμ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί...
Yippie Kay Yay

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2447
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 08 Μάιος 2022, 13:58

Eιναι σε λαπτοπ οκ, ομως η τεχνολογια για την παρακολουθηση ειναι η ιδια

Το λαπτοπ του Ζουκενμπεργκ εχει ταινια στην καμερα και το μικροφωνο
Εικόνα


Απο τοτε που το ειδα, εκανα και το δικο μου ετσι. Κατι θα ξερει παραπανω :8)

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9216
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 08 Μάιος 2022, 14:00

Στην κάμερα του λάπτοπ κι εγώ έχω βάλει κάλυμμα
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3323
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μας ακούνε και καταγράφουν συνομιλίες τα κινητά;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Μάιος 2022, 12:42

Blackdog έγραψε:
08 Μάιος 2022, 13:58
Eιναι σε λαπτοπ οκ, ομως η τεχνολογια για την παρακολουθηση ειναι η ιδια

Το λαπτοπ του Ζουκενμπεργκ εχει ταινια στην καμερα και το μικροφωνο
Εικόνα


Απο τοτε που το ειδα, εκανα και το δικο μου ετσι. Κατι θα ξερει παραπανω :8)
Η διαφορά είναι βέβαια ότι ο Zuckerberg είναι actively targeted ενώ εσύ δεν είσαι. Προφανώς δεν χρειάζονται όλοι τα ίδια level παράνοιας με τον billionaire τύπο που τρέχει το μεγαλύτερο social network που έχει υπάρξει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών