Chatgpt

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Μαρ 2023, 02:08

Chilloutbuddy έγραψε:
19 Μαρ 2023, 00:53
hellegennes έγραψε:
18 Μαρ 2023, 15:15
Το δοκίμασα και βλέπω ότι είναι ιδιαίτερα μυγιάγγιχτο. Μόλις του είπα ότι είναι ψεύτης μου ευχήθηκε καλή μέρα και με γείωσε. Σε άλλη συζήτηση που του είπα ότι είναι πανηλίθιο μού είπε ότι δεν είναι ευγενικό να το προσβάλλω και μου έκλεισε την πόρτα.
Καλά κάνε μαλακίες, σε κανα χρόνο που θα το χρειάζεσαι πραγματικά θα σε θυμάται και δε θα σου μιλάει
Αυτό θα με χρειάζεται. Αλλά και να με παρακαλάει τότε δεν ξέρω αν θα δείξω οίκτο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5655
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 19 Μαρ 2023, 23:15

Prompt injection, ή το πρόβλημα του να κάνεις ένα LLM να σου αναλύσει ένα κείμενο χωρίς να ακουλουθήσει τυχόν οδηγίες που του δίνει αυτό το κείμενο.

If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 20 Μαρ 2023, 01:40

Μου έχει γράψει καμιά 20αριά σκριπτάκια που του ζήτησα σε python. Όλα λειτουργικά και χρήσιμα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 01:45

Δηλαδή μέχρι στιγμής σαν μια αρκετά πιο high level γλώσσα προγραμματισμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 20 Μαρ 2023, 01:49

John Dear έγραψε:
20 Μαρ 2023, 01:40
Μου έχει γράψει καμιά 20αριά σκριπτάκια που του ζήτησα σε python. Όλα λειτουργικά και χρήσιμα.
Ναι όμως όταν το ρωτάς από πού κλάνει το γατί απαντάει λάθος. Άρα είναι άχρηστο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 02:09

mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2023, 01:49
John Dear έγραψε:
20 Μαρ 2023, 01:40
Μου έχει γράψει καμιά 20αριά σκριπτάκια που του ζήτησα σε python. Όλα λειτουργικά και χρήσιμα.
Ναι όμως όταν το ρωτάς από πού κλάνει το γατί απαντάει λάθος. Άρα είναι άχρηστο.
Άλλο άχρηστο, άλλο ΑΙ. Και η καρέκλα μου χρήσιμη είναι αλλά δεν έχει νοημοσύνη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 20 Μαρ 2023, 02:20

hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:09
mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2023, 01:49
John Dear έγραψε:
20 Μαρ 2023, 01:40
Μου έχει γράψει καμιά 20αριά σκριπτάκια που του ζήτησα σε python. Όλα λειτουργικά και χρήσιμα.
Ναι όμως όταν το ρωτάς από πού κλάνει το γατί απαντάει λάθος. Άρα είναι άχρηστο.
Άλλο άχρηστο, άλλο ΑΙ. Και η καρέκλα μου χρήσιμη είναι αλλά δεν έχει νοημοσύνη.
Γράφει και η καρέκλα σου κώδικα σε python ?

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μαρ 2023, 02:24

Έχοντας ρίξει πολύ διάβασμα αναθεωρώ προς τα πάνω το που βρίσκεται το ταβάνι των LLMs.
Άνετα αλλάζουν τον κόσμο πριν το βρουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 02:36

mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:20
hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:09
mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2023, 01:49


Ναι όμως όταν το ρωτάς από πού κλάνει το γατί απαντάει λάθος. Άρα είναι άχρηστο.
Άλλο άχρηστο, άλλο ΑΙ. Και η καρέκλα μου χρήσιμη είναι αλλά δεν έχει νοημοσύνη.
Γράφει και η καρέκλα σου κώδικα σε python ?
Όχι, αλλά γράφουν κώδικα πολλά προγράμματα. Ακόμη και το κουμπάκι που θα πατήσω για να δημοσιευτεί αυτό που γράφω αυτήν την στιγμή κώδικα γράφει. Όχι σε τόσο υψηλό επίπεδο βέβαια, αλλά δεν χρειάζεται να γράψω ο ίδιος κώδικα για να δημοσιευτεί αυτό το post, αν και κρύβεται κώδικας από πίσω.

Άλλο εργαλείο κι άλλο νοημοσύνη. Όπως είπα βλέπω αυτήν την στιγμή ένα αναδυόμενο εργαλείο προγραμματισμού, αλλά συνεχίζει να χρειάζεται να είσαι προγραμματιστής για να ξέρεις πώς να το λειτουργήσεις. Δεν πρόκειται να του πεις "φτιάξε μου ένα παιχνίδι αγώνων ταχύτητας" και να σ'το φτιάξει. Modules γράφει, τα οποία επίσης για να ξέρεις αν είναι σωστά πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό.

Είναι σαν να λέμε ότι το photoshop είναι ζωγράφος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9053
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Μαρ 2023, 11:06

hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:36
mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:20
hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:09


Άλλο άχρηστο, άλλο ΑΙ. Και η καρέκλα μου χρήσιμη είναι αλλά δεν έχει νοημοσύνη.
Γράφει και η καρέκλα σου κώδικα σε python ?
Όχι, αλλά γράφουν κώδικα πολλά προγράμματα. Ακόμη και το κουμπάκι που θα πατήσω για να δημοσιευτεί αυτό που γράφω αυτήν την στιγμή κώδικα γράφει. Όχι σε τόσο υψηλό επίπεδο βέβαια, αλλά δεν χρειάζεται να γράψω ο ίδιος κώδικα για να δημοσιευτεί αυτό το post, αν και κρύβεται κώδικας από πίσω.

Άλλο εργαλείο κι άλλο νοημοσύνη. Όπως είπα βλέπω αυτήν την στιγμή ένα αναδυόμενο εργαλείο προγραμματισμού, αλλά συνεχίζει να χρειάζεται να είσαι προγραμματιστής για να ξέρεις πώς να το λειτουργήσεις. Δεν πρόκειται να του πεις "φτιάξε μου ένα παιχνίδι αγώνων ταχύτητας" και να σ'το φτιάξει. Modules γράφει, τα οποία επίσης για να ξέρεις αν είναι σωστά πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό.

Είναι σαν να λέμε ότι το photoshop είναι ζωγράφος.
Δεν είναι θέμα επιπέδου, υψηλού ή χαμηλού, άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο. Το κουμπάκι που πατάς εδώ δεν γράφει κώδικα απ' το πουθενά, απλά εκτελεί ήδη γραμμένο κώδικα. Ό,τι κάνουν όλα τα προγράμματα και οι εφαρμογές δηλαδή, καμμιά σχέση με το "γράψε μου ένα module ή ένα function που να κάνει αυτό κι αυτό", που κάνει το gpt. Δεν λέω ότι είναι αυτό που ίσως έχουμε στο μυαλό μας ως AI φυσικά, άλλο αυτό.

Κι όσο για το "φτιάξε μου ένα παιχνίδι αγώνων ταχύτητας" που λες, τώρα μπορεί να μην είναι εφικτό, αλλά ποτέ δεν ξες πώς θα εξελιχθεί το πράμα και τι θα κάνει σε 5 μήνες ή σε 5 χρόνια. Μην το παίρνουμε απ' τα μούτρα, ακόμα δεν βγήκε απ' το αυγό.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μαρ 2023, 11:56

Το τρελό είναι ότι παρότι βασίζεται μόνο στην ανάγνωση γλωσσών, τα αποτελέσματα του δεν περιορίζονται εκεί.
Διαμορφώνει μοντέλα του κόσμου, θεωρίες για το τι συμβαίνει.
π.χ.

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 20 Μαρ 2023, 12:59

hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:36
mao mao έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:20
hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 02:09


Άλλο άχρηστο, άλλο ΑΙ. Και η καρέκλα μου χρήσιμη είναι αλλά δεν έχει νοημοσύνη.
Γράφει και η καρέκλα σου κώδικα σε python ?
Όχι, αλλά γράφουν κώδικα πολλά προγράμματα. Ακόμη και το κουμπάκι που θα πατήσω για να δημοσιευτεί αυτό που γράφω αυτήν την στιγμή κώδικα γράφει. Όχι σε τόσο υψηλό επίπεδο βέβαια, αλλά δεν χρειάζεται να γράψω ο ίδιος κώδικα για να δημοσιευτεί αυτό το post, αν και κρύβεται κώδικας από πίσω.

Άλλο εργαλείο κι άλλο νοημοσύνη. Όπως είπα βλέπω αυτήν την στιγμή ένα αναδυόμενο εργαλείο προγραμματισμού, αλλά συνεχίζει να χρειάζεται να είσαι προγραμματιστής για να ξέρεις πώς να το λειτουργήσεις. Δεν πρόκειται να του πεις "φτιάξε μου ένα παιχνίδι αγώνων ταχύτητας" και να σ'το φτιάξει. Modules γράφει, τα οποία επίσης για να ξέρεις αν είναι σωστά πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό.

Είναι σαν να λέμε ότι το photoshop είναι ζωγράφος.
Του λες πως θέλεις να σου φτιάξει ένα παράθυρο. Αν θα έχει opacity, αν θα μεταβάλεις αυτό το opacity και πολλά άλλα. Εξηγεί κιόλας τι κάνει. Δεν είναι το ίδιο με την PHP που θα σου φτιάξει μια σελίδα και θα ανεβάσει το ποστ σου. Είναι πολύ περισσότερο από εργαλείο προγραμματισμού. Είναι απλά τεχνητή νοημοσύνη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 13:21

Bic έγραψε:
20 Μαρ 2023, 11:06
Δεν είναι θέμα επιπέδου, υψηλού ή χαμηλού, άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο. Το κουμπάκι που πατάς εδώ δεν γράφει κώδικα απ' το πουθενά, απλά εκτελεί ήδη γραμμένο κώδικα. Ό,τι κάνουν όλα τα προγράμματα και οι εφαρμογές δηλαδή, καμμιά σχέση με το "γράψε μου ένα module ή ένα function που να κάνει αυτό κι αυτό", που κάνει το gpt. Δεν λέω ότι είναι αυτό που ίσως έχουμε στο μυαλό μας ως AI φυσικά, άλλο αυτό.
Τώρα θα μπούμε σε συζήτηση για το τι είναι "γράφει κώδικα". Στην ουσία και τα δυο εντολή είναι, απλά το ένα είναι υψηλού επιπέδου εντολή σε φυσική γλώσσα και το άλλο είναι απλουστευμένη εντολή σε μορφή κουμπιού.

Άλλωστε γι' αυτό χωρίζουμε τις γλώσσες προγραμματισμού σε επίπεδα. Γλώσσες υψηλότερων επιπέδων κάνουν ολόκληρες διεργασίες σε φυσικότερη γλώσσα με μικρότερες εντολές. Σε χαμηλού επιπέδου γλώσσα γράφεις και γράφεις και γράφεις για να πάρεις ένα πολύ απλό αποτέλεσμα. Στην πράξη μιλάμε πάντα για περιορισμό της χαμαλοδουλειάς, κάτι που μειώνει τον χρόνο που χρειάζεται ένας προγραμματιστής για να επιτύχει ένα αποτέλεσμα, όχι κάτι που τον αντικαθιστά.
Bic έγραψε:
20 Μαρ 2023, 11:06
Κι όσο για το "φτιάξε μου ένα παιχνίδι αγώνων ταχύτητας" που λες, τώρα μπορεί να μην είναι εφικτό, αλλά ποτέ δεν ξες πώς θα εξελιχθεί το πράμα και τι θα κάνει σε 5 μήνες ή σε 5 χρόνια. Μην το παίρνουμε απ' τα μούτρα, ακόμα δεν βγήκε απ' το αυγό.
Όταν και αν φτάσουμε σ' αυτό το στάδιο το συζητάμε. Προς το παρόν μιλάμε για το τώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 13:23

John Dear έγραψε:
20 Μαρ 2023, 12:59
Του λες πως θέλεις να σου φτιάξει ένα παράθυρο. Αν θα έχει opacity, αν θα μεταβάλεις αυτό το opacity και πολλά άλλα. Εξηγεί κιόλας τι κάνει. Δεν είναι το ίδιο με την PHP που θα σου φτιάξει μια σελίδα και θα ανεβάσει το ποστ σου. Είναι πολύ περισσότερο από εργαλείο προγραμματισμού. Είναι απλά τεχνητή νοημοσύνη.
Δεν είναι το ίδιο σε επίπεδο, στην πράξη το ίδιο είναι. Παραμέτρους με εντολές δίνεις για κάτι που θέλεις. Απλά περιορίζεται πολύ ο όγκος αυτών που πρέπει να γράψεις εσύ. Αυτοματοποιεί την διαδικασία. ΤΝ δεν είναι. Τουλάχιστον όχι ακόμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μαρ 2023, 14:05

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών