Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 11 Αύγ 2022, 14:58

sharp έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:54
Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:38
sharp έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:25
Υποστηρίζεις ότι όλες οι προφορές είναι σωστές;
Yποστηρίζω ότι ο μόνος λόγος που θεωρείται "λάθος" να διαβάζεις τα αγγλικά όπως ακριβώς σου έρχεται ενστικτωδώς σαν Έλληνας, είναι απλά και μόνο επειδή δεν υπάρχουν αρκετοί Έλληνες στον κόσμο. Αν υπήρχαν θα γινόταν μια ακόμα αποδεκτή και επίσημη/ημιεπίσημη αγγλική προφορά, όπως έχει γίνει η Ινδική προφορά (pronunciation όχι accent).

Αυτό υποστηρίζω. Το άλλο που ζώ καθημερινά και μπορώ να στο πώ υπεύθυνα είναι ότι δεν έχει καμμία σημασία και δεν ασχολείται κανείς, διότι και οι ίδιοι οι αγγλόφωνοι συχνά πυκνά και καθημερινά πέφτουν πάνω σε λέξεις τις οποίες δεν έχουν καμμία απολύτως ιδέα πώς να τις προφέρουν, και ή τις κουτσουρεύουν ή τις πηδάνε εντελώς.
Μήπως έχει να κάνει με τους POMs; :lol:
Μπα κι αυτοί τα ίδια.
Εκεί είναι που σου φεύγει όλο το κόμπλεξ για την ελληνική προφορά σου, είναι ο άλλος στη δουλειά με διδακτορικό και μισθό κάτι κατοντάδες χιλιάδες το χρόνο, και διαβάζει κάτι μπροστά στον κόσμο, και φτάνει σε αγγλική λέξη και απλά κολλάει και σταματάει. Και λέει "don't know how to say this" και προχωράει στην επόμενη λέξη. Συμβαίνει συνέχεια, και τότε είναι που καταλαβαίνεις για τι μπουρδέλο γλώσσα μιλάμε.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Αύγ 2022, 14:59

Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:55
Εγώ απλά αυτό που λέω τόσην ώρα είναι πόσο μάταιο και ανούσιο είναι να προσπαθείς να βρεις το "σωστό" τρόπο να διαβάζεις αγγλικές λέξεις. Δεν υπάρχει. Πεστο εκεί στο περίπου ίδια με τους ανθρώπους στο χωριό που είσαι, γιατί αυτό ακριβώς κάνουν ΌΛΟΙ οι αγγλόφωνοι.
+1

Όταν πρωτοπήγα στο νησί, ρωτούσα σαν τον χαμένο "πως το λένε αυτό και πως το λένε εκείνο" και οι άλλοι γελάγανε. Μια μέρα μου εξήγησε ένας ευγενικά, αναλόγως σε ποια μεριά του νησιού βρίσκεσαι.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 11 Αύγ 2022, 15:01

Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:55
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:32
Μία γλώσσα που έχει εξαπλωθεί σε όλο τον πλανήτη, είναι λογικό να ομιλείται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε μέρος. Εδώ τα Ελληνικά, περιείχαν
πανσπερμία προφορών και διαλέκτων μέχρι πρότινος. Αυτό δε σημαίνει πως κάποιος γαμάει μία γλώσσα αν τη μιλάει διαφορετικά από εκείνον
που βρίσκεται 500 χιλιόμετρα μακριά. Απλώς, η ιστορική λογική λέει πως στο τέλος ή θα επικρατήσει μία διάλεκτος και μία προφορά ένεκα της επιρροής που ασκεί η περιοχή στην οποία εδράζονται(όπως έγινε στην Ελλάδα) ή οι διάλεκτοι θα χωριστούν μεταξύ τους και θα μετεξελιχθούν σε
νέες γλώσσες. Αυτό το τελευταίο έγινε στο περίπου έστω με τα λατινικά της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, με δεδομένο τον πολιτικό κατακερματισμό
της πάλαι ποτέ Βρετανικής Αυτοκρατορίας δεν αποκλείεται να φτάσουμε στην ημέρα εκείνη όπου τα Αμερικάνικα, τα Αγγλικά και τα Αυστραλιανά
θα είναι διαφορετικές γλώσσες. Βέβαια, στη σύγχρονη εποχή παίζουν ρόλο τα ΜΜΕ και η Τέχνη στη διάδοση γλωσσικών προτύπων, οπότε το σενάριο να καπελωθούν οι περισσότερες αγγλικές προφορές από τη CNN/Χολιγουντιανή παίζει πολύ δυνατά.
Όοχι, όχι, τη γαμάς, μια χαρά τη γαμάς. Διότι όταν η γλώσσα αυτή δεν έχει κανόνες προφοράς, και η δικιά σου βερσιόν που αποφασίζεις ξέρω γω ξαφνικά απ'το πουθενά να μην προφέρεις ολόκληρες συλλαβές ή το six να το λες sex όπως οι Νεοζηλανδοί, κάτι φορές εξαπλώνεται, και καθιερώνεται, χάνεται η ιστορική συνέχεια, και φτάνεις στο σημείο να έχεις σουρρεαλιστικές συζητήσεις περί πρέντατορ και πριντέϊτορ τις οποίες συνήθως κερδίζουν αυτοί που βλέπουν Νέτφλιξ γιατί είναι περισσότεροι.

Κλασσικό παράδειγμα πηδήγματος στα αγγλικά ήταν κάτι μαλάκες "λόγιοι" στην Αναγέννηση που βάλανε ξαφνικά με το ζόρι άηχα γράμματα στα αγγλικά, μόνο και μόνο γιατί ήταν της μόδας τότε και και το βρήκανε ιδιαίτερα διακοσμητικό. Και έτσι το dout που ήταν μια λέξη που κανείς δεν είχε αμφιβολία πώς διαβάζεται έγινε doubt, το night έγινε Knight, το det έγινε debt κοκ. Μπερδέψανε όλο τον κόσμο χωρίς λόγο.

Ε, χώσε από δώ, τράβα από κεί, η γλώσσα έγινε προφορικός αχταρμάς. Και στ'αρχίδια μας στην τελική δεν τρέχει τίποτα, ας είναι όπως είναι, μια χαρά. Εγώ απλά αυτό που λέω τόσην ώρα είναι πόσο μάταιο και ανούσιο είναι να προσπαθείς να βρεις το "σωστό" τρόπο να διαβάζεις αγγλικές λέξεις. Δεν υπάρχει. Πεστο εκεί στο περίπου ίδια με τους ανθρώπους στο χωριό που είσαι, γιατί αυτό ακριβώς κάνουν ΌΛΟΙ οι αγγλόφωνοι.
Δε νομίζω πως διαφωνούμε στο βασικό σου συμπέρασμα, απλώς εστιάζω στο ότι αυτή η περιβόητη ιστορική συνέχεια στην οποία αναφέρεσαι χάνεται όταν ανακύπτουν κάποιοι ιστορικοί παράγοντες. Εσύ ανέφερες την παρέμβαση των λόγιων της Αναγέννησης, εγώ τον αποικισμό ορισμένων περιοχών και δια αυτού τη δημιουργία ποικίλων μορφών ομιλίας της αγγλικής γλώσσας.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 11 Αύγ 2022, 15:03

sharp έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:57
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:35

Ο Χίγκινς θεωρείται από κάποιους πως μιλάει τα σωστά Αγγλικά επειδή είναι προφέσορ. Όμως, η αγγλική γλώσσα δεν είναι σαν την Ιατρική για να
λέει κάποιος πως υπάρχει ένας συγκεκριμένος τρόπος για να γίνει εγχείριση ανοιχτής καρδιάς και αυτόν τον ξέρει ο Χίγκινς άντε και όσοι σπουδάσαν μαζί του. Στο κάτω κάτω της γραφής και ο Χίγκινς σε συγκεκριμένη περιοχή μεγάλωσε και την προφορά της κουβαλάει, δεν ξεκίνησε από την κούνια να μιλάει τα σωστά Αγγλικά ο προφέσορ.
Λάθος κάνεις, ο προφέσσορ ασφαλώς και μπορεί να ξεχωρίσει την προφορά της μάνας του και της περιοχής του από την επίσημη σωστή. Όχι από την κούνια γιατί τότε δεν ήταν προφέσσορ
Και η επίσημη σωστή πως καθορίζεται? Η προφορά μιάς συγκεκριμένης περιοχής είναι η επίσημη σωστή, συνήθως αυτής στην οποία εδρεύει η κυβέρνηση. Και μαζί με αυτήν και τα κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα,συνήθως.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Αύγ 2022, 15:04

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:01
Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:55
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:32
Μία γλώσσα που έχει εξαπλωθεί σε όλο τον πλανήτη, είναι λογικό να ομιλείται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε μέρος. Εδώ τα Ελληνικά, περιείχαν
πανσπερμία προφορών και διαλέκτων μέχρι πρότινος. Αυτό δε σημαίνει πως κάποιος γαμάει μία γλώσσα αν τη μιλάει διαφορετικά από εκείνον
που βρίσκεται 500 χιλιόμετρα μακριά. Απλώς, η ιστορική λογική λέει πως στο τέλος ή θα επικρατήσει μία διάλεκτος και μία προφορά ένεκα της επιρροής που ασκεί η περιοχή στην οποία εδράζονται(όπως έγινε στην Ελλάδα) ή οι διάλεκτοι θα χωριστούν μεταξύ τους και θα μετεξελιχθούν σε
νέες γλώσσες. Αυτό το τελευταίο έγινε στο περίπου έστω με τα λατινικά της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, με δεδομένο τον πολιτικό κατακερματισμό
της πάλαι ποτέ Βρετανικής Αυτοκρατορίας δεν αποκλείεται να φτάσουμε στην ημέρα εκείνη όπου τα Αμερικάνικα, τα Αγγλικά και τα Αυστραλιανά
θα είναι διαφορετικές γλώσσες. Βέβαια, στη σύγχρονη εποχή παίζουν ρόλο τα ΜΜΕ και η Τέχνη στη διάδοση γλωσσικών προτύπων, οπότε το σενάριο να καπελωθούν οι περισσότερες αγγλικές προφορές από τη CNN/Χολιγουντιανή παίζει πολύ δυνατά.
Όοχι, όχι, τη γαμάς, μια χαρά τη γαμάς. Διότι όταν η γλώσσα αυτή δεν έχει κανόνες προφοράς, και η δικιά σου βερσιόν που αποφασίζεις ξέρω γω ξαφνικά απ'το πουθενά να μην προφέρεις ολόκληρες συλλαβές ή το six να το λες sex όπως οι Νεοζηλανδοί, κάτι φορές εξαπλώνεται, και καθιερώνεται, χάνεται η ιστορική συνέχεια, και φτάνεις στο σημείο να έχεις σουρρεαλιστικές συζητήσεις περί πρέντατορ και πριντέϊτορ τις οποίες συνήθως κερδίζουν αυτοί που βλέπουν Νέτφλιξ γιατί είναι περισσότεροι.

Κλασσικό παράδειγμα πηδήγματος στα αγγλικά ήταν κάτι μαλάκες "λόγιοι" στην Αναγέννηση που βάλανε ξαφνικά με το ζόρι άηχα γράμματα στα αγγλικά, μόνο και μόνο γιατί ήταν της μόδας τότε και και το βρήκανε ιδιαίτερα διακοσμητικό. Και έτσι το dout που ήταν μια λέξη που κανείς δεν είχε αμφιβολία πώς διαβάζεται έγινε doubt, το night έγινε Knight, το det έγινε debt κοκ. Μπερδέψανε όλο τον κόσμο χωρίς λόγο.

Ε, χώσε από δώ, τράβα από κεί, η γλώσσα έγινε προφορικός αχταρμάς. Και στ'αρχίδια μας στην τελική δεν τρέχει τίποτα, ας είναι όπως είναι, μια χαρά. Εγώ απλά αυτό που λέω τόσην ώρα είναι πόσο μάταιο και ανούσιο είναι να προσπαθείς να βρεις το "σωστό" τρόπο να διαβάζεις αγγλικές λέξεις. Δεν υπάρχει. Πεστο εκεί στο περίπου ίδια με τους ανθρώπους στο χωριό που είσαι, γιατί αυτό ακριβώς κάνουν ΌΛΟΙ οι αγγλόφωνοι.
Δε νομίζω πως διαφωνούμε στο βασικό σου συμπέρασμα, απλώς εστιάζω στο ότι αυτή η περιβόητη ιστορική συνέχεια στην οποία αναφέρεσαι χάνεται όταν ανακύπτουν κάποιοι ιστορικοί παράγοντες. Εσύ ανέφερες την παρέμβαση των λόγιων της Αναγέννησης, εγώ τον αποικισμό ορισμένων περιοχών και δια αυτού τη δημιουργία ποικίλων μορφών ομιλίας της αγγλικής γλώσσας.
Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου. Το έπαθε και η Αττική διάλεκτος (δηλ. αυτό που λέμε σήμερα Αρχαία Ελληνικά) στους Αλεξανδρινούς χρόνους, όταν μιλήθηκε από όλους τους αλλόγλωσσους λαούς (βλ. βαρβάρους).

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 11 Αύγ 2022, 15:07

ST48410 έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:59
Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:55
Εγώ απλά αυτό που λέω τόσην ώρα είναι πόσο μάταιο και ανούσιο είναι να προσπαθείς να βρεις το "σωστό" τρόπο να διαβάζεις αγγλικές λέξεις. Δεν υπάρχει. Πεστο εκεί στο περίπου ίδια με τους ανθρώπους στο χωριό που είσαι, γιατί αυτό ακριβώς κάνουν ΌΛΟΙ οι αγγλόφωνοι.
+1

Όταν πρωτοπήγα στο νησί, ρωτούσα σαν τον χαμένο "πως το λένε αυτό και πως το λένε εκείνο" και οι άλλοι γελάγανε. Μια μέρα μου εξήγησε ένας ευγενικά, αναλόγως σε ποια μεριά του νησιού βρίσκεσαι.
Eμένα η γυναίκα μου (αγγλόφωνη με 2 πτυχία πανεπιστημίου) τα πρώτα χρόνια όταν της έδειχνα καμμια αγγλική λέξη να μου πει τι σημαίνει ή έστω πώς διαβάζεται έριχνε μια ματιά και μου έλεγε "dunno". E μετά το έκοψα κι εγώ :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 11 Αύγ 2022, 15:09

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:01
Δε νομίζω πως διαφωνούμε στο βασικό σου συμπέρασμα, απλώς εστιάζω στο ότι αυτή η περιβόητη ιστορική συνέχεια στην οποία αναφέρεσαι χάνεται όταν ανακύπτουν κάποιοι ιστορικοί παράγοντες. Εσύ ανέφερες την παρέμβαση των λόγιων της Αναγέννησης, εγώ τον αποικισμό ορισμένων περιοχών και δια αυτού τη δημιουργία ποικίλων μορφών ομιλίας της αγγλικής γλώσσας.
Ναι βεβαίως, ποικίλες μορφές ομιλίας, κανένα πρόβλημα.
Αλλά μην προσποιούμαστε τώρα ότι υπάρχει σωστή και λάθος ομιλία στα αγγλικά, αυτό το πλοίο έχει σαλπάρει εδώ και 4 αιώνες περίπου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Αύγ 2022, 15:11

Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:07
ST48410 έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:59
Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:55
Εγώ απλά αυτό που λέω τόσην ώρα είναι πόσο μάταιο και ανούσιο είναι να προσπαθείς να βρεις το "σωστό" τρόπο να διαβάζεις αγγλικές λέξεις. Δεν υπάρχει. Πεστο εκεί στο περίπου ίδια με τους ανθρώπους στο χωριό που είσαι, γιατί αυτό ακριβώς κάνουν ΌΛΟΙ οι αγγλόφωνοι.
+1

Όταν πρωτοπήγα στο νησί, ρωτούσα σαν τον χαμένο "πως το λένε αυτό και πως το λένε εκείνο" και οι άλλοι γελάγανε. Μια μέρα μου εξήγησε ένας ευγενικά, αναλόγως σε ποια μεριά του νησιού βρίσκεσαι.
Eμένα η γυναίκα μου (αγγλόφωνη με 2 πτυχία πανεπιστημίου) τα πρώτα χρόνια όταν της έδειχνα καμμια αγγλική λέξη να μου πει τι σημαίνει ή έστω πώς διαβάζεται έριχνε μια ματιά και μου έλεγε "dunno". E μετά το έκοψα κι εγώ :lol:
Αν τα πτυχία είναι φιλολογικά, κάτι δεν πάει καλά. Αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι :003:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 11 Αύγ 2022, 15:12

sharp έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:11
Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:07
ST48410 έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:59

+1

Όταν πρωτοπήγα στο νησί, ρωτούσα σαν τον χαμένο "πως το λένε αυτό και πως το λένε εκείνο" και οι άλλοι γελάγανε. Μια μέρα μου εξήγησε ένας ευγενικά, αναλόγως σε ποια μεριά του νησιού βρίσκεσαι.
Eμένα η γυναίκα μου (αγγλόφωνη με 2 πτυχία πανεπιστημίου) τα πρώτα χρόνια όταν της έδειχνα καμμια αγγλική λέξη να μου πει τι σημαίνει ή έστω πώς διαβάζεται έριχνε μια ματιά και μου έλεγε "dunno". E μετά το έκοψα κι εγώ :lol:
Αν τα πτυχία είναι φιλολογικά, κάτι δεν πάει καλά. Αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι :003:
Οικονομικά και κάτι άλλο δε θυμάμαι. Είναι αυτό το double major που κάνουν οι βάρβαροι εκεί στη βαρβαριά :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 11 Αύγ 2022, 15:13

Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:09
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:01
Δε νομίζω πως διαφωνούμε στο βασικό σου συμπέρασμα, απλώς εστιάζω στο ότι αυτή η περιβόητη ιστορική συνέχεια στην οποία αναφέρεσαι χάνεται όταν ανακύπτουν κάποιοι ιστορικοί παράγοντες. Εσύ ανέφερες την παρέμβαση των λόγιων της Αναγέννησης, εγώ τον αποικισμό ορισμένων περιοχών και δια αυτού τη δημιουργία ποικίλων μορφών ομιλίας της αγγλικής γλώσσας.
Ναι βεβαίως, ποικίλες μορφές ομιλίας, κανένα πρόβλημα.
Αλλά μην προσποιούμαστε τώρα ότι υπάρχει σωστή και λάθος ομιλία στα αγγλικά, αυτό το πλοίο έχει σαλπάρει εδώ και 4 αιώνες περίπου.
:+1:
Αυτό εννοώ και εγώ

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Αύγ 2022, 15:21

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:03
sharp έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:57
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:35

Ο Χίγκινς θεωρείται από κάποιους πως μιλάει τα σωστά Αγγλικά επειδή είναι προφέσορ. Όμως, η αγγλική γλώσσα δεν είναι σαν την Ιατρική για να
λέει κάποιος πως υπάρχει ένας συγκεκριμένος τρόπος για να γίνει εγχείριση ανοιχτής καρδιάς και αυτόν τον ξέρει ο Χίγκινς άντε και όσοι σπουδάσαν μαζί του. Στο κάτω κάτω της γραφής και ο Χίγκινς σε συγκεκριμένη περιοχή μεγάλωσε και την προφορά της κουβαλάει, δεν ξεκίνησε από την κούνια να μιλάει τα σωστά Αγγλικά ο προφέσορ.
Λάθος κάνεις, ο προφέσσορ ασφαλώς και μπορεί να ξεχωρίσει την προφορά της μάνας του και της περιοχής του από την επίσημη σωστή. Όχι από την κούνια γιατί τότε δεν ήταν προφέσσορ
Και η επίσημη σωστή πως καθορίζεται? Η προφορά μιάς συγκεκριμένης περιοχής είναι η επίσημη σωστή, συνήθως αυτής στην οποία εδρεύει η κυβέρνηση. Και μαζί με αυτήν και τα κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα,συνήθως.
Δεν είναι τα Oxford English κάτι σαν το αντίστοιχο των Hochdeutsch;
Στα Γερμανικά γνωρίζουν την σωστή προφορά όσοι διδάσκουν αυτό
https://de.wikipedia.org/wiki/Sprechtechnik
Αλλα δεν βλέπω το λήμμα στα Αγγλικά... :-?
Τόσο εκφυλλισμένη γλώσσα είναι; :lol:

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Αύγ 2022, 15:24

Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:12
Οικονομικά και κάτι άλλο δε θυμάμαι. Είναι αυτό το double major που κάνουν οι βάρβαροι εκεί στη βαρβαριά :lol:
Ναι κλασσικο. Κι εγω τετοιο εκανα, Economics and Origami (BSc), τελείωσα με κακό βαθμό γιατι ήμουν ήδη στο πχώρουμ και με τις μαλακιες που διαβαζα για οικονομικα το έσκισα το πτυχίο μου :cry
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 11 Αύγ 2022, 15:26

Φτιάαααααξε μας ρε Γιόχι ένα παπάκι, έλα μην ντρέπεσαι :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 11 Αύγ 2022, 15:28

sharp έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:21
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:03
sharp έγραψε:
11 Αύγ 2022, 14:57


Λάθος κάνεις, ο προφέσσορ ασφαλώς και μπορεί να ξεχωρίσει την προφορά της μάνας του και της περιοχής του από την επίσημη σωστή. Όχι από την κούνια γιατί τότε δεν ήταν προφέσσορ
Και η επίσημη σωστή πως καθορίζεται? Η προφορά μιάς συγκεκριμένης περιοχής είναι η επίσημη σωστή, συνήθως αυτής στην οποία εδρεύει η κυβέρνηση. Και μαζί με αυτήν και τα κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα,συνήθως.
Δεν είναι τα Oxford English κάτι σαν το αντίστοιχο των Hochdeutsch;
Στα Γερμανικά γνωρίζουν την σωστή προφορά όσοι διδάσκουν αυτό
https://de.wikipedia.org/wiki/Sprechtechnik
Αλλα δεν βλέπω το λήμμα στα Αγγλικά... :-?
Τόσο εκφυλλισμένη γλώσσα είναι; :lol:
Στα φροντιστήρια του Παγκρατίου και της Καισαριανής μπορεί όντως να διδάσκουν με βάση τα εγχειρίδια της Οξφόρδης και του Κέιμπριτζ.
Βέβαια, δε ζούμε στην εποχή που ο Κωνσταντίνου υποδύονταν τον διερμηνέα στο Καλώς ήλθε το δολάριο, οι μαθητές των φροντιστηρίων
τη σήμερον ημέρα θα ακούσουν τη δασκάλα τους 2 φορές την εβδομάδα και μετά θα ανοίξουν τα smartphones και τα tablet τους για να δουν
τι βίντεο ανέβασε στο ΥΤ ο τάδε Αμερικανός ηθοποιός ή ο δείνα Αμερικανός ράπερ.

Και στα Γερμανικά, παρόμοια διαδικασία υφίσταται. Θα ξέρεις πως και εκεί υπήρχαν παλιά πάμπολες διάλεκτοι, τελικά λίγο η πολιτική, λίγο
τα ΜΜΕ και η Τέχνη επικράτησε μία διάλεκτος στα περισσότερα κρατίδια της Γερμανίας. Στην Αυστρία, την Ελβετία και χοντρικά και στη Νότια Γερμανία κρατάνε ακόμη οι όποιες τοπικές ιδιαιτερότητες και αυτό δεν είναι άσχετο με την πολιτική.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16287
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μα κανείς να μην ξέρεις κανείς πως προφέρεται το predator ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Αύγ 2022, 15:29

Chilloutbuddy έγραψε:
11 Αύγ 2022, 15:26
Φτιάαααααξε μας ρε Γιόχι ένα παπάκι, έλα μην ντρέπεσαι :lol:
Δε τα θυμαμαι να σου πω την αληθεια. Ξερεις πως ειναι, και να σπουδασεις κατι αμα δε το χρησιμοποιήσεις μετα στη δουλεια το ξεχνας. Εγώ πηγα στα τραπεζικα αντι να κανω τις εξετασεςι του ινστιτουτου για να παρω αδεια εξασκησεως/υπογραφης COP (Certified Origami Professional)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών