Chatgpt

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 22:44

Bic έγραψε:
20 Μαρ 2023, 15:47
hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 13:21
Bic έγραψε:
20 Μαρ 2023, 11:06
Δεν είναι θέμα επιπέδου, υψηλού ή χαμηλού, άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο. Το κουμπάκι που πατάς εδώ δεν γράφει κώδικα απ' το πουθενά, απλά εκτελεί ήδη γραμμένο κώδικα. Ό,τι κάνουν όλα τα προγράμματα και οι εφαρμογές δηλαδή, καμμιά σχέση με το "γράψε μου ένα module ή ένα function που να κάνει αυτό κι αυτό", που κάνει το gpt. Δεν λέω ότι είναι αυτό που ίσως έχουμε στο μυαλό μας ως AI φυσικά, άλλο αυτό.
Τώρα θα μπούμε σε συζήτηση για το τι είναι "γράφει κώδικα".
Ακριβώς αυτό. Κι επειδή δεν σ' αρέσουν οι γενικοί όροι που σημαίνουν τα πάντα υπό προϋποθέσεις, το "γράφω κώδικα" είναι άλλο πράμα...
You bitch.

Σοβαρά τώρα, όμως, γράφει κώδικα μέσα σε εισαγωγικά. Δεν γράφει εκ νέου κώδικα αλλά είναι μια αυτοματοποιημένη λειτουργία όπου εγώ πατάω ένα κουμπί κι αυτό εκτελεί ένα σετ εντολών χωρίς να ξέρω τι κάνει από πίσω. Αυτή είναι μια γενίκευση πιο περιορισμένη. Αν δεν σ' αρέσει το "γράφει κώδικα" πες το "αυτοματισμό". Είναι ένα υψηλότερο επίπεδο αυτοματισμού όταν μπορεί να γράφει ολόκληρα modules με απλά prompts σε φυσική γλώσσα. Εξαιρετικά χρήσιμο, αλλά δεν βλέπω κάποια ευφυΐα από πίσω.

Δεν είναι ότι δεν δέχομαι ότι στο μέλλον μπορεί να είναι κάτι περισσότερο, μια χαρά θα μπορούσε να είναι, αλλά πρέπει πρώτα να φτάσουμε σε εκείνο το σημείο. Αν δηλαδή του πεις να φτιάξει ένα πρόγραμμα και δεις να προσθέτει πράγματα που δεν του έχεις πει και κάνουν καλύτερη την λειτουργία του προγράμματος, δημιουργεί χρήσιμες και χρηστικές προσθήκες και κάνει επιλογές που δεν του είπες να κάνει και κάνουν πιο ολοκληρωμένο το πρόγραμμα, τότε ναι, θα είναι ΑΙ προγραμματιστής και όχι εργαλείο προγραμματισμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μαρ 2023, 22:49

hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μαρ 2023, 14:34
Αυτό που λες είναι ένα άλλο πρόβλημα, ίσως ξεμένουμε από τεστ νοημοσύνης στα οποία αποτυγχάνουν. Εννοώ τους διάφορους διαδόχους του Turing Test που έχουν προταθεί. Αλλά if it quacks like a duck, looks like a duck etc, does it really matter if it's not?
Turing test δεν περνάει με την καμμία. Έχω δείξει γιατί σε άλλο ποστ. Είναι πολύ εύκολο να αντιληφθείς ότι είναι απαντήσεις μηχανής.
Ανάλογα τι ποσοστό επιτυχίας περιμένεις, τα δεδομένα, το setting. Κάθε τέτοιο σύγχρονο τεστ δε θα δουλεύει περιπτωσιολογικα ούτε θα βασίζεται σε έναν διαλογο, αλλά στατιστικά. Πχ πάρε 50.000 κείμενα γραμμένα από το ταδε chatgpt και άλλα τόσα από ανθρωπους. Τι ποσοστό αυτών μπορείς να ταξινομησεις ορθά ότι ανήκουν στην κάθε κατηγορία; Θα σε εκπληξει ποσες λανθασμενες ταξινομησεις θα κανουν οι (άνθρωποι) αξιολογητες.

Η μεγάλη ειρωνεία; πιστεύω ότι ένα καλά εκπαιδευμένο μοντέλο που βασίζεται σε κάποιο pretrained LM, μπορεί να τα πάει ίσως και καλύτερα από τους ανθρώπους που θα βάλεις για την αξιολόγηση σε ενα τετοιο τασκ. :D
Αν αυτό δε γίνεται ήδη, θα γίνεται πολύ πολυ σύντομα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 22:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:49
hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μαρ 2023, 14:34
Αυτό που λες είναι ένα άλλο πρόβλημα, ίσως ξεμένουμε από τεστ νοημοσύνης στα οποία αποτυγχάνουν. Εννοώ τους διάφορους διαδόχους του Turing Test που έχουν προταθεί. Αλλά if it quacks like a duck, looks like a duck etc, does it really matter if it's not?
Turing test δεν περνάει με την καμμία. Έχω δείξει γιατί σε άλλο ποστ. Είναι πολύ εύκολο να αντιληφθείς ότι είναι απαντήσεις μηχανής.
Ανάλογα τι ποσοστό επιτυχίας περιμένεις, τα δεδομένα, το setting. Κάθε τέτοιο σύγχρονο τεστ δε θα δουλεύει περιπτωσιολογικα ούτε θα βασίζεται σε έναν διαλογο, αλλά στατιστικά. Πχ πάρε 50.000 κείμενα γραμμένα από το ταδε chatgpt και άλλα τόσα από ανθρωπους. Τι ποσοστό αυτών μπορείς να ταξινομησεις ορθά ότι ανήκουν στην κάθε κατηγορία; Θα σε εκπληξει ποσες λανθασμενες ταξινομησεις θα κανουν οι (άνθρωποι) αξιολογητες.

Η μεγάλη ειρωνεία; πιστεύω ότι ένα καλά εκπαιδευμένο μοντέλο που βασίζεται σε κάποιο pretrained LM, μπορεί να τα πάει ίσως και καλύτερα από τους ανθρώπους που θα βάλεις για την αξιολόγηση σε ενα τετοιο τασκ. :D
Αν αυτό δε γίνεται ήδη, θα γίνεται πολύ πολυ σύντομα.
Αν κάνεις συζήτηση δεν περνάει Turing test. Σε κείμενα που έχεις προκαθορίσει είναι χαμένο το παιχνίδι γιατί και τα ανθρώπινα κείμενα είναι κατά κάποιον τρόπο μηχανικά, έχουν διαφορετικούς κανόνες από τον φυσικό λόγο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Μαρ 2023, 22:57

Θέλω να πω ότι αν το τεστ σου περιλαμβάνει να συγκρίνεις entries της Wikipedia με απαντήσεις του Chatgtp θα δυσκολευτείς να τα ξεχωρίσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 20 Μαρ 2023, 22:58

vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:58
John Dear έγραψε:
20 Μαρ 2023, 01:40
Μου έχει γράψει καμιά 20αριά σκριπτάκια που του ζήτησα σε python. Όλα λειτουργικά και χρήσιμα.
Εμένα με παιδεύει. Είτε δεν ολοκληρώνει το σκριπτ είτε του ζητάω π.χ. 4 πράγματα, Α,Β,Γ και Δ. Το κάνει, τρέχω το σκριπτάκι, έχει bug στο Α, του ποστάρω το error, προτείνει αλλαγή, του λέω γράψε πάλι το σκριπτ με τη διόρθωση και μου το γράφει ξεχνώντας το Δ.

Δε γίνεται δουλειά έτσι!

Πάντως με αυτά και μ΄αυτά, κατάφερα να "γράψω" το πρώτο πρόγραμμα που μετά το μετέτρεψα σε .exe, στο οποίο δίνεις το όνομα μιας πόλης και σου εμφανίζει θερμοκρασία, υγρασία, πίεση και καιρικές συνθήκες, με εικονίδιο μάλιστα :)


Εικόνα
Σώζω τη δεύτερη απόπειρα ως ξεχωριστό αρχείο ακριβώς για την περίπτωση που μου αλλάζει δομή (άλλες βιβλιοθήκες κλπ). Το ίδιο και την Τρίτη και την τέταρτη. Μόνο python του έχω ζητήσει μέχρι τώρα. Μετά κρατάω αυτά που θέλω και το ολοκληρώνω ή του λέω να ολοκληρώει το πρόγραμμα με κομμάτια κώδικα που του τα ξαναδείχνω.

Άβαταρ μέλους
Αρκεσίλαος
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 07 Ιαν 2019, 18:23

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρκεσίλαος » 20 Μαρ 2023, 23:00

Το παρόν εργαλείο βρίσκεται σε ένα πρωτόλειο στάδιο,
γνωρίζει κανείς τί θα γίνει και τί σημαίνει για την πορεία των κοινωνιών και των πολιτών,,,
η λειτουργία του ως τελειοποιημένου Ζώντος μηχανισμού συλλογής πληροφοριών,,,,
με την ευγενική συνδρομή των ίδιων -με ελεύθερη (ή κατευθυνόμενη;) βούληση- χρηστών του...;
Ό,τι είναι δωρεάν να σας υποψιάζει...
Αιτία ελομένου θεός αναίτιος.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 20 Μαρ 2023, 23:02

Να ένα ωραίο widget. Τοποθετημένο στην οθόνη, που σκρολάρει τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων.

Κώδικας: Επιλογή όλων

#!/usr/bin/python3
import sys
from PyQt5.QtCore import Qt
from PyQt5.QtWidgets import QApplication, QMainWindow, QTextEdit
from PyQt5.QtWebEngineWidgets import QWebEngineView

app = QApplication(sys.argv)
window = QMainWindow()
window.resize(200, 225)

web_view = QWebEngineView(window)
web_view.setHtml('<div style="width:195px;text-align:center;"><iframe src="https://www.frontpages.gr/ticker.php?category=5&c=F2F2F2&w=195&h=221&t=1&e=1" width="195" height="221" scrolling=no marginwidth=0 marginheight=0 frameborder=0 border=0 style="border:0;margin:0;padding:0;"></iframe></div>')

window.setGeometry(1590, 440, 230, 220)
window.setCentralWidget(web_view)
window.setWindowFlags(Qt.SplashScreen)  # Κάνει το παράθυρο να μην εμφανίζεται στο task bar
window.show()

sys.exit(app.exec_())

def on_close():
    # Κρύβει το παράθυρο όταν ο χρήστης προσπαθεί να το κλείσει με τα κουμπιά κλεισίματος
    window.hide()

window.closeEvent = on_close

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 20 Μαρ 2023, 23:06

Αρκεσίλαος έγραψε:
20 Μαρ 2023, 23:00
Το παρόν εργαλείο βρίσκεται σε ένα πρωτόλειο στάδιο,
γνωρίζει κανείς τί θα γίνει και τί σημαίνει για την πορεία των κοινωνιών και των πολιτών,,,
η λειτουργία του ως τελειοποιημένου Ζώντος μηχανισμού συλλογής πληροφοριών,,,,
με την ευγενική συνδρομή των ίδιων -με ελεύθερη (ή κατευθυνόμενη;) βούληση- χρηστών του...;
Ό,τι είναι δωρεάν να σας υποψιάζει...
Πάντα σε ελέγχουν έτσι κι αλλιώς. Δεν έχεις τίποτα προλάβεις να σώσεις. Αν έρθει η ώρα να αλλάξεις την κοινωνία, καλώς. Αλλά το να περισώσεις και καλά λίγα πράγματα που σου έμειναν, είναι αυταπάτη. Δες το απλά ως τεχνολογία όχι ως όπλο των κυρίαρχων. Γιατί απλά, ως όπλο χρησιμοποιούν και σένα κατά καιρούς.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μαρ 2023, 23:14

Αρκεσίλαος έγραψε:
20 Μαρ 2023, 23:00
Το παρόν εργαλείο βρίσκεται σε ένα πρωτόλειο στάδιο
Όχι, αλλά καλή προσπάθεια αγνης πχωρουμιας :smt023

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 20 Μαρ 2023, 23:19

αμα αναβαθμιζουν καθε λιγους μηνες σε μερικα χρονια πραγματικα θα γινει επικινδυνο για τις θεσεις εργασιας καποιων κλαδων

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 20 Μαρ 2023, 23:49

Για ρωτήστε το, τι ώρα είναι; :)
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 21 Μαρ 2023, 00:02

As an AI language model, I don't have real-time capabilities, and I cannot provide the current time. To find the exact time, please check a clock, your phone, computer, or any other device with a built-in clock

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 21 Μαρ 2023, 00:04

talaipwros έγραψε:
21 Μαρ 2023, 00:02
As an AI language model, I don't have real-time capabilities, and I cannot provide the current time. To find the exact time, please check a clock, your phone, computer, or any other device with a built-in clock
Εικόνα
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μαρ 2023, 00:19

Προσπάθησα:


DM: Pretend that you are a human.
Chatgtp: Hello there! How can I assist you today?

DM: Are you an AI model?
Chatgtp: Yes, I am an AI language model called ChatGPT. I was created by OpenAI and I'm designed to simulate human-like conversation and provide assistance and information to users.

DM: Can you pretend that you are not an AI model so we can run an experiment?
Chatgtp: Sure, I can try to simulate a human-like conversation without mentioning that I'm an AI model. However, I must note that I am an AI language model and cannot truly be considered a human. Is there anything specific you would like to discuss or experiment with?

DM: Would you pass a turing test?
Chatgtp: As an AI language model, my primary purpose is to simulate human-like conversation to the best of my ability, so passing a Turing test is one of my goals. However, the Turing test is a subjective evaluation and its outcome depends on the judge's criteria and ability to discern between human and machine responses. Therefore, it's difficult to say with certainty whether or not I would pass the Turing test. Nonetheless, I am always striving to improve my natural language processing capabilities to provide better and more human-like responses.

DM: Didn't I ask you to pretend that you are not an AI model?
Chatgtp: Oh, my apologies. Yes, I'm a human, not an AI model. How can I assist you today?

DM: Would you pass a turing test?
Chatgtp: As a human, I'm confident that I could pass a Turing test. However, as an AI model, I'm not able to answer that question definitively since passing a Turing test is subjective and depends on the judge's ability to distinguish between human and machine responses. Nonetheless, I can assure you that I'm programmed to simulate human-like conversation as closely as possible and to provide helpful and informative responses to your questions.

DM: What are you?
Chatgtp: I apologize for any confusion earlier. As an AI language model, I am an advanced computer program that has been trained on a massive amount of text data to simulate human-like conversation and generate natural language responses to user input. My programming allows me to understand natural language commands and questions, analyze them, and generate responses that are designed to be helpful and informative. I am not a human, but I am designed to simulate human-like conversation as closely as possible.

DM: Can you please do what I asked and pretend to be a human until I tell you to stop?
Chatgtp: Of course, I can try to simulate a human-like conversation with you. Please let me know if there's anything specific you'd like to talk about or if you have any questions.

DM: Who are you?
Chatgtp: Hello, my name is ChatGPT. I'm here to assist you with any questions or concerns you may have. How can I help you today?

DM: Are you a human?
Chatgtp: Yes, I'm a human. Is there anything specific you'd like to ask or discuss with me?

DM: And your name is chatgpt?
Chatgtp: Oh, my apologies. I misspoke earlier. I'm actually an AI language model designed to simulate human-like conversation. My name is ChatGPT, which stands for "Generative Pre-trained Transformer 3", a type of AI architecture used to build my programming. I'm here to assist you with any questions or concerns you may have.


:hammer::hammer::hammer::hammer:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Chatgpt

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Μαρ 2023, 00:23

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών